Είναι όντως ο πονος ψυχοσωματικος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9

    Είναι όντως ο πονος ψυχοσωματικος?

    Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Θέλω να σας πω την ιστορία μου αν και μεγάλη θα προσπαθήσω να την συνοψίσω. Το 2018 τον Μάιο ξεκίνησα να παθαίνω κρίσης πανικού με τρομερό άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγω από το σπίτι. Σιγά σιγά το ξεπέρασα και συνέχισα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Όμως το καλοκαίρι κατά την διάρκεια με είχε πιάσει μια εμμονή οτι κατι εχω κολλήσει από τον πρώην σύντροφο μου με αποκορύφωμα το AIDS. Είχα αγχωθεί τοσο πολυ που πήγα για εξετάσεις και ολα καθαρά. Έπειτα άρχισα να εχω τσουξιματα στην ουρηθρα μου νομίζοντας οτι εχω ουρολοιμωξη και πάλι τα παντα όλες εξετάσεις πεντακάθαρες. Το τσουξιμο στην ουρηθρα μεταφέρθηκε στον κολπο με αποτέλεσμα να παω σε 5-6 γυναικολογους θεραπείες για μυκητιασεις κρέμες από εδω κρέμες από εκει και εν τέλη πάλι καθαρή. Προς το τέλος του καλοκαιριού το τσούξιμο επεκτάθηκε σε όλη την περιοχή εξωτερικά στο αιδοιο απίστευτα έντονο τσούξιμο. Ξανα γυναικολογους δερματολο μέχρι και σε νευρολόγο πήγα όλοι μου έλεγαν ότι δεν βρίσκουν κατι και ειναι ψυχοσωματικο. Έμπαινα στο google προσπαθώντας να βρω τι είναι τα συμπτώματα μου μέχρι που επεσα πάνω στην βουλβοδυνια ένα χρόνιο πονο στο αιδοίο όπως λέει που δεν ξέρουν από τι προέρχεται και πως φεύγει....μπορεί και να το έχεις και χρόνια. Με έπιασε πανικός είχα καταρρεύσει κλάματα από άγχος από τον πόνο υπέφερα είχα πέσει σε βαριά κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονικες μέχρι τον Δεκέμβριο του 2018 να καταλήξω στον ψυχίατρο με αγωγή. Για να βεβαιωθεί και η ψυχίατρος οτι δεν έχω κάτι με έστειλε και σε έναν δικό της γυναικολο και πάλι όλα καλά. Ξεκίνησα αγωγή με ζολοφτ το οποίο το φτάσαμε στο 200 και Lyrica 100. Με παρότρυνε να βγαίνω είχα γνωρίσει κιολας τότε καινούργιο σύντροφο και ξαφνικά ο πονος πέρασε και για 2 χρονιά μέχρι τον Ιούνιο που μας πέρασε δεν ξανα πονεσα. Εκτός από κάποιες φορές που μπορεί να κρατούσε 1-2 μέρες αλλά σπάνια. Τον Απρίλιο αποφάσισα μονη μου (τεράστια βλακεια) να κόψω τα φάρμακα. Ήμουν καλά μέχρι τον Ιούνιο και ξαφνικά άρχισε πάλι ο πόνος άγχος θλίψη όλα. Ξεκίνησε πρώτα τι τσούξιμο εσωτερικά και μετα εξωτερικά. Ξεκίνησα και την πρακτική μου στο νοσοκομείο όπου εκεί επιδεινώθηκε ακόμα πιο πολύ με αποτέλεσμα να φύγω τρέχοντας σπίτι και κλαίγοντας από τον πόνο. Να συμπληρώσω εδω οτι έπαιρνα ladose ολο το καλοκαίρι λόγο του ότι είχα βάλει βάρος και πίστευα ότι έφταιγε το ζολοφτ χωρίς αποτέλεσμα ( εννοείται με συνεννόηση γιατρου) έπαιρνα και Lyrica 200 τίποτα. Αποφάσισα να πάω ξανα στην ψυχίατρο που πήγα και το 2018 γιατι ο πονος είναι αφόρητος δεν μπορω να παω στην πρακτική μου δεν έχω διάθεση να κανω τίποτα δεν έχω όρεξη να φαω να κάμω μπάνιο και αγχώνομαι και μου ξανα μπαίνει πάλι στο μυαλο οτι εχω βουλβοδυνια ενώ η γιατρός μου διαβεβαίωσε οτι είναι καθαρά ψυχοσωματικο γιατι την πρώτη φορά με την αγωγή έφυγε. Εγω ομως φοβαμαι παρα πολυ και σκέφτομαι συνέχεια μήπως και μήπως...πάλι πήγα σε γυναικολόγο εκανα εξετάσεις όλα καθαρά. Παίρνω αγωγή εδω και 2 εβδομάδες περίπου ξανα ζολφτ τον 100 που μπορεί να τι αυξήσουμε πάλι σταδιακά και lyrica τον 200. Δεν βλέπω καμία διαφορά και πραγματικά έχω πέσει στα πατώματα. Δεν έχω ζωη δεν αντεχω αλλο να ποναω να μην μπορώ να έχω καθημερινότητα να μένω πίσω με την σχολή μου ειμαι προς το τέλος για πτυχίο.....αφού πολλές φορές σκέφτομαι ότι αν ειναι να ζω ετσι καλύτερα να μην ζω καθόλου μέχρι εκεί έχω φτάσει! Δεν αντεχω να το περάσω και δεύτερη φορά γιατί πέρασα βασανιστηκες μέρες που δεν ήθελα να τις ξανα ζησω. Πείτε μου αν κάποια γνωρίζει είναι δυνατόν να χτυπάει το ψυχοσωματικο εκεί κάτω? Γιατί εγώ αρνούμαι να το πιστέψω και δεν ξερω πως να το ξεφορτωθώ. Μόνο όταν κοιμάμαι δεν πονάω.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Jo1997 View Post
    Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Θέλω να σας πω την ιστορία μου αν και μεγάλη θα προσπαθήσω να την συνοψίσω. Το 2018 τον Μάιο ξεκίνησα να παθαίνω κρίσης πανικού με τρομερό άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγω από το σπίτι. Σιγά σιγά το ξεπέρασα και συνέχισα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Όμως το καλοκαίρι κατά την διάρκεια με είχε πιάσει μια εμμονή οτι κατι εχω κολλήσει από τον πρώην σύντροφο μου με αποκορύφωμα το AIDS. Είχα αγχωθεί τοσο πολυ που πήγα για εξετάσεις και ολα καθαρά. Έπειτα άρχισα να εχω τσουξιματα στην ουρηθρα μου νομίζοντας οτι εχω ουρολοιμωξη και πάλι τα παντα όλες εξετάσεις πεντακάθαρες. Το τσουξιμο στην ουρηθρα μεταφέρθηκε στον κολπο με αποτέλεσμα να παω σε 5-6 γυναικολογους θεραπείες για μυκητιασεις κρέμες από εδω κρέμες από εκει και εν τέλη πάλι καθαρή. Προς το τέλος του καλοκαιριού το τσούξιμο επεκτάθηκε σε όλη την περιοχή εξωτερικά στο αιδοιο απίστευτα έντονο τσούξιμο. Ξανα γυναικολογους δερματολο μέχρι και σε νευρολόγο πήγα όλοι μου έλεγαν ότι δεν βρίσκουν κατι και ειναι ψυχοσωματικο. Έμπαινα στο google προσπαθώντας να βρω τι είναι τα συμπτώματα μου μέχρι που επεσα πάνω στην βουλβοδυνια ένα χρόνιο πονο στο αιδοίο όπως λέει που δεν ξέρουν από τι προέρχεται και πως φεύγει....μπορεί και να το έχεις και χρόνια. Με έπιασε πανικός είχα καταρρεύσει κλάματα από άγχος από τον πόνο υπέφερα είχα πέσει σε βαριά κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονικες μέχρι τον Δεκέμβριο του 2018 να καταλήξω στον ψυχίατρο με αγωγή. Για να βεβαιωθεί και η ψυχίατρος οτι δεν έχω κάτι με έστειλε και σε έναν δικό της γυναικολο και πάλι όλα καλά. Ξεκίνησα αγωγή με ζολοφτ το οποίο το φτάσαμε στο 200 και Lyrica 100. Με παρότρυνε να βγαίνω είχα γνωρίσει κιολας τότε καινούργιο σύντροφο και ξαφνικά ο πονος πέρασε και για 2 χρονιά μέχρι τον Ιούνιο που μας πέρασε δεν ξανα πονεσα. Εκτός από κάποιες φορές που μπορεί να κρατούσε 1-2 μέρες αλλά σπάνια. Τον Απρίλιο αποφάσισα μονη μου (τεράστια βλακεια) να κόψω τα φάρμακα. Ήμουν καλά μέχρι τον Ιούνιο και ξαφνικά άρχισε πάλι ο πόνος άγχος θλίψη όλα. Ξεκίνησε πρώτα τι τσούξιμο εσωτερικά και μετα εξωτερικά. Ξεκίνησα και την πρακτική μου στο νοσοκομείο όπου εκεί επιδεινώθηκε ακόμα πιο πολύ με αποτέλεσμα να φύγω τρέχοντας σπίτι και κλαίγοντας από τον πόνο. Να συμπληρώσω εδω οτι έπαιρνα ladose ολο το καλοκαίρι λόγο του ότι είχα βάλει βάρος και πίστευα ότι έφταιγε το ζολοφτ χωρίς αποτέλεσμα ( εννοείται με συνεννόηση γιατρου) έπαιρνα και Lyrica 200 τίποτα. Αποφάσισα να πάω ξανα στην ψυχίατρο που πήγα και το 2018 γιατι ο πονος είναι αφόρητος δεν μπορω να παω στην πρακτική μου δεν έχω διάθεση να κανω τίποτα δεν έχω όρεξη να φαω να κάμω μπάνιο και αγχώνομαι και μου ξανα μπαίνει πάλι στο μυαλο οτι εχω βουλβοδυνια ενώ η γιατρός μου διαβεβαίωσε οτι είναι καθαρά ψυχοσωματικο γιατι την πρώτη φορά με την αγωγή έφυγε. Εγω ομως φοβαμαι παρα πολυ και σκέφτομαι συνέχεια μήπως και μήπως...πάλι πήγα σε γυναικολόγο εκανα εξετάσεις όλα καθαρά. Παίρνω αγωγή εδω και 2 εβδομάδες περίπου ξανα ζολφτ τον 100 που μπορεί να τι αυξήσουμε πάλι σταδιακά και lyrica τον 200. Δεν βλέπω καμία διαφορά και πραγματικά έχω πέσει στα πατώματα. Δεν έχω ζωη δεν αντεχω αλλο να ποναω να μην μπορώ να έχω καθημερινότητα να μένω πίσω με την σχολή μου ειμαι προς το τέλος για πτυχίο.....αφού πολλές φορές σκέφτομαι ότι αν ειναι να ζω ετσι καλύτερα να μην ζω καθόλου μέχρι εκεί έχω φτάσει! Δεν αντεχω να το περάσω και δεύτερη φορά γιατί πέρασα βασανιστηκες μέρες που δεν ήθελα να τις ξανα ζησω. Πείτε μου αν κάποια γνωρίζει είναι δυνατόν να χτυπάει το ψυχοσωματικο εκεί κάτω? Γιατί εγώ αρνούμαι να το πιστέψω και δεν ξερω πως να το ξεφορτωθώ. Μόνο όταν κοιμάμαι δεν πονάω.
    Καλημέρα,

    Είσαι μικρό κορίτσι, έχεις όλη την ζωή μπροστά σου, απόλαυσε το.... Εγώ θα σου πω ότι το άγχος μου με χτυπάει σε ουρολοιμωξη πολλές φορές... Εφόσον την πρώτη φορά πέρασε με την αγωγή ήταν καθαρά ψυχοσωματικο... Τώρα θα κάνεις υπομονή είναι στην 2η εβδομάδα ακόμα και μετά την 3η εβδομάδα θα δεις διαφορά κι σε καμία περίπτωση δεν θα τα σταματήσεις πάλι χωρίς την συνεννόηση με τον γιατρό σου...

  3. #3

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Και εγω ακριβώς αυτό είχα διαβάσει και εχω την ίδια συμπτωματολογια και φοβαμαι παρα μα πάρα πολυ....δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι είναι βουλβοδυνια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Το ξερω και αυτο ειναι που με στεναχωρεί οτι μπορει να μην είναι ψυχοσωματικο και τρέμω δεν θελω να ζω το υπόλοιπο της ζωής μου με τον πόνο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλημερα.Απο τη στιγμη που παιρνοντας αντικαταθλιπτικα ο πονος περναει θεωρω οτι ειναι ψωχοσωματικο.Αν ηταν κατι αλλο δεν θα περναγε ετσι δεν εινα?Η βουλδοδνια μπορει να οφειλεται σε ψυχολογικους παραγονατες .Γιατι σε αγχωνει αυτο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Καλημέρα. Με αγχώνει γιατι μέσα μου νιωθω οτι δεν ειναι ψυχοσωματικο και επειδη εχω βασανιστει παρα πολυ καιρο με απίστευτους πόνους θελω να περάσει γρήγορα. Και αν ειναι ψυχοσωματικο όπως μου λένε όλοι μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο να με χτυπάει σε εκείνη την περιοχή. Πέρασε με τα αντικαταθλιπτικα αλλα, αλλά σαιτ γράφουν ότι όπως εμφανίστηκε ετσι μπορεί και να εξαφανιστεί και να επανέλθει. Οπότε σκέφτομαι μήπως η χορήγηση αντικαταθλιπτικων με το ότι πέρασε ήταν απλως τυχαίο γεγονος. Γενικά παρα πολυ άγχος και το κεφαλι μου γυρνάει συνεχεια στο ότι θα μεινω ετσι και δεν θα περάσει ποτέ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Αποκλείεται να ήταν τυχαίο ρε συ.Τα ψυχωσωματικα όπου και να χτυπάνε περίεργα είναι.Μην αγχώνεσαι.Βρες διεξόδους κάτι να περνάς όμορφα και προσπάθησε να το αγνοήσεις.Ξανακανε μια κουβέντα με τον ψυχολόγο ψυχίατρο δεν ξέρω ποιος σου εγραψεετα αντικαταθλιπτικά μήπως τα αρχίσεις πάλι για λίγο να ηρεμήσεις.Αλλα πρέπει να αλλάξεις κι εσύ τρόπο σκέψης.Μη το σκέφτεσαι και κάνε πράγματα είναι ο μόνος τρόπος να φύγει για μένα.Κι εγώ κατά εποχές έχω διάφορα Κούλα..λέω αποκλείεται να είναι ψυχοσωματικό αλλά όταν ηρεμήσω φεύγουν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Από την μια θελω μα είμαι αισιοδοξη και να ειναι αυτο και από την άλλη τρέμω οτι δεν θα φύγει ποτε. Προσπαθώ κανω πράγματα αλλά αυτός εκεί επιμένει και με τρώει μεραμε τη μέρα. Έχω μιλήσει με την ψυχίατρο μου πιστεύει και αυτη οτι ειναι καθαρά ψυχοσωματικο εχω ξεκινήσει αγωγή με ζολοφτ 100 και μάλλον θα το πάμε πάλι 200. Αυτή είναι η τρίτη εβδομάδα που τα παίρνω και δεν βλέπω έστω και την παραμικρή διαφορά. Όλο το καλοκαίρι έπαιρνα ladose που δεν μου έκανε τίποτα και τζάμπα εφαγα τον χρόνο μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μη σου κάνει εντύπωση, φυσικά και μπορεί να είναι ψυχοσωματικό. Και πόνοι στη μέση, δερματολογικά προβλήματα, ινομυαλγία, ίλιγγοι αντιμετωπίζονται με αντικαταθλιπτικά. Δεν το λέω θεωρητικά, έχω προσωπική εμπειρία. Αν μπορείς πέρα από την αγωγή κάνε και ψυχοθεραπεία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εχεισ ουρικο ανεβασμενο η λυση ειναι χαπι για το ουρικο με ασπιρινη παρε κ θα δεισ πρωτον εχω 3 κορεσ κ ξερω 2 πραγματα κ δευτερον νομιζω οτι ενοχλουμαι οταν ακουω τετοιεσ περιγραφεσ για γυναικεια θεματα οποτε την επομενη φορα που θα γραψεισ γραψε τα πιο ομορφα γτ δεν μπορω να τα διαβασω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Δεν ξερω με τι σχετίζεται το ουρικο με τον τσουξιμο στον κόλπο και εξωτερικά. Δεν έχω θέμα με την ουρηθρα μου. Και όταν λέτε να τα γράψω καλύτερα τι εννοείται? Ότι δεν καταλαβαίνετε τι γράφω, ο τρόπος που τα εκφράζω η το περιεχόμενο?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Το ξερω και πραγματικά εύχομαι να με πιάσουν και αυτη τη φορά τα ζολοφτ και να απαλλαγώ πάλι από τον πόνο. Κανω και ψυχοθεραπεία ταυτόχρονα. Αν επιτρέπεται τι πρόβλημα αντιμετωπισες και το ξεπεράσει με τα αντικαταθλιπτικα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ιλίγγους, αϋπνία, τάση να πλάθω σενάρια στο μυαλό μου, δερματολογικό στα γεννητικά όργανα, εμμονές, μυοσκελετικοι πόνοι...ο χρόνιος πόνος αποσυντονιζει το νευρικό σύστημα...ο εγκέφαλος αναγνωρίζει ως πόνο το παραμικρό και είναι φαύλος κύκλος γιατί σκεφτόμαστε συνεχώς τον πόνο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Και ολα αυτα τα ξεπερεσες με τα αντικαταθλιπτικα? Ναι γιατι χωρίς να το θελω η σκέψη μου πηγαίνει αυτόματα εκεί στον πόνο αμα με πιάσει ποσο έντονος θα είναι αν θα μπορώ να βγάλω εις πέρας τις υποχρεώσειςμου την δουλειά μου...δηλαδή δίνω τροφή στον πόνο μου και ο εγκέφαλος μου το αναγνωρίζει αυτος ως κάτι επικίνδυνο και λαμβάνει σήματα πόνου χωρίς να υπάρχει αιτία. Απλως δεν ξερω πως να βγω από αυτόν τον φαύλο κύκλο μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικος ή παθολογικός πόνος;
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2020, 19:21
  2. Πόνος ψυχοσωματικος ή παθολογικός;
    By Anxious22 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 05-11-2019, 03:39
  3. Δεν ξέρω αν είναι αρρωστοφοβια, ή αν όντως έχω κάτι...
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2017, 19:47
  4. ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2013, 12:36
  5. Ειναι οντως ιδεοληψια?
    By Alkas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-11-2011, 14:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •