Σχολή... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Σχολή...

  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Καλησπέρα και πάλι, για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα γράψω στο ήδη υπάρχον. Πλέον έχω 9 για πτυχίο (πέρασα 6 τον Φεβρουάριο) και νιώθω ακόμα χάλια. Πήγα σε ψυχολόγο και δε με βοήθησε ιδιαίτερα. Μου έλεγε να πίνω πολύ νερό και κάτι άλλα άσχετα. Νιώθω τελείως μόνος. Νιώθω ότι δε θα τελειώσω ποτέ αυτή την κωλοσχολη και αισθάνομαι τελείως αποτυχημένος. Διαβάζω με χάλια ψυχολογία. Έχω φτύσει αίμα εκεί μέσα και σκέφτομαι ότι πλησιάζει άλλη μια εξεταστική που δε θα πάρω πτυχίο...Είναι η δυσκολότερη φάση της ζωής μου...Τι να κάνω; Τα βράδια πάλι δεν κοιμάμαι και γενικά είμαι σα ζόμπι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία πήγαινε σε ψυχίατρο που κάνει ψυχοθεραπεία να μιλάτε και ρώτα μήπως σου δώσει κανένα αγψωλητικο να κοιμάσαι

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία πήγαινε σε ψυχίατρο που κάνει ψυχοθεραπεία να μιλάτε και ρώτα μήπως σου δώσει κανένα αγψωλητικο να κοιμάσαι
    Μου έδωσε ο ψυχολόγος κάτι φυτικά. Στην αρχή έκαναν δουλειά αλλά πλέον τίποτα. Δεν είναι μόνο το θέμα του ύπνου γενικά είχα αρκετά ψυχολογικά απ' ότι φάνηκε αλλά ο ψυχολόγος απλά με βοηθούσε στο να μιλάω, αλλά δε μου πρότεινε λύσεις στα προβλήματα μου. Το βασικό πρόβλημα όμως που εντόπισε ήταν η σχολή και η χρόνια καταπίεση με το να κάνω πράγματα που δε θέλω. Γι αυτό θέλω να τελειώσω φέτος ώστε να ησυχάσει το κεφάλι μου από αυτό τουλάχιστον. Επίσης, φοβάμαι να πάω σε ψυχίατρο γιατί είμαι μόλις 26 ετών, αν ξεκινήσω φάρμακα από τώρα και εξαρτηθω από αυτά, μετά τι θα κάνω; Θα πρέπει να τα παίρνω για μια ζωή, αλλιώς δε θα μπορώ να κοιμηθώ; Δε ξέρω τι άλλο να κάνω...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μπορεί να μην σου ταιριάζει αυτή η ψυχολόγος...τα φυτικά δεν κάνουν τίποτα
    Τα χάπια είναι αναγκαίο κακό
    Χαπια και εγώ παιρνω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πλέον όλο και περισσότεροι νέοι αναπτύσσουν ψυχικές διαταραχές. Δεν είναι ταμπού. Ούτε τα φάρμακα είναι τα που .Αν δεν την παλεύεις και αυτό είναι χρόνιο υσ φάρμακα είναι μια επιλογή.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τι φυτικά σου πρότεινε ο ψυχολόγος; Για ύπνο βοηθάει το ρόφημα βαλεριανας (πιο πολύ από τις κάψουλες). Βγες για περπάτημα, μην κοιμάσαι το απόγευμα, μην πίνεις καφέ, κακάο, κόκα κόλα, αναψυκτικά, μην τρως σοκολάτα και γενικά πολύ το βράδυ, ελάχιστα, ίσα για να μην πεινάς. Αν όμως χειροτερεύει πήγαινε σε ένα ψυχίατρο για αγχολυτικο (έστω κάποιες μέρες να κοιμηθείς λίγο).

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τι φυτικά σου πρότεινε ο ψυχολόγος; Για ύπνο βοηθάει το ρόφημα βαλεριανας (πιο πολύ από τις κάψουλες). Βγες για περπάτημα, μην κοιμάσαι το απόγευμα, μην πίνεις καφέ, κακάο, κόκα κόλα, αναψυκτικά, μην τρως σοκολάτα και γενικά πολύ το βράδυ, ελάχιστα, ίσα για να μην πεινάς. Αν όμως χειροτερεύει πήγαινε σε ένα ψυχίατρο για αγχολυτικο (έστω κάποιες μέρες να κοιμηθείς λίγο).
    Εγινε θα ακουσω τη συμβουλη σου και θα παω μηπως και ησυχασω. Αυτο που παιρνω για τον υπνο ειναι ενα χαπι που εχει βαλεριανα και μελατονινη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τα είχα δοκιμάσει κι εγώ αυτά τα χάπια με προτροπή του ψυχιάτρου μου αλλά μετά από κάποιο διάστημα δεν λειτουργούσαν. Ρουτίνα και μοναξιά, άγχος και πεσμένη διάθεση και η αϋπνία ξαναγυρνάει. Θέλει δουλειά το πράγμα για να αποφύγεις αγχολυτικα και αντικαταθλιπτικά. Αλλά μην το θεωρήσεις αποτυχία εάν δεν τα αποφύγεις τελικά. Είναι σύνθετο το πρόβλημα, είμαστε πολλοί που παίρνουμε το οποίο κάτι δείχνει για τον τρόπο ζωής, όχι μόνο για εμάς προσωπικά. Anyway, εύχομαι τα καλύτερα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τα είχα δοκιμάσει κι εγώ αυτά τα χάπια με προτροπή του ψυχιάτρου μου αλλά μετά από κάποιο διάστημα δεν λειτουργούσαν. Ρουτίνα και μοναξιά, άγχος και πεσμένη διάθεση και η αϋπνία ξαναγυρνάει. Θέλει δουλειά το πράγμα για να αποφύγεις αγχολυτικα και αντικαταθλιπτικά. Αλλά μην το θεωρήσεις αποτυχία εάν δεν τα αποφύγεις τελικά. Είναι σύνθετο το πρόβλημα, είμαστε πολλοί που παίρνουμε το οποίο κάτι δείχνει για τον τρόπο ζωής, όχι μόνο για εμάς προσωπικά. Anyway, εύχομαι τα καλύτερα.
    Ειδες διαφορα μετα τα χαπια; Δεν ειμαι προκατειλημενος αλλα νομιζα οτι δεν ειναι για την περιπτωση μου, αλλα τελικα μαλλον ειναι. Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω, ρουτινα, μοναξια και αγχος + οτι διαβαζω πραγματα που μου ειναι τελειως αδιαφορα. Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, ελπιζω τουλαχιστον ο ψυχιατρος να βοηθησει γιατι αν συνεχισω ετσι, μεχρι να τελειωσω τη σχολη θα παθω κανενα εγκεφαλικο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Βρες πρώτα έναν ψυχίατρο και θα δεις αν θα σου δώσει χάπια η όχι
    Δεν είναι απαραίτητο να πάρουν όλοι χάπια
    Αν τα χρειάζεσαι μπορεί να σου δωσει κάτι ελαφρύ για να είσαι ήρεμος και χωρίς άγχος

  11. #26
    kopela93
    Guest
    Η σχολή σου τι σχολή είναι αν θέλεις να πεις φυσικά.
    Επίσης, έμειναν μόνο εννιά. Μην αγχώνεσαι άλλο. Είναι θέμα αντίστροφης μέτρησης πλέον. Θα το θυμάσαι και θα λες τζάμπα το άγχος.
    Κάτι μου λέει βέβαια ότι η σχολή απλά είναι ένα ζόρι τώρα, το άγχος πρέπει να διευθετηθεί άμεσα για να μη σε επηρεάσει στη μετέπειτα ζωή σου

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Η σχολή σου τι σχολή είναι αν θέλεις να πεις φυσικά.
    Επίσης, έμειναν μόνο εννιά. Μην αγχώνεσαι άλλο. Είναι θέμα αντίστροφης μέτρησης πλέον. Θα το θυμάσαι και θα λες τζάμπα το άγχος.
    Κάτι μου λέει βέβαια ότι η σχολή απλά είναι ένα ζόρι τώρα, το άγχος πρέπει να διευθετηθεί άμεσα για να μη σε επηρεάσει στη μετέπειτα ζωή σου
    Δε θα ήθελα να αναφέρω τη σχολή, είναι μια από τις υψηλόβαθμες και δύσκολες του 1ου επιστημονικού πεδίου. Το αστείο είναι ότι έδωσα 2 φορές πανελλήνιες και πέρασα την 3η χρονιά με 10%, τότε ήμουν χαρούμενος γιατί νόμιζα ότι ήταν αυτό που ήθελα να σπουδάσω, αλλά τελικά ήταν ένα μεγάλο λάθος. Σκέφτηκα πολλές φορές να τα παρατήσω αλλά επειδή χρωστάω λίγα, κάνω τα αδύνατα δυνατά για να τα περάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται και να φύγω από εκεί μέσα. Μέχρι και το κτήριο της σχολής μου προκαλεί αηδία. Βέβαια όταν με το καλό πάρω το πτυχίο θα τα σκέφτομαι και θα γελάω, αλλά μέχρι τότε τι γίνεται; Άγχος δεν είχα σχεδόν ποτέ στη ζωή μου, 2 φορές που έδωσα πανελλήνιες ήμουν τελείως χαλαρός, όπως επίσης και στα πτυχία αγγλικών και υπολογιστών που έχω. Έχω δώσει πολλές εξετάσεις στη ζωή μου μέχρι τώρα, αλλά αυτό το πράγμα με το άγχος πρώτη φορά μου συμβαινει. Δε ξέρω γιατί αγχώνομαι τόσο. Τα βράδια βλέπω εφιάλτες ότι δε θα τελειώσω ποτέ. Δε ξέρω αν και άλλοι φοιτητές το έχουν πάθει αυτό. Και τα 9 χρωστούμενα μου φαίνονται πολλά. Δεν αγχωνομουν όταν είχα 20+ χρωστούμενα και αγχώνομαι τώρα. Τέλος πάντων, αρκετά σας κούρασα. Πρέπει να επισκεφτώ και έναν ψυχίατρο να δω τι θα μου πει. Ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για το ενδιαφέρον.

  13. #28
    kopela93
    Guest
    Τι να πω. Κι εγώ πέρασα δύσκολα στη σχολή μου μέχρι να τα περάσω. Δεν είναι εύκολα. Κάνε υπομονή λίγα έμειναν. το άγχος όμως δες το κάτι πρέπει να γίνει γιατί είναι κρίμα να υποφέρεις

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Τα 9 που χρωστάς να υποθέσω είναι τα πιο δύσκολα ή απλώς δεν είχες διαβάσει τόσο πολύ για να τα περάσεις; Όπως και να έχει μπορείς να τα χωρίσεις σε 2 εξεταστικές 4 και 5 και να τα περάσεις με διάβασμα φυσικά δηλαδή σε ένα χρόνο να πάρεις πτυχίο. Έλα να σου πω κάτι εγώ έχω μεταδιδακτορικό βιοχημεία θα σου πω κάτι πολύ απλό. Το 80% των ακαδημαϊκών βάζουν συνέχεια τα ίδια θέματα με μικρές παραλλαγές. Δηλαδή από την ύλη που διδάσκουν στο εξάμηνο σε κάθε εξάμηνο το 80% των θεμάτων που επιλέγουν είναι συγκεκριμένο γιατί είναι αυτά που θεωρούν πως πρέπει να γνωρίζεις για το συγκεκριμένο μάθημα απλώς θα έχουν κάποιες τροποποιήσεις ή παραλλαγές. Δεν ξέρω σε ποια σχολή πας αλλά στο προπτυχιακό μου (χημικών μηχανικών) αυτό συμβαίνει τα τελευταία 20 χρονια και είμαι σίγουρος πως σε όλες τις σχολές αυτό συμβαίνει σε όλο το κοσμο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Ειδες διαφορα μετα τα χαπια; Δεν ειμαι προκατειλημενος αλλα νομιζα οτι δεν ειναι για την περιπτωση μου, αλλα τελικα μαλλον ειναι. Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω, ρουτινα, μοναξια και αγχος + οτι διαβαζω πραγματα που μου ειναι τελειως αδιαφορα. Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, ελπιζω τουλαχιστον ο ψυχιατρος να βοηθησει γιατι αν συνεχισω ετσι, μεχρι να τελειωσω τη σχολη θα παθω κανενα εγκεφαλικο.
    Εννοούσα τα χάπια βαλεριανας με μελατονίνη. Στην αρχή κάτι έκαναν, μετά τίποτα. Τώρα παίρνω χαμηλή δόση ρεμερον για να κοιμάμαι (αντικαταθλιπτικό). Αν δεν αλλάξεις τρόπο ζωής δεν θα δεις προκοπή. Και το αντικαταθλιπτικό βοηθάει πολύ για τον πρώτο χρόνο, μετά θέλει αύξηση. Κάνω και ψυχοθεραπεία πολλά χρόνια. Αλλά δεν κάνω αλλαγές και μιζεριαζω . Τέλος πάντων. Τα λέμε. Καλή επιτυχία με τα μαθήματα. Κι εμένα μου δυσκόλευαν τη ζωή. Ακόμη κι όταν πήρα πτυχίο έβλεπα για χρόνια εφιάλτες ότι δεν είχα τελειώσει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η σχολη των θεων!
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2021, 22:22
  2. σχολη
    By boo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 67
    Last Post: 11-02-2020, 12:23
  3. ψυχοθεραπεια στη σχολη
    By boo in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2018, 22:26
  4. Άγχος για την σχολή μου
    By PenSv in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-10-2018, 19:21
  5. Προβλημα με τη σχολή.
    By dionisis91 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2014, 15:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •