SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: SOS

  1. #1

    SOS

    Γειά σας σας γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου που δεν μπορεί να συνδεθεί στο forum

    Γειά και καλησπέρα επειδή γενικά είμαι πολύ αγχώδης άνθρωπος είμαι 18 ετών και γενικότερα από πάντα ήμουν αρρωστοφοβικος ένα πρωί ξύπνησα με μερικές σούβλιες στο κεφάλι και ένα μούδιασμα στο κεφάλι και άρχιζα να ψάχνω στο Internet και αυτή ήταν και η καταστροφή μου και στην αρχή αποφάσισα να παω σε ψυχολόγο γιατί αισθανόμουν επιβαρρημενο στρες και με προέτρεψε να πάω σε ψυχίατρο διότι το άγχος και η άρρωστοφοβία μου έχει βαρέσει κόκκινο στην αρχή καθώς έψαχνα μου είχε και ακόμα έχει κολλήσει στο μυαλό πως έχω σκπ και ο φόβος για αυτό με είχε διαλύσει όλη την ώρα τσεκαρομαι νιωθο πως έχω όλα τα συμπτώματα αυτής της ασθένειας διότι τα έψαξα στο Internet και ξαφνικά παρατηρώ πως τα έχω όλα πήγα στον ψυχίατρο και είπε πως το άγχος έχει σωματοποιηθει και κου χορήγησε φαρμακευτική αγωγω escitalopram 20mg και γενικά μετά από 2 μήνες έχω δει διαφορά αλλά ο φόβος δεν με αφήνει να υσηχασω μεγαλοποιω όλα τα συμπτώματα ακόμα και μικρά να είναι και αυτό που με έχει καταστρέψει είναι ότι διάβασα στο Internet πως αυτό το φάρμακο το χρησιμοποίουνε και σε ανθρώπους που έχουν νεύρο εκφυλιστικες ασθένειες για να καλμαρει ο πόνος και το σύμπτωμα που με έχει φρικάρει είναι ότι έχω αρχίσει και ξεχνάω πράγματα δεν ξέρω τι να κάνω και το άλλο σύμπτωμα έχω φάει κόλλημα από την αρχή και παρατηρώ τα χέρια και νμζ πως είναι διαφορετικά και δεν ανταποκρίνονται επίσης έχω μεγάλη φοβία με τους νευρολόγους δλδ οπότε ξέρω και βλέπω κάποιον νευρολόγο που να ξέρω αρχίζω και φοβάμαι και τρέμω
    και φοβάμαι απίστευτα να πάω σε νευρολόγο γιατί πολύ βαθιά μέσα μου είμαι σίγουρος πως έχει σωματοποιηθει ο φόβος
    και δεν έχω τπτ είμαι σε απόγνωση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δε φοβάσαι το νευρολόγο. Φοβάσαι την επιβεβαίωση της διάγνωσης που έχεις κάνει. Θα πρέπει να σκεφτείς πως εαν η διάγνωση που έχεις κάνει είναι σωστή και έχεις όντως ΣΚΠ τότε απλά καθυστερείς τη λήψη φαρμακευτικής αγωγής για τη συγκεκριμένη ασθένεια πράγμα που επιβαρύνει το μέλλον σου. Από την άλλη μπορεί οι εξετάσεις να δείξουν οτι δεν έχεις τίποτα απολύτως και οτι όλα είναι στο μυαλο σου (που λογικά αυτό θα διαπιστωθεί). Κοινώς η έγκαιρη επιβεβαίωση της ασθένειας ναι μεν θα σε συνταράξει ψυχολογικά αλλά θα έχει σαν αποτέλεσμα την άμεση έναρξη της φαρμακευτικής αγωγής. Μην επιλέγεις λοιπόν να ζεις με μια υπόθεση που σε αγχώνει.

  3. #3
    Ξέρεις τι επειδή τα έγραφα βιαστικά θέλω να πω πως μετά από 2 μήνες αισθάνομαι πολύ καλύτερα και με τα φάρμακα και που εχω ηρεμήσει απλώς οταν περνάει αυτή η ιδέα στο μυαλό τότε αρχίζω που τα παθαίνω όλα για παράδειγμα είχα παλιά μουδιάσματα αλλά το θέμα είναι πως μόλις άρχισα να ξεαγχώνομαι αυτά έφευγαν το ίδιο και όλα αυτό με το ότι ξεχνάω είναι μου λέει ο ψυχίατρος παροδικό λόγο του ότι με είχε πιάσει έντονο στρες και σιγά σιγά θα φύγει και όντως αυτό συμβαίνει απλά για αυτό το μόνο που μου έχει πει είναι αν θες πήγαινε να διώξεις τον φόβο αλλά μου λέει πως είναι τσάμπα λεφτά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Η διάγνωση της ΣΚΠ δεν είναι απλό πράγμα. Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά σε οτι αφορά την όλη διάγνωση θα πρέπει να γίνει εισαγωγή σε νοσοκομείο και να κάνεις μια μεγάλη σειρά από εξετάσεις εκτός από την μαγνητική τομογραφία όπως οσφυονωτιαία παρακέντηση, μυελογραφία, κτλ και όλες αυτές αφού αποκλειστούν άλλα θέματα. Γι αυτό είναι τραβηγμένο να μιλάς για ΣΚΠ από τη στιγμή που ακόμη και οι γιατροί με όλες αυτες τις εξετάσεις δυσκολεύονται να φτάσουν σε κάποιο συμπέρασμα.
    Από τη στιγμή που βλέπεις οτι η μείωση του άγχους έχει θετική επίδραση στα συμπτώματα σου, πρέπει με κάποιο τρόπο να το "κλειδώσεις" αυτό στο κεφάλι σου και να το σκέφτεσαι κάθε φορά που πας να κάνεις ανάλογες κακές σκέψεις. Είναι σα να έχεις το κλειδί γι αυτα τα συμπτώματα αλλά αρνείσαι να το χρησιμοποιήσεις.

  5. #5
    Ξέρεις τι και στην δική μου περίπτωση ο αδερφός μου λόγω κάποιον μικροπροβληματων τον πήγαιναν οι γονείς μου σε ένα κέντρο αποκατάστασης που ήταν για πολύ βαριές περίπτωσης και όταν ήμουν 8-9 χρόνων έβλεπα παιδιά που είχαν ανιατες νευρολογικές παθήσεις και μου έχει μείνει σημάδι και τέλος όταν ήμουν 13 είχα δει την συνέντευξη ενός ποδοσφαιριστη που διαγνώσθηκε με αυτό και με είχε επηρεάσει πολύ εκείνη την περίοδο οπότε μιλάμε για παιδικά τραύματα σε αυτήν την περίπτωση αλλά ισχύει πρέπει να βρω τρόπο να το αντιμετωπίσο αλλιώς θα τρελαθώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Σίγουρα αυτά τα βιώματα έχουν συμβάλλει στο να κάνεις τέτοιες σκέψεις. Το θετικό είναι οτι το αντιλαμβάνεσαι, οπότε μπορείς σε στιγμές που αυτές οι σκέψεις γίνονται έντονες να βάζεις μπροστά τη λογική σου σκεπτόμενος όλα αυτά που ξέρεις οτι ενδεχομένως φουντώνουν τις σκέψεις σου. Δεν είναι εύκολο αλλά με το χρόνο μπορεί να το κατακτήσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Ξέρεις τι επειδή τα έγραφα βιαστικά θέλω να πω πως μετά από 2 μήνες αισθάνομαι πολύ καλύτερα και με τα φάρμακα και που εχω ηρεμήσει απλώς οταν περνάει αυτή η ιδέα στο μυαλό τότε αρχίζω που τα παθαίνω όλα για παράδειγμα είχα παλιά μουδιάσματα αλλά το θέμα είναι πως μόλις άρχισα να ξεαγχώνομαι αυτά έφευγαν το ίδιο και όλα αυτό με το ότι ξεχνάω είναι μου λέει ο ψυχίατρος παροδικό λόγο του ότι με είχε πιάσει έντονο στρες και σιγά σιγά θα φύγει και όντως αυτό συμβαίνει απλά για αυτό το μόνο που μου έχει πει είναι αν θες πήγαινε να διώξεις τον φόβο αλλά μου λέει πως είναι τσάμπα λεφτά
    Λοιπόν ας σου μιλήσω εγώ που έχω ΣΚΠ εδώ και 3,5 χρόνια. Διαγνωστηκα 28 χρόνων. Πίστεψε με τα συμπτώματα δε πάνε και έρχονται. Είναι εκεί μόνιμα κ μέρα με την μέρα επιδινωνονται. Εμένα ξεκίνησε το δεξί μου πόδι κάτω χαμηλά να μουδιαζει κ σε 15 μέρες δε το ένιωθα κ το μούδιασμα είχε φτάσει μέχρι κ τον αφαλό μου σε σημείο που το έσερνα! Ευτυχώς ο νευρολόγος ήταν γάτα με έβαλε για τις απαραίτητες εξετάσεις κ βγήκε η διάγνωση. Πρέπει να ηρεμήσεις και να διώξεις κάθε εμμονικη σκέψη γιατί στο τέλος το άγχος θα σε τρελάνει!

  8. #8
    Το ξέρω αδερφάκο απλώς μου έχει μείνει εμμονή ιδέα και πρέπει να το ξεπεράσω τεσπα εσύ όλο αυτό πως το βιώνεις αν επιτρέπεται?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •