Η κατάσταση είναι απελπιστική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Η κατάσταση είναι απελπιστική

    Καλή χρονιά σε όλους με υγεια. Εγώ φέτος δεν κατάλαβα γιορτές μιας και τις πέρασα γεμάτη με πόνους. Για να μην μακρηγορήσω, πριν 3 μήνες άρχισε να με καίει το στομάχι. Και ταχυκαρδια με το που έτρωγα. Πήγα γιατρο και μου είπε βάση συμπτωμάτων ΓΟΠ, πηρα χάπι, δεν βοήθησε, άλλαξα χάπι είδα μια μικρή βελτίωση στις καουρες. Πριν καμια εβδομάδα έφαγα λιπαρά τροφή, και από εκείνη την μέρα έχω συνέχεια πονο στο στομάχι και πονο πάνω δεξιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ο πονος αυτός δεξιά πανω τι είναι, χολή? Μήπως τελικά έχω χολή και είχα όλα αυτά τα συμπτώματα στο στομάχι? Έχω αγχωθεί πολυ, δεν υπάρχει και γιατρός σήμερα... Τι να κάνω έχω απελπιστει

  2. #2
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλή χρονιά σε όλους με υγεια. Εγώ φέτος δεν κατάλαβα γιορτές μιας και τις πέρασα γεμάτη με πόνους. Για να μην μακρηγορήσω, πριν 3 μήνες άρχισε να με καίει το στομάχι. Και ταχυκαρδια με το που έτρωγα. Πήγα γιατρο και μου είπε βάση συμπτωμάτων ΓΟΠ, πηρα χάπι, δεν βοήθησε, άλλαξα χάπι είδα μια μικρή βελτίωση στις καουρες. Πριν καμια εβδομάδα έφαγα λιπαρά τροφή, και από εκείνη την μέρα έχω συνέχεια πονο στο στομάχι και πονο πάνω δεξιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ο πονος αυτός δεξιά πανω τι είναι, χολή? Μήπως τελικά έχω χολή και είχα όλα αυτά τα συμπτώματα στο στομάχι? Έχω αγχωθεί πολυ, δεν υπάρχει και γιατρός σήμερα... Τι να κάνω έχω απελπιστει
    Χρόνια πολλά καλή χρονιά έχεις σκεφτεί ότι σου προκαλείτε στο στομάχι μπορεί να είναι από άγχος όπου έχει γίνει ψυχοματικο συμπτώματα;
    Το στομάχι μας είναι ο δεύτερος εγκέφαλος μας

  3. #3
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Χρόνια πολλά καλή χρονιά έχεις σκεφτεί ότι σου προκαλείτε στο στομάχι μπορεί να είναι από άγχος όπου έχει γίνει ψυχοματικο συμπτώματα;
    Το στομάχι μας είναι ο δεύτερος εγκέφαλος μας
    Δεν ξέρω ειλικρινά έχω πολυ πανικο αυτή τη στιγμή... Το στομάχι εντάξει μπορεί να ποναει.. Αλλά από την δεξιά μεριά που είναι η χολή πως γινεται να είναι ψυχοσωματικο? Και θέλω να παω στον γιατρό αλλά δεν γινεται σήμερα ουτε αυριο. Και πρεπει να περιμενω μέχρι την Δευτέρα έχοντας πονους και τεράστιο αγχος

  4. #4
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Δεν ξέρω ειλικρινά έχω πολυ πανικο αυτή τη στιγμή... Το στομάχι εντάξει μπορεί να ποναει.. Αλλά από την δεξιά μεριά που είναι η χολή πως γινεται να είναι ψυχοσωματικο? Και θέλω να παω στον γιατρό αλλά δεν γινεται σήμερα ουτε αυριο. Και πρεπει να περιμενω μέχρι την Δευτέρα έχοντας πονους και τεράστιο αγχος
    Καλό είναι να κάνεις όλες της εξετάσεις αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε θα είναι είναι ψυχοσωματικο πρέπει να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο η έναν ψυχίατρο με την κατάλληλη θεραπεία που θα σου προτείνει να απαλλαγείς από αυτό πάντως το άγχος να ξέρεις προκαλεί πολλά προβλήματα και ψυχοσωματικα πάρα πολλά όπως και πόνους.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλό είναι να κάνεις όλες της εξετάσεις αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε θα είναι είναι ψυχοσωματικο πρέπει να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο η έναν ψυχίατρο με την κατάλληλη θεραπεία που θα σου προτείνει να απαλλαγείς από αυτό πάντως το άγχος να ξέρεις προκαλεί πολλά προβλήματα και ψυχοσωματικα πάρα πολλά όπως και πόνους.
    Θα κάνω εξετάσεις την Δευτέρα, επειδή σήμερα δυστηχως δεν υπάρχει γιατρός. Μια με πιανει μια με αφήνει όλη μέρα, πονος πανω δεξιά... Να είναι χολή? Αν είναι χολή τι να κάνω αγχώνομαι πολυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Ξανά πήγαινε στον γιατρό για να σου φύγει η απορία αλλά θέλει λίγες μέρες να ενεργήσει το χάπι
    Εγώ που παίρνω ένα χάπι για ΓΟΠ μου είπε η γιατρός να το παίρνω τουλάχιστον 15 μέρες να δω διάφορα και να προσέχω και την διατροφή μου
    Αν πας στο γιατρό και σου πει ότι είσαι εντάξει μετά να πας σε ψυχίατρο γιατί είναι καθαρά ψυχοσωματικά όλα αυτά
    Συνήθως το άγχος πρώτα χτυπάει στο στομάχι

  7. #7
    Αυριο θα πάω στον γιατρό για εξετάσεις... Αυτή τη στιγμη ποναω δεξιά στν κοιλιά πανω και αριστερά στην κοιλιά... Εχω πολυ πανικο φοβάμαι μην είναι κάτι σοβαρο!!! Σας παρακαλω φοβάμαι τι να κάνω!!!!

  8. #8
    Πρώτη φορά αγχωθηκα τόσο πολυ!!! Φοβάμαι μην έχω κάτι σοβαρο μην ειναι η χολή μου... Πραγματικά κοντευω να λιποθυμήσω από τον φόβο μου..... ������

  9. #9
    Μην φοβασαι Χριστίνα θα πας αυριο στο γιατρο κ θα ηρεμησεις.
    Κ εγω εδω κ 2 μηνες εχω εντερα στομαχι σε αθλια κατάσταση με μικρες βελτιώσεις κ ποναγα πανω δεξια.
    Τωρα εδω κ 7 μερες ελλατωθηκε ο πονος εκει κ αρχισε παλινδρομηση χωρις τελος κ πολλα αλλα. Ουτε να φαω δεν μπορω. Θα κανω παλι γαστροσκοπηση κτλ να δω τι εχω.
    Κανε κ εσυ εξετασεις να ηρεμησεις.
    Περαστικά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Μην φοβασαι Χριστίνα θα πας αυριο στο γιατρο κ θα ηρεμησεις.
    Κ εγω εδω κ 2 μηνες εχω εντερα στομαχι σε αθλια κατάσταση με μικρες βελτιώσεις κ ποναγα πανω δεξια.
    Τωρα εδω κ 7 μερες ελλατωθηκε ο πονος εκει κ αρχισε παλινδρομηση χωρις τελος κ πολλα αλλα. Ουτε να φαω δεν μπορω. Θα κανω παλι γαστροσκοπηση κτλ να δω τι εχω.
    Κανε κ εσυ εξετασεις να ηρεμησεις.
    Περαστικά.
    Και εγω εχω χάσει πολλα κιλά.. Και δεν μπορώ να χάσω άλλα επειδή έχω ήδη χαμηλό βάρος... Συνέχεια πονοι ... Αυριο ελπίζω να μου βρει ο γιατρός τι έχω και να ηρεμήσω... Αυτές οι μέρες είναι παρα πολυ δυσκολες.. Έχω κουραστει πολυ σωματικά και ψυχικά... Να ηρεμήσω θέλω.. Ξέρεις ποσο κουρασμένη νιώθω?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Και εγω εχω χάσει πολλα κιλά.. Και δεν μπορώ να χάσω άλλα επειδή έχω ήδη χαμηλό βάρος... Συνέχεια πονοι ... Αυριο ελπίζω να μου βρει ο γιατρός τι έχω και να ηρεμήσω... Αυτές οι μέρες είναι παρα πολυ δυσκολες.. Έχω κουραστει πολυ σωματικά και ψυχικά... Να ηρεμήσω θέλω.. Ξέρεις ποσο κουρασμένη νιώθω?
    Ξερω γιατι περνώ τα ιδια κ ειναι φαυλος κυκλος λογο φοβου κ αγωνιας.
    Πάντως αν παθολογικα εισαι οκ να το πιστεψεις κ να πας κοντρα και θα εχεις βελτίωση.
    Σε καθε περιπτωση πρεπει να δωσουμε αγωνα απο μονοι μας. Καποιες μερες θα ειναι δυσκολες καποιες όμορφες αλλα σιγα σιγα θα στρωσεις.
    Και μην διστασεις να κανεις ψυχαναλυση αν ζορισαι, θα σε βοηθησει.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Ξερω γιατι περνώ τα ιδια κ ειναι φαυλος κυκλος λογο φοβου κ αγωνιας.
    Πάντως αν παθολογικα εισαι οκ να το πιστεψεις κ να πας κοντρα και θα εχεις βελτίωση.
    Σε καθε περιπτωση πρεπει να δωσουμε αγωνα απο μονοι μας. Καποιες μερες θα ειναι δυσκολες καποιες όμορφες αλλα σιγα σιγα θα στρωσεις.
    Και μην διστασεις να κανεις ψυχαναλυση αν ζορισαι, θα σε βοηθησει.
    Σημερα. Θα παω στον γιατρό... Έχω ένα άγχος.... Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ... Δεν ξέρω τι μπορεί να έχω... Πάντως θέλω να βρω μια λυση έχω ταλαιπωρηθει πολυ.μακαρι να πάνε καλά τα πραγμστα

  13. #13
    Όλα άγχος τελικά ήτανε...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Όλα άγχος τελικά ήτανε...
    Μπράβο Χριστίνα, χαλαρωσε κ απολαυσε την ζωη

Similar Threads

  1. ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By ocdmaniac in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2020, 21:49
  2. Απελπιστικη κατασταση σοσ
    By morado in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 43
    Last Post: 10-11-2019, 13:08
  3. «Η κατάσταση των αναπήρων είναι δραματική»
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-12-2014, 09:15
  4. Η κατασταση ειναι απελπιστικη..:/
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-01-2014, 12:51
  5. Replies: 22
    Last Post: 22-06-2012, 10:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •