Ο ψυχιατρος μου δεν μου εχει κανει διαγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    garfield
    Guest

    Ο ψυχιατρος μου δεν μου εχει κανει διαγνωση

    Εχω αλλαξει τρεις ψυχολογους και πεντε ψυχιατρους. Κανεις δεν μου εκανε μια σαφη διαγνωση εκτος απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο που μου εγραφε στις συνταγες "ψυχωτικο αγχος".
    ΝΕγω ομως αισθανομαι οτι εχω στοιχεια απο διαφορες παθησεις, εχω περασει ψυχωτικο επεισοδιο, τωρα εχω πολυ κοινωνικο αγχος, αποφευκτικη διαταραχη, εχω εμμονες ιδεες, λιγο καταθλιψη. Λογω ολων αυτων δεν θελω να βγω απο το σπιτι και παιρνω ενα αντιψυχωσικο κι ενα αγχολυτικο.
    Δεν θελουν οι γιατροι να παρουν την ευθυνη να κανουν λαθος διαγνωση η εχουν μπερδευτει κι αυτοι; Γιατι καλες οι συζητησεις αλλα να παρουμε και μια ιατρικη γνωμη. Τελικα δεν ξερω τι ακριβως εχω και ειμαι πολυ μπερδεμενη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εχω αλλαξει τρεις ψυχολογους και πεντε ψυχιατρους. Κανεις δεν μου εκανε μια σαφη διαγνωση εκτος απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο που μου εγραφε στις συνταγες "ψυχωτικο αγχος".
    ΝΕγω ομως αισθανομαι οτι εχω στοιχεια απο διαφορες παθησεις, εχω περασει ψυχωτικο επεισοδιο, τωρα εχω πολυ κοινωνικο αγχος, αποφευκτικη διαταραχη, εχω εμμονες ιδεες, λιγο καταθλιψη. Λογω ολων αυτων δεν θελω να βγω απο το σπιτι και παιρνω ενα αντιψυχωσικο κι ενα αγχολυτικο.
    Δεν θελουν οι γιατροι να παρουν την ευθυνη να κανουν λαθος διαγνωση η εχουν μπερδευτει κι αυτοι; Γιατι καλες οι συζητησεις αλλα να παρουμε και μια ιατρικη γνωμη. Τελικα δεν ξερω τι ακριβως εχω και ειμαι πολυ μπερδεμενη.
    Η συνταγή που σου γράφει ο γιατρός έχει ένα κωδικό πάνω. F- κάτι πχ f-29 f-30 δες τι κωδικο έχει γκουγκλαρε το και θα βρεις την διαγνωση που εχει για σένα. Αλλά να σου πω κάτι μεταξύ μας, δεν έχουν σημασία αυτά, γιατί ειναι ταμπέλες, σημασία έχει να είσαι καλά και ευτυχισμένη που δεν νομίζω πως μπορεί να το πετύχει κάποιος κλεισμένος σε ένα σπίτι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εχω αλλαξει τρεις ψυχολογους και πεντε ψυχιατρους. Κανεις δεν μου εκανε μια σαφη διαγνωση εκτος απο εναν νευρολογο-ψυχιατρο που μου εγραφε στις συνταγες "ψυχωτικο αγχος".
    ΝΕγω ομως αισθανομαι οτι εχω στοιχεια απο διαφορες παθησεις, εχω περασει ψυχωτικο επεισοδιο, τωρα εχω πολυ κοινωνικο αγχος, αποφευκτικη διαταραχη, εχω εμμονες ιδεες, λιγο καταθλιψη. Λογω ολων αυτων δεν θελω να βγω απο το σπιτι και παιρνω ενα αντιψυχωσικο κι ενα αγχολυτικο.
    Δεν θελουν οι γιατροι να παρουν την ευθυνη να κανουν λαθος διαγνωση η εχουν μπερδευτει κι αυτοι; Γιατι καλες οι συζητησεις αλλα να παρουμε και μια ιατρικη γνωμη. Τελικα δεν ξερω τι ακριβως εχω και ειμαι πολυ μπερδεμενη.
    του εχεις ζητησει διαγνωση και αρνειται να στην δωσει, ή ετσι, απλα συζητας οτι δεν σουε χει πει μια σαφη διαγνωση;

    μπορεις να μπεις στον ηλεκτρονικο σου φακελο οπου ειναι και ολες οι συνταγες σου, που λογικα γραφει και τις διαγνωσεις.

  4. #4
    garfield
    Guest
    Θα του ζητησω διαγνωση την επομενη φορα αλλα εκεινος δεν θα επρεπε να μου εχει πει τι εχω; Τοσες φορες εχω παει. Συνταγη μου δινει μονο για το αγχολυτικο και γραφει για αγχωδεις διαταραχες. Δεν ηθελα να γραψω το αντιψυχωσικο γιατι δεν ηθελα να ειμαι "φακελωμενη" απο το κρατος. Επισης σε προηγουμενους γιατρους που ειχα παει πριν το ψυχωτικο επεισοδιο αλλος μου ελεγε καταθλιψη αλλος αγχος αντε να βγαλεις ακρη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Θα του ζητησω διαγνωση την επομενη φορα αλλα εκεινος δεν θα επρεπε να μου εχει πει τι εχω; Τοσες φορες εχω παει. Συνταγη μου δινει μονο για το αγχολυτικο και γραφει για αγχωδεις διαταραχες. Δεν ηθελα να γραψω το αντιψυχωσικο γιατι δεν ηθελα να ειμαι "φακελωμενη" απο το κρατος. Επισης σε προηγουμενους γιατρους που ειχα παει πριν το ψυχωτικο επεισοδιο αλλος μου ελεγε καταθλιψη αλλος αγχος αντε να βγαλεις ακρη.
    οχι, δεν τον ενδιαφερει να σου πει τι εχεις, αν δεν το ζητησεις.
    δεν ξερει ΚΑΝ αν θες να το ακουσεις, αν δεν το ζητησεις εσυ.
    αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να καταλαβει εκεινος τι εχεις και να στο ρυθμισει.
    αν σε ενδιαφερει, ρωτα τον , ξεκαθαρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Θα του ζητησω διαγνωση την επομενη φορα αλλα εκεινος δεν θα επρεπε να μου εχει πει τι εχω; Τοσες φορες εχω παει. Συνταγη μου δινει μονο για το αγχολυτικο και γραφει για αγχωδεις διαταραχες. Δεν ηθελα να γραψω το αντιψυχωσικο γιατι δεν ηθελα να ειμαι "φακελωμενη" απο το κρατος. Επισης σε προηγουμενους γιατρους που ειχα παει πριν το ψυχωτικο επεισοδιο αλλος μου ελεγε καταθλιψη αλλος αγχος αντε να βγαλεις ακρη.
    Να σου κάνω μία ερώτηση πότε έκανες τελευταία φορά βιοχημικές εξετάσεις και τι ολική χοληστερόλη σου βρήκαν και LDL ? Α πόσο χρονών είσαι;

  7. #7
    garfield
    Guest
    Εξετασεις εκανα πριν ενα χρονο και τα αποτελεσματα ειναι ολικη χοληστερολη 201.0 και HDL 64.0
    Ειμαι 39 και εχω πολλα κιλα που θελω να τα χασω ειμαι περιπου 85 κιλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Γιατί άλλαξες τόσους ψυχιάτρους; Μπορεί οι γιατροί εφόσον δεν τους ρωτάς να αποφύγουν τη διάγνωση γιατί σε κάποιους ασθενείς λειτουργεί επιβαρυντικά, δεν προσφέρει κάτι. Αυτά που θεωρούν σημαντικά είναι η ψυχοθεραπεία και η αγωγή ως βοήθεια της πρώτης.

  9. #9
    garfield
    Guest
    Τους αλλαξα γιατι δεν με καλυπταν. Καποτε ειχα παει σε εναν ψυχιατρο που την ωρα της συνεδριας κοιμηθηκε! Και ειναι και γνωστο ονομα στην πολη μου. Τωρα εχω βρει εναν που κανει και ψυχοθεραπεια δεν δινει μονο φαρμακα. Αλλα δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει στην ηλικια που ειμαι. Πιστευω η πιο καθοριστικη ηλικια του ανθρωπου ειναι απο τα εικοσι μεχρι τα τριαντα. Αν τοτε δεν κανει τα σωστα βηματα, δεν βρει τον καταλληλο θεραπευτη να τον βοηθησει και δεν βαλει τις σωστες βασεις στη ζωη του μετα ειναι δυσκολα τα πραγματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εξετασεις εκανα πριν ενα χρονο και τα αποτελεσματα ειναι ολικη χοληστερολη 201.0 και HDL 64.0
    Ειμαι 39 και εχω πολλα κιλα που θελω να τα χασω ειμαι περιπου 85 κιλα.
    Σε ρώτησα για να δω κατά πόσο έχουν επηρεάσει τα φάρμακα τον οργανισμό σου. Τα κιλά δεν μου λένε κάτι, σήμερα είσαι 85 σε 12 μήνες μπορείς να είσαι 55 αν το θέλεις. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα επιλογής. Τώρα όσον αφορά την καθοριστική ηλικία του ανθρώπου εγώ δεν πιστεύω στα όρια. Εντάξει τώρα αν εσύ πχ θέλεις να γίνεις καρδιολόγος στα 40 σου και να κάνεις επεμβάσεις ε δεν γίνεται σόρι εκεί μετράει η ηλικία ή στο να κάνεις οικογένεια ναι, αλλά αυτό είναι μεγάλο κεφάλαιο και έχει πολλές παραμέτρους που απαιτούν σωστές βάσεις (εδώ κολλάνε οι βάσεις) τις οποίες δεν μπορεί όμως να σου τις δώσει ή να σου δέιξει το δρόμο για αυτές ένας ψυχολόγος ή ψυχοθεραπεύτής. Για παράδειγμα στην σωστή επιλογή συντρόφου δεν μπορεί να σε βοηθήσει ένας ψυχολόγος, άρα δεν μπορεί να σου δείξει το δρομο για τις βάσεις.

  11. #11
    garfield
    Guest
    Δεν ξερω, δεν ειμαι σιγουρη γιατι κανω ψυχοθεραπεια για λιγο καιρο και δεν εχω δει αλλαγες. Ο γαμος και η οικογενεια για μενα ειναι θεμα τυχης. Η επιλογη συντροφου εχει σχεση με τον χαρακτηρα σου και τις αντιληψεις σου αρα ο ψυχοθεραπευτης μπορει να βοηθησει σε αυτον τον τομεα αλλα πρεπει να εχεις και επιλογες κι εκει μπαινει και το θεμα της εμφανισης. Εγω το ειπα το θεμα της ηλικιας περισσοτερο απο την αποψη οτι στα εικοσι μπορεις να χτισεις ενα καλο βιογραφικο το οποιο εγω δεν εχω, τουλαχιστον εχω ξεμπερδεψει απο τις σπουδες αλλα θα ηθελα να εχω περισσοτερα προσοντα η εμπειρια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Δεν ξερω, δεν ειμαι σιγουρη γιατι κανω ψυχοθεραπεια για λιγο καιρο και δεν εχω δει αλλαγες. Ο γαμος και η οικογενεια για μενα ειναι θεμα τυχης. Η επιλογη συντροφου εχει σχεση με τον χαρακτηρα σου και τις αντιληψεις σου αρα ο ψυχοθεραπευτης μπορει να βοηθησει σε αυτον τον τομεα αλλα πρεπει να εχεις και επιλογες κι εκει μπαινει και το θεμα της εμφανισης. Εγω το ειπα το θεμα της ηλικιας περισσοτερο απο την αποψη οτι στα εικοσι μπορεις να χτισεις ενα καλο βιογραφικο το οποιο εγω δεν εχω, τουλαχιστον εχω ξεμπερδεψει απο τις σπουδες αλλα θα ηθελα να εχω περισσοτερα προσοντα η εμπειρια.
    Κοίτα μόλις τώρα είδα πως τελείωσες νομική και από ότι κατάλαβα το έκανες πρόσφατα. Δεν είμαι του κλάδου σου για να γνωρίζω τι γίνεται και πως δουλεύει το σύστημα, αλλά επειδή ποτέ δεν είναι αργά (σε αυτό είμαι κάθετος) θα έβαζα την ζωή μου σε μία σειρά. Δηλαδή τι θέλω στη ζωή μου για να μπορέσω να προχωρήσω. Για παράδειγμα λες πως θες να εργαστείς, αλλά δεν λες τι δουλειά θέλεις να κάνεις και αν σε ενδιαφέρει για παράδειγμα ο κλάδος της νομικής. Πρέπει όμως να λύσεις και κάτι το οποίο μπορείς να το λύσεις μόνη σου. Την αποφευκτικότητα και το κοινωνικό άγχος. Δεν νομίζω πως πολυταιριάζει η νομική με κάποιο άτομο που έχει κοινωνικό άγχος. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αν θέλεις το συζητάμε.

  13. #13
    garfield
    Guest
    Το κοινωνικο αγχος και η αποφευκτικοτητα δεν βοηθανε σε οποιαδηποτε δουλεια ερχεσαι σε επαφη με κοσμο. Εκτος αν δουλευεις απο το σπιτι. Ο γιατρος μου μου λεει να επιδιωκω να βρισκομαι με κοσμο και μαλιστα με πολυ κοσμο για να το ξεπερασω. Αλλα εγω δεν μπορω χωρις αγχολυτικο με πιανει ταχυπαλμια και τρεμουν τα χερια μου. Δεν ημουν παντα ετσι ας πουμε στα εικοσι δεν ειχα τοσο πολυ κοινωνικο αγχος, στα τριαντα ετσι κι ετσι ε τωρα στα σαραντα ειμαι χειροτερα απο ποτε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Το κοινωνικο αγχος και η αποφευκτικοτητα δεν βοηθανε σε οποιαδηποτε δουλεια ερχεσαι σε επαφη με κοσμο. Εκτος αν δουλευεις απο το σπιτι. Ο γιατρος μου μου λεει να επιδιωκω να βρισκομαι με κοσμο και μαλιστα με πολυ κοσμο για να το ξεπερασω. Αλλα εγω δεν μπορω χωρις αγχολυτικο με πιανει ταχυπαλμια και τρεμουν τα χερια μου. Δεν ημουν παντα ετσι ας πουμε στα εικοσι δεν ειχα τοσο πολυ κοινωνικο αγχος, στα τριαντα ετσι κι ετσι ε τωρα στα σαραντα ειμαι χειροτερα απο ποτε.
    Kατευθείαν στα βαθιά σε βάζει ο γιατρός ε; Ακόμα και στο σουπερ μαρκετ αν πηγαίνεις, πηγαίνεις με αγχολυτικό; Λοιπόν να σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου αν ήμουν. Θα έβρισκα κάποιο τμήμα γιογκα και θα πήγαινα για να κάνω γιόγκα όχι για το σώμα, αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί, αλλά επειδή είναι ένα πολύ ήρεμο μέρος στο οποίο τον πρωταρχικό ρόλο τον έχουν οι αναπνοές. Θα είσαι με κόσμο σε ένα απόλυτα γαλήνιο μέρος για μία ώρα και μέσω των αναπνοών θα είσαι σε μία κατάσταση τρανς από την απελευθέρωση των ενδορφινων, η οποία θα διαρκεί και μετά την συνεδρία.

    Επίσης κάτι ανάλογο αλλά δύσκολο πιστεύω να το βρείς αν δεν ζεις σε μεγάλη πολή είναι το τάι τσι τσουάν. Ετσι λέγεται και επιτυγχάνεται το ίδιο αποτέλεσμα. Μάλιστα οι περισσότεροι που κάνουν τάι τσι προτιμούν να το κάνουν στη φύση.

    Υ.Γ Δεν έχουν σημασία τα κιλά και το πόσο σκουριασμένη είσαι, σημασία έχει να μάθεις να αναπνέεις και στη συνέχεια θα ακολουθήσει και το σώμα. Είναι πολύ μεγάλο πράγμα, βασικά όπλο, να μπορείς να φέρνεις τον εαυτό σου σε μια κατάσταση ευφορίας επειδή έχεις εκπαιδευτεί σε αυτό, να μπορείς να τον ηρεμείς ανα πάσα στιγμή!

  15. #15
    garfield
    Guest
    Εχω ασχοληθει λιγο στην εφηβεια μου με new age αλλα καπως δεν μου ταιριαξαν. Γιατι εκεινη την ωρα αισθανεσαι μια ηρεμια αλλα μετα παλι τα ιδια. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

Similar Threads

  1. Η ψυχίατρός μου, μου αλλάζει τη διάγνωση συνέχεια
    By nousername in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 51
    Last Post: 29-10-2021, 01:07
  2. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΣΠΑΣΜΟΘΕΡΑΠΕΙΑ?
    By holfork in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 4
    Last Post: 12-07-2020, 19:55
  3. εχει κανει κανεις εξετασεις dna?
    By joanna22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2019, 21:30
  4. εχει κανει κανεις rtms?
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-08-2018, 14:18
  5. 'Εχει κάνει κανείς θεραπεία γονιμότητας;
    By MerryMaker_Misery in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 30-08-2012, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •