Σφίξιμο στη γνάθο, εσωτερικό τρέμουλο και ταχυκαρδίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Σφίξιμο στη γνάθο, εσωτερικό τρέμουλο και ταχυκαρδίες

    Νιώθει κανείς σφιγμένους τους μύες του προσώπου του, υπερένταση σαν εσωτερικό τρέμουλο στο σώμα και ταχυκαρδίες;

  2. #2
    καλησπερα, το ειχα εγω αυτο για καιρο και το χω ακομα πιο σπανια τρεμει η γνωαθος στον υπνο και αν γινεται συχνα εμφανιζω ουλες στα μαγουλα εσωτερικα αλλα ναι δεν το παθαινω ποτε ξυπνιος αλλα γενικα εκεινη την περιοδο εχω ανχος-στρες η κατι αναλογο... τωρα αν κανει σημδια στο μαγουλο θα ειχε τπτ ισως να βαλεις καποιο ειδικο μασελακι η δεν ξερω γιατι σε μια φαση ηθελα να το ψαξω αλλα μετα εφυγε και το αφησα... ηοταν κουραζωμουν το παθαινα και ειχα μια ανυσυχια στον υπνο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εσωτερικο τρεμουλο ειχα περσι σχεδον ολο το καλοκαιρι που μου ειχε βγει γενικα η αρρωστοφοβια και δεν ημουν καλα.Κυριως το ενιωθα στα χερια και στους ωμους και γινοταν και πιο εντονο το βραδυ που ημουν και πιο κουρασμενη.Ειχα ξεκινησει να εχω δεσμιδωσεις σε διαφορα σημεια του σωματος.Μετα ηρθε αυτο το εσωτερικο τρεμουλο.το οποιο δε φαινοταν μεν στους μυς αλλα το ενιωθα.Οταν εκανα μαγνητικη και βγηκε καθαρη και καταλαβα οτι ολα ηταν απο αγχος περασαν ολα μαχαιρι.

  4. #4
    εγω στον στρατο το ειχα αυτο πιο πολυυ.. αλλα οταν εχασα κιλα εκει μεσα μετα απο ενα διαστημα εφυγε.. επεισης ρωτουσα τον γιατρο να βαλω κανα βαμβακι η κανα μασελακι απο εκεινα που αν εχετε δει φορανε οι αθλητες ωστε να μην εχοιυν επαφη τα δοντια με το μαγουλο και μου λεει μην ακνεις βλακειες απο μονο και κυριος κατι που μπορει να πνηγεις χαχαχ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι.

    Το εσωτερικό τρεμουλο το αναφέρουν πολλοι ασθενείς με δυσαυτονομια. Το αισθανομαι κι εγώ κατά καιρούς. Είναι και υπερευαισθησια σε εσωσπλαχνικες κινήσεις.

  6. #6
    βρε αυτο εγω το βλεπω οχι σαν προβλημα αλλα σαν αποτελεσμα των προβληματων... θαθελα να πω στον θεο φερε πισω τα χαμογελα μας και ας πονανε και λιγο δεν πειραζει

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Εγώ παιδιά πολύ άγχος και φόβος από μικρή. Επίσης πολύ ανοχή και υπομονή σε καταστάσεις που δε μου άρμοζαν σερί η μία πίσω από την άλλη. Πολλοί από εμάς φτάνουμε τον εαυτό μας στα όρια του, και μετά παθαίνουμε ένα κάρο πράγματα.
    Εγώ νομίζω ότι σφίγγω μέσα στη μέρα γιατί ξυπνάω με χαλαρούς μύες και στο σώμα και στο πρόσωπο.. Τώρα τελευταία μου ανέβηκαν και οι παλμοί σε καθιστή θέση και φτάνω τους 85-90 καθιστή. Ιάσονα έχω βάλει κι εγώ 7 κιλά και πραγματικά νιώθω ότι συμβάλλουν αρνητικά στην όλη κατάσταση. Νικολίνα μου αν σου πω τι και πόσες εξετάσεις έχω κάνει θα φρίξεις.
    Σκίουρε, είναι πολύ εκνευριστικό και όταν εμπλέκονται μέσα και κορτιζόλη/αδρεναλίνη δηλαδή είσαι σε ένταση ακόμη χειρότερα. Το έχεις πάθει ποτέ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Εγώ παιδιά πολύ άγχος και φόβος από μικρή. Επίσης πολύ ανοχή και υπομονή σε καταστάσεις που δε μου άρμοζαν σερί η μία πίσω από την άλλη. Πολλοί από εμάς φτάνουμε τον εαυτό μας στα όρια του, και μετά παθαίνουμε ένα κάρο πράγματα.
    Εγώ νομίζω ότι σφίγγω μέσα στη μέρα γιατί ξυπνάω με χαλαρούς μύες και στο σώμα και στο πρόσωπο.. Τώρα τελευταία μου ανέβηκαν και οι παλμοί σε καθιστή θέση και φτάνω τους 85-90 καθιστή. Ιάσονα έχω βάλει κι εγώ 7 κιλά και πραγματικά νιώθω ότι συμβάλλουν αρνητικά στην όλη κατάσταση. Νικολίνα μου αν σου πω τι και πόσες εξετάσεις έχω κάνει θα φρίξεις.
    Σκίουρε, είναι πολύ εκνευριστικό και όταν εμπλέκονται μέσα και κορτιζόλη/αδρεναλίνη δηλαδή είσαι σε ένταση ακόμη χειρότερα. Το έχεις πάθει ποτέ;
    Δυστυχώς έχω παθει σχεδον τα παντα

    Αυτό το τρεμουλο εσωτερικά το παθαινα πάρα πολύ στις αρχές. Μια φορά το επιασε και σε καρδιογραφημα στα επειγοντα. Ενώ δεν κουνιομουν μου έλεγε η νοσοκόμα ότι βγαζει παρασιτα σαν να κουνιεμαι και επρεπε να περιμενουμε να σταματησει. Μου συμβαινει κυρίως όταν έχω καποια κρίση ευερεθιστου εντέρου , σπασμους οισοφάγου ή χαμηλό ζαχαρο. Και φυσικά αυτά μπορει να τριγκαρουν και κρίση πανικου και γίνεται χειρότερο το πραγμα.

    Πόνο/σφιξιμο στη γνάθο έχω συχνά. Είναι μυοσκελετικο. Προσωπικα ταλαιπωρουμαι εδώ και πολλους μήνες με αυχενικο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Εγώ με αυχενικό χρόνια τώρα, μου έχουν βρει από μαγνητική τρεις κοίλες αλλά μου λένε ότι όλος ο κόσμος έχει και κάτι τέτοια ψαγμένα. Αυτό με το μυϊκό σφίξιμο στο πρόσωπο είναι απαίσιο ειδικά όταν εκτείνεται ώμους και αυχένα.

Similar Threads

  1. Γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2021, 00:58
  2. Σφίξιμο σε κεφάλι και σώμα, ταχυκαρδίες, φόβος
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-05-2020, 04:05
  3. Εσωτερικό τρέμουλο
    By Sonataa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2018, 19:14
  4. κανενας ομοιοπαθης?εσωτερικο τρεμουλο
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-06-2009, 06:26
  5. εσωτερικο τρεμουλο το πρωι
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2009, 12:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •