Ψύχωση με άτομο και εμμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    3

    Ψύχωση με άτομο και εμμονες

    Καλησπέρα σας καλή χρόνια
    Πασχω απο ocd και κατάθλιψη με αγωγη σταθερά τα τελευταία 4 χρόνια καθώς και Ψυχοθεραπεία τα τελευταία 2 χρονια με εξαιρετικά αποτελέσματα μπορω να εκφράσω ο προβληματισμος μου είναι και απλα θα ήθελα μα ακουσω γνώμες για τις ψυχωσεις με συγκεκριμένο άτομο που μπορεί να το βλέπεις στον ύπνο το εχει κάποιος αντιμετωπίσει αυτό;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19
    Καλησπέρα και καλή χρονιά!!! Όταν αναφέρουμε τον όρο ψύχωση συχνά αναφερόμαστε σε μία έντονα εμμονική συμπεριφορά, με κάποιο άτομο ή αντικείμενο, ενώ στην κυριολεκτική του σημασία ο όρος αναφέρεται σε μία ευρεία ομάδα ψυχικών παθήσεων με διαταραχές στην αντίληψη και τη σκέψη, όπως η σχιζοφρένεια και η σχιζοσυναισθηματική διαταραχή.

    Όσον αφορά την ψύχωση με κάποιο άτομο, δηλαδή την εμμονική προσήλωση σε αυτό, έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες. Για την ακρίβεια δένομαι συναισθηματικά έντονα με κάποιο άτομο που θαυμάζω, με αποτέλεσμα να καταβάλλω διαρκώς προσπάθειες να του επιστήσω την προσοχή, να κερδίσω την εμπιστοσύνη του και να κάνω ό, τι περνάει από το χέρι μου για να το απαλλάξω από βάρη και ευθύνες.

    Για να αποτρέψω την απόρριψη από μία καθηγήτρια που είχα στη σχολή, της έστελνα όλο μηνύματα με τις εργασίες που έκανα, την έβλεπα στον ύπνο μου, είχα ιδεοψυχαναγκασμούς σχετικά με το ενδεχόμενο να τη χάσω από τη ζωή μου. Πιο συγκεκριμένα είχα ιδεοληψίες πως επιθυμώ να πάθει κακό ή ότι δεν μου επιτρέπεται να την έχω κοντά μου αν δεν πραγματοποιήσω μία σειρά από ηλίθιους καταναγκασμούς.

    Επίσης έπαθα εμμονή με το πρώτο άτομο που ερωτεύτηκα πραγματικά. Τον σκεφτόμουν διαρκώς, ήθελα να του εμπιστεύομαι τα πάντα και τον είχα αναγάγει σε θεό. Φυσικά υπέφεραν από ιδεοψυχαναγκασμούς παρόμοιους με την προηγούμενη περίπτωση. Η σχέση κατέληξε με απίστευτο θυμό και υποτίμηση για το άτομο αυτό. Εκτός από ιδεοψυχαναγκαστική έχω και οριακή διαταραχή, οπότε αυτό εξηγεί πολλά για το φόβο εγκατάλειψης από τα άτομα αυτά.

    Παρόμοιες εμμονές αλλά με αρνητικό πρόσημο είχα πάθει και με παλιές ψυχοθεραπεύτριες που δε μου φέρθηκαν ευγενικά. Θεωρούσα ότι με πρόδωσαν και τις έβλεπα στο όνειρό μου, σαν εφιάλτη.

    Στην ιδεοψυχαναγκαστική, την παραννοειδή και την οριακή διαταραχή, όπως και σε πολλές διαταραχές προσωπικότητας υπάρχουν εμμονές με άτομα.
    Άλλο όμως εμμονή με άτομο λόγω θαυμασμού, μίσους ή ανάγκης και άλλο εμμονή τύπου ιδεοληψία, που χαρακτηρίζει την πάθησή μας.

Similar Threads

  1. Υπάρχει ψύχωση με συγκεκριμενο ατομο;
    By julietta in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 68
    Last Post: 10-05-2018, 20:39
  2. Ενοχικό Ατομο
    By ΝΙΚΙ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 31-07-2015, 10:47
  3. Υπερευαισθητο ατομο
    By σοκολατα 14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 20-11-2013, 18:23
  4. ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
    By panos7wwe in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 09-08-2013, 01:56
  5. ατομο με hiv
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2013, 18:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •