Αγχος θανατου μετα το εμβολιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25

    Αγχος θανατου μετα το εμβολιο

    Καλησπερα παιδια,εχω εμβολιαστει απο τον οκτωμβρη περασα ενα μεγαλο διαστημα που ειχα τρομερο αγχος μην παθω κατι δεν κοιμομουν δεν ετρωγα σιγα σιγα το ξεχασα αλλα τελευταια ακουω παλι για ξαφνικους θανατους και φοβαμαι ολο αυτο οτι επιστρεφει,μεσα σε ολα αυτα ειμαι αρρωστοφοβικη ειδικα στο θεμα της καρδιας προσπαθω να το ξεπερασω μονο με ψυχοθεραπεια αλλα δε θελω να ζω με το μονιμο φοβο οτι θα πεθανω μετα το εμβολιο,εκανα πολλες εξετασεις αιματος,τριπλεξ,μαγνητικη εγκεφαλου ολα καθαρα το μονο θεμα ειναι καποιες αρρυθμιες που ερχονται και φευγουν αναλογα το πως ειμαι και το τι σκεφτομαι..

  2. #2
    Καλησπέρα.ακριβως για το ίδιο πράγμα θα έγραφα τώρα.....έχω κάνει και άλλες αναρτήσεις αλλά σήμερα είμαι στα όρια του πανικού...είχα κάνει την πρώτη δόση στις 19/12 και την άλλη βδομάδα είναι να κάνω την δεύτερη. εδώ και τρεις μέρες τώρα διαβάζω για τους αιφνίδιου ς θανάτους νεαρών και σήμερα είμαι σε πανικό...είχα πάει σε καρδιολόγο πριν το εμβόλιο έκανα εξετάσεις και αίματος ,όλα καλά.αλλα με αυτά που διαβάζω πριν από λίγο νόμιζα ότι παθαίνω αρρυθμίες,έφτασα στιγμιαία μέχρι 105 παλμούς και είμαι σε κατάσταση κόκκινου συναγερμού...δεν παίρνω κάποια αγωγή ούτε παρακολουθούμε από γιατρό.δεν ξέρω πάω να σκάσω από το άγχος και τον φόβο...μάλλον θα την ακύρωσω την δεύτερη δόση.....δεν μπορώ άλλο....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπέρα.ακριβως για το ίδιο πράγμα θα έγραφα τώρα.....έχω κάνει και άλλες αναρτήσεις αλλά σήμερα είμαι στα όρια του πανικού...είχα κάνει την πρώτη δόση στις 19/12 και την άλλη βδομάδα είναι να κάνω την δεύτερη. εδώ και τρεις μέρες τώρα διαβάζω για τους αιφνίδιου ς θανάτους νεαρών και σήμερα είμαι σε πανικό...είχα πάει σε καρδιολόγο πριν το εμβόλιο έκανα εξετάσεις και αίματος ,όλα καλά.αλλα με αυτά που διαβάζω πριν από λίγο νόμιζα ότι παθαίνω αρρυθμίες,έφτασα στιγμιαία μέχρι 105 παλμούς και είμαι σε κατάσταση κόκκινου συναγερμού...δεν παίρνω κάποια αγωγή ούτε παρακολουθούμε από γιατρό.δεν ξέρω πάω να σκάσω από το άγχος και τον φόβο...μάλλον θα την ακύρωσω την δεύτερη δόση.....δεν μπορώ άλλο....
    Κοιτα εγω στη δευτερη δοση εκανα 1,5 μηνα να παω ειχα κανει και το μοντερνα βεβαια αλλα αργησα να παω φαντασου πρωτη ειχα παει 25 αυγουστου και δευτερη 13 οκτωμβρη η αληθεια ειναι οτι ηρεμησα μετα τη δευτερη αλλα τωρα και γω ειμαι σε αγχωδη περιοδο οποτε ολα αυτα εχουν ξαναβγει στην επιφανεια και με αυτα που ειδα και διαβασα και γω τις τελευταιες μερες

  4. #4
    Εγώ σκέφτομαι να μην πάω....ή έστω να αφήσω την δεύτερη δόση για αργότερα μετά από κάνα 2 μηνο.....μιλάμε έχουν προκαλέσει μεγάλο πανικό με αυτές της αναρτήσεις....αρχίζω και μπαίνω σε σκέψεις ότι όλα είναι φτιαχτά ,να μας προκαλέσουν τον απόλυτο φόβο.....και να μας κάνουν ότι θέλουν.....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Εγώ σκέφτομαι να μην πάω....ή έστω να αφήσω την δεύτερη δόση για αργότερα μετά από κάνα 2 μηνο.....μιλάμε έχουν προκαλέσει μεγάλο πανικό με αυτές της αναρτήσεις....αρχίζω και μπαίνω σε σκέψεις ότι όλα είναι φτιαχτά ,να μας προκαλέσουν τον απόλυτο φόβο.....και να μας κάνουν ότι θέλουν.....
    Η γνωμη μου ειναι κανε ΟΤΙ ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.αν ειναι λαθος η σωστο δε το ξερεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Martha1995 View Post
    Καλησπερα παιδια,εχω εμβολιαστει απο τον οκτωμβρη περασα ενα μεγαλο διαστημα που ειχα τρομερο αγχος μην παθω κατι δεν κοιμομουν δεν ετρωγα σιγα σιγα το ξεχασα αλλα τελευταια ακουω παλι για ξαφνικους θανατους και φοβαμαι ολο αυτο οτι επιστρεφει,μεσα σε ολα αυτα ειμαι αρρωστοφοβικη ειδικα στο θεμα της καρδιας προσπαθω να το ξεπερασω μονο με ψυχοθεραπεια αλλα δε θελω να ζω με το μονιμο φοβο οτι θα πεθανω μετα το εμβολιο,εκανα πολλες εξετασεις αιματος,τριπλεξ,μαγνητικη εγκεφαλου ολα καθαρα το μονο θεμα ειναι καποιες αρρυθμιες που ερχονται και φευγουν αναλογα το πως ειμαι και το τι σκεφτομαι..
    Καλησπέρα,
    Εχω πάθει ακριβως το ίδιο. Έκανα την πρώτη δόση και ανέβασα παλμους, τους οποίους δεν ξέρω αν ειναι από το εμβόλιο ή το άγχος.. Για πάνω από 1 μήνα δεν μπορώ να ηρεμήσω από το άγχος. Δεν μου έχει ξανα συμβεί... Εχω παει και εγω σε πολλούς γιατρούς και εχω κανει πολλές εξετάσεις. Όταν ακούω κάτι ταραζομαι, αγχώνομαι και νιώθω ότι θα σταματήσει η καρδιά μου. Για β δοση δεν πήγα και δεν νομίζω να πάω γτ με όλα αυτά που τράβηξα περα από το ότι δεν το σηκώνει η ψυχολογία μου, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω. Υπάρχει διαφωνία και μεταξύ των γιατρών. Δεν αμφιβάλλω ότι οι σοβαρές παρενέργειες ειναι πολύ σπάνιες.. Αλλα δεν μπορώ να παίζω με τις πιθανότητες.. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει πίεση για αυτό το θέμα, γιατί στην τελική η ζωή του καθενός ειναι μοναδική και μπορεί και πρεπει ο καθένας να αποφασίζει ελεύθερα για το τι θέλει να πράξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sofia2626 View Post
    Καλησπέρα,
    Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει πίεση για αυτό το θέμα, γιατί στην τελική η ζωή του καθενός ειναι μοναδική και μπορεί και πρεπει ο καθένας να αποφασίζει ελεύθερα για το τι θέλει να πράξει.

    το να κολλησεις καποιον αλλον τον ιο δεν ειναι δικαιωμα σου ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Sofia2626 View Post
    Καλησπέρα,
    Εχω πάθει ακριβως το ίδιο. Έκανα την πρώτη δόση και ανέβασα παλμους, τους οποίους δεν ξέρω αν ειναι από το εμβόλιο ή το άγχος.. Για πάνω από 1 μήνα δεν μπορώ να ηρεμήσω από το άγχος. Δεν μου έχει ξανα συμβεί... Εχω παει και εγω σε πολλούς γιατρούς και εχω κανει πολλές εξετάσεις. Όταν ακούω κάτι ταραζομαι, αγχώνομαι και νιώθω ότι θα σταματήσει η καρδιά μου. Για β δοση δεν πήγα και δεν νομίζω να πάω γτ με όλα αυτά που τράβηξα περα από το ότι δεν το σηκώνει η ψυχολογία μου, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω. Υπάρχει διαφωνία και μεταξύ των γιατρών. Δεν αμφιβάλλω ότι οι σοβαρές παρενέργειες ειναι πολύ σπάνιες.. Αλλα δεν μπορώ να παίζω με τις πιθανότητες.. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει πίεση για αυτό το θέμα, γιατί στην τελική η ζωή του καθενός ειναι μοναδική και μπορεί και πρεπει ο καθένας να αποφασίζει ελεύθερα για το τι θέλει να πράξει.
    δεν υπαρχει καμια διαφωνια μεταξυ των γιατρων.
    αυτο που υποστηριζεις, ειναι παραπληροφορηση.
    ειναι πολυ συγκεκριμενες οι παθησεις που δικαιολογουν τον μη εμβολιασμο, και οι ψυχικες παθησεις, δενε ιναι εμσα σε αυτες...
    και η ζωη οσων δεν εχουν πια προσβαση στο συστημα υγειας και πεθαινουν απο αλλες ασθενειες που δεν εχουν εμβολιο, ειναι μοναδικες και δεν μπορουν οι παραπληροφορημενοι ανεμβολιαστοι να γονατιζουν παγκοσμιως τα συστηματα υγειας, και να στερουν απο τους συνανθρωπους τους την περιθαλψη.
    ειναι θεμα δημοσιας υγειας, και οχι προσωπικο θεμα, γι αυτο και η πιεση και μακαρι να αυξηθει η πιεση...

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    Μερικοι ζουνε με τις περσινες εξαγγελίες. Τα δεδομενα εχουν αλλαξει. Ενημερωθητε επιτελους

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Μερικοι ζουνε με τις περσινες εξαγγελίες. Τα δεδομενα εχουν αλλαξει. Ενημερωθητε επιτελους
    Δεν παυει ομως να υπαρχουν ανθρωποι που πασχουν απο αγχος υγειας πιεστηκαν να εμβολιαστουν και τωρα σε καθε αναρτηση ξαφνικου θανατου νεου να πηγαινει το μυαλο τους σε διαφορα σχετικα…

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μάρθα, ο καθένας έχει τη γνώμη του και όπως το βλέπω οι μεν δεν πείθουν τους δε και κουβέντα να γίνεται. Θα σου πω όμως ότι όπως οι αρρωστοφοβικοί δεν θα συνέλθουν ποτέ όταν ασχολούνται όλη μέρα με ξαφνικούς θανάτους από καρδιά ή συμπτώματα που οδηγουν σε καρκίνους και σκλήρυνση κατά πλάκας και googlάρουν σχετικά άρθρα κτλ και δεν κάνουν τίποτα άλλο όλη μέρα, έτσι κι εσύ κάθε λίγο και λιγάκι θα αγχώνεσαι και θα είσαι στα down σου αν κάθεσαι και βλέπεις συνεχώς τηλεόραση ή διαβάζεις σχετικές ειδήσεις. Κάνε στην καθημερινότητά σου κάτι άλλο να σε γεμίζει, απέφευγε τις πολλές κορονοσυζητήσεις, απασχόλησε το μυαλό σου δημιουργικά κι όλα θα πάνε καλά. Μην ασχολείσαι με αυτό το θέμα όσο μπορείς.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μάρθα, ο καθένας έχει τη γνώμη του και όπως το βλέπω οι μεν δεν πείθουν τους δε και κουβέντα να γίνεται. Θα σου πω όμως ότι όπως οι αρρωστοφοβικοί δεν θα συνέλθουν ποτέ όταν ασχολούνται όλη μέρα με ξαφνικούς θανάτους από καρδιά ή συμπτώματα που οδηγουν σε καρκίνους και σκλήρυνση κατά πλάκας και googlάρουν σχετικά άρθρα κτλ και δεν κάνουν τίποτα άλλο όλη μέρα, έτσι κι εσύ κάθε λίγο και λιγάκι θα αγχώνεσαι και θα είσαι στα down σου αν κάθεσαι και βλέπεις συνεχώς τηλεόραση ή διαβάζεις σχετικές ειδήσεις. Κάνε στην καθημερινότητά σου κάτι άλλο να σε γεμίζει, απέφευγε τις πολλές κορονοσυζητήσεις, απασχόλησε το μυαλό σου δημιουργικά κι όλα θα πάνε καλά. Μην ασχολείσαι με αυτό το θέμα όσο μπορείς.
    Η πιο τεκμηριωμένη απαντηση που ειδα εδω ειναι αυτη!❤️Προσπαθω να μη ξαναμπω στο λουκι της φοβιας γτ αληθεια με κουρασε παρα πολυ και οταν εμβολιαστηκα περασα πολυ δυσκολα το αγχος με χτυπησε παντου στον υπνο στο φαι μερα παρα μερα νοσοκομεια γιατι ειχα πειστει οτι σιγουρα θα πεθανω με αυτη τη κινηση που εκανα…

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Martha1995 View Post
    Δεν παυει ομως να υπαρχουν ανθρωποι που πασχουν απο αγχος υγειας πιεστηκαν να εμβολιαστουν και τωρα σε καθε αναρτηση ξαφνικου θανατου νεου να πηγαινει το μυαλο τους σε διαφορα σχετικα…
    καποιος που εχει αγχος υγειας και δεν παιρνει αγωγη (γιατι φοβαται και την αγωγη οπως και το εμβολιο), ή παιρνει κανονικα αγωγη, αλλα δεν βελτιωνεται, αν δεν αγχωθει για το εμβολιο, θα αγχωθει για κατι αλλο.
    ας αγχωθει τουλαχιστον για κατι που δεν βλαπτει τους συνανθρωπους του.

    η παθηση του, δεν θα βελτιωθει επειδη δεν εκανε εμβολιο...

    δυστυχως, η μια δοση, δεν σε καλυπτει παρα ελαχιστα. καλα θα ειναι να βρεις το κουραγιο να εμβολιασθεις κανονικα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Εγώ σκέφτομαι να μην πάω....ή έστω να αφήσω την δεύτερη δόση για αργότερα μετά από κάνα 2 μηνο.....μιλάμε έχουν προκαλέσει μεγάλο πανικό με αυτές της αναρτήσεις....αρχίζω και μπαίνω σε σκέψεις ότι όλα είναι φτιαχτά ,να μας προκαλέσουν τον απόλυτο φόβο.....και να μας κάνουν ότι θέλουν.....
    Αντι δλδ να σκεφτεις να μη διαβαζεις βλακειες σκεφτεσαι να μην κανεις το εμβολιο,τι να πω,οτι νομιζεις.Το εμβολιο να σε πληροφορησω το εκανες και εισαι μια χαρα δεν επαθες τπτ.Ναι ολο το συμπαν εχει συνωμοτισει για να κανει εμενα και εσενα να φοβομαστε.δεν ειχαν με τι αλλο να ασχοληθουν και μαζευτηκαν ολοι μυστικα και αποφασισαν να μας φοβησουν για να αποκτησει ενδιαφερον η ζωη τους.Εσυ δλδ τωρα που εκανες το εμβολιο θεωρεις οτι σε κανουν τι θελουν?Ποιος?Επειδη σου ειπαν ν ακανεις το εμβολιο?Για τα υπολοιπα 20-30 εμβολια που εκανες μικρος σου ειχε μηπως ζητηθει να συναινεσεις?Η θεωρεις οτι εκεινα ειναι ακινδυνα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Εγώ σκέφτομαι να μην πάω....ή έστω να αφήσω την δεύτερη δόση για αργότερα μετά από κάνα 2 μηνο.....μιλάμε έχουν προκαλέσει μεγάλο πανικό με αυτές της αναρτήσεις....αρχίζω και μπαίνω σε σκέψεις ότι όλα είναι φτιαχτά ,να μας προκαλέσουν τον απόλυτο φόβο.....και να μας κάνουν ότι θέλουν.....
    αν το αφησεις περισσοτερο απ οτι προτεινουν, χαλας την ανοσια σου. δεν ειναι τυχαια τα διαστηματα, οποτε βολεψει τον καθενα.
    τραβηξες υποθετω ενα τεραστιο στρεςς για να καταφερεις να παρεις αποφαση να εμβολιαστεις και τωρα παει χαμενο, οπως και η ανοσια, γιατι αφηνεις τον εμβολιασμο στον αερα...
    πηρες εναν δρομο, ακολουθα τον με θαρρος.
    πηρες το ρισκο μηπως σου συμβει το 1 στο εκατομμυριο και δεν σου συνεβη, ωστε να εχεις την ανοσια που κατα 80-95% σε προφυλασσει απο τον ιο.
    κρατα την επιλογη σου αυτη και προχωρα. ολοκληρωσε την ανοσια σου. μην τα κανεις αχταρμα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενέργειες ένα μήνα μετά το εμβολιο
    By Kallie29 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 24-03-2022, 23:01
  2. Μετά το εμβόλιο, ζω ένα ψυχολογικό δράμα
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 30
    Last Post: 07-11-2021, 21:00
  3. Άγχος. μετά το εμβόλιο
    By gr.7.7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 26-08-2021, 19:24
  4. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 14:42
  5. Φόβος μετά το εμβόλιο
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-07-2021, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •