Μέσα σε όλα έχω και ευρεθιστο έντερο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    Μέσα σε όλα έχω και ευρεθιστο έντερο..

    Επειδή πρωτη φορα που το παθαινω αυτό... Γνωρίζετε τι είναι και αν περναει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Επειδή πρωτη φορα που το παθαινω αυτό... Γνωρίζετε τι είναι και αν περναει?
    Χριστινα όλα αυτά που παθαίνεις...δεν τα παθαινεις...τα προκαλεις στο σωμα σου με το αγχος σου.
    Σου χτυπαει χιλια καμπανακια το σωμα σου οτι κατι παει στραβα...ακουσε το.Τα θεματα ολα που εχεις ανοιξει αφορουν προβληματα υγειας που εχεις ή φανταζεσαι οτι έχεις και εισαι κοριτσι μου μικρη κοπελα.Δε σου λεει κατι αυτό?Ξεκολα και σταματα να ασχολησαι με το σωμα σου και σταματα να ψιριζεις καθε συμπτωμα που εχεις και σταματα να γκουγκλαρεις συμπτωματα για να δεις τι εχεις .Εχω περασει από ολα αυτα τα σταδια που περνας...αν θελεις μπορω να σου πω και ποιο θα ειναι το επόμενο ψυχωσωματικο που θα βγαλεις και ποια θ αείναι η επόμενη ειδικότητα γιατρου που θα επισκεφτεις.Βγες ...βρες κανενα γκομενο και γλεντα τη ζωή σου.Ετσι θα περάσουν ολα.

    Το συνδρομο ευερεθιστου εντερου θα περασει οταν σταματησεις να ασχολησαι μαζι του....αυτη την απαντηση μου εδωσε ο δικος μου γιατρος οταν τον επρηξα να τον επισκεπτομαι καθε τρεις και λιγο γιατι μονιμως ποναγα,ημουν πρισμενη,κατι ειχα.Μου εδωσε και ενα κουτι spasmoapotel παυσιπονα να παιρνω οταν πριζομαι και ποναω...αποφευγω οσπρια,χορτα και συνεχιζω.

    Υπαρχουν ανθρωποι να ξερεις που αρρωστησαν απο το αγχος...και δεν αναφερομαι ουτε σε ΓΟΠ ουτε σε ευερεθιστο εντερο.Αρρωστησαν τον εαυτο τους απο το αγχος.Αλλαξε πορεια για να μην ακολουθησεις.Αν μονη σου δυσκολευεσαι κανε ενα δωρο στον εαυτο σου και επισκεψου καποιον ψυχολογο να σε βοηθησει.Ειναι η μόνη ειδικοτητα που χρειαζεσαι πραγματικα.Σε ολες τις υπολοιπες ειδικοτητες που πας τσαμπα τα λεφτα σου ξοδευεις.

  3. #3
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Χριστινα όλα αυτά που παθαίνεις...δεν τα παθαινεις...τα προκαλεις στο σωμα σου με το αγχος σου.
    Σου χτυπαει χιλια καμπανακια το σωμα σου οτι κατι παει στραβα...ακουσε το.Τα θεματα ολα που εχεις ανοιξει αφορουν προβληματα υγειας που εχεις ή φανταζεσαι οτι έχεις και εισαι κοριτσι μου μικρη κοπελα.Δε σου λεει κατι αυτό?Ξεκολα και σταματα να ασχολησαι με το σωμα σου και σταματα να ψιριζεις καθε συμπτωμα που εχεις και σταματα να γκουγκλαρεις συμπτωματα για να δεις τι εχεις .Εχω περασει από ολα αυτα τα σταδια που περνας...αν θελεις μπορω να σου πω και ποιο θα ειναι το επόμενο ψυχωσωματικο που θα βγαλεις και ποια θ αείναι η επόμενη ειδικότητα γιατρου που θα επισκεφτεις.Βγες ...βρες κανενα γκομενο και γλεντα τη ζωή σου.Ετσι θα περάσουν ολα.

    Το συνδρομο ευερεθιστου εντερου θα περασει οταν σταματησεις να ασχολησαι μαζι του....αυτη την απαντηση μου εδωσε ο δικος μου γιατρος οταν τον επρηξα να τον επισκεπτομαι καθε τρεις και λιγο γιατι μονιμως ποναγα,ημουν πρισμενη,κατι ειχα.Μου εδωσε και ενα κουτι spasmoapotel παυσιπονα να παιρνω οταν πριζομαι και ποναω...αποφευγω οσπρια,χορτα και συνεχιζω.

    Υπαρχουν ανθρωποι να ξερεις που αρρωστησαν απο το αγχος...και δεν αναφερομαι ουτε σε ΓΟΠ ουτε σε ευερεθιστο εντερο.Αρρωστησαν τον εαυτο τους απο το αγχος.Αλλαξε πορεια για να μην ακολουθησεις.Αν μονη σου δυσκολευεσαι κανε ενα δωρο στον εαυτο σου και επισκεψου καποιον ψυχολογο να σε βοηθησει.Ειναι η μόνη ειδικοτητα που χρειαζεσαι πραγματικα.Σε ολες τις υπολοιπες ειδικοτητες που πας τσαμπα τα λεφτα σου ξοδευεις.
    Σ ευχαριστώ πυστεψε με θα σ ακουσω!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Χριστινα όλα αυτά που παθαίνεις...δεν τα παθαινεις...τα προκαλεις στο σωμα σου με το αγχος σου.
    Σου χτυπαει χιλια καμπανακια το σωμα σου οτι κατι παει στραβα...ακουσε το.Τα θεματα ολα που εχεις ανοιξει αφορουν προβληματα υγειας που εχεις ή φανταζεσαι οτι έχεις και εισαι κοριτσι μου μικρη κοπελα.Δε σου λεει κατι αυτό?Ξεκολα και σταματα να ασχολησαι με το σωμα σου και σταματα να ψιριζεις καθε συμπτωμα που εχεις και σταματα να γκουγκλαρεις συμπτωματα για να δεις τι εχεις .Εχω περασει από ολα αυτα τα σταδια που περνας...αν θελεις μπορω να σου πω και ποιο θα ειναι το επόμενο ψυχωσωματικο που θα βγαλεις και ποια θ αείναι η επόμενη ειδικότητα γιατρου που θα επισκεφτεις.Βγες ...βρες κανενα γκομενο και γλεντα τη ζωή σου.Ετσι θα περάσουν ολα.

    Το συνδρομο ευερεθιστου εντερου θα περασει οταν σταματησεις να ασχολησαι μαζι του....αυτη την απαντηση μου εδωσε ο δικος μου γιατρος οταν τον επρηξα να τον επισκεπτομαι καθε τρεις και λιγο γιατι μονιμως ποναγα,ημουν πρισμενη,κατι ειχα.Μου εδωσε και ενα κουτι spasmoapotel παυσιπονα να παιρνω οταν πριζομαι και ποναω...αποφευγω οσπρια,χορτα και συνεχιζω.

    Υπαρχουν ανθρωποι να ξερεις που αρρωστησαν απο το αγχος...και δεν αναφερομαι ουτε σε ΓΟΠ ουτε σε ευερεθιστο εντερο.Αρρωστησαν τον εαυτο τους απο το αγχος.Αλλαξε πορεια για να μην ακολουθησεις.Αν μονη σου δυσκολευεσαι κανε ενα δωρο στον εαυτο σου και επισκεψου καποιον ψυχολογο να σε βοηθησει.Ειναι η μόνη ειδικοτητα που χρειαζεσαι πραγματικα.Σε ολες τις υπολοιπες ειδικοτητες που πας τσαμπα τα λεφτα σου ξοδευεις.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ απ το πολύ άγχος κατέληξα με σκλήρυνση κατά πλάκας στα 28. Αν είχα δώσει σημασία στην αγχωδη διαταραχή μου απ την αρχή ίσως να μη την αποκτούσα. ΠΡΟΣΕΞΤΕ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Σ ευχαριστώ πυστεψε με θα σ ακουσω!!
    Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο και ξερω οτι ζοριζεσαι και ζοριζομαι κι εγω και στα λεω με πολλη αγαπη.Δες τι ωραια μερα εχει εξω...ντυσου,βαψου και πηγαινε μια βολτα.
    Κολλαει το μυαλο μας...ειναι λαθος οι σκεψεις μας..γεμιζουμε φοβιες και καταληγουμε μονοι μας να προκαλουμε στο σωμα μας αυτο που φοβομαστε.Θελει πολυ προσπαθεια γαι να αλλαξει ο τροπος σκεψης.
    Δεν ειναικαθολου ευκολο.ΚΑι να ξερεις κατι...απο το εντονο αγχος και την αρρωστοφοβια μπαινει το νευρικο μας συστημα σε μια κατασταση που αρχιζουμε και νιωθουμε πανω μας την παραμικρη ενοχληση.
    Δεν ξερω αν το καταλαβαινεις.Μπορει δλδ πριν να ειχες ενα μικρο πονο καπου που δε θα εδινες καμια σημασια...ουτε καν θα αντιλαμβανοσουν.Τωρα ομως επειδη το νευρικο συστημα ειναι στην τσιτα αντιλαμβανεσαι τ απαντα ,την καθε μικρη ενοχληση.Ετσι αρχιζεις να ψαχνεσαι τι ειναι το ενα και τι ειναι το αλλο.Και γιατι το νιωθεις ενω πριν δεν το ενιωθες ...και οσο ασχολησαι τοσο αυξανουντα συμπτωματα ...φαυλος κυκλος.Ηρεμησε...για να ηρεμησει και το σωμα σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.
    θα συμφωνησω απολυτα ........................

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος. Μας ελέγχει απόλυτα. Την προηγούμενη χρονιά βίωσα κυριολεκτικά αυτό που λένε οτι το έντερο είναι ο 2ος εγκέφαλος. Μπορεί να γινόταν κάτι στη δουλειά το οποίο με άγχωνε απίστευτα και το ένιωθα σε κλάσματα δευτερολέπτου στο έντερο. Πάντα είχα θέμα αλλά πέρυσι η παρατεταμένη περίοδος έντονου άγχους διόγκωσε πάρα πολύ τις ενοχλήσεις στο έντερο. Δεν πήγα ποτέ σε γιατρό. Μετά από αρκετό ψάξιμο ξεκίνησα να παίρνω προβιοτικά και με βοήθησαν πάρα πολύ μπορώ να πω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Συμφωνώ με προλαλησαντα. Κι εγώ με προβιοτικα το αντιμετωπίζω το ευερέθιστο έντερο (κι εγώ λόγω άγχους). Απλά για να βρει ο καθένας αυτό το σχήμα προβιοτικων που του ταιριάζει μπορεί να χρειαστεί κάποιες δοκιμές είτε στις εταιρείες είτε στη δοσολογία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Συμφωνώ με προλαλησαντα. Κι εγώ με προβιοτικα το αντιμετωπίζω το ευερέθιστο έντερο (κι εγώ λόγω άγχους). Απλά για να βρει ο καθένας αυτό το σχήμα προβιοτικων που του ταιριάζει μπορεί να χρειαστεί κάποιες δοκιμές είτε στις εταιρείες είτε στη δοσολογία.
    Μπορεις να μου πεις τι προβιοτικα παιρνεις για να το ψαξο λιγο μηπως δοκιμασω.Στα συστησε γιατρος ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Είχα πάει αρχικά σε γαστρεντερολογους οι οποίοι κατέληξαν στο ότι οφείλεται στο άγχος και δεν είχε νόημα να παίρνω φάρμακα. Μετά πήγα σε ολιστικους όχι μόνο για το ευερέθιστο, κυρίως για δερματολογικά και τα ψυχολογικά μου και αυτοί μου τα σύστησαν και είδα μεγάλη βελτίωση. Έχω δοκιμάσει διάφορα και όλα βοήθησαν απλά είναι διαφορετικής δυναμικότητας οπότε το καθένα ήθελε διαφορετική χρήση. Ανάλογα και με το μέγεθος του προβλήματος. Θα σου στείλω μήνυμα, μη θεωρηθεί διαφήμιση

  11. #11
    Ο πονος είναι δυσκολος και δεν αντέχεται... Δηλαδή κάθε μέρα από εδώ και περα θα ποναω? Έχει πεσει πολυ η ψυχολογία μου

  12. #12
    Είναι δυνατόν να νιώθω πονο στα έντερα από το άγχος? Είναι δυνατόν να νιώθω τόσο άρρωστη από το άγχος?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Είναι δυνατόν να νιώθω πονο στα έντερα από το άγχος? Είναι δυνατόν να νιώθω τόσο άρρωστη από το άγχος?
    Φυσικά και είναι δυνατό, τα περισσότερα παθολογικά ζητήματα προκύπτουν από το άγχος. Εγώ πέρσι για μήνες είχα τρέμουλα στο κεφάλι, ταχυκαρδίες, αρρυθμίες, ζαλάδες, δύσπνοιες, ινσόμνια και άλλα πολλά και οι εξετάσεις μου βγαίναν πεντακάθαρες. Στο παρελθόν πάθαινα αλλεργικά σοκ με σπυράκια παντού, πρησμένα χείλη, και πρησμένες αρθρώσεις (δεν είμαι αλλεργική σε τίποτα) λόγω άγχους. Πήρα (την κατάλληλη) αγωγή, σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία που κάνω χρόνια, και εξαφανίστηκαν όλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,392
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Είναι δυνατόν να νιώθω πονο στα έντερα από το άγχος? Είναι δυνατόν να νιώθω τόσο άρρωστη από το άγχος?
    Καλημερα Χριστινα !

    Ειναι κοριτσι μου γιατι το εχω και εγω εδω και χρονια .
    Καθε φορα που θα στρεσαριστώ ή θα στεναχωρηθω για καποιο προσωπικα θεματα κατευθειαν στομαχι και εντερο δινουν συπτωματα .Ειναι πλεον ψυχοσωματικα ολα αυτα και ετσι και σε επισκεφτουν μια φορα μετα θα τα εχεις και καθε φορα που θα σε πιανουν να ξερεις οτι εχεις υπερβεί τα πρωσωπικα σου ορια αντοχης οσο αφορα το στρες .
    Μαθε να διαχειριζεσαι τις καταστασεις που σου προκαλουν αγχος .Οταν θα το καταφερεις ολο αυτο τοτε θα δεις οι ενοχλησεις ολο κια θα κρατανε λιγοτερο .
    Μην περιμενεις ομως να εξαφανιστουν τελειως οταν εσυ εισαι σε μια διαρκείς στρεσογονο περιοδο .

    Το εντερο δεν λέγεται τυχαία δεύτερος εγκέφαλος του ανθρωπινου σωματος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Παιδιά σας ευχαριστω ολους για τον χρόνο σας και που μου απαντατε.... Χρειάζομαι να παω ένα ταξίδι θάλασσα βουνό οπουδήποτε το έχω τόσο ανάγκη να ξεφυγω.. Έχω πιεστει πολυ για αρκετό διάστημα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 21:21
  2. Αρρωστοφοβια με το εντερο...
    By hlias1988 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 18-01-2021, 20:36
  3. Το έντερο μου δεν την παλεύει
    By enya12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2020, 09:55
  4. ευερεθιστο εντερο?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2020, 17:17
  5. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •