Βοήθεια χριστιανοί κοντεύω να φλιπαρω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    14

    Βοήθεια χριστιανοί κοντεύω να φλιπαρω.

    36 χρόνων. Με κόρη 3. Με τον σύντροφό μου είμαστε 5 χρόνια μαζί και είναι και ο πατέρας της μικρής. Τα τελευταία δύο με κερατώνει ασυστολα. Εκτός του ότι με κερατώνει δεν το κανει κρυφά. Με ρεζιλευει. Πχ. Λέει στις ερωμένες του ότι είμαι η τρελή η πρώην που τον κυνηγάω και δεν δέχομαι ότι έχουμε χωρίσει κτλ. Επίσης τις γνωρίζει και στον περίγυρο μας λέγοντας σε όλους ότι με έχει χωρίσει. Τον ψάχνω τα βράδια. Τσακωνόμαστε...Παίζουμε ξύλο.
    Το κινητό του κλειδωμένο. Αν τον ρωτήσω με ποιον μιλάει μου λέει με φίλους. Αν πάω να το κοιτάξω με αρχίζει στα χαστούκια.
    Εκείνος ανένδοτος να με αφησει. Οι γονείς μου δεν με θέλουν γιατί δεν θέλουν εκείνον. Εγώ πλεον έχω γίνει ράκος. Δεν ασχολούμαι με τον εαυτό μου πια. Με κόπο κάνω φαγητό ψιλομαζευω και ασχολούμαι με το παιδι. Έχω παχύνει αρκετα. Δεν μπορω να τον αφήσω . Έχω συναισθηματική εξάρτηση. Του ζητάω τόσο καιρό να πάω σε ψυχολόγο να βρω τον εαυτό μου και μου λεςι δεν περισσεύουν λεφτά. Όπως δεν περίσσευαν τότε που έμεινα έγκυος και πονουσα γιατί τα χαλούσε με άλλες και του ζητούσα να με πάει στον γιατρό. Φυσικά γέννησα μονη μου ένα νεκρό παιδάκι. Δεν έχει τύψεις... Δεν έχει μετανιώσει τίποτα. Κοιμάται τα βράδια σαν πουλάκι. Εγώ έχω χάσει τον εαυτό μου και δεν μπορω να τον ξαναβρώ.
    Δεν μπορώ να πάω σε ψυχολόγο δεν έχω χρήματα.
    Δεν μπορώ να φύγω δεν έχω δύναμη.
    Όλη μέρα ακούω ότι είμαι σιχαμενη και χοντρή.
    Σκέφτομαι να τελειώσω την ζωή μου αλλά δεν το κάνω για το κοριτσάκι μου.
    Δεν μπορώ άλλο να γίνομαι ρεζιλι. Αλλά δεν μπορώ να φύγω κιόλας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Ξερεις πολυ καλα πως δεν υπαρχει καποιος να σου πει οτι πρεπει να παραμεινεις σε αυτη την αρρωστημενη κατασταση . Ειναι πολυ σημαντικο να φυγεις και να μαζεψεις τα κομματια σου αν δεν θελεις να το κανεις για σενα , θα το κανεις για το παιδι σου που δεν φταιει σε τιποτα να αντιμετωπιζει αυτη την αρρωστη κατασταση . Σκεψου πως το παιδι βιωνει την κακοποιηση της μητερας της και καποια στιγμη θα αντιδρασει . Ειναι μικρη ακομα και μπορει να σβηστουν απο την μνημη της αμα εσυ της δωσεις το περιβαλλον που της αξιζει και σε εκεινη αλλα και στον εαυτο σου . Δεν μπορεις να λες πως δεν εχεις δυναμη , δεν ειναι εισαι αδυναμη οσο και αμα δεν το πιστευεις αυτο . Υπαρχουν φορεις που μπορουν να σε βοηθησουν να διεκδικησεις μια καλυτερα ζωη για σενα και το παιδι σου . Τηλεφωνησε στη γραμμη κακοποιημενων γυναικων και εκεινοι θα σου παρεχουν οσα χρειαζεσαι , ακομα και ψυχολογικη υποστηριξη . Οπως ακριβως δεν θελεις να αυτοκτονησεις για το παιδι σου , ετσι ακριβως θα ριξεις μαυρη πετρα πισω σου και θα φτιαξεις μια καλυτερη ζωη για τις δυο σας .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλημερα,
    εαν συνεχισεις με αυτον μελλοντικα το παιδι θα εχει πολλα ψυχολογικα με αυτη την συμπεριφορα του που σιγουρα δεν θα αλλαξει συν τα δικα σου.
    δεν καταλαβαινω γιατι γραφεις οτι δεν μπορεις να φυγεις. το κρατος βοηθα αρκετα τις μονογονεικες οικογενειες θα σου βρισκει δουλεια στον δημο τουλαχιστον 5-6 μηνες τον χρονο αναλογα με τις ικανοτητες σου κτλ
    χιλιαδες γυναικες εχουν χωρισει αφου εμπλεξαν με τετοιους αχαιρευτους. οταν χωρισεις ειναι σιγουρο οτι ολα θα πανε καλλιτερα στην ζωη και του παιδιου και εσενα.ομως θα πρεπει να σε προβληματιζει πως καταφερες να μπλεξεις με εναν τετοιο αντρα. μετα, θα πρεπει να μην επαναλαβεις το ιδιο λαθος.
    αυτα τα περι συναισθηματικης εξαρτησης ειναι βλακεις.εχεις υποχρεωση προς το παιδι σου μια σωστη οικογενεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Παρε τηλεφωνο σε καποια δομη...θα σε συμβουλεψουν αυτοι πως να κινηθεις.Φανταζομαι υπαρχουν και δικηγοροι εκει.Και με βαση τις οδηγιες τους παιρνεις το παιδι και φευγεις και δεν γυριζεις πισω ουτε για να τον φτισεις.Μεγαλωνεις κορη.Τι προτιπα θα εχει η κορη σου για τους αντρες αν βλεπει αυτη τη σχεση αναμεσα στους γονεις της?Πως θα καταληξει?Τι συναισθηματικο δεσιμο εχεις με το μαλακα?Πλακα μας κανεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Δεν έχεις την δύναμη να αφήσεις εναν άνθρωπο που σε βρίζει, σε χτυπάει, σε κερατώνει μέσα στα μούτρα σου και έχεις την δύναμη να τα υπομένεις όλα αυτά?
    Έχεις κόρη, δώσε το παράδειγμα και στηρίξου στα πόδια σου! Τι βιώματα θα έχει αυτό το παιδί εαν βλέπει στην πιο τρυφερή και ανέμελη ηλικία την μητέρα της σε αυτή την κατάσταση? Τι θα έκανες εσύ εαν η κόρη σου περνούσε τα ίδια σε λίγα χρόνια από τον συντροφό της?
    Εαν θες να βγεις απο μια αρρωστημένη κατάσταση, κινείς γη και ουρανό για να το κάνεις. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Μπορείς να το κάνεις!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    14
    Δεν έχω την δύναμη παιδιά ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι. Όχι να φύγω. Πολλές φορές ούτε μπάνιο να κάνω. Είμαι σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς γνωστούς και συγγενείς εδώ. Χωρίς χρήματα. Χωρίς αυτοκίνητο. Χωρίς τίποτα. Το μόνο που κάνω όλη μέρα πια είναι να μένω ήρεμη για να είναι ήρεμο και το παιδί. Για αυτό έγραψα έχω. Το μόνο που ζητάω είναι υποστήριξη ψυχολογική. Δεν έχω χρήματα να πάω σε ψυχολόγο. Δωρεαν δομή εδώ δεν υπάρχει. έστειλα στο μιλαμου έκλεισα ραντεβού και δεν με πήρε κανείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το πρώτο και κύριο είναι να πάρεις απόφαση να κάνεις κάτι. Και μετά να δεις τι μπορείς να κάνεις, όχι τι δε μπορείς να κάνεις!

    Πριν αρκετά χρόνια βοήθησα κάποτε μια κοπέλα να φύγει από κακοποιητική σχέση, δεν είχε παιδί αυτή, αλλά δεν είχε και στον ήλιο μοίρα να στο πω απλά. Το πιο δύσκολο ήταν να ξεκουνηθεί να κάνει κάτι. Άμα κλειδώσει στο μυαλό σου ότι πρέπει να φύγεις, όλα τα άλλα θα γίνουν.
    Όλα τα άλλα πήραν τον δρόμο τους μόλις την έβαλα σε ένα λεωφορείο να φύγει την κοπέλα.
    Μίλα με κάποιον συγγενή, δες αν μπορεί να σε φιλοξενήσει για λίγο. Οργάνωσε τα μεταφορικά σου, κάποιος θα σου δανείσει 20 -50 -100 ευρώ. Ζήτα βοήθεια από κάποια οργανωμένη δομή στη συνέχεια. Λύσεις υπάρχουν. Φτάνει να παλέψεις να τις βρεις. Μη στέκεσαι στο τι δεν γίνεται. Στο τι γίνεται να σταθείς. Πολλά μπορούν να γίνουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by topapaki View Post
    Δεν έχω την δύναμη παιδιά ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι. Όχι να φύγω. Πολλές φορές ούτε μπάνιο να κάνω. Είμαι σε ένα απομακρυσμένο χωριό χωρίς γνωστούς και συγγενείς εδώ. Χωρίς χρήματα. Χωρίς αυτοκίνητο. Χωρίς τίποτα. Το μόνο που κάνω όλη μέρα πια είναι να μένω ήρεμη για να είναι ήρεμο και το παιδί. Για αυτό έγραψα έχω. Το μόνο που ζητάω είναι υποστήριξη ψυχολογική. Δεν έχω χρήματα να πάω σε ψυχολόγο. Δωρεαν δομή εδώ δεν υπάρχει. έστειλα στο μιλαμου έκλεισα ραντεβού και δεν με πήρε κανείς.
    Δεν πειραζει που δεν εχεις τη δυναμη,δε χρειαζεται δυναμη θεληση χρειαζεται.Παρε στο 15900,πάρε στο χαμογελο του παιδιου,παρε στα καναλια ,παρε χιλιες φορες μεχρι να το σηκωσουν

    https://www.accmr.gr/el/%CE%BC%CE%AD...athinaion.html

    https://singleparent.gr/katalogoi-vo...BA%CE%B1%CF%82

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:18.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by nicolina View Post

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση..
    αυτο που την προτρεπεις να κανει ειναι ποινικο αδικημα και ονομαζετε απαγωγη
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:18.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αυτο που την προτρεπεις να κανει ειναι ποινικο αδικημα και ονομαζετε απαγωγη
    Της εχω πει πολυ συγκεκριμενα που να επικοινωνησει ωστε να ακολουθησει τι ςοδηγιες τους .τωρα αν εσυ θελεις να απομονωσεις 2 γραμμες δικο σου θεμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:19.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:19.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:19.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θα μας τρελανεις νομιζεις;
    καθεσε και γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ να παρει το παιδι και να φυγει δηλαδη να το απαγαγει και νομιζεις οτι δεν θα στην πει κανενας;
    για σοβαρεψου λιγακι,
    εαν μπορεις να το κανεις δηλαδη!!

    Στο πρωτο μου μηνυμα της εγραψα
    Παρε τηλεφωνο σε καποια δομη...θα σε συμβουλεψουν αυτοι πως να κινηθεις.Φανταζομαι υπαρχουν και δικηγοροι εκει.Και με βαση τις οδηγιες τους παιρνεις το παιδι και φευγεις και δεν γυριζεις πισω ουτε για να τον φτισεις.


    Στο δευτερο μηνυμα της εγραψα
    Δεν πειραζει που δεν εχεις τη δυναμη,δε χρειαζεται δυναμη θεληση χρειαζεται.Παρε στο 15900,πάρε στο χαμογελο του παιδιου,παρε στα καναλια ,παρε χιλιες φορες μεχρι να το σηκωσουν

    https://www.accmr.gr/el/%CE%BC%CE%AD...athinaion.html

    https://singleparent.gr/katalogoi-vo...BA%CE%B1%CF%82

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.


    Δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις ειλικρινα.Δεν της εγραψα να παρει το παιδι και να φυγει ετσι απλα.Της εδωσα και τηλ και λινκ για να επικοινωνησει πρωτα.
    Last edited by Aeon; 11-01-2022 at 12:19.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    14
    Παιδιά δεν είναι απαγωγή. Το παιδί δεν το έχει αναγνωρίσει. Είναι στο όνομα μου

Similar Threads

  1. Κοντεύω να τρελαθώ!!!
    By Swan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 04-12-2012, 01:01
  2. κοντευω να τρελαθω
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 107
    Last Post: 15-02-2012, 16:48
  3. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 16:48
  4. Κοντεύω να σκάσω!
    By Τάνια_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 23-08-2006, 22:13
  5. ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΝ "ΥΛΙΣΤΗ"!!
    By psychakias in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 30-06-2006, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •