Ζοριζομαι κοινωνικα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ζοριζομαι κοινωνικα.

    Ειμαι μοναχικος τυπος. Παρολο που αυτη την στιγμη δεν εργαζομαι, ασχολουμαι με πολλα πραγματα, εχω πολλα ενδιαφεροντα και δεν μου φτανει το 24ωρο ωστε να τα κανω ολα. Ειπα να βαλω λιγη κοινωνικοτητα στη ζωη μου, βρηκα ενα στεκι, αλλα τραβαω πολυ προσοχη επανω μου, ετσι ζοριζομαι συναισθηματικα και νοιωθω καπως να χανω τον εαυτο μου. Αλλα περα της κοινωνικης ενασχολησεως ας πουμε 2-3 ωρες την ημερα, μου απασχολει το μυαλο αρκετα περισσοτερο μιας και σκεφτομαι τα γεγονοτα της ημερας. Δεν ειναι ακριβως προς το αρνητικο το ζορι, ουτε οι ενεργειες των αλλων παντα θετικες ή αρνητικες αλλα πολυποικιλες αλλα ανησυχω.
    Η εσωστρεφεια μου ειναι στα υψη με τεστ προσωπικοτητας που εχω κανει, αλλα εχω περασει και κοινωνικες περιοδους της ζωης μου που οι παρεες δεν ξεκολλαγαν απο εμενα, οποτε εχω εμπειρια.
    Δεν ξερω καν εαν ειναι καποιο ειδος προβληματος για εναν σχεδον απολυτα μοναχικο ανθρωπο να ζοριζεται για τον λογο οτι τραβαει αρκετο ενδιαφερον με την συμπεριφορα του. Ειχαμε και τον κωρονοιο και ειχα μεινει μεγαλο διαστημα ησυχος.
    Δεν ξερω τι μπορειτε να μου πειτε, αλλα χαιρομαι να λαμβανω απαντησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Καλως τον,
    Πιστεύεις ότι παιζεις κάποιο ρολο και όλοι οι άλλοι είναι στο κόλπο? Νιώθεις εξουθενωμένος απο τις σκέψεις σου προφανώς. Σου αρέσει το περιθώριο ,να απορούν οι άλλοι πως και γιατί?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι τιποτα απο τα δυο. Ειμαι μονος γιατι δεν εχω παρεες, αλλα δεν ψαχνομαι κιολας γιατι περναω και ωραια μονος. Μερικες φορες ομως με αυτον τον τροπο ζωης οταν οντως θες παρεα δεν εχεις, γιατι οι αλλοι δεν ειναι σαν τις καλτσες στα συρταρια. Ενα στεκι προσφερει ακριβως αυτο. Πας, γνωριζεσαι και μετα ολο και καποιον, καποιους θα πετυχεις οταν νοιωσεις αυτη την αναγκη. Απλα ο χαρακτηρας μου και αυτο που ειμαι τραβαει αρκετη προσοχη πολλες φορες. Τεσπα ισως ειναι νωρις που εκανα αυτο το μηνημα. Δεν θα πηγαινω πολυ συχνα και θα δω πως θα παει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    πάντα ήμουν των 1-2 φιλων για παρέα . Και εβγαινα απο μικρή και υπήρχαν μεγάλες παρέες λόγω των αδελφιων μου αλλα ήμουν στην άκρη. Τι κάνεις δηλ. και σε προσέχουν,το προκάλεσες ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ετσι ημουν και εγω των ενα-δυο φιλων. Μετα πηγα φοιτητης και δεν ξεκολλαγαν απο πανω μου. Μετα διαφορα. Μετα φανταρος, εξαιρετικα μονος, τα προδρομα της ασθενειας. Μετα η κολαση. Μετα το περιθωριο. Τωρα μονος με ενα- δυο ουσιαστικα φιλους που τους βλεπω στη χαξη και στη φεξη λογω αποστασης. Τωρα στο παρον σταδιο το στεκι.
    Δεν περναω απαρατηρητος οταν επικοινωνω, σε ενα μικρο στεκι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τεσπα ειναι νωρις. Θα πηγαινω πιο αραια. Επεσα και με τα μουτρα που λενε με το που ανοιξε. Δεν ειμαι διαθετειμενος να μεινω πισω και στα μοναχικες μου ενασχολησεις. Αλλωστε ειναι και το μελλον για εργασια, οπως το υπολογιζω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ισως να μου φαινεται και μενα ετσι, γιατι εχω ξεσυνηθισει και ειμαι στο μεταιχμιο να ειμαι και να μην ειμαι μονος σε αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχουμε και τον κωρονοιο. Αυτο που το βαζεις. Κατσε να δουμε τι θα γινει και με αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    Δεν αλλαζει τιποτα με κορωναιο ή χωρις κορωναιο. Το θέμα είναι οι σκέψεις μας. Βρηκα αυτον τον φοβερό youtuber
    https://youtu.be/La9oLLoI5Rc

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    είχες άλλο στέκι παλιά πριν απο αυτό;
    μεσολάβησε κάτι και άλλαξε ο τρόπος αντίδρασης σου ή μήπως είναι απλά η αποστασιωποίηση του λόκντάουν;
    εγώ πιστεύω είναι το δεύτερο.
    σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά εκεί; αυτό είναι πολύ καλό. θα σε εμπιστεύονται περισσότερο και θα σου φέρονται καλύτερα έτσι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν βλεπω youtube. Προτιμω το γραπτο κειμενο για την ταχυτητα που προσφερει και την ευελιξια. Οι σκεψεις μας ειναι αναλογα με την περισταση και τις ενεργειες και των αλλων εαν ειναι θετικες ή αρνητικες για παραδειγμα γιατι δεν ζεις μονος και πως θα τα διαχειριστεις. Σε ενα απολυτα κενο συμπαν, χωρις καν σωμα εχεις και τον ελεγχο. Προσωπικα εχω δεχτει απο προσβολες μεχρι θετικες ενεργειες. Φυσικο ειναι. Νομιζω τις εχω διαχειριστει σωστα και ειμαι υπερηφανος για τον εαυτο μου, που με εχει εκπληξει ευχαριστα. Αλλα δαπανω πολυ ενεργεια και μετεπειτα σκεψεις, γιατι αλλο να διαβαζεις για παραδειγμα ενα βιβλιο και να παιρνας ευχαριστα την ωρα σου και αλλη δαπανη ενεργειας ειναι να σε προσβαλλει ο αλλος και να πρεπει να φερθεις αναλογα. Οπως ειπα ειναι νωρις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    είχες άλλο στέκι παλιά πριν απο αυτό;
    μεσολάβησε κάτι και άλλαξε ο τρόπος αντίδρασης σου ή μήπως είναι απλά η αποστασιωποίηση του λόκντάουν;
    εγώ πιστεύω είναι το δεύτερο.
    σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά εκεί; αυτό είναι πολύ καλό. θα σε εμπιστεύονται περισσότερο και θα σου φέρονται καλύτερα έτσι.
    Οχι δουλεια εκει δεν θα πιασω. Θα δω πως θα κινηθω με τη δουλεια. Εκει παω για διασκεδαση φυσικα, αλλα δεν μου βγαινει παντα διασκεδαση, γιατι εχω δεχτει και ενοχλησεις. Κοινωνικοτητα με οχι κολλητους σου, απλα γνωστους ως επι των πλειστων προς το παρον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Εμενα μου αρεσουν χρήσιμα καναλια πρωτον ειναι σε πραγματικό χρόνο οι συνεντευξεις και ακους μαθαίνεις τι γίνεται παραέξω . Στο στεκι υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι φαντάζομαι και σε εχει αναστατώσει όλο αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εμενα μου αρεσουν χρήσιμα καναλια πρωτον ειναι σε πραγματικό χρόνο οι συνεντευξεις και ακους μαθαίνεις τι γίνεται παραέξω . Στο στεκι υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι φαντάζομαι και σε εχει αναστατώσει όλο αυτο.
    Ναι καθε καρυδια καρυδι και ανοικτο στο ευρυ κοινο. Θαμωνες φυσικα υπαρχουν για να κανεις παρεες, ειδικα με το καιρο. Ετσι οπως το λες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    καταλαβαίνω σαφώς τώρα.
    αν δεν σου φέρνει μεγάλη αναστάτωση, να συνεχίσεις έτσι προς το παρόν.
    εγώ βαριέμαι να ξεκουνηθώ, γενικότερα, στέκια μου είχα τα σινεμά, να φανταστείς..!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 01-09-2019, 21:52
  2. ψυχαναγκασμοί με έμμονες λέξεις κοινωνικά
    By nick in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2019, 12:56
  3. Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)
    By DelMem201217a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2017, 09:44
  4. Ανθρώπινη Φύση - Κοινωνικά πειράματα σε ανθρώπους
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2009, 21:28
  5. το θρησκευτικο παραληρημα και τα κοινωνικα στερεοτυπα
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 71
    Last Post: 26-10-2009, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •