Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα σε όλους. Πάσχω από αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. 3 χρόνια έπαιρνα enlift 10mg και ήμουν πολύ καλά. Τον Αύγουστο που μας πέρασε είχα μια υποτροπή και ο γιατρός μου το αύξησε στα 20 mg. Συνήλθα αλλά εδώ και 3 εβδομάδες περίπου πάλι χάλια. Γιατί πάλι σε τόσο μικρό διάστημα?? 3 μήνες ήμουν καλά με τα 20mg. Φοβάμαι πολύ. Έχω κλείσει ραντεβού σε καινούργιο ψυχίατρο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    μα φιλε ο σωστος ψυχιατρος πρεπει να σε δωσει μια αγωγη για να ξεπερασεις ενα καταθλιπτικο επεισοδιο και στην συνεχεια (συνηθως στο εξαμηνο) να γινει η διακοπη της αγωγης και να συνεχισει ο πασχων την ζωη του κανινικα.... υπαρχει δυστυχως τοσο πολυ αγνοια γυρω απο το κομματι της φαρμακευτικης αγωγης και την πατανε πολλοι...δηλαδη εσυ πηρες μια αγωγη γιατι συνεχιστηκε για τρια ολοκληρα χρονια? με αυτο το σκεπτικο σου θα επρεπε οσα χρονια παιρνεις την αγωγη να εξακολουθεις να εισαι καλα.... και για 10 χρονια και 20 χρονια και για 30 χρονια...καταθλιψη τελος!!!

    ομως αυτο το λαθος γινετε με παρα πολλους και καταληγουν να τα παιρνουν εφορου ζωης....! τωρα προφανως ο νεος ψυχιατρος θα σου αλλαξει την αγωξη και θα περιμενει να του πεις οτι βελτιωνεσαι, και αν αυτο δεν γινει, ξανα παλι αλλαγη με αλλο.... και εγω ενα θυμα ειμαι με τα ψυχοτροπα, ευτυχως δεν την πατησα και με το εμβολιο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Πάσχω από αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. 3 χρόνια έπαιρνα enlift 10mg και ήμουν πολύ καλά. Τον Αύγουστο που μας πέρασε είχα μια υποτροπή και ο γιατρός μου το αύξησε στα 20 mg. Συνήλθα αλλά εδώ και 3 εβδομάδες περίπου πάλι χάλια. Γιατί πάλι σε τόσο μικρό διάστημα?? 3 μήνες ήμουν καλά με τα 20mg. Φοβάμαι πολύ. Έχω κλείσει ραντεβού σε καινούργιο ψυχίατρο.
    Ψυχοθεραπεία κάνεις; Σίγουρα χρειάζεται αγωγή όταν είμαστε χάλια για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά δεν αρκεί, χρειάζεται να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, να κάνουμε αλλαγές στον τρόπο που σκεφτόμαστε αλλιώς το πρόβλημα θα επιμείνει. Τον ψυχίατρο θες να τον αλλάξεις μόνο επειδή η αύξηση της δόσης δεν είχε τη διάρκεια που θες; Γιατί εγώ πιστεύω ότι σχεδόν όλοι οι ψυχίατροι αύξηση δόσης θα σου πρότειναν, κανείς δεν θα σου άλλαζε την εσιταλοπραμη χωρίς να δοκιμάσει δόση πάνω από 10mg εκτός αν γινόταν η αλλαγή για άλλους λόγους (παρενέργειες).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ψυχοθεραπεία κάνεις; Σίγουρα χρειάζεται αγωγή όταν είμαστε χάλια για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά δεν αρκεί, χρειάζεται να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, να κάνουμε αλλαγές στον τρόπο που σκεφτόμαστε αλλιώς το πρόβλημα θα επιμείνει. Τον ψυχίατρο θες να τον αλλάξεις μόνο επειδή η αύξηση της δόσης δεν είχε τη διάρκεια που θες; Γιατί εγώ πιστεύω ότι σχεδόν όλοι οι ψυχίατροι αύξηση δόσης θα σου πρότειναν, κανείς δεν θα σου άλλαζε την εσιταλοπραμη χωρίς να δοκιμάσει δόση πάνω από 10mg εκτός αν γινόταν η αλλαγή για άλλους λόγους (παρενέργειες).
    Καλησπέρα. Τον ψυχίατρο θέλω να τον αλλάξω γιατί δε μου άρεσε ο τρόπος του. Με ξεπεταξε για 80€. Δεν ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου. Ψυχοθεραπεία τώρα έχω ξεκινήσει 1 μήνα πηγαίνω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα. Τον ψυχίατρο θέλω να τον αλλάξω γιατί δε μου άρεσε ο τρόπος του. Με ξεπεταξε για 80€. Δεν ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου. Ψυχοθεραπεία τώρα έχω ξεκινήσει 1 μήνα πηγαίνω.
    80ευρω φαρμακείο μήπως είναι κάποιος γνωστός; χωρίς βέβαια να πεις λεπτομέρειες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    80ευρω φαρμακείο μήπως είναι κάποιος γνωστός; χωρίς βέβαια να πεις λεπτομέρειες
    Καλημέρα. Όχι δεν είναι γνωστός εγώ τουλάχιστον δε τον ήξερα..που να ήταν κιολας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα. Όχι δεν είναι γνωστός εγώ τουλάχιστον δε τον ήξερα..που να ήταν κιολας
    Φύγε μακριά ιδίως εάν δεν αισθάνεσαι άνετα τι 80 ευρώ, εκμετάλλευση, εγώ με 40 πήγαινα, ψάξε αλλού θα υπάρχει και πιο φθηνός!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα. Τον ψυχίατρο θέλω να τον αλλάξω γιατί δε μου άρεσε ο τρόπος του. Με ξεπεταξε για 80€. Δεν ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου. Ψυχοθεραπεία τώρα έχω ξεκινήσει 1 μήνα πηγαίνω.
    80 ευρω ειναι παρα πολλα , πηγαινα σεναν αρκετα καλο και ευγενεστατο στο Χαλανδρι με 50 ευρω .......εκει ειναι η ΄πιατσα ΄στα 50 , δεδομενης και της εποχης .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    80 ευρω ειναι παρα πολλα , πηγαινα σεναν αρκετα καλο και ευγενεστατο στο Χαλανδρι με 50 ευρω .......εκει ειναι η ΄πιατσα ΄στα 50 , δεδομενης και της εποχης .....
    Εκμετάλλευση...τι να πεις....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Εκμετάλλευση...τι να πεις....
    τι εκμεταλλευση , αν ο γιατρος δεν αξιζει, πηγαινω καθε 4μηνο σεναν νευρολογο γνωστοτατου ιδιωτικου νοσοκομειου, για παρακολουθηση ( για αυτοανοσο ) και μου παιρνει 100ευρω με αποδειξη ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τι εκμεταλλευση , αν ο γιατρος δεν αξιζει, πηγαινω καθε 4μηνο σεναν νευρολογο γνωστοτατου ιδιωτικου νοσοκομειου, για παρακολουθηση ( για αυτοανοσο ) και μου παιρνει 100ευρω με αποδειξη ......
    Ο νευρολόγος μπορεί να κάνει την δουλειά του ψυχιάτρου έχει την αρμοδιότητα;; Γιατί παλιά σύνηθες φαινόμενο ήταν η ειδικότητα νευρολόγος-ψυχιατρος μαζί ένα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ο νευρολόγος μπορεί να κάνει την δουλειά του ψυχιάτρου έχει την αρμοδιότητα;; Γιατί παλιά σύνηθες φαινόμενο ήταν η ειδικότητα νευρολόγος-ψυχιατρος μαζί ένα!
    οχι, ειναι αλλου ειδους επιστημη , ο εγκεφαλος και το νευρικο συστημα , πιο ειδικη, και απαιτει πιο ειδικες γνωσεις ..........ο ψυχιατρος μπροστα στον νευρολογο ειναι μπακαλης ........ουτε ομως ο νευρολογος μπορει να κανει τον ψυχιατρο........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κοιτα να δεισ τι γινεται ο ψυχ χρειαζεται αλλα οχι all the time γτ κακομαθαινουμε κ μετα ιδρυματοποιουμαστε οποτε λιγο να περασει το επεισοδιο κ μετα με αποστασεισ οποτε δουλεψε τον εαυτο σου μονη σου γτ αν το χασεισ αυτο μετα δυσκολα τα πραγματα

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •