Πανικός κατά το ξύπνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 125
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106

    Πανικός κατά το ξύπνημα

    Τυχαίνει σε κάποιον αυτό; Να ξυπνάς μέσα στο πανικό με τρελή ταραχή; Η καρδιά να χτυπάει σα τρελή, και όλα αυτά αμέσως μετά τον ύπνο , ή ενδιάμεσα στον ύπνο !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Καταφέρνεις κοιμάσαι;κι εγώ ξυπνάω με σκέψεις κ έχω έναν φοβερό κόμπο στο στομαχι.ποσες μέρες κάνεις αγωγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Καταφέρνεις κοιμάσαι;κι εγώ ξυπνάω με σκέψεις κ έχω έναν φοβερό κόμπο στο στομαχι.ποσες μέρες κάνεις αγωγή;
    Πολύ δύσκολα κοιμάμαι. Και όταν κοιμηθώ , θα ξυπνάω κάθε τόσο με τον ίδιο πανικό . Ναι ξεκίνησα αγωγή, είμαι στης 12 μέρες. Δεν έχω δει βελτίωση ακόμα.
    Απλά αυτός ο πανικός είναι απίστευτο. Μαζί με ταχυπαλμιες... Η κατάσταση ξεφεύγει.
    Είσαι σε αγωγή εσύ ;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Είμαι κ εγώ σε αγωγή με ζολοφτ.ειμαι στις 16 μέρες.λενε θέλει σίγουρα 3-4 βδομάδες για να δεις αλλαγή. Απλά τελικα τ φάρμακο μου επιδείνωσε το άγχος κ πλέον έχω όλη την ώρα άγχος για το άγχος.δεν ξέρω που να πρωτοδωαω σημασία...στις σκέψεις,στο κάψιμο που νιώθω στο σώμα, στους πόνους,στις ταχυκαρδίες ή στο θέμα του ύπνου; Κ όλα αυτά ενώ έχω κ ένα μωράκι ...εσύ είχες από παλιά αϋπνίες;δηλ πόσες ώρες κοιμάσαι; Αντέχεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Είμαι κ εγώ σε αγωγή με ζολοφτ.ειμαι στις 16 μέρες.λενε θέλει σίγουρα 3-4 βδομάδες για να δεις αλλαγή. Απλά τελικα τ φάρμακο μου επιδείνωσε το άγχος κ πλέον έχω όλη την ώρα άγχος για το άγχος.δεν ξέρω που να πρωτοδωαω σημασία...στις σκέψεις,στο κάψιμο που νιώθω στο σώμα, στους πόνους,στις ταχυκαρδίες ή στο θέμα του ύπνου; Κ όλα αυτά ενώ έχω κ ένα μωράκι ...εσύ είχες από παλιά αϋπνίες;δηλ πόσες ώρες κοιμάσαι; Αντέχεις;
    Αχ ! Κι εγώ σε γεννόσημο του ζολοφτ είμαι . Ναι το επιδεινώνει σίγουρα. Και σίγουρα αυξάνει το πανικό και το φόβο. Είχα αϋπνίες ναι , αλλά τώρα είναι αϋπνίες μαζί με πανικό. Κοιμάμαι με διαλείμματα όταν κοιμάμαι. Δηλαδή ανά μισή ώρα θα ξυπνάω, κάποιες ώρες θα μένω ξύπνια και μετά λίγο ύπνος και ξύπνημα. Όχι δεν αντέχω καθόλου. Όλη τη κατάσταση . Απλά ελπίζω ότι σε λίγες μέρες όλα θα είναι καλύτερα . Από εμπειρία θα σου πω , παλαιότερα ήμουν πάλι στην αγωγή που είμαι , στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα, αλλά μετά είχα βρει τη ζωή μου πίσω .
    Μη σταματήσεις ! Για να χαρείς και το μωράκι σου. Δώσε χρόνο !
    Εγώ για αυτό μπήκα και εδώ, να παίρνω κουράγιο .
    Εχθές δοκίμασα να ξεκινήσω να περπατάω . Βοήθησε αρκετά ... Και τώρα ετοιμάζομαι. Γιατί έχω πανικό στο να βρεθώ και έξω. Θέλει προσπάθεια όλη μέρα . Αγχολυτικο παίρνεις ;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Μου δωσες δύναμη με το μήνυμα σου να κάνω υπομονή γιατί νιώθω λίγο καλύτερα κάποιες ώρες κ μετά πέφτω κ απογοητεύομαι τόσο πολυ.
    Ποτέ είχες αρχίσεις την προηγούμενη φορά να βλέπεις αλλαγή;επίσης έχεις πάρει ποτέ κάτι για τον ύπνο;
    Παίρνω μισό ζαναξ όταν παίρνω το πρωί το χάπι κ μέσα στη μέρα ίσως ακόμα ένα με δύο.
    Εμένα μου ξεκίνησε όλο αυτό με αϋπνίες που είχαν χρόνια να με πιάσουν κ έπαθα εμμονή με αυτό.μετα ήρθε και το άγχος κ μαζί με τα χάπια επιδεινώθηκε κ τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι τα συμπτώματα.
    Κ εγώ μπήκα εδώ για να μην νιώθω τόσο μονη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Μου δωσες δύναμη με το μήνυμα σου να κάνω υπομονή γιατί νιώθω λίγο καλύτερα κάποιες ώρες κ μετά πέφτω κ απογοητεύομαι τόσο πολυ.
    Ποτέ είχες αρχίσεις την προηγούμενη φορά να βλέπεις αλλαγή;επίσης έχεις πάρει ποτέ κάτι για τον ύπνο;

    Παίρνω μισό ζαναξ όταν παίρνω το πρωί το χάπι κ μέσα στη μέρα ίσως ακόμα ένα με δύο.
    Εμένα μου ξεκίνησε όλο αυτό με αϋπνίες που είχαν χρόνια να με πιάσουν κ έπαθα εμμονή με αυτό.μετα ήρθε και το άγχος κ μαζί με τα χάπια επιδεινώθηκε κ τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι τα συμπτώματα.
    Κ εγώ μπήκα εδώ για να μην νιώθω τόσο μονη...
    Μετά το μήνα σίγουρα ξεκίνησα να βλέπω διάφορα. Καλά μετά, άλλος άνθρωπος. Για αυτό κάνω υπομονή κι εγώ. Επειδή ξέρω ότι θα αλλάξει η ζωή μου . Κι εγώ στο ζαναξ είμαι . Γενικά στη αρχή όλα φαίνονται βουνό . Ακόμα και αυτή τη στιγμή δηλαδή εγώ , σε πανικό είμαι. Αλλά το παλεύω ! Δώσε χρόνο στο σώμα σου , και κάνε υπομονή. Προσπάθησε να ασχολείσαι με κάτι . Στα λέω , γιατί και εγώ το ίδιο προσπαθώ να κάνω. Όχι με επιτυχία πάντα. Και εγώ εμμονή έχω με τα συμπτώματα . Και ειδικά όταν πρέπει να πιω το φάρμακο, πανικός , γιατί σκέφτομαι αν θα πάθω κάτι , που ποτέ δεν παθαίνω !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Τι φοβάσαι δηλ ότι θα πάθεις;κι άλλα ψυχοσωματικά;εσύ τι ψυχοσωματικά νιώθεις;
    Αλήθεια πόσο χρονών είσαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Τι φοβάσαι δηλ ότι θα πάθεις;κι άλλα ψυχοσωματικά;εσύ τι ψυχοσωματικά νιώθεις;
    Αλήθεια πόσο χρονών είσαι;
    Είμαι 32.
    Εγώ εγώ συνεχή πανικό, όλη μέρα, άγχος , ζάλη που νομίζω θα πέσω , ταχυπαλμια και πρόβλημα ύπνου. Εμμονές...
    Ναι φοβάμαι ότι θα βγεί κάτι καινούριο κάθε φορά που θα πρέπει να πιω το φάρμακο μου. Από παλιά είχα θέμα, αλλά μετά από ένα γεγονός ξεκίνησε ότι χειρότερο έχω περάσει. Τα ψυχοσωματικά στο πικ του , κρίσεις πανικού μέχρι νοσοκομείο....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Με τον ύπνο επίσης πως την παλεύεις;λες οκ δεν πειράζει δεν κοιμήθηκα;παίρνεις κάτι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Κ εγώ είμαι 32.κ γιατί σταμάτησες τη φαρμακευτική;σε βοήθησε στις εμμονές κ στο άγχος;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Έχεις δει όμως ότι ενώ στην αρχή εμφανίζονται ψυχοσωματικά όσο παίρνεις την αγωγή εξαφανίζονται;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Με τον ύπνο, περιμένω κάθε μέρα μήπως αλλάξει κάτι. είναι και αυτό μέσα σε όλα δηλαδή. Είναι τόσα πολλά αυτά που έχω που και αυτό είναι συν ένα. Σταμάτησα γιατί ένιωθα ότι ήμουν καλά ! Όπως οι περισσότεροι... Αλλά και η αγωγή πρέπουσα να παραμείνει για κάποιο χρόνο . Αρχικά μειώνονται ναι τα ψυχοσωματικά. Εννοώ όταν πλέον το φάρμακο αρχίζει και κάνει δουλειά. Μετά ναι τα περισσότερα φεύγουν. Αλλά είναι συνδυασμός πραγμάτων. Θέλει αλλαγή ολόκληρη η καθημερινότητα. Όσο και να μη μπορείς... Πρέπει να προσπαθείς...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Έχεις καιρό θέμα με τον ύπνο;δουλεύεις;δυσκολεύεσα ι και να σε πάρει ο ύπνος κ ξυπνάς συνέχεια με άγχος;τι εμμονές έχεις;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Έχεις καιρό θέμα με τον ύπνο;δουλεύεις;δυσκολεύεσα ι και να σε πάρει ο ύπνος κ ξυπνάς συνέχεια με άγχος;τι εμμονές έχεις;
    Ναι έχω λίγο καιρό με αϋπνία. Όχι δυστυχώς δεν δουλεύω. Εννοείται δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα, γιατί με πιάνει και νευρικότητα που θέλω να κουνώ το σώμα μου συνέχεια. Ένταση σε όλο το σώμα. εμμονές σχετικά με την υγεία μου έχω, και ένα συνεχόμενο φόβο ότι κάτι κακό θα μου συμβεί.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΤΟΜΟ ΞΥΠΝΗΜΑ...
    By dionisis1234 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-2017, 20:58
  2. Πρωινό ξύπνημα!
    By fleur* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-03-2016, 22:54
  3. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 11:39
  4. Πως κατα την γνώμη σας περνάει ο πανικός με αγοραφοβία;
    By dimm in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 37
    Last Post: 13-09-2009, 02:18
  5. Πρωινό Ξύπνημα
    By empi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2006, 00:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •