Απογοήτευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257

    Απογοήτευση

    Στη νέα δουλειά που είμαι εδώ και λίγους μήνες,μου άρεσε ένας άνθρωπος τον οποίο έβρισκα πολύ συμπαθητικό και γλυκό. Προσπαθούσα να τον πλησιάσω,πιανοντας του τη κουβέντα οπότε μπορούσα, χαμογελώντας του,δείχνοντας ενδιαφέρον. Ίσως να είχε κάταλαβει κατι και εάν όχι τότε σίγουρα με γνώρισε ως φιλική παρουσία.

    Έκανα όνειρα ότι θα μπορούσα να τον πλησιάσω και γιατι οχι να είμαστε μαζί γιατι έβλεπα μια θετική στάση και από εκείνον χωρίς ωστόσο να έχουμε γνωριστεί ιδιαίτερα. Όνειρα δικά μου, ελπίδες.

    Τώρα έμαθα στο ξεκαρφωτο απο συναδέλφους ότι έχει σύντροφο. Εμεινα παγωτό. Δεν ξέρω αν είναι γάμος ή σχέση αλλα φαντάζομαι ότι θα είναι σοβαρό για να το ξέρουν στη δουλειά.

    Πλήρης απογοήτευση. Δεν ξέρω πώς να συνέλθω. Θα μου πείτε ότι εκείνος δεν όφειλε να είναι διαθέσιμος και θα συμφωνήσω. Όμως είμαι ένα άτομο που έχει ταλαιπωρηθεί πολύ, που έχει βιώσει μοναξιά πολλά χρόνια, που θέλει να ερωτευτεί και δεν μπορεί και αφέθηκα τόσο γρήγορα να κάνω όνειρα για κάποιον. Και τώρα η πραγματικότητα με συνθλίβει.

    Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί θα πρέπει να τον βλέπω σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά. Σκέφτομαι να κρατήσω στάση τυπική και ψυχρή , μήπως μπορέσω να το ξεπεράσω. Με μιση καρδιά.

    Τι το ήθελα να αφεθώ έτσι; ήθελα να είμαι αισιόδοξη να κάνω όνειρα, έχω περάσει δύσκολα και ήθελα στο βάθος να πιστεύω πως αυτό ίσως να είναι το τυχερό μου.

    Τώρα αισθάνομαι ότι τα ονειρα μου δεν θα γίνουν πραγματικοτητα, ότι θα μείνω ξανά μόνη για πόσο καιρό δεν ξέρω. Χωρίς το συναίσθημα και την αγάπη που θέλω και ονειρεύομαι

    Δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Πώς θα συνέλθεις από κάτι που δε ξεκίνησε ποτέ; Από κάτι που δεν πήγε καν προς τη κατεύθυνση του να ξεκινήσει; Δεν υπάρχει κάτι από το οποίο πρέπει να συνέλθεις. Κι εγώ εχθές το βράδυ ήθελα γλυκό και θυμήθηκα μια σοκολάτα που είχα εδώ και καιρό στο ψυγείο. Και μάντεψε! Είχε λήξει. Τέτοιου επιπέδου είναι το θέμα που έχεις αναπτύξει. Δε ξέρω την ηλικία σου, δε ξέρω τι βιώματα είχες στη ζωή σου και αν αυτά σε έχουν διδάξει πράγματα, αλλά το να γνωρίζεις κάποιον με τον οποίο δεν έχετε πει ούτε τα στοιχειώδη σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και ταυτόχρονα να σε φαντάζεσαι με νυφικό αντιστοιχεί σε κατάσταση για την οποία θα έπρεπε να αναρωτηθείς πολλά και να εστιάσεις σε αυτή, όχι στο να ξεπεράσεις κάτι που δεν υπήρξε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Στη νέα δουλειά που είμαι εδώ και λίγους μήνες,μου άρεσε ένας άνθρωπος τον οποίο έβρισκα πολύ συμπαθητικό και γλυκό. Προσπαθούσα να τον πλησιάσω,πιανοντας του τη κουβέντα οπότε μπορούσα, χαμογελώντας του,δείχνοντας ενδιαφέρον. Ίσως να είχε κάταλαβει κατι και εάν όχι τότε σίγουρα με γνώρισε ως φιλική παρουσία.

    Έκανα όνειρα ότι θα μπορούσα να τον πλησιάσω και γιατι οχι να είμαστε μαζί γιατι έβλεπα μια θετική στάση και από εκείνον χωρίς ωστόσο να έχουμε γνωριστεί ιδιαίτερα. Όνειρα δικά μου, ελπίδες.

    Τώρα έμαθα στο ξεκαρφωτο απο συναδέλφους ότι έχει σύντροφο. Εμεινα παγωτό. Δεν ξέρω αν είναι γάμος ή σχέση αλλα φαντάζομαι ότι θα είναι σοβαρό για να το ξέρουν στη δουλειά.

    Πλήρης απογοήτευση. Δεν ξέρω πώς να συνέλθω. Θα μου πείτε ότι εκείνος δεν όφειλε να είναι διαθέσιμος και θα συμφωνήσω. Όμως είμαι ένα άτομο που έχει ταλαιπωρηθεί πολύ, που έχει βιώσει μοναξιά πολλά χρόνια, που θέλει να ερωτευτεί και δεν μπορεί και αφέθηκα τόσο γρήγορα να κάνω όνειρα για κάποιον. Και τώρα η πραγματικότητα με συνθλίβει.

    Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί θα πρέπει να τον βλέπω σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά. Σκέφτομαι να κρατήσω στάση τυπική και ψυχρή , μήπως μπορέσω να το ξεπεράσω. Με μιση καρδιά.

    Τι το ήθελα να αφεθώ έτσι; ήθελα να είμαι αισιόδοξη να κάνω όνειρα, έχω περάσει δύσκολα και ήθελα στο βάθος να πιστεύω πως αυτό ίσως να είναι το τυχερό μου.

    Τώρα αισθάνομαι ότι τα ονειρα μου δεν θα γίνουν πραγματικοτητα, ότι θα μείνω ξανά μόνη για πόσο καιρό δεν ξέρω. Χωρίς το συναίσθημα και την αγάπη που θέλω και ονειρεύομαι

    Δεν ξέρω τι να κάνω.
    καλημερα.
    δεν σου κρυβω οτι με εξεπληξε η περιγραφη σου, οχι μονο για το προφανες που λες (οτι φυσικα και δεν οφειλε να ειναι ελευθερος), αλλα κυριως γιατι εχεις αντιδρασεις απογοητευσης, απο μια ιστορια αμοιβαια , που ειχε ηδη ξεκινησει (οποτε, αφεθηκες να κανεις ονειρα), και ξαφνικα εμαθες απο τριτους οτι ο ανθρωπος εχει σχεση...
    απο οσα λες ομως, απο πουθενα δεν προκυπτει οτι ο ανθρωπος ανταποκριθηκε, περα απο ενα νεφελωδες "εβλεπα μια θετικη σταση", που μπορει να υπαρχει απο ευγενεια, απο φιλικη διαθεση , η και ακομα πιο απλα, απο συναδελφικη διαθεση, χωρις να υπαρχει καν υπονοια φλερτ...

    αν δεν το περιεγραψες ακριβως, μπορεις να διευκρινισεις, αν ομως ηταν τοσο αμετοχος σε ολο αυτο, οσο εννοει το "εβλεπα μια θετικη σταση", νομιζω πρεπει να το κοιταξεις...

    το ιδιο εχω να πω για την εκφραση σου οτι τωρα "θα μεινεις ξανα μονη σου". μα δεν επαψες να εισαι μονη σου. η εκφραση αυτη, παλι υποδεικνυει οτι κατι ειχατε ξεκινησει, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...

    τι να κανεις;
    τπτ να μην κανεις. υπομονη, να περασει ο καιρος και να το ξεχασεις.
    εχε τα ματια σου ανοχιτα για καποιον πραγματικα διαθεσιμο, που πραγματικα ανταποκρινεται.

    ψαξε ομως, γιατι δημιουργεις ενα δραμα, απο μια ανυπαρκτη κατασταση..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Η αλήθεια είναι ότι όταν θέλω να ερωτευτώ εστιάζω σε κάποιον, και αφήνω το μυαλό μου και τη καρδιά μου να ονειρεύεται να ξεκινάει μια ιστορία. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό ή λάθος. Πάντως σίγουρα αυτός ο τρόπος δεν επιφέρει τα σωστά αποτελέσματα. Όμως έτσι είμαι εγώ.

    Όταν λέω ότι φανταζόμουν πως θα μπορούσε να προχωρήσει, δεν έφτασα μέχρι τη στιγμή να φορέσω νυφικό.ουτε καν. Απλά ήθελα να πιστεύω σε κάτι παραπάνω μεταξύ μας ίσως στη καλύτερη σε μια σχέση και όπου βγει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Η αλήθεια είναι ότι όταν θέλω να ερωτευτώ εστιάζω σε κάποιον, και αφήνω το μυαλό μου και τη καρδιά μου να ονειρεύεται να ξεκινάει μια ιστορία. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό ή λάθος. Πάντως σίγουρα αυτός ο τρόπος δεν επιφέρει τα σωστά αποτελέσματα. Όμως έτσι είμαι εγώ.

    Όταν λέω ότι φανταζόμουν πως θα μπορούσε να προχωρήσει, δεν έφτασα μέχρι τη στιγμή να φορέσω νυφικό.ουτε καν. Απλά ήθελα να πιστεύω σε κάτι παραπάνω μεταξύ μας ίσως στη καλύτερη σε μια σχέση και όπου βγει
    αυτη η σκεψη, για εμενα ειναι εντελως αδιεξοδη. το να ξεκινας κατι στο μυαλο σου, χωρις να ξερεις αν ο αλλος ειναι διαθεσιμος, η αν ενδιαφερεται ΚΑΝ...
    αλλα απο αυτο που λες, οτι δεν επιφερει καλα αποτελεσματα, βλεπω οτι κι εσυ το πιστευεις!
    επομενως, δεν μπορω να δεχτω το ¨ετσι ειμαι εγω". αν πιστευεις οτι κανεις κατι λαθος, μπορεις να το αλλαξεις.
    δεν ΕΙΣΑΙ "ετσι", αλλα ΦΕΡΕΣΑΙ "ετσι". κι αυτο ειναι πολυ διαφορετικο.
    ειναι αυτοκαταστροφικο να λες "εγω ειμαι αυτοκαταστροφικος και δεν μπορω να κανω τιποτε".
    λες "εχω λαθος συμπεριφορες και δεν με βγαζουν πουθενα" και τοτε, αυτο ΑΛΛΑΖΕΙ.

    παρτο αλλιως. υπαρχει χρονος. βρες την διαθεση, ή βρες βοηθεια.


    υ.γ. Το "σε μια σχεση κι οπου βγει", πως ακριβως το εννοεις; να ειναι πχ καποιος δεσμευμενος, αλλα και μονο που θα θελησει να κανει κατι μαζι σου, εσυ να το προχωρησεις κι ο,τι γινει;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτη η σκεψη, για εμενα ειναι εντελως αδιεξοδη. το να ξεκινας κατι στο μυαλο σου, χωρις να ξερεις αν ο αλλος ειναι διαθεσιμος, η αν ενδιαφερεται ΚΑΝ...
    αλλα απο αυτο που λες, οτι δεν επιφερει καλα αποτελεσματα, βλεπω οτι κι εσυ το πιστευεις!
    επομενως, δεν μπορω να δεχτω το ¨ετσι ειμαι εγω". αν πιστευεις οτι κανεις κατι λαθος, μπορεις να το αλλαξεις.
    δεν ΕΙΣΑΙ "ετσι", αλλα ΦΕΡΕΣΑΙ "ετσι". κι αυτο ειναι πολυ διαφορετικο.
    ειναι αυτοκαταστροφικο να λες "εγω ειμαι αυτοκαταστροφικος και δεν μπορω να κανω τιποτε".
    λες "εχω λαθος συμπεριφορες και δεν με βγαζουν πουθενα" και τοτε, αυτο ΑΛΛΑΖΕΙ.

    παρτο αλλιως. υπαρχει χρονος. βρες την διαθεση, ή βρες βοηθεια.


    υ.γ. Το "σε μια σχεση κι οπου βγει", πως ακριβως το εννοεις; να ειναι πχ καποιος δεσμευμενος, αλλα και μονο που θα θελησει να κανει κατι μαζι σου, εσυ να το προχωρησεις κι ο,τι γινει;
    Δεν γνωρίζω αν είναι λάθος. Ναι βιάστηκα να έχω ελπίδες για κάποιον που δεν ξέρω καλά καλά. Αλλά το συναίσθημα σου έρχεται από μόνο του,και είναι και οι ελπίδες που έχει καθένας βγαίνουν χωρίς να ζυγισεις πολλές φορές ρεαλιστικά τα πράγματα.

    Ειμαι ονειροπόλος άνθρωπος, απλά μου άρεσε εκεινος προσπάθησα να το δείξω με τον τρόπο μου και είχα ελπίδες για μια καλύτερη εξέλιξη.

    Θα ήθελα στη καλύτερη να γινόταν κάτι μεταξύ μας, μπορεί και σε σχέση για όσο έβγαινε, με την προϋπόθεση ότι θα ήταν ελεύθερος.

    Εγώ ανάμεσα σε ζευγάρια δεν μπαίνω. Γιατι υποθέτω πως θα είναι σοβαρό για να το ξέρουν και στη δουλειά του.

    Τέλος πάντων. Ναι μόνη μου ήμουν, μόνη μου είμαι και τελικά δεν ξέρω αν θα με βρει ο έρωτας. Δεν ξέρω αν θα ζήσω κάτι όμορφο που πάντα ονειρεύομουν και ήλπιζα. Έπεσα πάλι σε λάθος άτομο, αφέθηκα να σκέφτομαι κάποιον χωρίς να ζυγισω τα πράγματα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Πώς θα συνέλθεις από κάτι που δε ξεκίνησε ποτέ; Από κάτι που δεν πήγε καν προς τη κατεύθυνση του να ξεκινήσει; Δεν υπάρχει κάτι από το οποίο πρέπει να συνέλθεις. Κι εγώ εχθές το βράδυ ήθελα γλυκό και θυμήθηκα μια σοκολάτα που είχα εδώ και καιρό στο ψυγείο. Και μάντεψε! Είχε λήξει. Τέτοιου επιπέδου είναι το θέμα που έχεις αναπτύξει. Δε ξέρω την ηλικία σου, δε ξέρω τι βιώματα είχες στη ζωή σου και αν αυτά σε έχουν διδάξει πράγματα, αλλά το να γνωρίζεις κάποιον με τον οποίο δεν έχετε πει ούτε τα στοιχειώδη σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και ταυτόχρονα να σε φαντάζεσαι με νυφικό αντιστοιχεί σε κατάσταση για την οποία θα έπρεπε να αναρωτηθείς πολλά και να εστιάσεις σε αυτή, όχι στο να ξεπεράσεις κάτι που δεν υπήρξε.
    Καλά τα λες. Αλλά όταν είσαι υπέρ αισιόδοξος και ελπίζεις και είσαι και ρομαντικός. Τον βλεπεις τον άλλον αλλιώς, και 2 μήνες δεν έκανα τίποτα άλλο από το να τον σκέφτομαι και να ελπίζω σε κάτι ωραίο που ήθελα εγώ να συμβεί. Και όταν δεν συμβαίνει πέφτεις, και νιώθεις απογοήτευση. Αυτό

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Δεν ξέρω τι να κάνω; Πώς να είμαι από εδώ και πέρα απέναντι του;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Καλά τα λες. Αλλά όταν είσαι υπέρ αισιόδοξος και ελπίζεις και είσαι και ρομαντικός. Τον βλεπεις τον άλλον αλλιώς, και 2 μήνες δεν έκανα τίποτα άλλο από το να τον σκέφτομαι και να ελπίζω σε κάτι ωραίο που ήθελα εγώ να συμβεί. Και όταν δεν συμβαίνει πέφτεις, και νιώθεις απογοήτευση. Αυτό
    2 μηνες αντι να ονειροπολεις και να φανταζεσαι και να ερωτευεσαι εξ αποστασεως επρεπε να εχεις ηδη κανει την κινηση σου.πχ να του ζητησεις να βγειτε για καφε..θα ειχες φαει τη χυλοπιτα σου θα την ειχες χωνεψει και θα ησουν μια χαρα τωρα.Τωρα τι εννοεις πως να εισαι απεναντι του?Οπως ησουν.Μην μπερδευεσαι...δεν σου εχει κανει κατι.Μη σκας τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε...παμε γι αλλα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Ναι, θα μπορούσα να κάνω κίνηση για να ξεμπερδεύω και να μην κάνω σενάρια. Όμως μην ξεχνάς ότι είναι δουλειά. Δεν ήθελα να εκτεθω τοσο πολύ σε έναν άνθρωπο που τυχαίνει να βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο για κάποιες ώρες. Καλύτερα που το έμαθα τυχαία από άλλους. Φαντάζεσαι να του είχα μιλήσει και να το μάθαιναν και άλλοι από εδώ; μετά πως θα τον αντίκριζα; θα ήταν άβολο, για μένα σίγουρα,μπορεί και για αυτον.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    2 μηνες αντι να ονειροπολεις και να φανταζεσαι και να ερωτευεσαι εξ αποστασεως επρεπε να εχεις ηδη κανει την κινηση σου.πχ να του ζητησεις να βγειτε για καφε..θα ειχες φαει τη χυλοπιτα σου θα την ειχες χωνεψει και θα ησουν μια χαρα τωρα.Τωρα τι εννοεις πως να εισαι απεναντι του?Οπως ησουν.Μην μπερδευεσαι...δεν σου εχει κανει κατι.Μη σκας τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε...παμε γι αλλα.
    Ακόμα τον θέλω, τον βλέπω και μου βγαίνει η ελξη από μόνη της. Πάω να το φάω το κεφάλι μου από μόνη με αυτά που κάνω. Και αφού εγκεφαλικά αποφάσισα μα μπλέξω τώρα ας φάω και την πραγματικότητα κατά πρόσωπο. Τι να πω..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται και έχεις αυτό το κόλλημα;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται και έχεις αυτό το κόλλημα;
    Τι σχέση έχει η ηλικία αυτά τα πράγματα συμβαίνουν σε όλους.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο
    Last edited by Black_Opium; 08-01-2022 at 20:27.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Εντωμεταξύ κατάλαβα ότι δεν είναι διαθέσιμος από μια συνομιλία που άκουσα τυχαία και έλεγε κάποιος συνάδελφος του "η σύντροφος του τάδε" ..

    Είπε η σύντροφος, όχι η σύζυγος.....

    Άρα μήπως δεν είναι παντρεμένος Αλλά είναι σε σχέση;

    Γιατί έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο
    η μεγαλη διαφορα ειναι, το αν θελει να ειναι με την συντροφο του, ή με καποια αλλη...
    ειτε ειναι γαμος, ειτε συμβιωση, ειτε σχεση, αν την θελει, οσο και να χτυπιουνται αλλες, δεν γινεται τπτ.
    μπορει να ειναι στον πιο τυπικο γαμο, και να μην ενδιαφερεται για την συντροφο του, ή στην πιο ατυπη σχεση και να θελει να ειναι μαζι της..

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απογοήτευση
    By ioanna128 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2021, 11:08
  2. απογοητευση
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-05-2018, 22:26
  3. απογοήτευση...
    By theory in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 13-04-2016, 01:06
  4. Απογοητευση!
    By deus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 79
    Last Post: 10-05-2015, 21:23
  5. Απογοητευση..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-02-2011, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •