Ταχυκαρδια μονιμο αγχος αυπνιες και γενικα δεν εχω ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8

    Ταχυκαρδια μονιμο αγχος αυπνιες και γενικα δεν εχω ζωη

    Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ειμαι 42 ετων και η ιστορια μου εχει ως εξης.

    Το προβλημα μου εχει ξεκινησει αρκετα χρονια πριν με μια μεγαλη ταχυκαρδια και εντονη δυσφορια που ειχα νιωσει οσο ημουν σε ενα τρολλευ. Επειτα απεκτησα φοβια με την καρδια απειρες επισκεψεις σε επειγοντα εξετασεις κλπ. Καμια συγκεκριμενη διαγνωση. Με τα χρονια το ξεπερασα καπως ωσπου φτασαμε στο καλοκαιρι του 2019 οπου αλλαξε η ζωη μου προς το χειροτερο...

    Ενω ημουν καλοκαιρινες διακοπες ξυπναω κατα τις 4 τα χαραματα με δυαφορια και αισθημα παλμων και ταχυκαρδια. Σηκωνομαι επανω με πανικο ξυπνησα και την γυναικα μου. Παιρνω ενα λεξοτανιλ και μετα απο 5 λεπτα περιπου νιωθω ενα εντονο αδειασμα ψιλα στο στομαχι και οι παλμοι ανεβηκαν αποτομα και φτασαμε σιγουρα πανω απο 220. Ενιωθα και δυσφορια λεω παει τελειωσε πεθαινω. Να κανω κινηση να καθομαι λιγο σκυφτος απο ενστικτο μπας και πεσουν τιποτα . Εκει. .. Προλαβαινω να παρω ενα τενορμιν β αναστολεα δηλαδη και μετα απο 5 λεπτα περιπου ξεκινησαν οι παλμοι να πεφτουν (προφανως απο μονοι τους μιας και το φαρμακο κανει μιση ωρα να δρασει).

    Απο εκεινο το βραδυ αλλαξαν ολα . Ολα ομως παιδια. Τελειωσε κυριολεκτικα η ζωη μου . Μετραω μερα νυχτα τους παλμους. Εχασα τη δουλεια μου κλειστηκα στον εαυτο μου εχασα την ανεμελια μου και σκετομαι συνεχεια την καρδια . Απο τοτε εχω παθει τα παντα. Εκτακτες συστολες δυδιμιες τριδημιες υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που κρατησε 3 λεπτα ριπες υπερκοιλιακης ταχυκαρδιας φλεβοκομβικες ταχυκαρδιες δυσπνοιες μπουκωματα στο στομαχι δυσφοριες αρρυθμιες ολα....
    Μερικες φορες παθαινω μια ανεξηγητη φλεβοκομβικη ταχυκαρδια (το καταλαβαινω οτι ειναι φλεβοκομβικη γιατι η υπερκοιλιακη ειναι εντελως διαφορετικη και ειναι πανευκολο να την ξεχωρισης κανει μπαμ οτι ειναι κατι τετοιο) που ξεκιναει και σταματαει μονη της χωρις κανεναν προφανη λογο. Φτανω και 160 παλμους που μπορει αυτη η αισθηση που τους κραταει ψηλα να κρατησει ωρες. Ειτε πιω καφε ειτε δεν πιω ειτε φαω ειτε ειμαι νηστικος. Την επομενη μερα μπορει να εχω καλους.παλμους την μεθεπομενη αυξημενους μετα παλι κανονικους κ.ο.κ. Πολλες.φορες εχω μια παραξενη αισθηση δεν μπορω να την εξηγησω σαν δυσπνοια ηπια που αυτη καθ ' αυτη κρατα τους παλμους ψηλα. Οταν λειπει αυτη η αισθηση μετραω κανονικους παλμους.

    Πριν 2 χρονια παθαινα και πολλες αρρυθμιες οταν πηγαινα να κοιμηθω με συνεπεια να μενω αυπνος απο τοτε επαθα εμμονη και με τον υπνο και δεν κοιμαμαι ποια οπως παλια. Πολλες φορες και καθολου. Απο τον φοβο μηπως επαναληφθουν οι αρρυθμιες


    Πλεον δυομιση περιπου χρονια μετα το συμβαν στο εξοχικο μου κοιμαμαι και ξυπναω με αυτο στο μυαλο. Κρισεις πανικου σωματικα συμπτωματα ανεξηγητα .Εκτακτες συστολες αλλες μερες 3 με 5 αλλες περισσοτερες αλλες καθολου. Κανενα συγκεκριμενο μοτιβο. Εχω φτασει στο σημειο να προσπαθησω να κανω κακο στον εαυτο μου . Δεν αντεχω δεν την παλευω αλλο. Οι καρδιολογικες εξετασεις δεν δειξαν κατι συγκεμκριμενο δυστυχως.. Για τις υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες ισως χρειαστει αμπλασιον αλλα δεν υπαρχει σαλιο. Φοβαμαι πολυ κιολας την επεμβαση.

    Σαν επιλογο το συμπερασμα ειναι οτι η ζωη μου σταματησε το 2019. Σαν να σταματησε ο χρονος εκει. Σαν να εμεινε εκει η ψυχη μου. Εκτοτε ειμαι ζωντανος νεκρος παιδια. Δεν εχω ποια ζωη τιποτα. Ψυχολογο δεν εχω παει και απλα παιρνω μισο λεξοτανιλ πρωι και μισο το βραδυ χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα
    Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα δεν εχω που αλλου να απευθυνθω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Πάνο καλησπέρα.
    Διάβασα την ανάρτηση σου. Και καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς. Ως αρρωστοφοβικη κι εγώ , με εμμονές και συγκεκριμένα αυτό το καιρό και εγώ με παλμούς .
    Δεν θα πω πολλά, γιατί δεν χρειάζεται. Απλά να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Το λεξοτανιλ δεν θα σε βοηθήσει στο να λυθεί το πρόβλημα . Υπάρχουν ειδικοί εκεί έξω, που μπορούν να μας βοηθήσουν να πάρουμε τη ζωή μας πίσω . Μη παραιτηθείς.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση

    Ειμαι ανθρωπος που εβγαινα πολυ . Τωρα οποτε βγαινω δεν ειμαι πλεον ανεμελος..σκεφτομαι συνεχεια το επομενο συμβαν
    Το καλοκαιρι ηθελα να παω διακοπες και φοβηθηκα. Που παλια παρακαλαγα να φυγω. Δεν ειναι ζωη αυτη ειναι ενα καθημερινο βασανιστηριο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Panos80s View Post
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση

    Ειμαι ανθρωπος που εβγαινα πολυ . Τωρα οποτε βγαινω δεν ειμαι πλεον ανεμελος..σκεφτομαι συνεχεια το επομενο συμβαν
    Το καλοκαιρι ηθελα να παω διακοπες και φοβηθηκα. Που παλια παρακαλαγα να φυγω. Δεν ειναι ζωη αυτη ειναι ενα καθημερινο βασανιστηριο.
    Περνάω το ίδιο. Λόγω πανικού και μόνιμου φόβου, απέκτησα αγοραφοβία. Δεν μπορώ να βρεθώ με κόσμο , ούτε σε κλειστό χώρο. Η ζωή μου πριν , δεν είχε καμία σχέση με το τώρα . Αλλά είναι η εξέλιξη αυτή της διαταραχής . Όχι δεν είναι ζωή. Βρες έναν ειδικό και κάνε δώρο στη ζωή σου.
    Εγώ ξεκίνησα αγωγή εδώ και λίγες μέρες....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Πάνο καλησπέρα. Αν έχεις εξεταστεί παθολογικά και καρδιολογικά και δεν έχει διαπιστωθεί πρόβλημα, μιλαμε σίγουρα για διαταραχή άγχους και κρίσεις πανικού.

    Το πρώτο που πρεπει να κάνεις ειναι να συνειδητοποιησεις ότι αυτό που σου συμβαίνει δεν προκειται να σε σκοτώσει. Πίστεψε με εχω νιώσει ταχυκαρδίες, λιποθυμίες και εχω σκεφτεί ότι πεθαίνω άπειρες φορές οταν υπέφερα απο κρίσεις πανικού. Κανείς δεν πέθανε απο κρίση πανικού. Διώξε λοιπόν αυτό τον φόβο.

    Το δεύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφθείς εναν ειδικό για να βοηθήθεις σωστά και αποτελεσματικά, μέσω ψυχοθεραπείας ή και φαρμακευτικής αγωγής αν χρειασθεί Το λεξοτανιλ φίλε μου ειναι εντελώς άχρηστο για το πρόβλημα σου. Αδίκως ταλαιπωρείσαι μονος σου. Η κατάσταση που βιώνεις, επειδή την έχω περάσει, σε διαβεβαιώνω ότι είναι εντελώς θεραπευσιμη με την σωστή επιστημονική αντιμετώπιση.

    Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο!
    Last edited by Dysfunctional; 06-01-2022 at 21:47.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πριν το συμβάν με τους 220 παλμους συνέβη κάποιο αγχωτικό/τραυματικο γεγονός; Ήσουν πιεσμένος γενικότερα; Από ότι έχω καταλάβει έχουμε κάποιο γενετικό υπόβαθρο για αρρυθμίες και απαξ και ζορίστουμε ξυπνάνε και δεν μας αφήνουν ξανά. Έχεις μπει σε φαύλο κύκλο όπως και εγω με τις αρρυθμίες και όπως πολλοί άλλοι. Έχεις δοκιμάσει να συζητήσεις με κάποιον ψυχίατρο; Αν όχι ίσως βοηθηθεις. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να το κάνω to ablation προσωπικά για έκτακτες αλλά δεν πληρω τις προδιαγραφές ακόμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πώς ξεχωρίζεις την υπερκοιλιακή ταχυκαρδία;

    Εγώ έχω διαγνωστέι με POTS και παροξυσμική. Έχω βρει ποια είναι τα τρίγκερς μου (η ζέστη, κάποια φαγητά κλπ) και το διαχειρίζομαι πλέον χωρίς χάπια (ούτε της καρδιάς ούτε ψυχιατρικά) Έκτακτες με ταλαιπωρούν και εμένα το τελευταίο διάστημα αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι από το στομάχι και από το γεγονός ότι δεν μπορώ να κόψω εξολοκλήρου την ομεπραζόλη και την παίρνω μέρα παρά μέρα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

    Λοιπον ειχα γενικα το 2019 μια σχετικη πιεση με την δουλεια αλλα οχι κατι το συγκλονιστικο. Παλιοτερα παθαινα κατι δυσπνοιες και κρισεις πανικου αλλα το εριχνα στο ψυχολογικο και ηρεμουσα.
    Αλλα αυτο με τους 220 το επαθα στο εξοχικο μου εν πληρη ηρεμια και ηταν διαφορετικο εντελως απο καθε τι που παθαινα π.χ. στην πολη. Ηταν καθαρα σωματικο. Αυτο ηταν. Γυρισε ο διακοπτης και αμεσως θεωρω οτι πλεον εχω καρδιολογικο προβλημα

    Skiouros8 η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια ξεκινα αποτομα και σταματα αποτομα επειτα απο αρρυθμια. Να σου δωσω να καταλαβεις ειναι σαν πολλες εκτακτες μαζι . Πως ειναι ο διπλος χτυπος της εκτακτης? Φαντασου οτι αντι για διπλο χτυπο ειναι μια συνεχομενη ριπη που μπορει να κρατησει και ωρες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Panos80s View Post
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

    Λοιπον ειχα γενικα το 2019 μια σχετικη πιεση με την δουλεια αλλα οχι κατι το συγκλονιστικο. Παλιοτερα παθαινα κατι δυσπνοιες και κρισεις πανικου αλλα το εριχνα στο ψυχολογικο και ηρεμουσα.
    Αλλα αυτο με τους 220 το επαθα στο εξοχικο μου εν πληρη ηρεμια και ηταν διαφορετικο εντελως απο καθε τι που παθαινα π.χ. στην πολη. Ηταν καθαρα σωματικο. Αυτο ηταν. Γυρισε ο διακοπτης και αμεσως θεωρω οτι πλεον εχω καρδιολογικο προβλημα

    Skiouros8 η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια ξεκινα αποτομα και σταματα αποτομα επειτα απο αρρυθμια. Να σου δωσω να καταλαβεις ειναι σαν πολλες εκτακτες μαζι . Πως ειναι ο διπλος χτυπος της εκτακτης? Φαντασου οτι αντι για διπλο χτυπο ειναι μια συνεχομενη ριπη που μπορει να κρατησει και ωρες.
    Συγνώμη υπερκοιλιακη δεν είναι απλά πολύ έντονοι γρήγοροι χτυποι; γιατι κάτι περίεργες ριπες εκτακτων παθαίνω και εγω αν και έχω καταλήξει ότι είναι κοιλιακή ταχυκαρδια(καθόλου ακίνδυνη). Αγχώθηκα παραπάνω τωρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πάντως αν παθαίνες κρίσεις πανικού πριν από αυτό σίγουρα χτιζόταν μέσα σου μέχρι που έκανε το μπαμ με την υπερκοιλιακη. Υπάρχουν και άλλα άτομα εδώ μέσα που είχαν υπερκοιλιακη ταχυκαρδια και έκαναν ablation και τωρα είναι καλά απο αυτό...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8
    Ελενα. Η κοιλιακη και η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια εχουν διαφορες. Συνηθως η κοιλιακη ταχυκαρδια εχει ποιο βαρια συμπτωματα. Οπως ζαλαδες λιποθυμια κλπ. Η υπερκοιλιακη και η κοιλιακη εχουν αιφνιδια εναρξη και πολυ μεγαλη καρδιακη στχνοτητα που μοιαζει πολυ με αρρυθμια. Η κοιλιακη ταχυκαρδια ξεκινα απι τις κοιλιες και η υπερκοιλιακη απο τους κολπους. Και στις δυο περιπτωσεις εχεις αποτομη εναρξη και αποτομο σταματημα

  12. #12
    Καλησπέρα, για χρονια πάθαινα κρίσεις υπερκοιλιακης ταχυκαρδίας και σε όσους καρδιολόγους κι αν είχα πάει δε μου έβρισκαν τίποτα μόνο ένα μικρό πρόβλημα με τη μυτροηδη βαλβίδα. Το συμβάν άρχιζε απότομα και σταματούσε μόνο του οσπου μια μέρα στη δουλειά οι παλμοί μου ανέβηκαν 220 και δεν συνερχομουν. Πήγα με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για αναταξη με αδενοσυνη. Μόνο τότε μου βρήκαν τι έχω. Έκανα αblation oταν μου το είπαν 3 καρδιολόγο. Ήταν δύσκολο γιατί το δεματιο που έπρεπε να καυστηριαστει ήταν πολύ κοντά στη κεντρική αρτηρία. Παρόλα αυτά οι παλμοί μου ανεβαινουν πολύ γιατί όπως μου είπε ο καρδιολόγος έτσι είναι το σκαρί μου.. Από τότε όμως εμένα με έπιαναν όλο και πιο συχνά κρίσεις πανικού με τη καρδιά με πολλές έκτακτες και ταχυπαλμιες.. Έβαλα και χολτερ αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι αθώες.. Μόνο ενοχλητικές είναι.. Ότι παθαίνω τώρα είναι από το άγχος μου είπε ο γιατρός.. Μέρες μέρες παθαίνω εμμονή με τη καρδιά αν και έχω γενικά άγχος υγείας. Δεν άντεχα τις κρίσεις πανικού και τις φοβίες μου άλλο και ζήτησα βοήθεια από ψυχίατρο. Παίρνω αγωγή και περιμένω μπας και δω λίγη βελτίωση...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Panos80s View Post
    Ελενα. Η κοιλιακη και η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια εχουν διαφορες. Συνηθως η κοιλιακη ταχυκαρδια εχει ποιο βαρια συμπτωματα. Οπως ζαλαδες λιποθυμια κλπ. Η υπερκοιλιακη και η κοιλιακη εχουν αιφνιδια εναρξη και πολυ μεγαλη καρδιακη στχνοτητα που μοιαζει πολυ με αρρυθμια. Η κοιλιακη ταχυκαρδια ξεκινα απι τις κοιλιες και η υπερκοιλιακη απο τους κολπους. Και στις δυο περιπτωσεις εχεις αποτομη εναρξη και αποτομο σταματημα
    Από όσο ξέρω πάνω από 3 έκτακτες κοιλιακες συνεχόμενες είναι κοιλιακή ταχυκαρδια σε αυτο αναφέρομαι. Βιωνω κάτι τέτοιο κάποιες φορές και είναι τρομακτικό. Ειδικά όταν έχω και ζαλάδα. Ότι είναι διαφορετικά το ξερω...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8
    Δυστυχως αυτες τις εκτακτες δεν μπορεις να τις ξεχωρισεις αν ειναι υπερκοιλιακες η κοιλιακες ευκολα. Εκτος κι αν τις εχεις υποψιαστει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8
    Για παραδειγμα εγω τις κοιλιακες εκτακτες νιωθω τον εξτρα η τους εξτρα χτυπους λιγο ποιο αδυναμους αν μπορω να το περιγραψω σωστα. Ενω τις υπερκοιλιακες τις νιωθω σαν γδουπο δυνατα στο στερνο συνηθως η τον θωρακα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ευερέθιστο έντερο, ναυτία, μόνιμο άγχος
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2020, 22:04
  2. Πρόβλημα με άγχος και αυτοπεποίθηση γενικά
    By Anonym35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2019, 23:04
  3. ΜΌΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΖΩΉ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΕΣΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2018, 00:36
  4. ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ!!!θα το ξεπεράσω ποτέ;;;;
    By zouzounitsaaa in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 20-10-2015, 00:45
  5. μονιμο άγχος και κρίσεις πανικού
    By πεννυ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2011, 18:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •