Πανικός όλη μέρα , φόβος και απελπισία .
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106

    Πανικός όλη μέρα , φόβος και απελπισία .

    Καλησπέρα σε όλους. Χρόνια έπασχα από άγχος, που το τελευταίο καιρό ξέφυγε μετά από ένα γεγονός. Άρχισα να μην αισθάνομαι το σώμα μου , η ζάλη μόνιμη , μια περίεργη αίσθηση ότι έχω απίστευτη δύναμη στα χέρια και στα πόδια. Μετά από κρίση πανικού στον ύπνο και από εκεί στα επείγοντα, πήγα σε ψυχίατρο και ξεκίνησα αγωγή με epilyd ( γεννόσημο του ζολοφτ ) . Εννοείται το xanax , μόνιμα...
    Άλλος με ανάλογη εμπειρία ;;;

  2. #2
    Τα ιδια κ εγω κ πολλα αλλα εδω κ 1 χρονο
    Δεν πειρα αγωγη τα ξεπερασα αλλα τωρα μου ξαναρθαν πιο εντονα ειδικα οι ζαλαδες κ τα γαστρεντερικα. Οπωσδηποτε ψυχοθεραπεία να κανεις και να εχεις ασχολίες, περπατημα, γυμναστικη ,δουλεια κατι να ξεχνιεσαι.
    Περαστικα ευχομαι

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Αλκοοοοοολ!!!! Μετά από αυτό θα μπαν!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Καλή χρονιά σε όλους !
    Καλά ειδικά οι ζαλάδες με κρατάνε στο κρεβάτι μέρες. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις. Τίποτα ! Πως άντεξες χωρίς βοήθεια ; Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία, αλλά δεν βλέπω κάτι τρελό ακόμα. Περιμένω το φάρμακο μήπως και ... Αλλά ακόμα τίποτα . είμαι στις 12 μέρες.
    εύχομαι περαστικά και σε σένα . Δεν είμαστε μόνοι τουλάχιστον !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Τα ιδια κ εγω κ πολλα αλλα εδω κ 1 χρονο
    Δεν πειρα αγωγη τα ξεπερασα αλλα τωρα μου ξαναρθαν πιο εντονα ειδικα οι ζαλαδες κ τα γαστρεντερικα. Οπωσδηποτε ψυχοθεραπεία να κανεις και να εχεις ασχολίες, περπατημα, γυμναστικη ,δουλεια κατι να ξεχνιεσαι.
    Περαστικα ευχομαι
    Καλή χρονιά σε όλους !
    Καλά ειδικά οι ζαλάδες με κρατάνε στο κρεβάτι μέρες. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις. Τίποτα ! Πως άντεξες χωρίς βοήθεια ; Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία, αλλά δεν βλέπω κάτι τρελό ακόμα. Περιμένω το φάρμακο μήπως και ... Αλλά ακόμα τίποτα . είμαι στις 12 μέρες.
    εύχομαι περαστικά και σε σένα . Δεν είμαστε μόνοι τουλάχιστον !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αλκοοοοοολ!!!! Μετά από αυτό θα μπαν!!!!
    Χαχα ! Μπα όχι ! Άστο καλύτερα...δεν μου ταιριάζει !

  7. #7
    Eutuxia, κανε οτι εξετασεις πρεπει κ μετα σιγα σιγα σηκω απο το κρεβάτι κ κανε πράγματα. Στην αρχη ειναι επώδυνο αλλα μετα σιγα σιγα θα υποχωρει το συμπτωμα. Εγω μολις εκατσα λογο ανεργιας μου ξαναρθαν ολα κ ισως μελλοντικά παρω κ εγω χαπια αλλα προς το παρόν παλευω μονος μου. Θελει κ ψυχοθεραπεία για στηριξη και να δεις γιατι σου συμβαινει αυτό.
    Τεσπα ευχομαι να συνελθεις συντομα αλλα σηκω απο το κρεβάτι κ ξεκινα εστω ενα περπατημα 30 λεπτων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Eutuxia, κανε οτι εξετασεις πρεπει κ μετα σιγα σιγα σηκω απο το κρεβάτι κ κανε πράγματα. Στην αρχη ειναι επώδυνο αλλα μετα σιγα σιγα θα υποχωρει το συμπτωμα. Εγω μολις εκατσα λογο ανεργιας μου ξαναρθαν ολα κ ισως μελλοντικά παρω κ εγω χαπια αλλα προς το παρόν παλευω μονος μου. Θελει κ ψυχοθεραπεία για στηριξη και να δεις γιατι σου συμβαινει αυτό.
    Τεσπα ευχομαι να συνελθεις συντομα αλλα σηκω απο το κρεβάτι κ ξεκινα εστω ενα περπατημα 30 λεπτων.
    Πραγματικά λες και είσαι από μια μεριά και με βλέπεις ! μόνιμα κρεβάτι... Γιατί εκεί αισθάνομαι ασφαλής. Χωρίς ταχυπαλμια , χωρίς φόβο μήπως πάθω κάτι. Αδιέξοδος... Και εγώ άνεργη οπότε...
    Τουλάχιστον χαίρομαι να ακούω ότι τα κατάφερες ! Με αφήνει να ελπίζω !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Έχεις παρενέργειες από το φάρμακο;είναι νωρίς ακόμα για να δράσει...φοβάσαι μην πάθεις κάτι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Έχεις παρενέργειες από το φάρμακο;είναι νωρίς ακόμα για να δράσει...φοβάσαι μην πάθεις κάτι;
    Ακριβώς! Φοβάμαι μη προκαλέσει κάτι . Αν και είναι φάρμακο που έχω πάρει πριν κάποια χρόνια.
    Έχω διάφορα που είχαν και πριν ξεκινήσω το φάρμακο . Αλλά θεωρώ το συγκεκριμένο τα κάνει πιο έντονα.
    Τρομερή ένταση στα άκρα , που ειδικά το βράδυ που θέλω να κοιμηθώ δεν με αφήνει. Εκεί αυξάνεται το άγχος, έρχεται πανικός... Και όταν είναι η ώρα να πάρω το φάρμακο πάλι , τρεεεεεμω!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Ρώτησες τον ψυχίατρο σου ποτέ θα αρχίσουν να υποχωρούν;λένε ότι τις πρώτες 3 βδομάδες αυξάνουν το άγχος άρα φαντάζομαι και τα ψυχοσωματικά τα αντικαταθλιπτικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Ρώτησες τον ψυχίατρο σου ποτέ θα αρχίσουν να υποχωρούν;λένε ότι τις πρώτες 3 βδομάδες αυξάνουν το άγχος άρα φαντάζομαι και τα ψυχοσωματικά τα αντικαταθλιπτικα.
    Όχι δεν ρώτησα .
    Γιατί είναι πράγματα που είχαν και από πριν. Αλλά τώρα πιο έντονα .
    Πιο πολύ ο φόβος μου είναι ότι κάτι θα πάθω εξαιτίας τους.
    Αλλά πραγματικά , έχω πολύ χειρότερα πλέον καθημερινα . Πάσχω από διαταραχή πανικού και αγχωδη διαταραχή, οπότε όλα είναι κύκλος ακόμα. Το ένα συνδέεται με το άλλο....

Similar Threads

  1. Άγχος πανικός φόβος
    By Nontikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 05-06-2020, 13:23
  2. Φόβος κάθε μέρα
    By Marianene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-11-2018, 22:58
  3. ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2010, 21:14
  4. Φόβος-Πανικός
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-10-2009, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •