Αγχος, ψυχοσωματικα, δουλεια/εργασια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137

    Post Αγχος, ψυχοσωματικα, δουλεια/εργασια

    καλησπερα.
    πως την παλευετε στη δουλεια με τα ψυχοσωματικα; σας επηρεαζουν στις αποδοσεις σας;
    Βρηκα μια νεα δουλεια και σκοπευω να ζητησω αυξηση της δοσης του φαρμακου μου γιατι με επηρεαζουν στη διαφορα ψυχοσωματικα και δυσκολευομαι να αποδιδω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    καλησπερα.
    πως την παλευετε στη δουλεια με τα ψυχοσωματικα; σας επηρεαζουν στις αποδοσεις σας;
    Βρηκα μια νεα δουλεια και σκοπευω να ζητησω αυξηση της δοσης του φαρμακου μου γιατι με επηρεαζουν στη διαφορα ψυχοσωματικα και δυσκολευομαι να αποδιδω
    Δεν την πάλευα όταν δούλευα, δεν μπορούσα να αποδώσω ότι έκανα το έκανα λάθος, άγχος πολύ, καλά κάνεις εάν χρειάζεται να σε βοηθήσει στην αποτελεσματικότητα της εργασίας σου πες στον γιατρό σου να σου αύξηση την δώση, μόνο όμως αν δεν μπορείς να αποδώσεις στην πράξη, όχι προληπτικά με την σκέψη ότι δεν θα μπορέσεις να αποδώσεις!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    την νεα εργασια την βρηκα πριν λιγες μερες.
    απο δευτερα ξεκιναω.
    ειμαι πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν παρω αγωγη (την ξεκινησα πριν 1,5 χρονο) αλλα ακομα λιγο με απασχολουν διαφορα ψυχοσωματικα. οσο ημουν στο σπιτι δεν ειχα θεμα οκευ αλλα στη δουλεια θα με κανουν δυσκολοτερη τη ζωη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    την νεα εργασια την βρηκα πριν λιγες μερες.
    απο δευτερα ξεκιναω.
    ειμαι πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν παρω αγωγη (την ξεκινησα πριν 1,5 χρονο) αλλα ακομα λιγο με απασχολουν διαφορα ψυχοσωματικα. οσο ημουν στο σπιτι δεν ειχα θεμα οκευ αλλα στη δουλεια θα με κανουν δυσκολοτερη τη ζωη
    Θα ξεκινήσεις την δουλειά και θα δεις πως θα πηγαίνεις και πως θα αποδίδεις και μετά θα μιλήσετε με τον γιατρό τι θα κάνετε με την αγωγή
    Και εμείς έτσι κανουμε
    Αν δω ότι με βγάζω ψυχοσωματικά και έχω άγχος από την δουλειά η γενικά η τροποποιούμε την αγωγή η παίρνω ζαναξ για λίγες μερες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τι ψυχοσωματικα σου βγαινουν δλδ στη δουλεια?Εγω πρεπει να ειμαιο μονος νθρωπος που ολα τ απρβληματα/ψυχοσωματικα μου βγαινουν οταν ειμαι μεσα στο σπιτι.εξω ειμαι μια χαρα οσο και να στρεσσαριστω,μεσα πνιγομαι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Προσωπικά, και ξέρω ότι αυτό δεν εφαρμόζεται στις πλείστες περιπτώσεις λόγω μη υποστηρικτικού περιβάλλοντος στην εργασία, με βοηθάει, αν κρίνω ότι μπορώ να μιλήσω πιο ανοιχτά στο άλλο άτομο, να μιλήσω με συναδέλφους/αφεντικό και να επικοινωνήσω τα άγχη μου ως ένα σημείο. Όλοι άνθρωποι είμαστε και πίστεψε με κι άλλοι στη δουλειά (αν όχι όλοι) έχουν άγχη και περνάνε δύσκολες στιγμές. Εμένα σίγουρα μου έφυγε ένα μικρό βάρος όταν μίλησα για το παραλυτικό μου άγχος (με τρόπο) στους άλλους, αλλά σίγουρα βοηθάει και το ότι η γιατρός μου έχει αυξήσει την αγωγή. Καλή τύχη εύχομαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Τι ψυχοσωματικα σου βγαινουν δλδ στη δουλεια?Εγω πρεπει να ειμαιο μονος νθρωπος που ολα τ απρβληματα/ψυχοσωματικα μου βγαινουν οταν ειμαι μεσα στο σπιτι.εξω ειμαι μια χαρα οσο και να στρεσσαριστω,μεσα πνιγομαι.
    Tα ψυχοσωματικα εμενα λογω της γαδ μπορει να με πιασουν και στις πιο ακυρες και χαλαρες στιγμες μου. πχ σε εξοδο με φιλους εχει τυχει, εκει που καθομαι στην τηλεοραση κλπ. Στο σπιτι ομως και να με πιασει κατι δεν ειναι προβλημα για καποια μου δραστηριοτητα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Concerts View Post
    Προσωπικά, και ξέρω ότι αυτό δεν εφαρμόζεται στις πλείστες περιπτώσεις λόγω μη υποστηρικτικού περιβάλλοντος στην εργασία, με βοηθάει, αν κρίνω ότι μπορώ να μιλήσω πιο ανοιχτά στο άλλο άτομο, να μιλήσω με συναδέλφους/αφεντικό και να επικοινωνήσω τα άγχη μου ως ένα σημείο. Όλοι άνθρωποι είμαστε και πίστεψε με κι άλλοι στη δουλειά (αν όχι όλοι) έχουν άγχη και περνάνε δύσκολες στιγμές. Εμένα σίγουρα μου έφυγε ένα μικρό βάρος όταν μίλησα για το παραλυτικό μου άγχος (με τρόπο) στους άλλους, αλλά σίγουρα βοηθάει και το ότι η γιατρός μου έχει αυξήσει την αγωγή. Καλή τύχη εύχομαι
    Ευτυχως εχουμε ο καθενασ τον γιατρο που και περα απο τις αγωγες , συζηταμε και του ανοιγομαστε. Ξερουμε οτι υπάρχει καποιος που πραγματικα μας καταλαβαινει, περα απο συμπάσχοντες συνανθρωπουσ μασ ειτε αυτοι ειναι καποιοι φιλοι, συγγενεις κλπ που εχουν η ειχαν θεμα ψυχικης υγειας ειτε ατομα εδω στο αγαπημενο μου φορουμ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εννοείς να σε πιάσει πανικός?Δύσπνοια?Δεν το καταλαβαίνεις όταν πάει να σε πιάσει ώστε να πάρεις κάτι εκείνη τη στιγμή ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εννοείς να σε πιάσει πανικός?Δύσπνοια?Δεν το καταλαβαίνεις όταν πάει να σε πιάσει ώστε να πάρεις κάτι εκείνη τη στιγμή ?
    συγγνωμη που δεν απαντησα πριν νικολινα στο μηνυμα σου
    δε με πιανει κριση πανικου η πανικος
    οπως προειπα και στις χαλαρες στιγμες μπορει εκει που ειμαι καλα να εχω μια καποια ταχυκαρδια, η να νιωσω μικρη δυσφορια, καμια ζαλη , εφιδρωση κλπ. οχι μαζι ολα αυτα, μεμονωμενα
    σπιτι αμα με πιασουν δεν με ενοχλει πολυ γτ ειμαι σπιτι δε κανω κατι σημαντικο και επισης μπορω να τα διαχειριστω και καλυτερα σπιτι λογω οικειου μερους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τετοια κι εμενα μ επιανουν καμια φορα αλλα ευτυχως κρατανε λιγο,σταματαω για λιγο κατεβαζω και κανενα λιτρο νερο παγωμενο και συνηθως συνερχομαι.Αλλα εχω και μαζι μου ενα zanax αχρειαστο να ειναι .πιο πολυ οι πανικοι με φοβιζουν γιατι εκει μετα αν με πιασει δεν μπορω να μεινω ευκολα ψυχραιμη.Αλλα κι εγω εχω ψιλοπει οτι εχω τα θεματα μου.Ξερεις μεταξυ σοβαρου και αστειου κατι εχω πει.Εγω θ α σου ελεγα να ξεκινησεις στη δουλεια να δεις πως θα παει και αναλογως κρινεις.

Similar Threads

  1. Κοινωνικό άγχος και ομαδική εργασία?
    By AzmirAhmmhed in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2020, 12:45
  2. Αγχος και ψυχοσωματικα
    By Nan_salem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-11-2018, 05:07
  3. Κοινωνικό άγχος και ομαδική εργασία
    By Natalia_sups in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 21-03-2018, 21:14
  4. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57
  5. Άγχος και Φοβία στην Εργασία
    By karolos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-01-2011, 16:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •