Θυρεοειδης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Θυρεοειδης

    Μέσα σε όλα πήρα τις εξετάσεις του θυρεοειδη και η tsh μου έχει φτάσει στον Θεό. 35000. Εχει κάνεις άλλος τέτοιο θεμα κ αν ναι πόσο τον επηρεάζει στην διάθεση του? Στην κατάθλιψη και το άγχος??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δεν έχω, αλλά ο ψυχίατρος μου πριν μου δώσει αντικαταθλιπτικά με είχε στείλει για εξετάσεις θυρεοειδούς, που σημαίνει ότι σίγουρα παίζει ρόλο και πρέπει να το ρυθμίσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Μέσα σε όλα πήρα τις εξετάσεις του θυρεοειδη και η tsh μου έχει φτάσει στον Θεό. 35000. Εχει κάνεις άλλος τέτοιο θεμα κ αν ναι πόσο τον επηρεάζει στην διάθεση του? Στην κατάθλιψη και το άγχος??
    35000 σε τι μοναδα μετρησης? Τι λεει δίπλα?

    Μήπως ειναι 35 και οχι 35000?Παίρνεις χαπι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Μήπως εννοείς 3,50;;;;;με 35.000 νομίζω θα ήσουν νοσοκομείο.
    3.50 είναι εμενα ναι επηρεάζει φουλ. Έχεις χασιμοτο φαντάζομαι ετσι; παίρνεις χαπι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Μήπως εννοείς 3,50;;;;;με 35.000 νομίζω θα ήσουν νοσοκομείο.
    3.50 είναι εμενα ναι επηρεάζει φουλ. Έχεις χασιμοτο φαντάζομαι ετσι; παίρνεις χαπι;
    Καλημέρα. Όχι 35000 δείχνει. Αν ήταν 3,50 θα ήταν φυσιολογική τιμή. Τον έχω αφαιρέσει χρόνια τον θυρεοειδη και παίρνω χάπι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα. Όχι 35000 δείχνει. Αν ήταν 3,50 θα ήταν φυσιολογική τιμή. Τον έχω αφαιρέσει χρόνια τον θυρεοειδη και παίρνω χάπι.
    Κοιτα 35000 ειναι υπερβολικα πολυ...εγω δλδ 35 που εχω παει από λάθος χαπι παλι πολυ το θεωρησε ο γιατρος.
    Καλα σωματικα δε σε επηρεαζει?Θα επρεπε να νιωθεις χωμα.Εμενα με επηρεαζει πολυ και καρδιολογικα...με ταχυπαλμιες και εττοια ωραια.Παρε τον ενδοκρινολογο να σου αλλαξει χαπι να στον ρυθμισει να ισιωσεις.Πολυ πιθανο να εισαι ψυχολογικα επηρεασμενος απο αυτο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Κοιτα 35000 ειναι υπερβολικα πολυ...εγω δλδ 35 που εχω παει από λάθος χαπι παλι πολυ το θεωρησε ο γιατρος.
    Καλα σωματικα δε σε επηρεαζει?Θα επρεπε να νιωθεις χωμα.Εμενα με επηρεαζει πολυ και καρδιολογικα...με ταχυπαλμιες και εττοια ωραια.Παρε τον ενδοκρινολογο να σου αλλαξει χαπι να στον ρυθμισει να ισιωσεις.Πολυ πιθανο να εισαι ψυχολογικα επηρεασμενος απο αυτο.
    Φυσικά και είμαι χάλια κ σωματικά κ ψυχολογικά. Έχω το απόγευμα ραντεβού με τον ενδοκρινολογο μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Πηγες?Πως εξηγησε το 36000?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Πηγες?Πως εξηγησε το 36000?
    Παίρνω κάθε πρωί ένα σύμπλεγμα βιταμινών b που μέσα έχει και σίδηρο. Μου είπε ότι ίσως οφείλεται από αυτό. Ο σίδηρος δεν αφήνει να απορροφηθεί το χάπι του θυρεοειδη. Να αφήνω απόσταση μεταξύ τους 4-5 ώρες. Θα παίρνω κανονικά το χάπι μου και σε 15-20 μέρες θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος να δουμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Μέσα σε όλα πήρα τις εξετάσεις του θυρεοειδη και η tsh μου έχει φτάσει στον Θεό. 35000. Εχει κάνεις άλλος τέτοιο θεμα κ αν ναι πόσο τον επηρεάζει στην διάθεση του? Στην κατάθλιψη και το άγχος??
    Καλημέρα!

    Ο θυρεοειδής ευθύνεται για πολλά που μας συμβαίνουν εφόσον είναι το βιολογικό μας ρολόι .
    Κατάθλιψη, νεύρα, ταχυκαρδίες,ακόμα και κρίσεις πανικού πυροδοτουνται από ένα αρρυθμιστο θυρεοειδής γι αυτό πλέον κάθε γιατρός πριν δόσει οποιαδήποτε αγωγή ζητά και έλεγχο γιατί ειναι δυνατόν η αγωγή που λαμβάνεις να μην ανταποκρίνεται λόγου αυτού.

    Συνήθως θέλει χρόνο και μου κάνει εντύπωση που σου είπε σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα να ξανακάνεις εξετάσεις.

    Εκτός από αιματολογικες,ο υπέρηχος έδειξε κάτι άλλο?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Ο θυρεοειδής ευθύνεται για πολλά που μας συμβαίνουν εφόσον είναι το βιολογικό μας ρολόι .
    Κατάθλιψη, νεύρα, ταχυκαρδίες,ακόμα και κρίσεις πανικού πυροδοτουνται από ένα αρρυθμιστο θυρεοειδής γι αυτό πλέον κάθε γιατρός πριν δόσει οποιαδήποτε αγωγή ζητά και έλεγχο γιατί ειναι δυνατόν η αγωγή που λαμβάνεις να μην ανταποκρίνεται λόγου αυτού.

    Συνήθως θέλει χρόνο και μου κάνει εντύπωση που σου είπε σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα να ξανακάνεις εξετάσεις.

    Εκτός από αιματολογικες,ο υπέρηχος έδειξε κάτι άλλο?
    Έκανα και υπέρηχο αλλά έχω κάνει ολική αφαίρεση του θυρεοειδη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Έκανα και υπέρηχο αλλά έχω κάνει ολική αφαίρεση του θυρεοειδη.
    Οπότε θα είσαι μόνιμα σε αγωγή απ ότι ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι γίνεται!

    Έπειτα πρόσεχε τις ώρες που λαμβάνεις τα συμπληρώματα .
    Ποτε σίδηρο με το χάπι του θυροειδη, πότε σίδηρο μαζί με ασβέστιο και γενικά θέλει πολύ προσοχή σε όλα αυτά για να γίνεται σωστή απορρόφηση.
    Κάτι το οποίο δεν ήξερα όταν επερνα την Β12 και δεν γινόταν σωστή απορρόφηση ήταν ότι αν έχεις θέμα με το στομάχι πρεπει παράλληλα να παίρνεις αγωγή και γι αυτό.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οπότε θα είσαι μόνιμα σε αγωγή απ ότι ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι γίνεται!

    Έπειτα πρόσεχε τις ώρες που λαμβάνεις τα συμπληρώματα .
    Ποτε σίδηρο με το χάπι του θυροειδη, πότε σίδηρο μαζί με ασβέστιο και γενικά θέλει πολύ προσοχή σε όλα αυτά για να γίνεται σωστή απορρόφηση.
    Κάτι το οποίο δεν ήξερα όταν επερνα την Β12 και δεν γινόταν σωστή απορρόφηση ήταν ότι αν έχεις θέμα με το στομάχι πρεπει παράλληλα να παίρνεις αγωγή και γι αυτό.
    Ναι εδώ και 6 χρόνια που τον έχω αφαιρέσει παίρνω χάπι κ θα παίρνω εφ όρου ζωής. Αυτό μου είπε ο γιατρός ότι επειδή είχε σίδηρο το συμπλήρωμα που έπαιρνα ίσως γι αυτό απορυθμιστηκε. Δεν γινόταν σωστή απορρόφηση. Μου είπε να την παίρνω το μεσημέρι καλύτερα την βιταμίνη αν κ επανάληψη εξέτασης σε 20 μέρες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εμενα απο 35 για να πεσει στα φυσιολογικα χωρις χαπι εκανε 3 μηνες .Τωρα σιγουρα θα βοηθησει το οτι παιρνεις χαπι αλλα μη απογοητευτεις αν τη δεις παλι ψηλα σε 20 μερες.Υπομονη.

Similar Threads

  1. Θυρεοειδής
    By Nefeli28 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 10-10-2021, 16:18
  2. Θυρεοειδής
    By maria26_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2017, 12:39
  3. θυρεοειδης ή μηπως οχι;
    By Anna Mar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-05-2016, 00:39
  4. θυρεοειδης
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 23:01
  5. ρεντακτιλ και θυρεοειδης
    By zwhtsa_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2008, 12:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •