Κρίσεις πανικού, φοβίες και χρόνια θεραπεία. Υπάρχει λύση τελικά???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42

    Κρίσεις πανικού, φοβίες και χρόνια θεραπεία. Υπάρχει λύση τελικά???

    Καλησπέρα,
    το όνομα μου είναι Ειρήνη και από το 1992 προσπαθώ να βρω μια λύση για να μου φύγουν όλα όσα μου κάνουν τη ζωή δύσκολη. Το 1992 άρχισα να ζαλίζομαι λίγο, ήταν η τελευταία χρονια στη σχολή, είχα στεναχωρεθεί και λίγο κι έτσι πήγα κι έκανα εξετάσεις και απλά ο γιατρός μου έδωσε λίγο σίδηρο, το οποίο μου τσάκισε το στομάχι. Άρχισα να ζαλίζομαι περισσότερο κι έτσι πήγα σε άλλο γιατρό και μου έδωσε seroxat και βενλαφαξίνη σε πολύ ήπια μορφή. Αυτή ήταν η αρχή των προβλημάτων μου. Με το πρώτο, και που βέβαια ήταν και το τελευταίο, seroxat άρχισαν τα πάντα, κρίσεις πανικού, φοβίες, σκέψεις αυτοκτονίας και όλα τα γνωστά. Η χειρότερη κρίση πανικού που μου έφερε ήταν 4 Δεκεμβρίου 1992 και όταν συνήλθα λίγο είχα πίεση 3 και 6 Έψαξαν οι δικοί μου και βρήκαν έναν καλό γιατρό και άρχισα αγωγή με anafranil, xanax και κάτι άλλο για να ανέβει λίγο η πίεση μου. Φυσικά από εκείνη την ημέρα ξαναβγήκα έξω μόνη μου στις 4 Απριλίου 1993. Μέχρι τότε ήμουν μέσα στο σπίτι και πέρασα πολύ δύσκολα. Έτσι συνέχισα και άρχισα να γίνομαι καλύτερα, ώσπου μία καλή μέρα στο 1999 κατάφερα κι έκοψα τα πάντα και είχα βρει τον παλιό μου εαυτό και ήταν τέλεια.
    Το 2002 γίνεται κάτι και με επηρεάζει πάρα πολύ. Ξαναπάω στο γιατρό μου και με βάζει πάλι στα φάρμακα. Δοκίμασα αρκετά και καταλήξαμε στα effexor τα οποία όταν καταργήθηκαν τα απλά και υπήρχαν μόνο τα xr άρχισαν να με πειράζουν στο στομάχι κι έτσι είχα περισσότερο άγχος. Το λέω στο γιατρό και μου δίνει συμπληρωματικά το trileptal. Οι πρώτες μέρες ήταν καλές, όμως μετά από λίγο άρχισα να έχω υπερένταση, να μην μπορώ να κοιμηθώ, να με ενοχλεί και ο παραμικρός ήχος, με αποτέλεσμα να μου αυξήσει το trileptal και να μου μειώσει το effexor. Τελικό αποτέλεσμα? Μία πάρα πολύ δυνατή κρίση πανικού τον Σεπτέμβριο του 2007. Βέβαια, ξέχασα να αναφέρω ότι ο γιατρός πλέον είχε τόσο πολύ κόσμο και σχεδόν καθόλου ώρα για τους ασθενείς. Αλλάζω γιατρό αφού έψαξα πολύ καλά και πάω. Μου δίνει το arvifax το οποίο είναι ίδια ουσία με το effexor σε συνδυασμό με xanax και βέβαια κόψαμε το trileptal. Μέχρι και σήμερα κάνω θεραπεία με πολλές παρενέργειες και η πιο έντονη, τρελούς πονοκεφάλους για τους οποίους μου έδωσε inderal προληπτικά. Σήμερα πήγα και είπα δεν αντέχω άλλο με όλα αυτά, να βρούμε κάτι άλλο με λιγότερες παρενέργειες γιατί το arvifax μου φέρνει αρκετά και μου βάζει παράλληλα το cipralex, που δεν το έχω ξαναπάρει. Διάβασα λίγο τις οδηγίες βέβαια και φοβήθηκα, αλλά θα δείξει. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά, έχω πάει και σε ψυχολόγο και κόντεψα να του κάνω εγώ ψυχανάλυση.
    Σκέφτομαι πλέον και την ομοιοπαθητική, έχω διαβάσει για την θεραπευτική ύπνωση. Έχω κολλήσει, δεν ξέρω τι να κάνω. Βαρέθηκα με όλα αυτά. Καμιά συμβουλή???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ 2002. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ. ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΗΠΙΕΣ. (ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ, ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ).
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ.
    ΩΣΤΟΣΟ, ΔΕΣ ΛΙΓΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.
    ΣΥΖΗΤΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, Ή ΚΑΝΕΙΣ ΉΔΗ;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Ευχαριστώ
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι ελπίζω να επανέλθεις τελείως. Βασικά με το γιατρό μου μιλάμε αρκετά για ότι μου συμβαίνει, δηλαδή και προβλήματα και καλές στιγμές, και έχουμε μιλήσει γενικά, και μου δίνει και αρκετές συμβουλές. Δεν ξέρω αν χρειάζεται και ψυχοθεραπεία. Βέβαια όταν μίλησα για ομοιοπαθητική για τους πονοκεφάλους μόνο πριν από καιρό, με κοίταξε περίεργα. Ααααα, ανέφερα και την θεραπευτική ύπνωση και μου είπε ότι δεν τα πιστεύει αυτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Ή ΥΠΝΩΣΗ.
    Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΤΩ.-ΤΟΝΙΖΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΜΙΛΩ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΔΕΙΞΗ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Βασικά δεν έχω δοκιμάσει και θέλω να δοκιμάσω ότι υπάρχει έστω και λίγο να με βοηθήσει. Όπως ανέφερα στην αρχή μόνο σε ψυχολόγο πήγα και φρίκαρα γιατί ήταν κάπως η γιατρός Έχω διαβάσει για έναν ψυχοθερεπευτή στη περιοχή μου και γενικά λένε ότι είναι καλός, αλλά δεν ξέρω και άλλους.

  6. #6
    Καλησπερα και μη μασας!!Απο τα λιγα που ειπες μπορω να καταλαβω τη περνας περιπου γιατι κατι τετοιο εχω περασει και γω μαλλον σε πιο μικρο βαθμο βεβεα λογο μηκροτερης ηλικιας και διαρκειας!Δεν ξερω κατα ποσο θα σε ανακουφισει αυτο που νομιζω και ας με διορθοσει καποοις αν ο συλογισμος μου ειναι λαθος: το 2020 η καταθλιψη θα ειναι η πιο συχνη νοσος και θα βασανιζει ακομα πιο πολα ατομα αυτο σημαινει οτι πολοι επιστιμονες ιδι εχουν αρχισει να ψαχνουν για μια θεραπεια καλυτερη απο τις σημερινες και μεχρι τοτε ισως κατφερουν να βρουν και ιαση η επιστιμη προχωραει αλματοδος σκεψου οτι πριν 60 χρονια πεθενες στην ελαδα απο μια απλη σκουλικοδιτιδα τωρα στην ελαδα στην βγαζουν και με λαπαροσκοπιση μην απογοητευεσαι και να ξερεισ οτι δεν εισαι μονη πολα παληκαρια παλεβουνε καθε μερα με τετοιες διαταραχες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Καλησπερα και απο εμενα....πολλες φορες και εγω το αναρωτιεμαι αυτο...Αλλα πιστευω πως η λυση υπαρχει απλα ειναι μεσα μας και πρεπει να την καταλαβουμε...Επιπλεον εγω κανω και ομοιοπαθητικη βοηθητικα...Βλεπω πως με βοηθαει σιγα σιγα να το ξεπερασω...Μακαρι αυτη να ειναι η λυση για ολους...Μακαρι καποιος να βγει και να πει παιδια καντε αυτο και τελος ολα.....Παντως παιδια να εχετε πιστη στον εαυτο σας και σε οσα μπορειτε να καταφερετε...Εκει νομιζω πως ειναι η λυση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    κι εγω ομοιοπαθητικη σκεφτομαι να ξεκινησω..εχω απογοητευτει κι εγω.δεν αντεχω αλο τελευταια μου φαινεται εχω εξαρση....εγω απο τα 15 χρονια που υποφερω..μονο εναμισι χρονο πηρα χαπια..μετα τα σταματησα...δεν γουσταρω να εθιστω..ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει...δεν νομιζω να μου κανει και πολλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΑΧ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΑΤΟΜΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΑΝ ΜΕ ΤΙ ΘΗΡΙΑ ΠΑΛΕΥΩ!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    49
    Originally posted by ζωζα
    κι εγω ομοιοπαθητικη σκεφτομαι να ξεκινησω..εχω απογοητευτει κι εγω.δεν αντεχω αλο τελευταια μου φαινεται εχω εξαρση....εγω απο τα 15 χρονια που υποφερω..μονο εναμισι χρονο πηρα χαπια..μετα τα σταματησα...δεν γουσταρω να εθιστω..ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει...δεν νομιζω να μου κανει και πολλα
    δεν εθιζεσε στα αντικαταθλιπτικα....σαν αλλα κοινα φαρμακα ειναι...οταν υπαρχει βοηθεια, ειναι χαζο να μην την περνεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ BADBOY. ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΦΥΤΟ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΘΙΖΟΥΝ. ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΔΑ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by badboy
    Originally posted by ζωζα
    κι εγω ομοιοπαθητικη σκεφτομαι να ξεκινησω..εχω απογοητευτει κι εγω.δεν αντεχω αλο τελευταια μου φαινεται εχω εξαρση....εγω απο τα 15 χρονια που υποφερω..μονο εναμισι χρονο πηρα χαπια..μετα τα σταματησα...δεν γουσταρω να εθιστω..ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει...δεν νομιζω να μου κανει και πολλα
    δεν εθιζεσε στα αντικαταθλιπτικα....σαν αλλα κοινα φαρμακα ειναι...οταν υπαρχει βοηθεια, ειναι χαζο να μην την περνεις...
    δεν ειναι χαζο, ειναι συνηθισμενο...το \"γιατι\" εξαρταται καθε φορα...αν γυρισεις λιγο γυρω σου θα δεις πολλους ανθρωπους που ειτε αρνουνται να παρουν βοηθεια ειτε κολλανε ειτε δεν μπορουν να δουν απο που κ πώς θα παρουν βοηθεια.

    Το να βλεπει καποιος ανθρωπος μεχρι που μπορει δεν ειναι δειγμα αδυναμιας, ειναι δειγμα ωριμοτητας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Εγω πιστευω πως δεν ειναι κακο να δοκιμασεις και κατι εναλλακτικο..οκ η πλειονοτητα δοκιμαζει ψυχοφαρμακα και καλα κανει δλδ αφου αυτο θελει ή αυτο πιστευει πως ενδικνεται.ομως ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα να διαλεξει μονος του,τι αγωγη θα ακολουθησει...Και να σας πω και κατι?Πλεον δεν πιστευω κανεναν...Ο ψυχιατρος ειπε δεν δημιουργουνται προβληματα αργοτερα μην ανησυχεις και τετοια.Τα πηρα ενα μηνα και πολυ απλα δεν γουσταρα να τα συνεχισω...δικαιωμα μου βρε αδερφε...Απο την αλλη η ομοιοπαθητικος μου ειπε πως τα ψυχοφαρμακα ειναι ιδιαιτερως βλαβερα για τον οργανισμο,κατι που δεν φαινεται τωρα αλλα θα φανει σε καμια 20αρια χρονακια,επιπλεον μου ειπε πως με ψυχοφαρμακα υπαρχει υποτροπη,κατι που δεν γινεται με την ομοιοπαθητικη...Ποιον να πιστεψω λοιπον?Ο καθενας τα λεει απο τη δικη του σκοπια και σκεπτομενος το χρημα.Εγω λοιπον δεν πιστευω κανενα..Τελος..Εχω κριση και αυτη μου υποδεικνυει τι να κανω.Ισως ειναι λαθος ισως ειναι σωστο..Αυτο θα φανει αργοτερα...Προς το παρων λογω ηλικιας(25 ετων)προτιμω κατι λιγοτερο χημικο..Μακαρι να γινω τελειως καλα...Ολα ειναι στο δικο μου μυαλο..Κανενα φαρμακο δεν θα με κανει να ειμαι οκ..Εγω πρεπει να ξεμπλοκαρω την σκεψη μου...Απλα το κανω για τα συμπτωματα..δλδ ζαλαδες,τασεις λιποθυμιας και τετοια..Μεχρι στιγμης η ομοιοπαθητικη με εχει βοηθησει..Εχουν αρχισει να εξαφανιζονται αυτα και δεν εχω κλεισει μηνα αγωγης.Οποτε το τι ακολουθει ο καθενας ειναι δικο του θεμα..Καποιος την βρισκει με την ομοιοαπθητικη και καποιος αλλος με φαρμακα..Δεν ειναι κατακριτεο ουτε το ενα ουτε το αλλο...Οπως τη βρισκουμε βρε παιδι μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ntini ακριβως τα ιδια θα εγραφα κι εγω..πηρα πριν 4 χρονια χαπια για κανα χρονο και τελος,...δε θα ζω για παντα με αυτα...λεω να ξεκινησω ομοιοπαθητικη..κοστιζει?κα� �ε ποτε πας για επισκεψη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Οι τιμες ποικιλουν απο οτι ξερω...Η δικη μου παιρνει 70 ευρο και πηγαινω μια φορα καθε μηνα.Τα σκευασματα εχουν χαμηλες τιμες...γυρω στα 10 ευρω για ολο το μηνα..Να σου πω γιατι εχω γινει φανατικη της ομοιοπαθητικης?Πηγα για μπανιο χτες και ηταν η πρωτη φορα μετα απο 1,5 χρονο που πηγα χωρις ζαλαδες,ζωρις αγχη,χωρις καμια φοβια..Περασα τελεια,επαιξα,ετρεχα σαν το παλαβο στην παραλια και στο τελος πατησα και εναν αχινο.Ειμαι λιγο γκαντεμοσκυλο τι να πεις..Ομως δεν φοβηθηκα,δεν πανικοβληθηκα..παρεμεινα χαλαρη και τα εβγαλα..εεε ενα εμεινε δεν μπορουσε να βγει τι να κανουμε.....και πανω απο ολα,δεν ετρεχα να μπω στο αμαξι να νοιωσω ηρεμα..πηγα με την ηρεμια μου,γελωντας και εκανα και ποση ωρα να μπω γιατι μας επιασε την κουβεντα ενα παιδι....οποτε ομοιοπαθητικη και παλι ομοιοπαθητικη...αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη....Ειπαμε ο καθενας εχει τη δικη του

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •