Μυϊκοί πόνοι, κόπωση, ταχυκαρδία. Ινομυαλγία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Μυϊκοί πόνοι, κόπωση, ταχυκαρδία.

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Πριν ενάμιση χρόνο άρχισα να νιώθω μια ανεξήγητη κόπωση μυϊκά ενώ ήμουν πάντα πολύ ενεργητική μη πω υπερκινητική, ξαφνικά άρχισα να κουράζομαι με το παραμικρό.
    Ξεκίνησε από αδυναμία στο ένα χέρι, και επεκτάθηκε σταδιακά σχεδόν παντού χέρια-πόδια. Μετά από κάποιο καιρό αυτή η αίσθηση αδυναμίας άρχισε να μετατρέπεται σε μυϊκό πόνο, κάτι σαν πιάσιμο παντού.. ακόμα και στους μύες του προσώπου μου. Επίσης ένα
    συχνό γενικό εσωτερικό τρέμουλο, σαν χαμηλής τάσης δόνηση παντού.
    Εκεί ήταν που άρχισα να παρατηρώ ότι ενώ καθιστή οι παλμοί μου είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια, όταν είμαι όρθια ή περπατάω πάνε 120-140, μέχρι να ξανακαθήσω για να πέσουν. Φυσικά αυτή η ταχυκαρδία είναι σούπερ τρομακτική και εξαντλητική.
    Και φυσικά με όλα τα παραπάνω έτρεξα κατευθείαν για κάθε είδους εξετάσεις. Καρδιολογικά με χολτερ πιέσεως/παλμών, υπέρηχο καρδιάς, αιματολογικές πήξεως του αίματος δεν βρήκαν κάτι. Νευρολογικά, ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου καθαρές.
    Έκανα επίσης αξονικές και μαγνητικές άνω/κάτω κοιλίας χωρίς ευρήματα που να δικαιολογούν όλα τα παραπάνω.
    Κατέληξα σε ρευματολόγους, έκανα πάρα πολλές εξετάσεις για αυτοάνοσα όπως Ρευματοειδή Αρθρίτιδα, Λύκο, θρομβωτικά αυτοάνοσα... όλες ήρθαν πίσω αρνητικές.
    Εκτός από έναν δείκτη αντισωμάτων θυροειδούς που λέγεται anti-tpo που ήταν αυξημένος ενώ όλες οι κλασσικές εξετάσεις θυροειδούς T3, T4, TSH κανονικές.
    Και την igE που είναι δείκτης αλλεργιών, με ανώτατο φυσιολογικό το 100 εμένα μου βγήκε στο 929!!!!
    Οι ρευματολόγοι μου είπαν ότι το πιο πιθανό είναι να έχω Ινομυαλγία, και από εκεί και πέρα προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι άλλο.
    Εγώ από την άλλη κάθε μέρα σηκώνομαι κουρασμένη με δυσκαμψία λες και έχω τρέξει μαραθώνιο, σφιγμένο κορμί και το χειρότερο... Αυτοί οι υψηλοί παλμοί που κυριολεξία ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ και με κάνουν να νιώθω ότι κάτι πάει πολύ λάθος με εμένα.
    Τελευταία μου διερεύνηση με το νέο έτος είναι να επισκεφθώ Ενδοκρινολόγο να με ξετινάξει σε ορμονολογικές εξετάσεις γιατί όπως είπα και παραπάνω μόνο από θυροειδή έχει βγει κάτι εκτός ορίων. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη ορμονική διαταραχή, σε σχέση με αδρεναλίνη, κορτιζόλη κτλ.
    Βιώνει κάποια/ος άλλος παρόμοιες καταστάσεις; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, θέλω το παλιό μου εαυτό πίσω.
    Last edited by serotonini; 31-12-2021 at 16:45.

  2. #2
    Καλησπέρα. Ψάχνοντας έπεσα πάνω στο ποστ σου και ταυτίστηκα... Με μια αφορμή πριν 6 μηνες ξεκίνησα καλή ώρα να τρέχω σε όλους τους γιατρους... Το μόνο που βρέθηκε ήταν τα αντισώματα που είπες κ εσύ πάνω κ ήταν μια έξαρση θυροειδη χωρίς να πάρω χάπι. Τελευταία πήγα σε χειροπρακτη κ έκανα μαγνητική θωρακικη μοίρας κ σπονδυλικής στήλης κ εχω κυφωση. Έχω όμως όλα τα συμπτώματα ινομυαλγίας...ποναω μονίμως σε σημείο πλέον να ζορίζομαι πολύ.... Επειδή έχει περάσει κ καιρό έχεις να δει με κάποιο τρόπο διαφορά?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κι εγώ έχω πόνους μυοσκελετικους, με βοηθάει ασκησιολογιο από φυσιατρο, εφόσον μιλάμε για μη φαρμακευτική αντιμετώπιση. Πήγα σε διάφορους γιατρούς, ορθοπεδικούς, φυσιατρους, έχω κάνει μαγνητικές κλπ, ο κάθε γιατρός επικεντρώνονταν σε κάτι διαφορετικό, κήλη και στένωση μεσοσπονδύλιου δίσκου, τροχαντηριτιδα, αρθρίτιδα ισχίων, τενοντίτιδα προσαγωγών κλπ. Ο ψυχίατρος μου ανέφερε την ινομυαλγία και μου σύστησε φαρμακευτική αγωγή. Κι αυτή βοηθάει. Ο βελονισμός δεν με βοήθησε, το μασάζ ναι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Στην τροχαντηριτιδα τι συμπτώματα είχες ? Και εμένα ο γιατρός μου βρήκε στην δεξιά πλευρά ..πότε πότε με πιάνει όταν ειδικά βάλω στενο παντελόνι ...πότε πότε με αφήνει έκανα 15 φυσικοθεραπείες ..και τώρα κάνω κολύμπι .
    Έχω παρατηρήσει όμως αν βάλω στενό παντελόνι με πιάνει .. έχω αρχίσει και πιστεύω ότι είναι ψυχοσωματικό .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Είχα πόνο στο πλάι του ποδιού από την εξωτερική πλευρά. Ο φυσιατρος μου είπε να αποφεύγω κάποιες ασκήσεις (που μου είχαν δείξει σε κέντρο αποκατάστασης όπου έκανα υδροθεραπεία). Τώρα είμαι καλύτερα, πονάω μόνο στον αριστερό προσαγωγό. Αν όμως δεν κάνω τις ασκήσεις, με πιάνει και η μέση μου. Όλα συνδέονται με την ψυχολογική μας κατάσταση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Και εγώ εκεί πονάω ακριβώς ..έκανα και μαγνητική στην μέση αλλά τίποτα ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κάνε πελματογραφημα και μέτρηση των άκρων. Μπορεί το ένα να είναι πιο κοντό από το άλλο ή να μην πατάς σωστά. Σ'αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί η κατασκευή πατων. Εγώ έβαλα για ένα χρόνο και με βοήθησε πολύ. Βέβαια είχα πελματιαια απονευρωσιτιδα και αρχόμενη άκανθα. Μέσα σ'ένα χρόνο είχα καταρρεύσει μυοσκελετικά. Με τη σειρά σπασμός στη μέση, πρόβλημα στα ισχία και μετά στο πέλμα. Ίσως φταίει το ότι μετά από το πρόβλημα στη μέση στηριζομουν πιο πολύ στο ένα πόδι. Επίσης εκείνο το διάστημα είχα σταματήσει το αντικαταθλιπτικό. Και ήταν αγχωτική περίοδος. Λογικά με τις φυσικοθεραπείες, τα μπάνια στη θάλασσα και ασκήσεις στο πάτωμα από φυσιατρο θα πας καλύτερα.Α, και μη φοράς ίσια παπούτσια.

Similar Threads

  1. Ινομυαλγια κι αλλα προβλήματα..
    By Nana2000 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 25-11-2021, 16:50
  2. Ινομυαλγια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-11-2021, 14:18
  3. Ινομυαλγία, άγχος
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-06-2020, 22:23
  4. ινομυαλγια
    By liaki!! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2014, 16:37
  5. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •