Αντιμετώπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4

    Αντιμετώπιση

    Γεια σας , θα ήθελα να μοιραστώ με την σειρά μου την ιστορία μου .. με το ocd .. στην αρχή όλα δείχνανε πολύ άσχημα και πονούσα παντού χωρίς να ξέρω γιατί .. οι ιδιοληψιες είχαν κατακτήσει το μυαλό μου και δεν με άφηναν να λειτουργήσω σωστά και να είμαι ο εαυτός μου ..μέχρι που χρειάστηκα βοήθεια δεν μπορουσα μόνη..η βοήθεια μου ήτανε η κυρία Πόπη ,.μια εκπληκτική ψυχίατρος που με βοήθησε να καταλάβω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά στο μυαλό μου..όταν άρχισα και την αγωγή σε συνδιασμό με την ψυχοθεραπεία μου ένιωθα άλλος άνθρωπος.. και τώρα έχω να κάνω ιδιοληψιες και ψυχαναγκασμούς μήνες , δεν λέω ότι μου πέρασε αλλά τουλάχιστον δεν με κυριεύει ..θα ήθελα να πω σε όλους σε αυτό το forum ότι μπορεί να μην θεραπευτει και πότε αλλά υπάρχει τρόπος να το ελέγχει και να τα καταφέρουμε να έχουμε μια πόλυ όμορφη ζωή ..και πάνω από όλα να είμαστε χαρούμενοι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Με ψυχοθεραπεία και αγωγή ελέγχεται καλά η διαταραχή αυτή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Faid3 View Post
    Γεια σας , θα ήθελα να μοιραστώ με την σειρά μου την ιστορία μου .. με το ocd .. στην αρχή όλα δείχνανε πολύ άσχημα και πονούσα παντού χωρίς να ξέρω γιατί .. οι ιδιοληψιες είχαν κατακτήσει το μυαλό μου και δεν με άφηναν να λειτουργήσω σωστά και να είμαι ο εαυτός μου ..μέχρι που χρειάστηκα βοήθεια δεν μπορουσα μόνη..η βοήθεια μου ήτανε η κυρία Πόπη ,.μια εκπληκτική ψυχίατρος που με βοήθησε να καταλάβω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά στο μυαλό μου..όταν άρχισα και την αγωγή σε συνδιασμό με την ψυχοθεραπεία μου ένιωθα άλλος άνθρωπος.. και τώρα έχω να κάνω ιδιοληψιες και ψυχαναγκασμούς μήνες , δεν λέω ότι μου πέρασε αλλά τουλάχιστον δεν με κυριεύει ..θα ήθελα να πω σε όλους σε αυτό το forum ότι μπορεί να μην θεραπευτει και πότε αλλά υπάρχει τρόπος να το ελέγχει και να τα καταφέρουμε να έχουμε μια πόλυ όμορφη ζωή ..και πάνω από όλα να είμαστε χαρούμενοι
    Ti αγωγη πηρες κ αρχισες να βλεπεις αποτποτε ελεσματα? Θα ηθελες να πεις τι ιδεοληψιες περιπου ειχες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι για ένα διάστημα δεν παίρνω την αγωγή μου σωστά, λίγο το άγχος της δουλειάς, λίγο το ότι είμαι σε ξένη χώρα, λίγο το ότι είμαι σε καραντίνα επειδή νόσησα, η ΙΔΨ έχει πάρει τον ανήφορο. Δεν έχω βέβαια τις ίδιες ιδεοληψίες με το παρελθόν, αλλά διαφορετικές που πάλι μου προκαλούν ένα εσωτερικό κενό, μοναξιά και ανάγκη να στραφώ μόνο σε μένα. Άρχισα να παίρνω σωστά την αγωγή από χθες, ελπίζω για το καλύτερο. Βέβαια δεν βοηθά και ότι και οι άλλοι άνθρωποι εκεί έξω, πχ. στον εργασιακό χώρο και γενικά, δεν είναι τελικοί, με αποτέλεσμα μια συμπεριφορά ή ένα γεγονός να κινεί σε εμένα την διαδικασία του άγχους και των ιδεοληψιών.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19

    Η αγωγή είναι σημαντική

    Σε νιώθω απόλυτα. Κι εγώ παραμελώ καμιά φορά την αγωγή μου και συχνά μου τη θυμίζουν τα άτομα που ζουν μαζί μου, οι γονείς μου δηλαδή. Θα έπρεπε να είναι η προτεραιότητά μας πάνω από όλες τις ευθύνες, το καύσιμό μας για να λειτουργήσουμε σωστά, το κούρδισμα για να παίζουμε τις σωστές νότες και να παράγουμε δημιουργικό έργο. Η παραμέληση της αγωγής μας δυστυχώς επιφέρει επιδείνωση των ιδεοψυχαναγκαστικών συμπτωμάτων, συναισθηματική αστάθεια ή και καταθλιπτικόμορφα συμπτώματα. Η απομόνωση και η επιθυμία για εσωστρέφεια είναι ένα σκοτεινό μονοπάτι που συχνά μας οδηγεί σε τέλμα ή ψυχικό αδιέξοδο. Η διαχείριση του εργασιακού άγχους και η δημιουργία μιας υγιούς και σταθερής καθημερινότητας, συμβάλλει στο να ζούμε με περισσότερη ποιότητα και ισορροπία, παράλληλα με τη φαρμακολογική μας πορεία.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4
    Η αλήθεια εγώ παίρνω Zoloft των 100 .. μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά να το διαχειριστω .. είχα ιδεοληψίες τύπου να μην μπορώ να καταπιω , φόβος για το φαγητό και τρομερό άγχος , μετά σεξουαλικού τύπου κάποια πράγματα του στυλ ..και γενικά σκέψεις αυτοκτονίας .. αλλά με την αγωγή και με την ψυχοθεραπεία μπορώ να πω ότι μειώθηκαν πάρα πολύ και μπορώ να ζήσω φυσιολογικά και επίσης με βοηθάει να κάνω συνεχώς πράγματα ..κατάλαβα ότι όλα είναι στο μυαλό μας και τίποτα δεν ισχύει , όταν έχεις ιδεοληψίες είναι σαν να ζεις κάτι εκτός πραγματικότητας , οπότε εάν είμαστε σε αυτή την φάση είναι πολύ καλό να κάνεις πράγματα συνεχώς για να ξεχαστείς ..αυτά κάνω και έχω δει μεγάλη διαφορά

Similar Threads

  1. ονειρωξη αντιμετώπιση
    By panos19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 05-08-2022, 17:33
  2. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 19:23
  3. Αντιμετώπιση χωρισμού
    By Marina_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 30-06-2015, 09:38
  4. Αντιμετώπιση ΙΔΨ με αυτοβοήθεια?
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2011, 10:03
  5. θεραπεία- αντιμετώπιση.....
    By lini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 01-11-2009, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •