Άγχος ταραχή βοήθεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Μακάρι Έλενα μου.. είναι ώρες που λέω είναι ψυχογενης αλλά μετά το τέρας δε με αφήνει και κάνω αρνητικές σκέψεις... Είμαι 10η μέρα με ζολοφτ..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το ξερω αγάπη!!! Στην 1η καραντίνα με όλα αυτά με τον κοβιντ είχα τρομερή δυσπνοια και δεν μπορούσα καν να πάω γιατρό οπότε φαντάσου τι περνούσα. Έκανα το λάθος και έκανα κατάχρηση εισπνεόμενου και τότε ξεκίνησαν οι πολλές και περίεργες έκτακτες. Το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου πραγματικά. Μετά από αυτο είπα Εντάξει δεν πα να έχω και για πάντα δυσπνοια δεν με νοιάζει, εξάλλου τόσο καιρό δεν έχω πάθει κάτι, μόνο έκτακτες μην νιώθω...και σταμάτησε να με αγχώνει

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by EutuxiaSt View Post
    Σε έχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ;
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες. Απλά στη πράξη είναι όλα δύσκολα....
    Από το 2017 έχω βρει μια συγκεκριμένη ψυχίατρο και παίρνω και αγωγή και ναι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ
    Την αγωγή την τροποποιούμε αναλόγως αν παθαίνω κρίσεις

  4. #34
    Από έκτακτες άλλο τίποτα εγώ... Ο καρδιολόγος μου έδωσε μαγνήσιο εμένα και με βοήθησε κάπως με τις έκτακτες και emcorn για τις ταχυκαρδιες... Προχθές τον πήρα τηλ γιατί είχα τρελή ταχυκαρδία και του είπα ότι ξεκίνησα αγωγή με ζολοφτ και μου είπε από το άγχος είναι κ όλα καλά θα πάνε.. Τι να πω περιμένω..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Μκ πόσο χρονών είσαι;τι αγωγή έπαιρνες;αφου σε βοήθησε όπως λες να ξεκινήσεις ξανα.ειναι κρίμα να χάνουμε τη ζωή μας. Όλοι μας εδώ μετράμε τις μέρες να νιώσουμε καλύτερα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Μακάρι Έλενα μου.. είναι ώρες που λέω είναι ψυχογενης αλλά μετά το τέρας δε με αφήνει και κάνω αρνητικές σκέψεις... Είμαι 10η μέρα με ζολοφτ..
    Και εγώ με γεννόσημο του ζολοφτ είμαι. Καλά ... Όλοι ζολοφτ παίρνουμε.
    Μακάρι να πάει καλά σε όλους μας !!!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Από έκτακτες άλλο τίποτα εγώ... Ο καρδιολόγος μου έδωσε μαγνήσιο εμένα και με βοήθησε κάπως με τις έκτακτες και emcorn για τις ταχυκαρδιες... Προχθές τον πήρα τηλ γιατί είχα τρελή ταχυκαρδία και του είπα ότι ξεκίνησα αγωγή με ζολοφτ και μου είπε από το άγχος είναι κ όλα καλά θα πάνε.. Τι να πω περιμένω..
    Ειχα χαμηλό μαγνήσιο και ήμουν μια χαρά. Άρχισα να παίρνω και ξεκίνησαν. Δεν ξέρω τι συμβαίνει επιτέλους . Έχεις πολλές γενικα; κάθε μέρα; η μια σε αφήνουν μια επιστρέφουν;
    Το χαπι τις 2 πρώτες εβδομάδες σε τρελαίνει λιγο. Τα κανει όλα πιο έντονα. Μετά αρχίζεις και ηρεμεις. Εγώ έχω πάρει 3 φορές λαντοζ οπότε ξέρω ακριβώς τι βιώνετε αυτές τις πρώτες μέρες....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Κ εγώ 3 προηγούμενες φορές λαντοζ είχα πάρει βέβαια δεν θυμάμαι να με είχε πειράξει τόσο.τωρα για κάποιον λόγο όλοι επέμεναν να πάρω το ζολοφτ

  9. #39
    Έχω σχεδόν κάθε μέρα.. Το καταλαβαίνω περισσότερο όταν χαλαρώνω. Είναι ενοχλητικό αλλά όχι επικίνδυνο μου λέει ο καρδιολόγος αλλά κι εγώ φοβάμαι..

  10. #40
    Μακάρι Ευτυχία να νιώσουμε καλύτερα σε λίγες μέρες και να λέμε μόνο θετικά!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Άρα με τα αντικαταθλιπτικά μετά από ενα μήνα είδατε διάφορα στις φοβίες και τις εμμονές;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Παιδιά όλα αυτά που έχουμε δε περνάνε έτσι απλά. Η αγωγή βοηθάει αλλά δεν υπάρχει μαγικό χάπι που θα τα εξαφανίσει. Θέλει απίστευτη δουλειά με τον εαυτό μας. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι θα έχω εξάρσεις και υφεσεις. Δε γίνεται να αλλάξω χαρακτήρα στα 32.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Παιδιά όλα αυτά που έχουμε δε περνάνε έτσι απλά. Η αγωγή βοηθάει αλλά δεν υπάρχει μαγικό χάπι που θα τα εξαφανίσει. Θέλει απίστευτη δουλειά με τον εαυτό μας. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι θα έχω εξάρσεις και υφεσεις. Δε γίνεται να αλλάξω χαρακτήρα στα 32.
    Σίγουρα θέλει δουλειά. Αλλά μέχρι να βρείς και το σωστό τρόπο να δουλέψεις... Και να έχεις και τη σωστή καθοδήγηση. Ωστόσο κ εγώ 32 είμαι. Τι στο καλό ; Κομβικό σημείο είναι ; Αν αρχίσουμε να αισθανόμαστε καλύτερα από την αγωγή, θεωρώ αυτό θα μας δυναμώσεις ..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Κι εγώ 32. Να σας πω την αλήθεια έχει σημασία η αποδοχή. Εγώ πίστευα ότι τα χα όλα υπό έλεγχο δηλ άγχος σε φυσιολογικό κ λειτουργικο επίπεδο επομένως όταν εμφανίστηκε πάλι έπαθα σοκ.ακομα δηλαδη νομίζω ειμαι σε φάση αρνησης και επιρριψης ευθυνών σε μένα ότι το προκαλώ κ δίνω σημασία. Κι όλο αυτό αυξανει το άγχος..εσείς πάντως όταν είστε σε έξαρση σκέφτεστε στην κυριολεξία το ίδιο πράγμα όλη μέρα;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by alexramer View Post
    Κι εγώ 32. Να σας πω την αλήθεια έχει σημασία η αποδοχή. Εγώ πίστευα ότι τα χα όλα υπό έλεγχο δηλ άγχος σε φυσιολογικό κ λειτουργικο επίπεδο επομένως όταν εμφανίστηκε πάλι έπαθα σοκ.ακομα δηλαδη νομίζω ειμαι σε φάση αρνησης και επιρριψης ευθυνών σε μένα ότι το προκαλώ κ δίνω σημασία. Κι όλο αυτό αυξανει το άγχος..εσείς πάντως όταν είστε σε έξαρση σκέφτεστε στην κυριολεξία το ίδιο πράγμα όλη μέρα;
    Εμμονικα ναι ! Κολλάει ο εγκέφαλος σε ένα πράγμα ! Όλη μέρα, όλη την ώρα. είτε κοιμάσαι είτε ξυπνάς....

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ταραχή, άγχος έπειτα από διακοπή φαρμάκων
    By vicky12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2024, 19:59
  2. Τρεμουλο ταραχη
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-2019, 12:04
  3. Άγχος βοήθεια
    By Rocco13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 30-07-2019, 16:47
  4. Ταραχη απο αυξηση δοσης
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 12-06-2019, 11:02
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΧΟΣ
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2010, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •