Αγχώδης Διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7

    Αγχώδης Διαταραχή

    Καλημέρα σε όλους! Είμαι 42 χρονών και τον τελευταίο χρόνο βιώνω μια αγχώδη διαταραχή, με αφορμή ένα γεγονός, το οποίο μπορεί σε κάποιον ουδέτερο παρατηρητή να φαίνεται σχετικά ασήμαντο και αντιμετωπίσιμο αλλά όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές, κάτι μπορεί απλώς να αποτελεί την αφορμή. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα και ανά διαστήματα έχω πολύ έντονο το αίσθημα άγχους (πίεση στο στήθος, ταχυκαρδία, αϋπνία κτλ). Νιώθω ότι όλες οι δραστηριότητες και η καθημερινότητα μου είναι εγκλωβισμένες από αυτό το αίσθημα. Πιστεύω ότι για αυτή την κατάσταση έχει επηρεάσει και το γεγονός της τηλεργασίας εδώ και 2 χρόνια. Ταυτίζομαι και με πολλούς από τους συνομιλητές στο φόρουμ για την έλλειψη κατανόησης του προβλήματος από συγγενείς κ φίλους οπότε και νιώθω ακόμα πιο άσχημα και επιπλέον αγνόμων και αχάριστος που δεν μπορώ να χαρώ με αυτά που έχω. Τις ελάχιστες φορές που έχω καταφέρει να δω τα πράγματα πιο θετικά, νιώθω ότι ζω πραγματικά. Μου έχει λείψει αυτή η αίσθηση και θέλω να καταφέρω να τη βιώνω συνεχώς!
    Last edited by ngm; 12-01-2022 at 12:54.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Καλημερα και καλως ηρθες !

    Περαν απο αυτο το γεγονος η ζωη σου πως ειναι ?
    Συνεχιζεις κανονικα την καθημερινοτητα σου εκτος απο το κομματι της εργασιας ?Βγαινεις ,εχεις φιλους ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

    Ναι, οι δραστηριότητές μου συνεχίζονται κανονικά όπως και η οικογενειακή και κοινωνική μου ζωή. Είναι κάτι που τις περισσότερες φορές με βοηθά και το επιδιώκω. Ελπίζω και με την επιστροφή μου στον χώρο εργασίας (όταν αυτό γίνει!!) να επανέλθει μια σχετική ισορροπία. Ωστόσο, αποφάσισα να ζητήσω και τη βοήθεια ειδικού γιατί με έχει προβληματίσει το μεγάλο και συνεχές διάστημα που ταλαιπωρούμαι. Σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι έχω βιώσει και παλιότερα το ίδιο άγχος για διαφορετικά θέματα, ευτυχώς για μικρότερο χρονικό διάστημα.
    Διαπιστώνω ότι βοηθά πολύ το ότι μοιράστηκα το πρόβλημά μου σε αυτό το φόρουμ, με ανθρώπους που είτε λιγότερο είτε περισσότερο μπορούμε να ταυτιστούμε. Ελπίζω να λειτουργεί το ίδιο θετικά και για τους υπόλοιπους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλημερα...κι εγω πιεστηκα πολυ με την καραντινα και την τηλεεργασια.Οταν επεστρεψα δουλεια λιγο ισιωσα ευτυχως.Ειχα μια συζητηση με ψυχολογο προσφατα οο οποιος μου ελεγε οτι τα περισσοτερα ατομα με αγχωδη διαταραχη πισωγυρισαν με την καραντινα.Τωρα για το θεμα κατανοησης δυστυχως εαν δεν το εχει ζησει ο αλλος δεν μπορει να σε καταλαβει.Εγω τσαντιζομουν που μου ελεγαν ολα στο μυαλο σου ειναι...ναι ρε φιλε το ξερω οτι στο μυαλο μου ειναι τι μου το λες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Το να μοιραζεσαι μια κατασταση ,οποια ειναι αυτη σιγουρα μπορει να σε βοηθησει ακομα και απο το καλυτερο "φαρμακο" που λενε .
    Μοιράζομαι σημαινει διαιρώ ,αρα αντιλαμβανεσαι οτι οταν ολο αυτο φευγει σιγα σιγα απο μεσα μας ,κομματι κομματι σιγουρα το αγχος μας ή ο προβληματισμος μας ολοενα και μικραινει μεχρι στο τελος ειτε να φυγει τελειως, ειτε να ειναι τοσο μικρο που να μπορουμε να το διαχειριζομαστε χωρις να μας επηρεαζει στην καθημερινοτητα μας .

    Ο ειδικος θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις γιατι ανα διαστηματα αναζοπυρωνει αυτο το αγχος σου .Σιγουρα καποιο υποβαθρο υπαρχει και παντα οταν βρισκει προσφορο εδαφος θα αναζωπυρωνει .Επειτα μαζι θα βρειτε και τροπους διαχείρισης ωστε να μην φτασεις να κανεις κρισεις πανικου και να σωματοποιεις το οτιδηποτε !
    Να μην αισθανεσαι ποτε οτι κουραζεις τους αλλους και να μιλας ..Αλλο μιλαω και μοιραζομαι τα άγχη και τους προβληματισμους μου που ολοι εχουμε και αλλο γκρινιαζω και μιζεριαζω .
    Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο .
    Σιγουρα η οικογενεια σου και πολυ περισσοτερο καποια συζηγος αν υπαρχει θα καταλαβαινει ποτε εσυ θες να συζητησεις κατι και να ειναι εκει και οχι οτι θελεις να γκρινιάξεις απλα ωστε να μην δινει σημασια στην αναγκη σου αυτη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Ναι, συμφωνώ απόλυτα! Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί με αυτή την προσέγγιση της διαίρεσης του προβλήματος και μου φαίνεται πολύ εύστοχο! Όσες φορές μπόρεσα να το συζητήσω με κάποιον άνθρωπο της εμπιστοσύνης μου, ένιωσα αμέσως μια σχετική ανακούφιση. Φυσικά, αυτό ισχύει όταν ο συνομιλητής καταφέρνει να ταυτιστεί ή να δείξει τη σχετική κατανόηση και αυτό, συνήθως, συμβαίνει με κάποιον που έχει περάσει κάτι ανάλογο. Δυστυχώς, πολλές φορές, ακόμα και οι πιο κοντινοί μας άνθρωποι, δεν μπορούν να αντιληφθούν τι νιώθει κάποιος που περνά μια ψυχολογική διαταραχή και αυτό μπορεί να δημιουργήσει ρήγμα στις σχέσεις μαζί τους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Καλημέρα!
    Ναι, δυστυχώς το βίωσα κι εγώ από τους κοντινούς μου ανθρώπους. Το ξέρω ότι με νοιάζονται και με αγαπούν αλλά συνήθως δεν γνωρίζουν τον τρόπο να βοηθήσουν γιατί δεν έχουν περάσει κάτι ανάλογο. Φυσικά, αυτό είναι θετκό και εύχομαι να μην αντιμετωπίσουν ποτέ κάποια ψυχολογική διαταραχή. Το παρήγορο είναι ότι πάντα υπάρχει κάποιος για να μας ακούσει ουσιαστικά, κάποιος φίλος ή κάποιος ειδικός. Όπως συμβαίνει και σε αυτό το φόρουμ!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Καλημερα...κι εγω πιεστηκα πολυ με την καραντινα και την τηλεεργασια.Οταν επεστρεψα δουλεια λιγο ισιωσα ευτυχως.Ειχα μια συζητηση με ψυχολογο προσφατα οο οποιος μου ελεγε οτι τα περισσοτερα ατομα με αγχωδη διαταραχη πισωγυρισαν με την καραντινα.Τωρα για το θεμα κατανοησης δυστυχως εαν δεν το εχει ζησει ο αλλος δεν μπορει να σε καταλαβει.Εγω τσαντιζομουν που μου ελεγαν ολα στο μυαλο σου ειναι...ναι ρε φιλε το ξερω οτι στο μυαλο μου ειναι τι μου το λες?
    Καλημέρα!
    Ναι, δυστυχώς το βίωσα κι εγώ από τους κοντινούς μου ανθρώπους. Το ξέρω ότι με νοιάζονται και με αγαπούν αλλά συνήθως δεν γνωρίζουν τον τρόπο να βοηθήσουν γιατί δεν έχουν περάσει κάτι ανάλογο. Φυσικά, αυτό είναι θετικό και εύχομαι να μην αντιμετωπίσουν ποτέ κάποια ψυχολογική διαταραχή. Το παρήγορο είναι ότι πάντα υπάρχει κάποιος για να μας ακούσει ουσιαστικά, κάποιος φίλος ή κάποιος ειδικός. Όπως συμβαίνει και σε αυτό το φόρουμ!
    Last edited by ngm; 12-01-2022 at 13:22.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Πριν καποια χρονια ημουνα στη θαλασσα με ενα φιλο.Οπως λεγαμε για διαφορα ασχετα θεματα καπως κατι μου ανεφερε οτι ειχε θεματα αγχους που δεν μπορει να διαχειριστει.Οταν του ειπα οτι τα εχω περασει ολα αυτα και ξερω πως ειναι και αρχισα να του λεω περιστατικα απο εμενα εβαλε τα κλαμματα.Γιατι ενιωσε οτι πρωτη φορα καποιος τον καταλαβαινε.Μου εκανε εντυπωση.Εμενα επειδη και ο ενας απο τους γονεις μου ειχε παρομοια θεματα ειχα παντα καποιον που καταλαβαινε τι μου συνεβαινε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Πριν καποια χρονια ημουνα στη θαλασσα με ενα φιλο.Οπως λεγαμε για διαφορα ασχετα θεματα καπως κατι μου ανεφερε οτι ειχε θεματα αγχους που δεν μπορει να διαχειριστει.Οταν του ειπα οτι τα εχω περασει ολα αυτα και ξερω πως ειναι και αρχισα να του λεω περιστατικα απο εμενα εβαλε τα κλαμματα.Γιατι ενιωσε οτι πρωτη φορα καποιος τον καταλαβαινε.Μου εκανε εντυπωση.Εμενα επειδη και ο ενας απο τους γονεις μου ειχε παρομοια θεματα ειχα παντα καποιον που καταλαβαινε τι μου συνεβαινε.
    Nicolina, να είσαι καλά που προσφέρεις τη βοήθειά σου! Εφόσον, γνωρίζουμε ότι βοηθά να μιλάμε αλλά και να ακούμε ουσιαστικά, ας το προσφέρουμε σε όποιον το χρειάζεται!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by ngm View Post
    Ναι, συμφωνώ απόλυτα! Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί με αυτή την προσέγγιση της διαίρεσης του προβλήματος και μου φαίνεται πολύ εύστοχο! Όσες φορές μπόρεσα να το συζητήσω με κάποιον άνθρωπο της εμπιστοσύνης μου, ένιωσα αμέσως μια σχετική ανακούφιση. Φυσικά, αυτό ισχύει όταν ο συνομιλητής καταφέρνει να ταυτιστεί ή να δείξει τη σχετική κατανόηση και αυτό, συνήθως, συμβαίνει με κάποιον που έχει περάσει κάτι ανάλογο. Δυστυχώς, πολλές φορές, ακόμα και οι πιο κοντινοί μας άνθρωποι, δεν μπορούν να αντιληφθούν τι νιώθει κάποιος που περνά μια ψυχολογική διαταραχή και αυτό μπορεί να δημιουργήσει ρήγμα στις σχέσεις μαζί τους.
    Ειναι η τακτικη που ακολουθειτε και με την ψυχοθεραπεια αν το σκεφτεις λιγο πιο αναλυτικα .
    Πας καπου οπου ΞΕΡΕΙΣ οτι θα σε ακουσει ,οτι θα σκυψει πανω απο το θεμα σου και μεσα απο την συζητηση ,ουσιαστικα το μοιρασμα θα βρειτε μαζι μια κοινη πορεια στην οποια θα βαδιζεις με την ασφαλεια που πρεπει .
    Πολλοι ανθρωποι κανουν ψυχοθεραπεια ακομα και οταν εχουν λυσει πολυ βασικα τους θεματα γιατι το να μοιραζονται ακομα και τα απλα καθημερινα τους δινει μια αισθηση πληροτητας και ικανοποιησης .Καποιοι εχουν και την αναγκη της αποδοχης ή καλύτερα της ενσυναισθησης, που πλεον βλεπουμε οτι ολοενα και εξαφανιζεται απο τους γυρω μας γιατι ο καθενας εχει να διαχειριστει πολυ δικα του του θεματα και δεν εχει την διαθεση να μπει και σε αλλα κομματια ..

    Να ξερεις οτι εδω θα βρεις αρκετους ,περασαμε και εμεις απο αυτα τα σταδια και βρηκαμε αντιστοιχα κατανοηση θα ελεγα καλυτερα, παρα βοηθεια .Αλλιως ειναι να μιλας με ανθρωπους που εχουν βαλει τα παπουτσια σου και αλλιως με ανθρωπους που δεν μπορουν να αντιληφθουν ποσο δυσκολο ειναι ολο αυτο οταν το βιωνεις και παρ ολο οτι τους εχεις διπλα σου νιωθεις μοναξια !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειναι η τακτικη που ακολουθειτε και με την ψυχοθεραπεια αν το σκεφτεις λιγο πιο αναλυτικα .
    Πας καπου οπου ΞΕΡΕΙΣ οτι θα σε ακουσει ,οτι θα σκυψει πανω απο το θεμα σου και μεσα απο την συζητηση ,ουσιαστικα το μοιρασμα θα βρειτε μαζι μια κοινη πορεια στην οποια θα βαδιζεις με την ασφαλεια που πρεπει .
    Πολλοι ανθρωποι κανουν ψυχοθεραπεια ακομα και οταν εχουν λυσει πολυ βασικα τους θεματα γιατι το να μοιραζονται ακομα και τα απλα καθημερινα τους δινει μια αισθηση πληροτητας και ικανοποιησης .Καποιοι εχουν και την αναγκη της αποδοχης ή καλύτερα της ενσυναισθησης, που πλεον βλεπουμε οτι ολοενα και εξαφανιζεται απο τους γυρω μας γιατι ο καθενας εχει να διαχειριστει πολυ δικα του του θεματα και δεν εχει την διαθεση να μπει και σε αλλα κομματια ..

    Να ξερεις οτι εδω θα βρεις αρκετους ,περασαμε και εμεις απο αυτα τα σταδια και βρηκαμε αντιστοιχα κατανοηση θα ελεγα καλυτερα, παρα βοηθεια .Αλλιως ειναι να μιλας με ανθρωπους που εχουν βαλει τα παπουτσια σου και αλλιως με ανθρωπους που δεν μπορουν να αντιληφθουν ποσο δυσκολο ειναι ολο αυτο οταν το βιωνεις και παρ ολο οτι τους εχεις διπλα σου νιωθεις μοναξια !
    Χαίρομαι που από τα πρώτα κιόλας λεπτά μετά την πρώτη μου ανάρτηση, βρήκα την ανταπόκριση που αναφέρεις και ναι (!!!), βοηθάει πολύ! Marilou, σε ευχαριστώ πολύ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by ngm View Post
    Χαίρομαι που από τα πρώτα κιόλας λεπτά μετά την πρώτη μου ανάρτηση, βρήκα την ανταπόκριση που αναφέρεις και ναι (!!!), βοηθάει πολύ! Marilou, σε ευχαριστώ πολύ!
    Τιποτα !
    Εδω ειμαι σε οτι θες να μοιραστεις για να συζητησουμε
    Καλη δυναμη και να θυμασαι οτι τιποτα δεν ειναι πιο δυνατο απο την ιδια μας την θεληση να ειμστε εμεις καλα και ευτυχισμενοι με οποιο τροπο γινεται αυτο ,αποδεκτο ή μη απο το υπολοιπο συνολο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 22:35
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:34
  3. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 01:13
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 01:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •