Οριακή η καταθλιπτική; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Πρώην ομπορε δεν χρειάζεται να αποδείξεις τιποτα. Έχεις δικιο. Αργά η γρήγορα θα εκφραστεί η πργματική σου προσωπικότητα, και τότε θα χρειαστεί να ξανακάνεις νέο νικ.
    Ό,τι πεις, πήγαινε να κοιμηθείς τώρα γιατί είσαι και σε ευαίσθητη ηλικία. Ο στόχος σου να χαλάσεις το thread επιτεύχθηκε.

    Και το 2030 εδώ θα είσαι εσύ να επιτίθεσαι σε οριακούς και να κλαίγεσαι για την πρώην σου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Ό,τι πεις, πήγαινε να κοιμηθείς τώρα γιατί είσαι και σε ευαίσθητη ηλικία. Ο στόχος σου να χαλάσεις το thread επιτεύχθηκε.

    Και το 2030 εδώ θα είσαι εσύ να επιτίθεσαι σε οριακούς και να κλαίγεσαι για την πρώην σου
    Βλέπεις; Ήδη έχεις αρχίσει να αποκαλύπτεσαι! :)

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Βλέπεις; Ήδη έχεις αρχίσει να αποκαλύπτεσαι! :)
    Δεν θα σου χαλάσω εγώ το όνειρο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Η κατάθλιψη μπορεί να συνυπάρχει με την οριακή διαταραχή προσωπικότητας και δεν είναι θέμα επιλογής έχω ή το ένα ή το άλλο. Άλλες φορές μπορεί ένα άτομο να παρουσιάζει στοιχεία μίας διαταραχής προσωπικότητας, πχ στοιχεία οριακής αλλά να μην πληροί τα κριτήρια που χρειάζονται για να λάβει ολόκληρη τη διάγνωση. Άλλες φορές τα προβλήματα είναι σαν μια ομπρέλα. Μπορεί κάποιος να έχει ποικίλα συμπτώματα αλλά με το που λυθούν ένα δύο, φεύγουν και τα υπόλοιπα, οπότε εκεί ο ειδικός μπορεί να δώσει προτεραιότητα στα σημαντικότητερα θέματα. Όπως και να έχει ο στόχος πάντα είναι εσύ να ανακουφιστείς από τα συμπτώματα και να νιώθεις λειτουργική στους διάφορους τομείς της ζωής σου. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει το να προσπαθείς να κάνεις αυτοδιάγνωση, ή να ψάχνεις διαρκώς τι έχεις. Μην ψάχνεις την ταμπέλα. Μίλα για αυτά που εσένα σε δυσκολεύουν, σε δυσφορούν και δες αν σταδιακά βοηθιέσαι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Gohan View Post
    Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή συγκεκριμένα για την οριακή διαταραχή για αυτό και είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί. Συνήθως τα φάρμακα που δίνονται είναι για την κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή ή διπολική. Όπου η οριακή διαταραχή μπορεί και να συνυπάρχει με κάτι άλλο. Και η πρώην κοπέλα μου έπαιρνε. Απλά αυτό που ήθελα να πω στην sofiii, είναι ότι είτε κατάθλιψη έχει είτε οριακή, η φαρμακευτική αγωγή μπορεί καν να μην αλλάξει. Αλλά όπως είπα δεν είμαι ειδικός, μπορεί να κάνω και λάθος.

    Σου παραθέτω πάντως ένα link από το National Health Service του Ηνωμένου Βασιλείου να δεις τι γράφουν για τα φάρμακα:

    https://www.nhs.uk/mental-health/con...der/treatment/
    Σε αυτό έχεις ένα δίκιο τα χάπια που παίρνω και εγώ είναι αντικαταθλιπτικά και χάπια που δίνουν στην διπολικη
    Η οριακή από ότι μου έχει πει η ψυχίατρος είναι νέα ασθένεια σχετικά με νέα με μικρή βιβλιογραφία και έχει παρόμοια συμπτώματα με την διπολική άρα δίνουν και ίδια χάπια

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19
    Καλησπέρα! Η οριακή διαταραχή της προσωπικότητας έχει συγκεκριμένα κριτήρια που πρέπει να πληροίς για λάβεις τη διάγνωση. Σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζεται από ασταθή αντίληψη της ταυτότητας του ατόμου, συναισθηματική απορρύθμιση, χρόνιο αίσθημα κενότητας, μοτίβο έντονων και ασταθών σχέσεων και έναν πυρηνικό φόβο εγκατάλειψης. Αν θεωρείς ότι πληροίς κάποια κριτήρια ή έχεις χαρακτηριστικά οριακότητας επικοινώνησε με έναν έμπειρο ψυχίατρο που θα διακρίνει εάν πρόκειται για καταθλιπτικά συμπτώματα, άγχος ή ελλοχεύει ο κίνδυνος για οριακή συμπεριφορά. Πάντως μην ανησυχείς, με τη σωστή ψυχοθεραπεία και ίσως και φαρμακολογική αγωγή αν καταστεί αναγκαίο θα λάβεις σημαντική υποστήριξη και θα αισθανθείς καλύτερα.

    Εγώ αυτοτραυματιζόμουν για να εκφράσω τον ψυχικό πόνο που ένιωθα για ανθρώπους που έβλεπα να υποφέρουν. Είχα πολλές ευαισθησίες και φυσικά συναισθηματικές διακυμάνσεις. Έχω οριακή διαταραχή, σε συννοσηρότητα με OCD. Τελικά έλαβα βοήθεια με την καλλιέργεια της σκέψης πως με αυτόν τον τρόπο δεν ταυτίζομαι με τα άτομα αυτά, αλλά αντίθετα καθίσταμαι ανήμπορος να τα βοηθήσω. Επίσης, οι παρορμητικές συμπεριφορές ήταν ένα μέσο για να διαφύγω από το αίσθημα κενού και μοναξιάς, και τις καταπολεμώ θέτοντας όρια στον εαυτό μου. Η επαφή με φιλικά πρόσωπα, οι μικρές απλές και όμορφες καθημερινές συνήθειες, η ενασχόληση με μια πηγαία και δημιουργική δραστηριότητα συμβάλουν στην συναισθηματική πληρότητα και σταθερότητα. Σε συνδυασμό πάντα με την κατάλληλη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή
    By nickirkas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2020, 20:39
  2. καταθλιπτικη διαταραχη?
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-2016, 20:28
  3. χρονια καταθλιπτικη και εγκυμοσυνη
    By LIA1975 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-09-2012, 20:16
  4. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •