Περίεργο συναίσθημα - τύψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    3

    Unhappy Περίεργο συναίσθημα - τύψεις

    Καλημέρα σας,

    είμαι η Άντα 25 χρονών και πρόσφατα μου συνέβη κάτι που δεν ξέρω που οφείλεται και με ανησύχησε.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν καλεσμένη σε ένα γάμο ( εκτός Αττικής αλλά στενός συγγενής ) και λόγω της κατάστασης ( covid ) ταξίδεψα μόνη μου.
    Στο τραπέζι συνάντησα ( ήταν καλεσμένος από το άλλο σόι ) τον κολλητό της πρώτης μου σχέσης ( από το λύκειο μέχρι τα 19 σχεδόν ήταν η σχέση μου ) όπου είχα πολλά χρόνια να δω.
    Όσο τα είχα με τον πρώην δεν είναι ότι μου είχε περάσει και εμένα απαρατήρητος ( είναι εμφανίσημος και έχει χιούμορ ) αλλά λόγω των συνθηκών τότε δεν είχε πάει παρακάτω.

    Γενικά μιλούσαμε όλο το βραδύ σχεδόν ( στις 03:00+ έληξε ο γάμος ), όπου και με φλέρταρε πόλυ έντονα από την αρχή και μόνο ερωτική εξομολόγηση δεν μου έκανε.
    Όταν σηκωθήκαμε για να φύγουμε από το τραπέζι για να πάμε στα δωμάτια ( η δεξίωση έγινε σε ξενοδοχείο ) γελούσαμε κάναμε αστεία κλπ και όταν φτάσαμε έξω από το δώματιό μου με φίλησε.
    Φιλιόμασταν αρκετή ώρα ( είχαμε πιει κιόλας λίγο παραπάνω ) και τελικά μπήκαμε μαζί στο δωμάτιο. Κάναμε σεξ και αφού έφτασα σε οργασμό ένιωσα ένα πολύ περίεργο συναίσθημα.

    Ένιωσα μια μελαγχολία, κάτι σαν θλιψη να το πω, ένα κακό συναίσθημα που ενώ συνεχιζότανε η πράξη άρχισε να με πνίγει σε σημείο που σηκώθηκα και πήγα στο μπάνιο.
    Μέχρι πριν τον οργασμό ήταν όλα πολύ ωραία ( κάναμε αρκετή ώρα σεξ και δεν υπήρχε κάποιο σημάδι ), δεν καταλαβαίνω τι συνέβη μετά. Στο μπάνιο κάθισα αρκετή ώρα και μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα.

    Όταν βγήκα ο άλλος είχε αποκοιμηθεί και απλά κάθισα και εγώ στο κρεβάτι και έψαχνα τι μπορεί να είναι αυτό μέχρι που με πήρε ο ύπνος.
    Το μυαλό μου πήγε στον φίλο μου ( είμαι περίπου 6 μήνες με ένα παιδί που γνώρισα το καλοκαίρι ), μήπως δλδ, λόγω της σχέσης μου αυτής ένιωσα άσχημα ( ότι τον απάτησα κλπ ).

    Το πρωί ξύπνησα σχεδόν κάνοντας σεξ πάλι, αλλά στον φόβο μην νιώσω πάλι το ίδιο σηκώθηκα πριν νιώσω κάτι άσχημο και ευτυχώς ( για καλή μου τύχη δλδ ) μας καλέσανε από την ρεσεψιόν γιατί έπρεπε να αφήσουμε το δωμάτιο.

    Αυτός ήθελε να κρατήσουμε επαφές αλλά του είπα ότι είμαι σε σχέση και δεν θέλω να μπλέξει το πράγμα.

    Όταν επέστρεψα Αθήνα και βρέθηκα με τον φίλο μου και κάναμε σεξ ένιωσα πάλι κάπως περίεργα αλλά καμία σχεσή με αυτό που ένιωσα με τον άλλον.

    Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Το ξεπέρασε κάπως;
    Διάβασα στο ιντερνετ ότι αυτό είναι ίσως παθολογικό πρόβλημα και δεν περνάει...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Καλημέρα και καλή χρονιά.

    Ποιο μπορεί να είναι παθολογικό πρόβλημα εννοείς; Το ότι ένιωσες τύψεις και άσχημα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    3
    Το τύψεις στο θέμα το έβαλα περισσότερο για να μη φανεί ότι δεν το σκέφτηκα. Δεν ένιωσα τύψεις.
    Παθολογικό εννοούσα το ότι ένιωσα ένα αίσθημα μελαγχολίας - θλίψης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Δε γνωρίζω να σου πω, ωστόσο προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν είναι παθολογικό αλλά κάτι φυσιολογικό. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια από πού πηγάζει... έκανε π.χ. trigger κάποια ανάμνησή σου που υπάρχει στο υποσυνείδητό σου; Δεν ξέρω. Ίσως κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Γιατί τόση υπερανάλυση; Φοβάσαι να παραδεχτείς οτι έπειτα από τον οργασμό όπου ξεθύμανε η ερωτική διάθεση (ή αλλιώς οι κ@uλe$) άρχισε να επικρατεί η λογίκη και να έχεις επίγνωση οτι μόλις κεράτωσες τη σχέση σου; Τύψεις είναι. Το να βρίσκεσαι σε άρνηση γι αυτο που νιώθεις και να προσπαθείς να του προσδώσεις παθολογικά αίτια, απλά θα καθυστερήσει τη διαδικασία της αποδοχής.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    3
    Δεν είναι τύψεις, το ανέφερα και παραπάνω.
    Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν το ένιωσα ήταν αυτό που λες.
    Αλλά με τον φίλο μου δεν είμαστε στο σημείο που να νιώθω τύψεις για κάτι τέτοιο.
    Εάν δεν σου έχει συμβεί ποτέ πως μπορείς να γνωρίζεις τι είναι και τι όχι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Εδώ δε γνωρίζεις τι είναι εσύ που σου συνέβει!!!

    Δεν είναι απαραίτητο να θεωρείς οτι ο φίλος σου είναι ο άντρας της ζωής σου για να νιώσεις τύψεις. Όπως και να έχει μπορεί όλο αυτό να πάτησε ασυνείδητα διάφορα ηθικά κουμπάκια και να πυροδότησε το αίσθημα που ένιωσες. Έτσι κι αλλιώς τον οργασμό συνήθως ακολουθεί ένα ήπιο αίσθημα ξενερώματος οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο αυτά τα ηθικά κουμπάκια να διόγκωσαν αυτό το αίσθημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εμενα παντως θα με προβληματιζε περισσοτερο το τι σκατα κανω με εναν ανθρωπο που τον κερατωνω και δεν νιωθω καν τυψεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by anta1927 View Post
    Καλημέρα σας,

    είμαι η Άντα 25 χρονών και πρόσφατα μου συνέβη κάτι που δεν ξέρω που οφείλεται και με ανησύχησε.

    Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν καλεσμένη σε ένα γάμο ( εκτός Αττικής αλλά στενός συγγενής ) και λόγω της κατάστασης ( covid ) ταξίδεψα μόνη μου.
    Στο τραπέζι συνάντησα ( ήταν καλεσμένος από το άλλο σόι ) τον κολλητό της πρώτης μου σχέσης ( από το λύκειο μέχρι τα 19 σχεδόν ήταν η σχέση μου ) όπου είχα πολλά χρόνια να δω.
    Όσο τα είχα με τον πρώην δεν είναι ότι μου είχε περάσει και εμένα απαρατήρητος ( είναι εμφανίσημος και έχει χιούμορ ) αλλά λόγω των συνθηκών τότε δεν είχε πάει παρακάτω.

    Γενικά μιλούσαμε όλο το βραδύ σχεδόν ( στις 03:00+ έληξε ο γάμος ), όπου και με φλέρταρε πόλυ έντονα από την αρχή και μόνο ερωτική εξομολόγηση δεν μου έκανε.
    Όταν σηκωθήκαμε για να φύγουμε από το τραπέζι για να πάμε στα δωμάτια ( η δεξίωση έγινε σε ξενοδοχείο ) γελούσαμε κάναμε αστεία κλπ και όταν φτάσαμε έξω από το δώματιό μου με φίλησε.
    Φιλιόμασταν αρκετή ώρα ( είχαμε πιει κιόλας λίγο παραπάνω ) και τελικά μπήκαμε μαζί στο δωμάτιο. Κάναμε σεξ και αφού έφτασα σε οργασμό ένιωσα ένα πολύ περίεργο συναίσθημα.

    Ένιωσα μια μελαγχολία, κάτι σαν θλιψη να το πω, ένα κακό συναίσθημα που ενώ συνεχιζότανε η πράξη άρχισε να με πνίγει σε σημείο που σηκώθηκα και πήγα στο μπάνιο.
    Μέχρι πριν τον οργασμό ήταν όλα πολύ ωραία ( κάναμε αρκετή ώρα σεξ και δεν υπήρχε κάποιο σημάδι ), δεν καταλαβαίνω τι συνέβη μετά. Στο μπάνιο κάθισα αρκετή ώρα και μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα.

    Όταν βγήκα ο άλλος είχε αποκοιμηθεί και απλά κάθισα και εγώ στο κρεβάτι και έψαχνα τι μπορεί να είναι αυτό μέχρι που με πήρε ο ύπνος.
    Το μυαλό μου πήγε στον φίλο μου ( είμαι περίπου 6 μήνες με ένα παιδί που γνώρισα το καλοκαίρι ), μήπως δλδ, λόγω της σχέσης μου αυτής ένιωσα άσχημα ( ότι τον απάτησα κλπ ).

    Το πρωί ξύπνησα σχεδόν κάνοντας σεξ πάλι, αλλά στον φόβο μην νιώσω πάλι το ίδιο σηκώθηκα πριν νιώσω κάτι άσχημο και ευτυχώς ( για καλή μου τύχη δλδ ) μας καλέσανε από την ρεσεψιόν γιατί έπρεπε να αφήσουμε το δωμάτιο.

    Αυτός ήθελε να κρατήσουμε επαφές αλλά του είπα ότι είμαι σε σχέση και δεν θέλω να μπλέξει το πράγμα.

    Όταν επέστρεψα Αθήνα και βρέθηκα με τον φίλο μου και κάναμε σεξ ένιωσα πάλι κάπως περίεργα αλλά καμία σχεσή με αυτό που ένιωσα με τον άλλον.

    Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Το ξεπέρασε κάπως;
    Διάβασα στο ιντερνετ ότι αυτό είναι ίσως παθολογικό πρόβλημα και δεν περνάει...
    σαλβατορ,
    τραγικα ερασιτεχνης....

  10. #10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σαλβατορ,
    τραγικα ερασιτεχνης....
    Χαχα όντως.

    Αλλά οφειλω να ομολογήσω ότι κάνει προσπάθειες να γίνει δύσκολα εντοπισιμος .
    Είναι καπωως πιο δουλεμενο το κείμενο από άλλες φορές.

    Παίζει και με άλλο κλωνο στο θέμα Ανορεξία ή όχι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Χαχα όντως.

    Αλλά οφειλω να ομολογήσω ότι κάνει προσπάθειες να γίνει δύσκολα εντοπισιμος .
    Είναι καπωως πιο δουλεμενο το κείμενο από άλλες φορές.

    Παίζει και με άλλο κλωνο στο θέμα Ανορεξία ή όχι.
    το σκεφτηκα κι εγω. πιθανον.
    το κειμενο ειναι δουλεμενο σε λεπτομερειες αντικειμενικες. διηγηση, δηλαδη. δεν μπορει να πιασει την ψυχολογια του παικτη.

Similar Threads

  1. Περιεργο συναίσθημα
    By Nafkoko in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2021, 10:43
  2. Ένα περίεργο συναίσθημα
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2020, 13:06
  3. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
    By grgagno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-01-2019, 20:28
  4. τυψεις!!!!!!!!
    By weirdthings in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2014, 16:47
  5. Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο
    By dfrankos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 07-09-2006, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •