Και η ζωη συνεχιζεται...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    garfield
    Guest

    Και η ζωη συνεχιζεται...

    Δεν μπορω να βγω απο το σπιτι χωρις αγχολυτικο. Τρεμουν τα χερια μου. Αν το παρω ομως με πιανει μια υπνηλια και πρεπει να πιω καφε. Αν πιω καφε ομως μετα θα εχω χειροτερα συμπτωματα αγχους (ταχυπαλμια, τρεμουλο) και η ζωη συνεχιζεται...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Αν πιεις ένα τσάι; Υπάρχουν κάποια που είναι για να δίνουν ενέργεια μήπως σε ξυπνάει χωρίς να έχεις συμπτώματα άγχους η αν πάρεις αγχολυτικο μικρότερη δόση
    Έχεις προσπαθήσει πότε να βγεις έξω χωρίς αγχολυτικο;Πέρα από το τρέμουλο τι άλλο νιώθεις;

  3. #3
    garfield
    Guest
    Εχω προσπαθησει να βγω χωρις αγχολυτικο εξω και το αποτελεσμα ειναι ταχυπαλμια, τρεμουλο και γενικα μια ταση φυγης να θελω να παω πισω στο σπιτι. Ενω με το αγχολυτικο την παλευω καπως. Καφεδες πολλους δεν πινω δυο το πολυ την ημερα. Αλλα χωρις αγχολυτικο δυσκολα τα πραγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ο καφές φέρνει ταχυπαλμια. Καλύτερα κοψε τον. Το ότι θα έχεις υπνηλια χωρις καφε είναι μια δική σου εικασία, υπαρχουν ανθρωποι που λειτουργούν χωρίς καφέ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Ποιο αγχολυτικο χρησιμοποιείς?
    Αν βγεις και το έχεις απλά μαζί σου και να το πάρεις όταν το χρειαστείς δε κάνεις δουλειά?

  6. #6
    garfield
    Guest
    Χρησιμοποιω το centrac και ειναι και πιο ελαφρυ σε σχεση με αλλα χρειαζεται ομως μια με δυο ωρες για να δρασει οποτε πρεπει να το εχω παρει πριν βγω. Το κακο με αυτα τα χαπια ειναι οτι τα συνηθιζει ο οργανισμος και μετα δεν σε πιανουν και τοσο πολυ. Ο καφες παλια δεν μου εφερνε ταχυπαλμια. Πιστευω οτι κυριως φταιει το αγχος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Η σοκολάτα ίσως να βοηθούσε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καφεινη, κακάο, ακόμη και το μαύρο τσάι επιδεινώνει τα άτομα που πάσχουν από αγχωδη διαταραχή οπότε πρέπει να αποφεύγονται. Ρύθμιση της δόσης χρειάζεται, για να μην σε πιάνει υπνηλία. Γενικά πάντως τα αγχολυτικα τύπου ζαναξ καλό είναι να μην τα παίρνεις πάνω από δίμηνο τρίμηνο. Μετά, εφόσον χρειάζεται αγωγή, οι γιατροί θα πρέπει να προτείνουν κάτι άλλο, συνήθως αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για άγχος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εμενα ο καφες με βοηθαει στο αγχος , μου το μειωνει, αλλα καλυτερη η γνωμη ενος γιατρου , εδω λεει ο καθεις την εμπειρθια του, οχι και πολυ χρησιμο.........

  10. #10
    garfield
    Guest
    Ο καφες εχει και αντικαταθλιπτικες ιδιοτητες απ οτι εχω διαβασει αλλα οπως και να χει μου ειναι πολυ δυσκολο να τον κοψω. Εξαλλου πινω χρονια και δεν ειχα ποτε τρεμουλο ουτε ταχυπαλμια. Παιρνω κι ενα αντιψυχωτικο γιατι εχω περασει ψυχωση. Παντως οι γιατροι δεν μου ειπαν ποτε τιποτα για τον καφε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Παίρνω και εγώ αντιψυχωτικο και δεν μου έχει πει η γιατρός κάτι για τον καφέ απλώς να μην πίνω πολλούς και να μην πίνω αργά γιατί μπορεί να μου διαταράξει τον ύπνο
    Ένα αν πιω μέσα στην ημέρα δεν πειράζει
    Δοκίμασε να μειώσεις το αγχολυτικο μήπως δεν σου φέρνει υπνηλία
    Και μιλά με τον γιατρό σου αν δοκιμάσεις να βγεις έξω χωρίς να το πάρεις τι θα συμβεί;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Και εμένα το ίδιο... Παρά πολλες φορές πίνω ένα καφέ και νιώθω ότι κατεναυζει το άγχος
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εμενα ο καφες με βοηθαει στο αγχος , μου το μειωνει, αλλα καλυτερη η γνωμη ενος γιατρου , εδω λεει ο καθεις την εμπειρθια του, οχι και πολυ χρησιμο.........

  13. #13
    garfield
    Guest
    Ο γιατρος μου μου ειπε να μην παιρνω καθε μερα αγχολυτικο γιατι θα παθω εξαρτηση κι εχει δικιο δεν μπορεις να βασιζεσαι για παντα σ' αυτα τα χαπια αυτα ειναι για λιγο καιρο.
    Αν βγω χωρις αγχολυτικο δεν θα παθω κατι φοβερο απλως με πιανει ενα τρεμουλο απο το αγχος και τρεμει η φωνη μου. Απλως φοβαμαι οτι οι αλλοι τα βλεπουν αυτα τα συμπτωματα και θα σκεφτονται οτι κατι δεν παει καλα με μενα. Και αυτο μου δημιουργει ακομα μεγαλυτερο αγχος.

  14. #14
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Δεν μπορω να βγω απο το σπιτι χωρις αγχολυτικο. Τρεμουν τα χερια μου. Αν το παρω ομως με πιανει μια υπνηλια και πρεπει να πιω καφε. Αν πιω καφε ομως μετα θα εχω χειροτερα συμπτωματα αγχους (ταχυπαλμια, τρεμουλο) και η ζωη συνεχιζεται...
    Καλησπέρα...μπορείς να ξεκινήσεις ντεκαφ...λίγο να τον συνηθίσεις χρειάζεται...εγώ πίνω μόνο αυτόν χρόνια ..όσο για το χάπι που κάνει να δράσει δύο ώρες αλήθεια είναι κάποια κάψουλα η χάπι; Μου κάνει εντύπωση που κάνε τόση ώρα..

  15. #15
    garfield
    Guest
    Το χαπι ειναι μια κλασικη βενζοδιαζεπινη centrac λεγεται και υποτιθεται οτι ειναι για λιγο καιρο. Ο καφες θελω να εχει καφεινη για να νιωθω οτι μου δινει ενεργεια αλλιως κατι μου λειπει.

Similar Threads

  1. Η κοροϊδία συνεχίζεται...
    By Sakis1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2021, 20:07
  2. Ιδεοψυχαναγκασμος ο αγωνας συνεχιζεται
    By Stefan1991 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-07-2021, 00:32
  3. Ο φόβος συνεχίζεται...
    By tprom in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 28-12-2020, 20:07
  4. Το πράγμα συνεχίζεται!!!
    By Antonio Matsoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-06-2018, 05:08
  5. Η απογνωση συνεχιζεται...
    By Bibo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 08-06-2010, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •