Άγχος ταραχή βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by EutuxiaSt View Post
    Θα σου πω να μη τα παρατάς .
    Έχει σημασία να βρεις έναν σωστό γιατρό να σε καθοδηγήσει. Και όπως όλοι λένε, το φάρμακο δεν είναι από μόνο του λύση .
    Ναι , εγώ το είχα πει . Στο κρεβάτι νιώθω την μεγαλύτερη ασφάλεια. Αλλά χάνω όλη μου τη ζωή... Και προσπαθώ κάθε μέρα.
    Έχεις άγχος με την υγεία σου ;
    Κάνω ψυχοθεραπεία 1 εξάμηνο αλλά από ότι φαίνεται δεν βοήθησε. Το χαπι είναι μια χαρά όσο το παίρνεις. Όταν το κόβεις γυρίζουν όλα και χειρότερα από πριν. Για αυτό δε θέλω να το ξαναπάρω. Δεν θα έλεγα ότι εχω τόσο άγχος με την υγεία μου όσο με την καρδιά μου που είναι το μόνο που σκέφτομαι όλη μερα. Είναι πολύ κουραστικό να φοβάμαι τόσο πολύ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία 1 εξάμηνο αλλά από ότι φαίνεται δεν βοήθησε. Το χαπι είναι μια χαρά όσο το παίρνεις. Όταν το κόβεις γυρίζουν όλα και χειρότερα από πριν. Για αυτό δε θέλω να το ξαναπάρω. Δεν θα έλεγα ότι εχω τόσο άγχος με την υγεία μου όσο με την καρδιά μου που είναι το μόνο που σκέφτομαι όλη μερα. Είναι πολύ κουραστικό να φοβάμαι τόσο πολύ...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. .
    Κι εγώ αυτό το διάστημα με αυτή έχω κολλήσει.
    έχεις κάνει τον απαραίτητο έλεγχο για να μη το σκέφτεσαι ;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Θυμάμαι ήταν μια περίοδος που ήμουν έξω και περπάταγα κ η κάθε σκέψη έλεγε...τώρα θα σταματήσει η καρδιά σου κ όλο έβαζα διακριτικά το δάχτυλο να δω πόσους παλμούς εχω. Μετά ξεχναγα μαλλοντην καρδιά κ πίστευα ότι έχω σκπ,μετά κάτι άλλο.τωρα προσπαθώ να σκεφτώ πως αποδομησα αυτή την εμμονή μου κ δεν μπορώ να διώξω την τωρινή. Τ μόνο σίγουρο είναι ότι χρειαστηκε καιρός .όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε αλλά αυτή η ρημαδα η λογική γιατί υπολειτουργεί όταν τη χρειαζόμαστε;
    Βαρέθηκα να φοβάμαι....βαρέθηκα !

  4. #19
    Εγώ έχω φοβίες συνέχεια.. Με τη καρδιά ένα παραπάνω αφού πάθαινα επεισόδια γιατί είχα υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και έκανα ablation πριν ένα χρόνο. Έχω ακόμα έκτακτες συστολες και ταχυκαρδιες. Ο καρδιολόγος μου με παρηγορεί όμως το αγχος μου μου τα κάνει όλα.. Αυτό το ρημάδι το μυαλό τα κάνει όλα... Μακάρι να με πιάσει η αγωγή σύντομα μπας και ξεκουραστώ λίγο από τις φοβίες μου...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Θυμάμαι ήταν μια περίοδος που ήμουν έξω και περπάταγα κ η κάθε σκέψη έλεγε...τώρα θα σταματήσει η καρδιά σου κ όλο έβαζα διακριτικά το δάχτυλο να δω πόσους παλμούς εχω. Μετά ξεχναγα μαλλοντην καρδιά κ πίστευα ότι έχω σκπ,μετά κάτι άλλο.τωρα προσπαθώ να σκεφτώ πως αποδομησα αυτή την εμμονή μου κ δεν μπορώ να διώξω την τωρινή. Τ μόνο σίγουρο είναι ότι χρειαστηκε καιρός .όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε αλλά αυτή η ρημαδα η λογική γιατί υπολειτουργεί όταν τη χρειαζόμαστε;
    Βαρέθηκα να φοβάμαι....βαρέθηκα !
    Αυτό αναρωτιέμαι κι.εγω !!
    Τώρα που τη χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ που είναι ;;;
    Τα ίδια περνάμε όλοι τελικά. Η εικόνα που μου έδωσες η καθημερινότητα μου ...
    Ελπίζω να είσαι καλύτερα μέρα με τη μέρα!
    Να μου γράφεις !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Εγώ έχω φοβίες συνέχεια.. Με τη καρδιά ένα παραπάνω αφού πάθαινα επεισόδια γιατί είχα υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και έκανα ablation πριν ένα χρόνο. Έχω ακόμα έκτακτες συστολες και ταχυκαρδιες. Ο καρδιολόγος μου με παρηγορεί όμως το αγχος μου μου τα κάνει όλα.. Αυτό το ρημάδι το μυαλό τα κάνει όλα... Μακάρι να με πιάσει η αγωγή σύντομα μπας και ξεκουραστώ λίγο από τις φοβίες μου...
    Όλοι στην αρχή της αγωγής μας είμαστε τελικά.
    Ας δίνουμε ο ένας κουράγιο στον άλλον ! Θα πάνε όλα καλά , να έχεις θετική σκέψη . Όλοι μας να νιώσουμε καλύτερα εύχομαι σύντομα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Τώρα είδα σε άλλο ποστ ότι το παίρνεις δύο χρόνια...ίσως θέλει αλλαγή το αντικαταθλιπτικό ή κ αύξηση δόσης. Μπορεινα χρειάζεται και κάτι επιπρόσθετα να σε βοηθάει το βράδυ. Σίγουρα εμείς δεν ειμαστε ειδικοί. Την υπόλοιπη μέρα όμως πως είσαι;η ταραχή είναι μόνο το πρωί;
    Όλη μέρα έχω ταραχή δυστυχώς. Σίγουρα θέλω αλλαγή η αύξηση στην αγωγή. Περιμένω να περάσουν οι μέρες να πάω στον γιατρό. Δεν αντέχω άλλο. Έχω χάσει τον εαυτό μου.

  8. #23
    Αμήν!! Το εύχομαι για όλους μας γιατί μεγαλύτερη τυραννία δεν υπάρχει να ζεις με το φόβο...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι και εγώ 4 χρόνια που παλεύω με την αγχωδη διαταραχή συνέχεια αυτό σκέφτομαι. Ότι θα σταματήσει η καρδιά μου, ότι θα παθω έκτακτη και μετά θα σταματήσει. Ολη μερα όμως με κάθε κίνηση.Κάθε φορά που διαβάζω ότι κάποιος πέθανε μπαίνω να ψάξω αν το έπαθε από καρδιά. Είναι παρανοϊκό. Πέρα από αυτό αυτά τα χρόνια μόνο την αναφυλαξια φοβάμαι ανά περιόδους που δεν είμαι καλά. Σταματάω μα τρώω τα μισά θρεπτικά τρόφιμα γιατι προκαλούν αλλεργίες. Απαξ και φάω κάτι παθαίνω κρίση πανικού νιώθω ότι κλείνει ο λαιμός νιώθω φουντωμα. Καμία φορά παρακαλώ να ξεκολλήσω από την καρδιά και να κολλήσω με το οτιδήποτε άλλο αλλά δεν συμβαίνει. Μάλλον θα ξεκινήσω και ςγω σύντομα αγωγή για 4η φορά, αν και δενντο θέλω καθόλου. Αλλα είμαι πολύ νέα, θέλω να ταξιδέψω να συνεχίσω σπουδές να βγαίνω να κάμω όνειρα με τον σύντροφο μου. Αντί αυτού όλη μερα είμαι κλειδωμένη μέσα καο νιώθω άρρωστη

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ναι και εγώ 4 χρόνια πολύ παλεύω με την αγχωδη διαταραχή συνέχεια αυτό σκέφτομαι. Ότι θα σταματήσει η καρδιά μου, ότι θα παθω έκτακτη και μετά θα σταματήσει. Κάθε φορά που διαβάζω ότι κάποιος πέθανε μπαίνω να ψάξω αν το έπαθε από καρδιά. Είναι παρανοϊκό. Πέρα από αυτό αυτά τα χρόνια μόνο την αναφυλαξια φοβάμαι ανά περιόδους που δεν είμαι καλά. Σταματάω μα τρώω τα μισά θρεπτικά τρόφιμα γιατι προκαλούν αλλεργίες. Απαξ και φάω κάτι παθαίνω κρίση πανικού νιώθω ότι κλείνει ο λαιμός νιώθω φουντωμα. Καμία φορά παρακαλώ να ξεκολλήσω από την καρδιά και να κολλήσω με το οτιδήποτε άλλο αλλά δεν συμβαίνει. Μάλλον θα ξεκινήσω και ςγω σύντομα αγωγή για 4η φορά, αν και δενντο θέλω καθόλου. Αλλα είμαι πολύ νέα, θέλω να ταξιδέψω να συνεχίσω σπουδές να βγαίνω να κάμω όνειρα με τον σύντροφο μου. Αντί αυτού όλη μερα είμαι κλειδωμένη μέσα καο νιώθω άρρωστη
    Λες και βλέπω τη δική μου ζωή .
    Αν βλέπεις ότι σε βοηθά η αγωγή, βρες τον κατάλληλο γιατρό και κάνε το ξανά . Μην αφήνεσαι !
    Χάνουμε τη ζωή μας .
    Κι εγώ τα ίδια ..όλη μέρα μέσα , σε ένα καναπέ ή στο κρεβάτι . Πονοκέφαλο έχω αυτή τη στιγμή, και τρέχει ο νους μου παντού .
    Με την αγχωδη διαταραχή παλεύω κι εγώ . Συγκεκριμένα, ιδεοψυχαναγκαστικη . Θέλει πολύ δουλειά . Προσπάθεια . Αλλά μη τα παρατάς .
    Και να ξεκολλήσεις με τη καρδιά θα κολλήσεις με κάτι άλλο , πάλι τα ίδια θα έχεις . εγώ κάθε φορά κολλάω με κάτι άλλο. . Θέλει καθοδήγηση . Μην το αφήνεις !!!

  11. #26
    Αύριο θα πάω να κάνω ακτινογραφια θωρακος γιατί έχω δυσπνοια από όταν ξυπνάω.. Όχι στον ύπνο και σε συνδυασμό ότι έχω χάσει και κιλά φοβάμαι ότι έχω καρκίνο.. Άστα σου λέω φοβάμαι και να καταπιώ.. Όλα με έχουν πιάσει τώρα..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Πάω σε ψυχολόγο από το 2014 και σταθερα κάνω ψυχοθεραπεία από το 2017 και έχω διαγνωσθεί με ψυχική ασθένεια
    Και σας καταλαβαίνω απόλυτα με ότι γράφετε
    Θέλει μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρεις να καταπολεμήσεις τις εμμονές
    Το παν είναι να το καταλάβεις και να αρχίσεις σιγά σιγά να το δουλευεις
    Βήμα βήμα την φορά
    Δεν γίνεται όλα μαζί
    Η αρρωστοφοβια είναι πολύ δύσκολο κομμάτι γιατί μας κολλάει στο κεφάλι ότι είμαστε ααρωστοι και μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο και δημιουργούμε μόνοι μας συμπτώματα
    Καλό είναι αφού πας σε γιατρο και δεις ότι είσαι καλά να αρχίσεις να το βγάζεις από μυαλό σου και να μην δινεις σημασία όταν βλέπεις κάποιο συμπτώματα γιατί έτσι δημιουργείς περισσότερα συμπτώματα
    Πρέπει να βρούμε την διαθεση να συνεχίσουμε δεν είναι πάντα εύκολο αλλά έτσι μόνο θα καταφέρεις να βγεις από τον φαύλο κύκλο της διαταραχής

  13. #28
    Είχε κανείς πρόβλημα με την όρεξη του ή τα κιλά του κάποια περίοδο?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Νομίζω μόνο η αγωγή βοηθα όταν τα συμπτώματα είναι έντονα και οι φοβίες ελέγχους σε τόσο μεγάλο βαθμό σκέψεις καο καθημερινότητα. Αλλα δεν βοηθά μακροπροθεσμα και αυτο είναι πρόβλημα. Αγάπη έχω δυσπνοια σχεδόν όλη μερα κάθε μέρα πιστέψε με δεν είναι τίποτα. Πάρε ένα οξύμετρο και θα δεις οτι είναι ψυχογενες και θα αρχίσεις να το ξεχνάς. Υπάρχουν μέρες που είναι πιο έντονη άλλες όχι αλλά χίλιες φορές αυτό παρα έκτακτες και ταχυκαρδίες. Θέματα βάρους και όρεξης είχα επίσης στην πρώτη καραντίνα που πέρασα παρόμοια κατάσταση. Έχασα πολλά κιλά σε σημείο όλοι γύρω μου να μου λένε ότι είμαι σαν ανορεξικη. Πήρα αντικαταθλιπτικα έγινα καλά και επέστρεψε και η όρεξη και τα κιλά

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Πάω σε ψυχολόγο από το 2014 και σταθερα κάνω ψυχοθεραπεία από το 2017 και έχω διαγνωσθεί με ψυχική ασθένεια
    Και σας καταλαβαίνω απόλυτα με ότι γράφετε
    Θέλει μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρεις να καταπολεμήσεις τις εμμονές
    Το παν είναι να το καταλάβεις και να αρχίσεις σιγά σιγά να το δουλευεις
    Βήμα βήμα την φορά
    Δεν γίνεται όλα μαζί
    Η αρρωστοφοβια είναι πολύ δύσκολο κομμάτι γιατί μας κολλάει στο κεφάλι ότι είμαστε ααρωστοι και μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο και δημιουργούμε μόνοι μας συμπτώματα
    Καλό είναι αφού πας σε γιατρο και δεις ότι είσαι καλά να αρχίσεις να το βγάζεις από μυαλό σου και να μην δινεις σημασία όταν βλέπεις κάποιο συμπτώματα γιατί έτσι δημιουργείς περισσότερα συμπτώματα
    Πρέπει να βρούμε την διαθεση να συνεχίσουμε δεν είναι πάντα εύκολο αλλά έτσι μόνο θα καταφέρεις να βγεις από τον φαύλο κύκλο της διαταραχής
    Σε έχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ;
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες. Απλά στη πράξη είναι όλα δύσκολα....

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
    By vicky12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2024, 19:59
  2. Τρεμουλο ταραχη
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-2019, 12:04
  3. Άγχος βοήθεια
    By Rocco13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 30-07-2019, 16:47
  4. Ταραχη απο αυξηση δοσης
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 12-06-2019, 11:02
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΧΟΣ
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2010, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •