Πρώτη μου φορά σε ψυχίατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Πρώτη μου φορά σε ψυχίατρο

    Γεια σας,

    Έχω γράψει και παλαιότερα στο φόρουμ, αλλά εν συντομία να πώ το πρόβλημα μου...Βασικά είμαι σχετικά αγχώδης τύπος, αγχώνομαι μάλλον εύκολα αλλά δε το δείχνω..το άγχος μου όμως έχει διάφορες σωματικές εκφράσεις, δηλαδή έκτακτες κοιλιακές συστολές και ταχυκαρδίες, πόνους και μουδιάσματα σε διάφορα μέρη του σώματος κλπ. Κατόπιν σκέφτομαι ότι έχω κάτι σοβαρό, ό,τι πιο σοβαρό μπορεί να σκεφτεί κανείς και φυσικά τα συμπτώματα εντείνονται. Έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις και δεν έχουν δείξει τίποτα...ο τελευταίος καρδιολόγος που πήγα μου είπε ότι χρειάζομαι ψυχίατρο...ότι δηλαδή δνε έχω κάτι οργανικό και μάλιστα το έγραψε στο βιβλιάριο..
    Πήγα, εξήγησα τι έχω...η ψυχίατρος μου έδωσε Zolotrin (των 100, μισό πρωί μισό βράδυ, το ίδιο με Zoloft), μου είπε ότι αν και αντικαταθλιπτικό αντιμετωπίζει και φοβίες κλπ. Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να το παίρνω εδώ και μερικές μέρες αν και δεν ξέρω αν κάνω καλά...δηλαδή μήπως είναι λίγο υπερβολικό να παίρνω τέτοια φάρμακα...Μου έδωσε και Atarax σε περίπτωση που δεν μπορώ να κοιμηθώ, αλλά από ό,τι είδα είναι αγχολυτικό, οπότε μάλλον για το άγχος όποτε με πιάνει ίσως το παίρνω..
    Έχετε εμπειρίες με αυτά τα φάρμακα; Είναι αποτελεσματικά;;...(Με το Zolotrin είναι μόλις μερικές μέρες που το παίρνω και ξέρω ότι θέλει τουλαχιστον 15 μέρες να δράσει, αν και έχει κάποιες παρενέργειες, ελπίζω να υποχωρήσουν).
    Η ψυχίατρος μου είπε ότι καλό θα ήταν να δω και κάποιον ψυχολόγο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εσύ είσαι απο τις εύκολες περιπτώσεις.Σίγουρα θα σε βοηθήσει να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο.Οσο για το αντικαταθλιπτικό δεν υπάρχει πρόβλημα εξάρτησης και κόβεται εύκολα ειδικά με τόσο μικρή δόση.Το αταραξ το πίνουν και μωρά για αλλεργίες.Κάνε λίγο υπομονή θα δείς διαφορά μετά απο ένα μήνα θεραπείας.Και όταν τα σταματήσεις καλό θα είναι να μιλάς σε κάποιον ειδικό να μάθεις να διαχειρίζεσαι το αγχος σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    grtt καλως ήρθες:)

    θα θελα να σου πώ ενα μπραβο για το οτι ειδες οτι το προβλημα σου ειναι ψυχοσωματικο, οτι δλδ το αγχος σου εκφραζεται έτσι.

    Πιστεύω και εγω πώς θα σε βοηθουσε να δεις εναν ψυχολογο ωστε να μιλησεις εσυ για το άγχος σου, πέρα απο το σώμα που μιλάει σε σενα για το άγχος σου....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης :)

    Μία ερώτηση σχετικά με τις παρενέργειες: Είναι μόλις μερικές μέρες που παίρνω τα Zolotrin και έχω εξάψεις, ζαλάδες και σεξουαλικές δυσλειτουργίες. Στο φυλλάδιο οδηγιών αυτές αναφέρονται ως συχνές ή πολύ συχνές παρενέργειες. Πιστεύετε ότι θα φύγουν αυτές με τον καιρό ή θα με ενοχλούν διότι όσο να ναι είναι αρκετά ενοχλητικά συμπτώματα αυτά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •