Πανικός κατά το ξύπνημα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 125
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Και την προηγούμενη φορά που ήσουν έτσι είχες παρόμοια συμπτώματα που μετά υποχώρησαν;για τον ύπνο παίρνεις κάτι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Επίσης δεν σε πιάνει άγχος κ για τον ύπνο ότι πάλι δεν θα κοιμηθείς;;;κ γενικά ότι μέσα στη μέρα δεν μπορείς να χαλαρώσεις;εγώ φοβάμαι ότι δεν θα μου κάνουν τα χάπια/δεν θα μου κάτσουν δηλαδη ...παλιά είχα πάρει ladose

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Επίσης δεν σε πιάνει άγχος κ για τον ύπνο ότι πάλι δεν θα κοιμηθείς;;;κ γενικά ότι μέσα στη μέρα δεν μπορείς να χαλαρώσεις;εγώ φοβάμαι ότι δεν θα μου κάνουν τα χάπια/δεν θα μου κάτσουν δηλαδη ...παλιά είχα πάρει ladose
    Παλαιότερα δεν ήταν τόσο έντονα τα συμπτώματα μου . Υπήρχαν όχι στην ίδια ένταση . Για τον ύπνο όχι ... Ο γιατρός μου είχε προτείνει να παίρνω λίγο παραπάνω ζαναξ , κάτι που δεν κάνω γιατί φοβάμαι μην κάνω εθισμό στο ζαναξ γιατί το παίρνω πολύ καιρό τώρα.
    Βασικά έχω άγχος για όλα . Και για τον ύπνο και για όλα . Και βιάζομαι να δω αποτελέσματα, όσο και να ξέρω ότι είναι νωρίς.
    Θα κάνουν δουλειά τα φάρμακα , εμπιστευσου. Το ζολοφτ είναι ένα φάρμακο πολλών ετών, έχει πολύ καλές κριτικές.
    Γιατί δεν πήρες ξανά ladose αφού το είχες δοκιμάσει ; Μήπως ο γιατρός σου , θέλησε να σε βοηθήσει και σε κάτι άλλο ;
    Επίσης όσο το σκέφτεσαι κάτι και όσο σε φοβίζει τόσο αυτό κυριαρχεί. Δοκίμασα τεχνικές για να κοιμηθεις . Εμένα με βοηθάει αρκετά η μουσική για ύπνο. Με χαλαρώνει ... Δοκίμασε πράγματα .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Πόσο καιρό παίρνεις ζαναξ κ τι ποσότητα;
    Άντε ντε...γιατί δεν Μ έδωσε λαντοζ;δεν ξέρω....επειδή είμαι σ άλλη πόλη πήγα σε άλλο γιατρό εδώ,αν και του είπα ότι είχα πάρει άλλες δύο φορές λαντοζ επέμενε στα ζολοφτ ότι είναι καλύτερα. Ελπίζω να με πιάσουν γιατί είμαι πολύ ανυπόμονη κ με έχει κυριεύσει ο φόβος. Όλη μέρα στην κυριολεξία σκέφτομαι το πώς είμαι κ πόσο καλά ήμουν .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Πόσο καιρό είσαι τώρα σε αυτή την κατάσταση;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Ζαναξ παίρνω πριν ξεκινήσω τη θεραπεία με το αντικαταθλιπτικό . Παίρνω σίγουρα κάνα 5 μηνό δηλαδή. Απλά όπως είπε και ο γιατρός δεν μπορώ τώρα να το σταματήσω . Σε τόσο έντονη κατάσταση και καθημερινή είμαι περίπου ένα μήνα. Πολύ καιρό όμως με τα πιο ήπια που γίνονταν πιο έντονα κάθε μέρα.
    Θα σε πιάσει θεωρώ . Το ζολοφτ έχει καλές κριτικές. Και εγώ γεννόσημο του παίρνω, απλά επειδή το είχα ξανά πάρει. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Γιατί και εγώ στην ίδια φάση ανυπομονησίας είμαι. Χάνω τη ζωή μου καθημερινά... Απλά κάθομαι και περιμένω πότε θα αισθανθώ καλύτερα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Κ εγώ μετράω τις μέρες αλλά έχω κουραστεί κ επιδεινώνεται το αγχος...έχω κουραστεί ο νους να μην ησυχαζει.πως περνάς τη μέρα σου;ζεις μόνη;το βράδυ παίρνεις ζαναξ;εμένα δεν μου κάνει κάτι στον ύπνο ...αλλά το χειρότερο είναι ότι όλη τη μέρα υπάρχει ανικανότητα χαλάρωσης όπως παλιά πχ να κάτσεις να δεις μια ταινία και να σε πάρει ο ύπνος. Εγώ ήμουν κ είμαι σε τέτοιο πανικό που δεν μπορώ να παρακολουθήσω ταινία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Αν με έβλεπες αυτή τη στιγμή πως είμαι .... Και ποσό σε καταλαβαίνω . Σε απόλυτο πανικό αυτή τη στιγμή , ταραχή... Ζάλη. Όχι ζω με το σύντροφό μου , το ζαναξ δεν με αγγίζει για τον ύπνο. Απλά μειώνει λίγο το πανικό. Πόσο σε καταλαβαίνει ! Δεν χαλαρώνω λεπτό. Αλλά είναι μέσα στις παρενέργειες...
    Ειδικά αυτή τη στιγμή , είμαι τραγικά χάλια !!
    Κράτα γερά...
    Η μέρα δεν περνά. Από κρεβάτι σε καναπέ... Προσπαθώ να ασχοληθώ με το σπίτι, αλλά πραγματικά δεν γίνεται . Απλά κοιτάω το ρολόι να περνάει η ώρα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Αυτό με το ρολόι σαν να βλέπω τον εαυτό μου....έχω ταυτιστεί απόλυτα! Έχουμε ακόμα μέρες βέβαια μέχρι τον μήνα...το μόνο που ευχομαι είναι να γίνω όπως παλιά .δεν μου αρέσω έτσι!! Κ εμένα με φοβίζει πολύ το θέμα του ύπνου ( βέβαια μάλλον δίνω πολύ σημασία στο σύμπτωμα) αλλά με ένα μωρό δεν ήθελα να μου εμφανιστεί αυτό το σύμπτωμα.φαντασου να μην κοιμάσαι στον ήδη λίγο χρονο που έχεις.κ αυτό το σύμπτωμα με αιτία βέβαια το νέο ρόλο και διάφορα του παρελθόντος πυροδότησαν όλα τα υπόλοιπα ψυχοσωματικά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Το υπερβολικό άγχος βέβαια κ αϋπνία κ μικρής έντασης ψυχοσωματικά από ότι κατάλαβα τα είχες κ πριν ξεκινήσεις τα αντικαταθλιπτικά.σωστα;;;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Ναι ναι τα είχα . Το τελευταίο διάστημα πριν τη θεραπεία πιο έντονα, τώρα στη τρέλα η κατάσταση. Αυτό προσπάθησε, να μη δίνεις σημασία. είναι λογικό να νιώθουμε πολλά.. και σα μανούλα εσύ .. πφφφ . εγώ δεν έχω τέτοια υποχρέωση και είμαι χάλια, φαντάζομαι εσένα. Να έχεις υπομονή.... Αυτό κάνω κι εγώ. Όλη μέρα υπομονή. Σε τη δόση είσαι τώρα ;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Είμαι εδώ και 4 μέρες στα 100 mg.εμενα με έπιασε εμμονή με τον ύπνο σε σημείο που ακόμα κι οταν κοιμόμουν όλη μέρα σκεφτόμουν αυτό.κι ακόμα δηλαδή...καμία λογική! Κάνω υπομονή κ πάω οπου υπάρχει κόσμος για να μην μένω μόνη με τις σκέψεις μου. Εσύ σε τι δόση είσαι;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Είμαι εδώ και 4 μέρες στα 100 mg.εμενα με έπιασε εμμονή με τον ύπνο σε σημείο που ακόμα κι οταν κοιμόμουν όλη μέρα σκεφτόμουν αυτό.κι ακόμα δηλαδή...καμία λογική! Κάνω υπομονή κ πάω οπου υπάρχει κόσμος για να μην μένω μόνη με τις σκέψεις μου. Εσύ σε τι δόση είσαι;
    Εγώ στα 50 , γιατί ζήτησα από γιατρό να ξεκινήσω από πολύ χαμηλά. Ξεκίνησα από 25 . Αφού αντέχεις να είσαι με κόσμο είναι πολύ καλό ! εγώ θέλω την ασφάλεια του σπιτιού μου , μήπως μου τύχει κάτι... Καλά κάνεις ! Πάλεψε το !
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κάνουμε εμμονές το οτιδήποτε.
    Σε λίγες μέρες θα είσαι τρομερά καλύτερα... Αλήθεια ! Πίστεψε το !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Πώς ήταν το βράδυ σου;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Σήμερα καλύτερα η αλήθεια είναι. Αλλά τρελή ζάλη από εχθές βράδυ.. βέβαια πάλι ξύπνησα με πανικό. Αλλά απόψε πραγματικά κοιμήθηκα !!
    Εσύ ; Πως πήγε ;;

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΤΟΜΟ ΞΥΠΝΗΜΑ...
    By dionisis1234 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-2017, 20:58
  2. Πρωινό ξύπνημα!
    By fleur* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-03-2016, 22:54
  3. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 11:39
  4. Πως κατα την γνώμη σας περνάει ο πανικός με αγοραφοβία;
    By dimm in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 37
    Last Post: 13-09-2009, 02:18
  5. Πρωινό Ξύπνημα
    By empi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2006, 00:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •