Μέσα σε όλα έχω και ευρεθιστο έντερο.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Υπάρχει περιπτωση το χάπι για το στομάχι να μου έχει προκαλεσει κολίτιδα? Το αναφέρει και σαν παρενεργεια
    Το έπαιρνα 1 μισή μήνα

  2. #17
    Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο... Ποναω πολυ... Και νιώθω άρρωστη... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ������

  3. #18
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο... Ποναω πολυ... Και νιώθω άρρωστη... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ������
    Εχω κ εγω τα ιδια, απο τοτε που σταμάτησα την ψυχοθεραπεία χειροτερεψα.
    Ξεκινα αμεσα ψυχοθεραπεια κ θα σε βοηθησει.
    Βημα βημα θα τα καταφέρεις κ βγες περπατα εξω κ πες ειμαι καλα δεν εχω τίποτα παθολογικο , δεν φοβαμαι.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Εχω κ εγω τα ιδια, απο τοτε που σταμάτησα την ψυχοθεραπεία χειροτερεψα.
    Ξεκινα αμεσα ψυχοθεραπεια κ θα σε βοηθησει.
    Βημα βημα θα τα καταφέρεις κ βγες περπατα εξω κ πες ειμαι καλα δεν εχω τίποτα παθολογικο , δεν φοβαμαι.
    Ποναγες τόσο πολυ στο έντερο? Σαν σουβλιες όλη μερα? Τώρα πως το αντιμετωπίζεις?

  5. #20
    Παλιοτερα είχα πονους, τωρα επεστρεψε με αλλη μορφη ενοχλησης με ποικιλια συμπτωματων, πρεπει να κανω γαστροσκοπηση κτλ αλλα περιμενω να ηρεμησει η φαση με τον κοβιντ.
    Πινω χαπακια για το εντερο απο γαστρεντερολογο κ φυτικα αγχωλιτικα.
    Αυτο που βοηθαει ειναι οταν παω κοντρα στο συμπτωμα κ παω για περπατημα.
    Στην αρχη υποφερω αλλα μετα στρωνω.
    Θα ξεκ7νησω παλι ψυχοθεραπεία.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Παλιοτερα είχα πονους, τωρα επεστρεψε με αλλη μορφη ενοχλησης με ποικιλια συμπτωματων, πρεπει να κανω γαστροσκοπηση κτλ αλλα περιμενω να ηρεμησει η φαση με τον κοβιντ.
    Πινω χαπακια για το εντερο απο γαστρεντερολογο κ φυτικα αγχωλιτικα.
    Αυτο που βοηθαει ειναι οταν παω κοντρα στο συμπτωμα κ παω για περπατημα.
    Στην αρχη υποφερω αλλα μετα στρωνω.
    Θα ξεκ7νησω παλι ψυχοθεραπεία.
    Ο γιατρός μου έγραψε σπασμολυτικα για το έντερο... Βοηθάνε καθόλου στον πονο?

  7. #22
    Πήρα αυτό το φάρμακο και μου φενεται χειρότερα ότι είμαι παρά καλυτερα... Εχω απελπιστεί!! Τι πραγμα ειναι αυτο με τους πονους

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Θα το ξαναπώ για τα προβιοτικά. Ενδεχομένως να μην είχα το πολύ μεγάλο πρόβλημα γι αυτό και με έπιασαν τόσο άμεσα, αλλά πίστεψέ το πήρα το βράδυ και το αμέσως επόμενο πρωινό ξύπνησα και όλη εκείνη η πίεση ο πόνος κ το βάρος που ένιωθα δεν υπήρχαν. Είχα ξεχάσει πως είναι αυτή η αίσθηση.
    Ίσως να έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα και να μη δουλέψουν τόσο άμεσα σ εσένα αλλά είναι μια καλή αρχή την οποία μπορείς να κάνεις πριν επισκεφτείς τον γιατρό. Μπορείς να τα προμηθευτείς από παντού και δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Είναι στην ουσία τα καλά βακτήρια για την επαναφορά της εντερικής χλωρίδας. Υπάρχουν πολλά. Προφανώς δε μπορώ να αναφέρω κάποιο συγκεκριμένο. Θα κοιτάξεις να πάρεις κάποιο με πολλά δισεκατομμύρια βακτήρια. Όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Θα το ξαναπώ για τα προβιοτικά. Ενδεχομένως να μην είχα το πολύ μεγάλο πρόβλημα γι αυτό και με έπιασαν τόσο άμεσα, αλλά πίστεψέ το πήρα το βράδυ και το αμέσως επόμενο πρωινό ξύπνησα και όλη εκείνη η πίεση ο πόνος κ το βάρος που ένιωθα δεν υπήρχαν. Είχα ξεχάσει πως είναι αυτή η αίσθηση.
    Ίσως να έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα και να μη δουλέψουν τόσο άμεσα σ εσένα αλλά είναι μια καλή αρχή την οποία μπορείς να κάνεις πριν επισκεφτείς τον γιατρό. Μπορείς να τα προμηθευτείς από παντού και δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Είναι στην ουσία τα καλά βακτήρια για την επαναφορά της εντερικής χλωρίδας. Υπάρχουν πολλά. Προφανώς δε μπορώ να αναφέρω κάποιο συγκεκριμένο. Θα κοιτάξεις να πάρεις κάποιο με πολλά δισεκατομμύρια βακτήρια. Όσα περισσότερα τόσο καλύτερα.
    Θα ρωτησω τον γιατρό αν κάνει να παρω προβιοτικα. Εγώ παντως νομίζω ότι είναι από το χάπι του στομάχου το έντερο που επηρεάστηκε... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γιατρός λέει άγχος και να παιρνω το σπασμολιτικο.. Εγώ όμως νιωθω άρρωστη... Τι να πω... Ελπίζω να έχει κάνει σωστή εκτίμηση ο γιατρός..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Θα ρωτησω τον γιατρό αν κάνει να παρω προβιοτικα. Εγώ παντως νομίζω ότι είναι από το χάπι του στομάχου το έντερο που επηρεάστηκε... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γιατρός λέει άγχος και να παιρνω το σπασμολιτικο.. Εγώ όμως νιωθω άρρωστη... Τι να πω... Ελπίζω να έχει κάνει σωστή εκτίμηση ο γιατρός..
    Ξαναγυριζεις στο ιδιο σημειο Χριστινα..οτι κατι σοβαρο εχεις και ο γιατρος δεν το βρηκε και κατι αλλο σοβαρο συμβαινει.Σε λιγο θα αρχισεις να ξαναψαχνεις στο ιντερνετ τι εχεις.

  11. #26
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ξαναγυριζεις στο ιδιο σημειο Χριστινα..οτι κατι σοβαρο εχεις και ο γιατρος δεν το βρηκε και κατι αλλο σοβαρο συμβαινει.Σε λιγο θα αρχισεις να ξαναψαχνεις στο ιντερνετ τι εχεις.
    Δεν ψάχνω στο ίντερνετ επειδή είναι κάτι που με αγχωνει παραπανω.. Απλά ο πονος που έχω ειναξ έντονος. Ο γιατρός λέει άγχος εγώ όμως αμφιβάλω επειδή το χάπι που έπαιρνα για το στομάχι αναφέρει παρανεργεια την κολίτιδα... Και είμαι σε κατάσταση που δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να φυγει ο πονος αφου τα σπασμολυτικα δεν κάνουν απολυτος τίποτα στον πονο. Το laprazol κάνει κολίτιδα? Το έπαιρνα αρκετό καιρό

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Δεν χρειαζεται να ρωτησεις γιατρο. Προβιοτικα κανονικα πρεπει να παιρνουμε ολοι και για παντα. Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις στον οργανισμο σου.
    Εχω πανω απο 12 χρονια σπαστικη κολιτιδα, σε περιοδους με εντοχο αγχος με πεθαινει
    Εσυ που πονας ακριβως;

  13. #28
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Δεν χρειαζεται να ρωτησεις γιατρο. Προβιοτικα κανονικα πρεπει να παιρνουμε ολοι και για παντα. Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις στον οργανισμο σου.
    Εχω πανω απο 12 χρονια σπαστικη κολιτιδα, σε περιοδους με εντοχο αγχος με πεθαινει
    Εσυ που πονας ακριβως;
    Ποναω αριστερά και δεξιά πανω ψηλά λίγο κάτω από το στήθος
    Εσυ πονας σαν σουβλιες έντονες όλη μέρα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Οχι παντα, αλλα τον πρωτο καιρο πονουσα πολυ. Απο την δεξια πλευρα πιο πολυ εγω. Καμια φορα ενιωθα και στο πισω μερος σαν ενα μουδιασμα, οχι πονος ακριβως αλλα μια ενοχληση.

    Παρε προβιοτικα και θα σωθεις, δεν ειναι αναγκη να ρωτησεις γιατρο, τα εχω ψαξει παααρα πολυ αυτα. Δεν ειναι φαρμακο δλδ που θα σου δημιουργησει προβλημα, ειναι κατι εντελως φυσικο.

    Θα σε πιανει παντα λογικα σε περιοδους μεγαλου αγχους. Εγω με το που αγχωθω το πρωτο που θα παθω ειναι αυτο κ μετα μπορει και να με χτυπησει κ κανενα αλλο ψυχοσωματικο. Το περισσοτερο που ν ειχε κρατησει με καθημερινους πονους και διαρροιες ακομα κ φρυγανια να ετρωγα, ειναι 3 μηνες...

  15. #30
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Οχι παντα, αλλα τον πρωτο καιρο πονουσα πολυ. Απο την δεξια πλευρα πιο πολυ εγω. Καμια φορα ενιωθα και στο πισω μερος σαν ενα μουδιασμα, οχι πονος ακριβως αλλα μια ενοχληση.

    Παρε προβιοτικα και θα σωθεις, δεν ειναι αναγκη να ρωτησεις γιατρο, τα εχω ψαξει παααρα πολυ αυτα. Δεν ειναι φαρμακο δλδ που θα σου δημιουργησει προβλημα, ειναι κατι εντελως φυσικο.

    Θα σε πιανει παντα λογικα σε περιοδους μεγαλου αγχους. Εγω με το που αγχωθω το πρωτο που θα παθω ειναι αυτο κ μετα μπορει και να με χτυπησει κ κανενα αλλο ψυχοσωματικο. Το περισσοτερο που ν ειχε κρατησει με καθημερινους πονους και διαρροιες ακομα κ φρυγανια να ετρωγα, ειναι 3 μηνες...
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τουλάχιστον να είμαι προετοιμασμενη .. Όταν κάποιος σου εξηγεί αισθάνεσαι καλυτερα. Αυτό χρειαζόμουν. Σ ευχαριστώ παρα πολυ να είσαι καλά!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 22:21
  2. Αρρωστοφοβια με το εντερο...
    By hlias1988 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 18-01-2021, 21:36
  3. Το έντερο μου δεν την παλεύει
    By enya12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2020, 10:55
  4. ευερεθιστο εντερο?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2020, 18:17
  5. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •