Με περίεργο άγχος και παλμούς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152

    Με περίεργο άγχος και παλμούς

    Καλησπέρα σε όλους γράφος αυτό το Φόρουμ πολλά χρόνια όσοι με θυμάστε πάντα έγγραφα για τις έκτακτες τις οποίες με έχουν εγκαταλείψει αλήθεια είναι γιατί δεν της πολυ δίνω σημασία και δεν τις φοβάμαι ήμουνα χαρούμενος ότι βρήκα τον παλιό μου εαυτό αλλά το θέμα είναι ότι τώρα έχω κολλήσει τους παλμούς μου σε ηρεμία μερικές φορές έχω 75 παλμός μπορεί και 68 τις περισσότερες φορές είμαι περίπου στο 80 με 85 και αυτό με κάνουν ήσυχο έχω εμμονή συνέχεια να τους τσεκάρω φοβάμαι ότι θα Πεθάνω και ότι κουράζω την καρδιά μου κάθε φορά που τελειώνω την προπόνηση είπα λαίμαργου να πέσουνε γιατί δεν έχω και την τέλεια τρομερή φυσική κατάσταση το θέμα είναι ότι και εγώ τους δυσκολεύω ακόμα πιο πολύ να πέσουνε γιατί έχω το μυαλό μου προσκολλημένο πάνω τους για το πότε θα πέσουν κι αυτό μου δημιουργεί ένα άγχος που μπορεί να με αφήσει για ύπνο όλη νύχτα δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά πολύ φοβάμαι ότι ενώ έχω μια πάρα πολύ γερή καρδιά είμαι 28 χρονών και θεωρώ ότι μέχρι 35 σίγουρα θα σου κάνει ζημιά ή μπορεί και νομίζω δεν ξέρω τι να κάνω παιδιά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Έχεις τέλειους παλμούς Alex,το φυσιολογικό είναι 60-100.σιγουρα το άγχος επηρεάζει αλλά πίστεψέ με οι 85 παλμοί δεν είναι ταχυκαρδία.εισαι 28 χρονών και είμαι σχεδόν 40.κι εγώ έχω άπειρες φοβίες, εννοείται μετράω τους παλμούς συχνά.Η καρδιά είναι φυσιολογικό να ανεβαίνουν όταν κάνουμε μια δραστηριότητα και όταν είμαστε σε ηρεμία να είναι χαμηλοί,δεν κουράζεται έτσι εύκολα η καρδιά.Στην ηλικία που είσαι με έντονη άσκηση η καρδιά σου μπορεί να πάει μεχρι 160 και θεωρείται φυσιολογικό και το μέγιστο για την ηλικία είναι 190..αυτό θα το δεις και σε βιβλιογραφίες και θα στο πει και ο καρδιολόγος.οποτε είναι αδύνατον να κουράσεις την καρδιά σου τόσο εύκολα. Ζήσε αγόρι μου την ζωή σου, είσαι μικρός ακόμα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Έχεις τέλειους παλμούς Alex,το φυσιολογικό είναι 60-100.σιγουρα το άγχος επηρεάζει αλλά πίστεψέ με οι 85 παλμοί δεν είναι ταχυκαρδία.εισαι 28 χρονών και είμαι σχεδόν 40.κι εγώ έχω άπειρες φοβίες, εννοείται μετράω τους παλμούς συχνά.Η καρδιά είναι φυσιολογικό να ανεβαίνουν όταν κάνουμε μια δραστηριότητα και όταν είμαστε σε ηρεμία να είναι χαμηλοί,δεν κουράζεται έτσι εύκολα η καρδιά.Στην ηλικία που είσαι με έντονη άσκηση η καρδιά σου μπορεί να πάει μεχρι 160 και θεωρείται φυσιολογικό και το μέγιστο για την ηλικία είναι 190..αυτό θα το δεις και σε βιβλιογραφίες και θα στο πει και ο καρδιολόγος.οποτε είναι αδύνατον να κουράσεις την καρδιά σου τόσο εύκολα. Ζήσε αγόρι μου την ζωή σου, είσαι μικρός ακόμα!
    Ιωάννα μου σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για το ωραίο μήνυμα σου και την απάντησή σου το θέμα είναι ότι δυστυχώς πλέον ηρεμία έχω 80 με 85 παλμούς ακόμα και όταν είμαι ξαπλωμένος και αυτό συμβαίνει επειδή το’χω συνέχεια στο μυαλό μου μου έχει γίνει έμμονη και δεν ξέρω τι να κάνω γι’ αυτό και πολύ φοβάμαι ότι θα την κουράσω άθελα μου και την λυπάμαι πάρα πολύ μπορεί ένα ολόκληρο βράδυ να μην κοιμηθώ να μην κλείσω μάτι για να έχω το νου μου που θα πέσουν οι παλμοί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Είναι τέλειοι οι παλμοί σου,κι εγώ τόσους έχω και ο περισσότερος κόσμος έχει τόσους σε κατάσταση ηρεμίας.αλλα εσύ δεν είσαι σε ηρεμία υποσυνείδητα επειδή σκέφτεται συνέχεια αυτό έχεις και άγχος.οποτε και αγχωνενος είσαι τέλεια αυτό να σκέφτεσαι.Εγω όταν αγχωθω φτάνω και 120 παλμούς.Η καρδιά δεν κουράζεται εύκολα.Ξεχνα το όσο είναι νωρίς στο λέω εγώ που αυτή τη στιγμή υποφέρω από αγχωδη διαταραχή και χρειάστηκε να πάρω αγωγή εδώ και μια βδομάδα.εισαι νέος και να χαρείς τη ζωή σου.Και να σου πω και κάτι βράζει το αίμα σου βρε παιδί μου και αυτή οι παλμοί είναι πάλι χαμηλοί..τα μωρά να ξέρεις ότι έχουν πολύ υψηλούς παλμούς οπότε κάθε ηλικία έχει και το δικό της ρυθμο.

Similar Threads

  1. Εμμονικη με παλμους!
    By antzela in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-09-2022, 11:44
  2. Είδα στο ρολοι μου 163 παλμους
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-2022, 14:36
  3. Περίεργο άγχος
    By Chris91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-07-2021, 17:02
  4. 150 παλμούς συνεχόμενα....
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 08-09-2018, 21:29
  5. Ταχυκαρδιες ναι...αλλα ποσους παλμους;
    By dgs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 20-04-2012, 13:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •