Στα όρια πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Στα όρια πανικου

    Καλησπέρα ,εδώ και περίπου 2 ώρες βρίσκομαι σε κατάσταση πανικού. Σχετίζεται με το εμβόλιο.ςχω κάνει την πρώτη δόση εδώ και 3 βδομάδες και διαβάζω για τα θανατικα στην Ελλάδα από ανάλογες και έχω πάθει τρελή φοβία,νομίζω ότι παθαίνω ανακοπή,ότι ξεφνικα η καρδιά μου τρεμη και ότι δεν θα την βγάλω καθαρή....μιλάμε είμαι σε κατάσταση πανικού,πήρα απόφαση να μην κάνω την δεύτερη δόση!!!το μεγάλο λάθος που κάνω είναι όταν βλέπω τέτοιες ειδήσεις κάθομαι και τις διαβάζω μαζί με τα σχόλια και μετά με πιάνουν φοβίες..... σήμερα από τον πανικό μου έπιασα με το smart watch 105 παλμούς. Δεν παίρνω χάπια ούτε έχω πάει σε ψυχίατρο.δεν ξέρω τι να κάνω,έχουν φοβησει όλον τον κόσμο με αυτές τις αναρτήσεις,πανικός για τον ιό,πανικός και για τα εμβόλια ,πανικός και με τους αιφνίδιους....δεν μπορώ άλλο είμαι σε τραγική κατάσταση.....

  2. #2
    Εγώ επειδή έχω φοβίες δεν το έχω κάνει... Ο άντρας μου και οι περισσότεροι συγγενείς μου έχουν κάνει και τις 3 δοσεις. Φοβάμαι αν το κάνω οτι θα έχω χειρότερες εμμονές.. Μη φοβάσαι αφού το έκανες τώρα... Εχω γνωστούς που είχαν το ίδιο πρόβλημα με σένα αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει...Φάντασου και ο ψυχίατρος μου είπε να το κάνω όταν εγώ του είπα ότι δε θέλω..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    αυτο ηθελαν να κανουν απο την αρχη! να φοβησουν τον κοσμο οτι υπαρχει ενας πολυ υπουλος ιος! ο κοσμος το εχαψε, εμεινε στα σπιτια τους! μετα υποστηριξαν οτι επρεπε να φοραμε μασκες! ο κοσμος φοβισμενος για την ζωη του, ζουσε μεσα στην παρανοια! να βλεπεις σοβαρους τσακωμους σε οσους δεν φορουσαν μασκα στα μεσα μαζικης μεταφορας! απο το bulling που ετρωγε αυτος που δεν φορουσε μασκα, ή θα κατεβαινε ή θα αναγκαζοταν να παει να παρει απο μια! ατομα μεσα σε αυτην παρανοια να σε λενε οτι η μασκα σου εχει πεσει απο την μυτη! συγνωμη, την φοραω για μοστρα, οχι οτι μου επεσε απο την μυτη χωρις να το θελω... θελω να παρω καθαρο αερα! να βλεπεις ατομα μονα τους να φορανε μασκα, και να αναρωτιεσαι ρε ο αερας ειναι μολυσμενος? μηπως τυχον μας εχουν ψεκασει με αεροπλανα απο πανω τον ιο και να φοραμε μασκα για να μην κολλησουμε

    μεσα σε ολη αυτην την γελοιοτητα ηρθε να κουμπωσει και το εμβολιο... ναι επιτελους βρεθηκε ενα ασφαλες εμβολιο και θα παρουμε την ζωη μας πισω ξανα! ο κοσμος ξανα μεσα σε αυτην την παρανοια! ετρεξαν να κανουν το εμβολιο, αλλοι επειδη ηθελαν, αλλοι επειδη αναγκαστηκαν.... να γραψεις ενα ποστ οτι δεν χρειαζομαστε το εμβολιο? χιλιαδες ατομα θα πεσουν να σε φανε οτι εισαι λαθος, οτι αποδειξη ειναι ατελειωτοι θανατοι απο οσους νοσησαν απο κορονοιο....
    να βλεπεις καποιοι να σε αντιμετωπιζουν σαν σκουπιδι οταν λες οτι δεν εχεις κανει το εμβολιο... και τελος να ακους και ανθρωπους να λενε οτι φταιει και εκκλησια που δεν βγαινει να πει, τρεξτε να κανετε ολοι σας το εμβολιο....

    μεσα σε ολο αυτον τον μπαρτζουλισμο, δεν βλεπω ειδησεις... δεν φοραω μεσκα σε εξωτερικους χωρους και αν θυμηθω ενιοτε βαζω και την μασκα κανονικα σε κλειστους χωρους.... καντε μας μια χαρη... αφηστε μας να ζησουμε! δεν μας ενδιαφερει αν θα πεθανουμε απο κορονοιο ή απο εγκεφαλικο ή απο ατυχημα... οταν η ωρα εκεινη εχει φτασει θα φυγουμε! μεχρι τοτε αφηστε μας να ζησουμε χωρις φοβο... εξαλλου ολοι δυο μετρα γη θα παρουμε, αν δεν ειναι απο κορονοιο απο κατι θα ειναι...,μεσα σε αυτα ειναι και τα βαθια γεραματα

  4. #4
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Εγώ επειδή έχω φοβίες δεν το έχω κάνει... Ο άντρας μου και οι περισσότεροι συγγενείς μου έχουν κάνει και τις 3 δοσεις. Φοβάμαι αν το κάνω οτι θα έχω χειρότερες εμμονές.. Μη φοβάσαι αφού το έκανες τώρα... Εχω γνωστούς που είχαν το ίδιο πρόβλημα με σένα αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει...Φάντασου και ο ψυχίατρος μου είπε να το κάνω όταν εγώ του είπα ότι δε θέλω..
    επηρεάζομαι πάρα πολύ με αυτά που διαβάζω.μετα νομίζω ότι τα παθαίνω και εγώ.πριν το κάνω είχα πάει σε καρδιολόγο και έκανα εξετάσεις,με βρήκε μια χαρά. Σήμερα νομίζω ότι η καρδιά μου δεν λειτουργεί σωστά και παθαίνω πανικό.....όλη αυτή η ιστορία θα μας προξενήσει μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που μας παρουσιάζουν.Τωρα ήπια ένα μελισσοχορτο και κάπως ηρέμησα....

  5. #5
    Το ξέρεις ότι το αγχος τα κάνει όλα χειρότερα... Κι όπως είπα και στο γιατρό πήρα τη κάτω βόλτα από τότε που ξεκίνησε ο κορονοιος.. Φάντασου εγώ έκανα αblation στη καρδιά και την άλλη μέρα ακριβώς μας έβαλαν σε καραντίνα. Ήμουν είδη αγχομενη μέχρι που έσπασα και ζήτησα βοήθεια από ψυχίατρο.. Δε θέλω να κάνω υο εμβόλιο με το ζορι αλλά ούτε μου αρέσει που έχω αποκλειστεί από όλα και κάνω 2 φορές ραπιντ για να πάω στη δουλειά μου.. Φάντασου πως νιώθω.. Άστα..

  6. #6
    Να ξέρεις ότι ο πανικός επηρεάζει πολύ τη καρδιά.. Φέρνει ταχυκαρδιες... Έκτακτες κτλ. Ο καρδιολόγος έχει βαρεθεί να με παρηγορεί αλλά εγώ το χαβά μου που λεμε...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Να ξέρεις ότι ο πανικός επηρεάζει πολύ τη καρδιά.. Φέρνει ταχυκαρδιες... Έκτακτες κτλ. Ο καρδιολόγος έχει βαρεθεί να με παρηγορεί αλλά εγώ το χαβά μου που λεμε...
    Εγώ αποφάσισα να το κάνω γιατί έβλεπα θανάτους από κορονοιο σε ανεμβολιαστους νέους ανθρώπους ,34,42,45 χρονών,εγώ είμαι 41 και είπα να το κάνω...αλλά τελευταία μας έχουν γεμίσει με αναρτήσεις με αιφνίδιους νεαρων που έχουν εμβολιαστεί και αυτό με έχει αγχωσει πάρα πολύ....δεν ξέρω τι να κάνω....από βδομαδα θα πάω πάλι στον καρδιολόγο να δω τι θα μου πει

  8. #8
    Κι εγώ 38 είμαι.. Να πας... Κι εμένα μου είπε να το κάνω ο καρδιολόγος. Έχεις δίκιο να αγχονεσαι με όλα όσα βλέπουμε και διαβάζουμε μας έχουν τρελάνει..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Μια απο τα ιδια διαβαζω και γω τις αναρτησεις μαζι με τα σχολια και μετα με παιρνει η μπαλα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είπαν ότι οι νέοι αυτοί πέθαναν λόγω του εμβολίου; Γιατι γενικα υπήρχαν από ανέκαθεν θάνατοι νέων χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο πρόβλημα υγείας. Εννοείται ότι έχω φάει φρίκη από οταν τα διάβασα αλλά από που κι ως πού προκύπτει ότι ευθύνεται το εμβόλιο. Δεν το έχω κάνει γιατί θα μου γίνει εμμονή αλλά μακάρι να μπορούσα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη, αλλά αν κάθεστε και διαβάζετε συνεχώς σχετικές αναρτήσεις ενώ έχετε ήδη θέμα με άγχος και φοβίες, πως περιμένετε να συνέλθετε; Αντισταθείτε και μην τα διαβάζετε. Αν έχετε γραφτεί σε σχετικά site και σελίδες - υποθέτω αφού λέτε για αναρτήσεις- ξεγραφτείτε. Αν ασχολείται κάποιος φίλος σας στα social και ανεβάζει συνεχώς τέτοια, ρυθμίστε να μην βλέπετε τι ανεβάζει. Αλλιώς όλο μέσα στον πανικό θα είστε όσο ασχολείστε με αυτό το θέμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μένω έκπληκτος με όσα διαβάζω...

    Μερικές φορές αισθάνομαι τυχερός που έχω τις γνώσεις, την λογική και την ψυχραιμία να ενημερωθώ και να κρίνω τι μπορεί να βασίζεται σε αξιόπιστα δεδομένα ,απορριπτοντας τα υπόλοιπα, ( κάποιες φορές διασκεδαζοντας κιόλας !).

    Έχω κάνει τρεις φορές το εμβόλιο και δεν έχω πάθει τίποτα,προσέχω όσο χρειάζεται και συνεχίζω την ζωή μου μεχρις στιγμής χωρίς πρόβλημα ,προσαρμοζομενος ανάλογα ( με πιο στενοχωρο , τους περιορισμούς στα ταξίδια).

    Θα συμβούλευα ,όσους δεν έχουν ιατρικο πρόβλημα, να εμβολιαστούν πλήρως και να συνεχίσουν την ζωή τους όσο καλύτερα μπορούν ,δεδομένων βέβαια των νέων συνθηκών ,που ομως δεν θα κρατήσουν και για παντα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μένω έκπληκτος με όσα διαβάζω...

    Μερικές φορές αισθάνομαι τυχερός που έχω τις γνώσεις, την λογική και την ψυχραιμία να ενημερωθώ και να κρίνω τι μπορεί να βασίζεται σε αξιόπιστα δεδομένα ,απορριπτοντας τα υπόλοιπα, ( κάποιες φορές διασκεδαζοντας κιόλας !).

    Θα συμβούλευα ,όσους δεν έχουν ιατρικο πρόβλημα, να εμβολιαστούν πλήρως και να συνεχίσουν την ζωή τους όσο καλύτερα μπορούν ,δεδομένων βέβαια των νέων συνθηκών ,που ομως δεν θα κρατήσουν και για παντα!
    εχεις κι ενα επιπεδο, Κωστα , που δεν εχουν ολοι.........

Similar Threads

  1. Στα ορια της ανορεξιας
    By andriana in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2022, 17:53
  2. στα ορια της πιεσης
    By Κάλι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-07-2018, 18:29
  3. Στα όρια κρίσεων πανικού ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗΗΗ
    By venom in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 23-06-2015, 03:43
  4. Στα όρια...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 14-12-2012, 15:46
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •