Να γύριζα το χρόνο πισω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το ιδιο πανω κατω ζουμε πολλοι...εχει παει η ζωη μας πισω λογω κοβιντ δυστυχως.Λιγο υπομονη.κατα τ αλλα μια χαρα σε βρισκω.Πατα στα ποδια σου και κοιτα μπροστα και κανε μονο θετικες σκεψεις.τα καλυτερα ειναι αυτα που ερχονται οχι αυτα που περασαν.
    Προσπαθώ ακόμα να βρω τη δουλειά που μου ταιριάζει.τωρα έχω κάποια εμπειρία στα λογιστικά όχι μεγάλη περισσότερο σαν βοηθός λογιστή αλλά και πάλι δεν με κάλουν σε ιντερβιου.
    Δεν περιμένω κάτι πλέον. Θέλω να έχω την υγεία μου πάνω απ όλα.
    Το μότο μου είναι κάθε περυσι και καλύτερα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Εεε νέα δεν με λες
    34 είπες ότι είσαι οχι 74. Σκέψου τα ονειρα σου για τη ζωή γενικά και βάλε στόχους να τα κυνηγήσεις.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    34 είπες ότι είσαι οχι 74. Σκέψου τα ονειρα σου για τη ζωή γενικά και βάλε στόχους να τα κυνηγήσεις.
    Θέλω να κάνω οικογένεια. Να βρω ένα καλό παιδί και να κάνουμε οικογένεια. Μετά από αυτά τα δύσκολα χρόνια θα ήθελα να το κανω αυτο.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Θέλω να κάνω οικογένεια. Να βρω ένα καλό παιδί και να κάνουμε οικογένεια. Μετά από αυτά τα δύσκολα χρόνια θα ήθελα να το κανω αυτο.
    Ωραία. Πώς είναι η ζωή σου τώρα; ειπες δεν δουλεύεις..έχεις φίλους; γνωστούς;
    Πώς περνάς τον χρόνο σου

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Ωραία. Πώς είναι η ζωή σου τώρα; ειπες δεν δουλεύεις..έχεις φίλους; γνωστούς;
    Πώς περνάς τον χρόνο σου

    Δουλεύω. Ταμιας. Εχω γνωστούς. Φίλους όχι, εννοώ είναι παντρεμένοι με τις οικογένειές τους δεν βρισκόμαστε συχνά. Όπως προανέφερα τώρα δεν κάνω απόλυτος τίποτα. Όυτε καν για καφέ δεν πάω. Ακούω όλα αυτά στη τηλεόραση φοβάμαι και τη σκιά μου πλέον. Μην πάθω κάτι. Κουραστηκα με την όλη κατάσταση μου βγαίνουν ψυχολογικά περισσότερα από πριν.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Πιστεύω ότι επειδή σταμάτησε η ζωή. Και κάθε μέρα είναι μέρα της μαρμοτας.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Δουλεύω. Ταμιας. Εχω γνωστούς. Φίλους όχι, εννοώ είναι παντρεμένοι με τις οικογένειές τους δεν βρισκόμαστε συχνά. Όπως προανέφερα τώρα δεν κάνω απόλυτος τίποτα. Όυτε καν για καφέ δεν πάω. Ακούω όλα αυτά στη τηλεόραση φοβάμαι και τη σκιά μου πλέον. Μην πάθω κάτι. Κουραστηκα με την όλη κατάσταση μου βγαίνουν ψυχολογικά περισσότερα από πριν.
    Άμα δεν είσαι ευάλωτη ομάδα και έχεις κάνει το εμβόλιο δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο. Καλό είναι να βγαίνεις να ξεκινήσεις και ένα χόμπυ, μην απομονωνεσαι για να έχεις επιλογές.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Εφόσον είσαι 34, έχεις περιθώρια ακόμη. Μην κοιτάς πίσω, κοίτα μπροστά. Γιατί αν γίνεις ρεαλίστρια στα 44 ... ή στα 54 ... τότε, θα έχεις να μετανοιώνεις για πράγματα που δεν έκανες.
    Το ότι είσαι στην κύπρο και όχι στην ελλάδα, έχει κάποια καλά και κακά. Τα καλά είναι πιο αξιοπρεπείς αμοιβές για όλους. Και για σένα και για άνδρες που πιθανόν να γνωρίζεις. Οι χαμηλά αμοιβόμενες εργασίες στην κύπρο , έχουν αξιοπρεπή αμοιβή, στην ελλάδα, έχουν αμοιβές πιο ξεφτιλισμένες από την ξεφτίλα την ίδια. Επίσης έχεις λιγότερη αιμοδιψή και αισχρή φορολογία από την ελλάδα, που είναι η χειρότερη στην κόσμο . Τελευταίο των καλών της κύπρου, δεν τιμωρείται και δεν διώκεται η περιουσία , όπως στην ελλάδα , με τον ενφια, τη δεη , τα δημοτικά τέλη !
    Τα κακά , είναι , ότι είναι μικρή κοινωνία , με επαρχιώτικη νοοτροπία. Από την πλευρά αυτή, δεν έχασες κάτι που δεν πήγε στα γιάννενα. Μια μικρή πόλη, με επίσης επαρχιώτικη νοοτροπία, που απλά κάποιοι επαρχιώτες φοιτητές από άλλες επαρχίες κάνουν τους καμπόσους και κάμποσοι βλάχαροι φτυσμένοι από τις ντόπιες γυναίκες και αζήτητοι , προσπαθούν να ψαρέψουν φοιτήτριες, για να ξεφύγουν από τον αυνανισμό δεκαετιών και τα μπαρ με κονσομασιόν .

    Φίλοι στην ηλικία των 34, είναι όπως οι παιδικές χαρές στην ίδια ηλικία ! Απλά δεν είναι πλέον για σένα. Ο καθένας στην ηλικία αυτή είναι για την πάρτη του. Μάλλον πρέπει ναψαχτείς πως θα αρχίσεος να βγαίνεις, για να βρεις κάποιον άνδρα να σου αρέσει και να περνάτε καλά μαζί . ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ. ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. Μη χάσεις άλλα χρόνια !

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Από την πλευρά αυτή, δεν έχασες κάτι που δεν πήγε στα γιάννενα. Μια μικρή πόλη, με επίσης επαρχιώτικη νοοτροπία, που απλά κάποιοι επαρχιώτες φοιτητές από άλλες επαρχίες κάνουν τους καμπόσους και κάμποσοι βλάχαροι φτυσμένοι από τις ντόπιες γυναίκες και αζήτητοι , προσπαθούν να ψαρέψουν φοιτήτριες, για να ξεφύγουν από τον αυνανισμό δεκαετιών και τα μπαρ με κονσομασιόν . !
    Πώς τους πετσοκοψες ετσι;
    Οχι Μην το λες αυτο. Φυσικα μολις μου περιεγράψες κάποιους από τον τόπο μου, που τώρα βγαίνουν με κάτι κούκλες Ρωσίδες, Ουκρανες κτλ. Κάθε τόπος έχει τα καλά και τα κακα του . Για κάποιους τα κακα μπορεί να είναι και καλά.
    Θες να πεις ότι είναι.περιπου το ίδιο.με κάποιους που σπούδασαν πχ Ξάνθη.;
    Άσχετα από αυτό, είναι πανέμορφα και τα γύρω χωριά Επίσης. Θα ηθελα να τα επισκεφτώ μια μέρα, και θα το κανω.

    "Φίλοι στην ηλικία των 34, είναι όπως οι παιδικές χαρές στην ίδια ηλικία ! Απλά δεν είναι πλέον για σένα. Ο καθένας στην ηλικία αυτή είναι για την πάρτη του."
    Θες να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα. Όχι ότι δεν έχεις δίκαιο, δεν κάνουν πια μενα . Και που βγαίνουμε αραιά και που εινσι σαν να βγαινω με αγνωστους απλα.



    Δεν γνωρίζω το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας. Όμως με αυτό που ανέφερες θυμήθηκα ότι η φορολογία είναι κάτι που με ενδιαφέρει. Και θα ήθελα να το ακολουθήσω. Φυσικά έχει πιο πολυ τρέξιμο απ ότι να δουλεύεις σαν απλός λογιστής γιατί η νομοθεσίες και τα ποσοστά αλλάζουν, δεν μένουν στάσιμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Κατά τη διάρκεια των χρόνων που σπούδαζα δεν θυμάμαι να χάρηκα ποτέ. Είχα κλειστεί στον εαυτό μου έκανα λάθη πληγωσα ανθρώπους. Δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στο εαυτό μου αυτό που μου έκανα. Πιστεύω η ζωή μου θα κυλούσε διαφορετικά αν πήγαινα ιωαννινα.
    διαφορετικα θα κυλουσε σιγουρα, ποιος σου λεει ομως οτι θα ηταν καλυτερη;;;
    αυτη η σκεψη ειναι μονο μια τρικλοποδια που βαζεις στον εαυτο σου, για να μην ζησεις.
    για να μην παρεις την ευθυνη της ζωης σου και να μην συνειδητοποιησεις οτι εσυ εισαι υπευθυνη για τις επιλογες σου και να δει τι θα κανεις για να περνας καλυτερα.
    πιο κατω γκρινιαζεις ακομα και για τις δραστηριοτητες που δεν συμμετεχεις επειδη εισαι ανεμβολιαστη! ποιος σου ειπε να εισαι ανεμβολιαστη; εμβολιασου και πηγαινε οπου θες!
    τα ιωαννινα ειναι μια πολυ μελαγχολικη επαρχιακη πολη, οπως και οι περισσοτερες πολεις που εχουν λιμνη. καταθλιψη, σκετη...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Επισης γενικα καλο ειναι στη ζωη να στηριζουμε τις επιλογες μας,ακομα και αν αυτες ειναι λαθος.Κανω μια επιλογη και πορευομαι με αυτο που επελεξα.Μπορει στην πορεια ν ακαταλαβω οτι ηταν λαθος η επιλογη μου.Κοιταω πως θα διορθωσω τις συνεπειες της λαθος επιλογης μου και πως θα κανω οτι καλυτερο μπορω με βαση τα δεδομενα της ζωης μου.Το να κλαιγομαι στα 34 για την λαθος επιλογη που εκανα στα 18 ειναι ατοπο τελειως.

    Επισης επειδη αναφερεις οτι θελεις να κανεις οικογενεια και μπραβο σου και στο ευχομαι ειλικρινα...σα συμβουλη στο λεω...μη μπεις στη διαδικασια να κανεις οικογενεια κουβαλώντας απωθημενα απο το τι θα ήθελα να εχω κανει στη ζωη μου αλλα δεν το εκανα.Βαλε τελεια στο παρελθον και προχωρα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Πώς τους πετσοκοψες ετσι;
    Οχι Μην το λες αυτο. Φυσικα μολις μου περιεγράψες κάποιους από τον τόπο μου, που τώρα βγαίνουν με κάτι κούκλες Ρωσίδες, Ουκρανες κτλ. Κάθε τόπος έχει τα καλά και τα κακα του . Για κάποιους τα κακα μπορεί να είναι και καλά.
    Θες να πεις ότι είναι.περιπου το ίδιο.με κάποιους που σπούδασαν πχ Ξάνθη.;
    Άσχετα από αυτό, είναι πανέμορφα και τα γύρω χωριά Επίσης. Θα ηθελα να τα επισκεφτώ μια μέρα, και θα το κανω.
    Χωριά και κορφοβούνια , έχει ωραία όλη η ελλάδα. Μια χαρά για τουρισμό . Κάτι που το κάνεις και μεσήλικας και το κάνεις και 90ρης με ομαδικές εκδρομές.Ξέρω πολλούς.
    Οπότε ... μην σκας. Από τα γιάννενα, έχασες μερικά γκομενιλίκια που κάνουν όλες οι φοιτήτριες εκεί , ειδικά όσες είναι από χωριά/επαρχια και κλειστές κοινωνίες.
    Αν θες, κάνεις καλύτερα τώρα . Αν δεν κάνεις, πιθανόν να μην τα έκανες και στα γιάννενα τότε. Δεν μου φαίνεσαι για γυναίκα που θα υπέκυπτες στην κουλτούρα
    κανενός ορεσίβιου διανοούμενου φοιτητή , με συρμάτινα γυαλιά και μουστάκια μούσια νταρτανιάν , συνδιασμένα με καστόρ μποτίνι και χλαίνη του ελληνικού στρατού, ο οποίος το παίζει μπάρμαν ποιητής.

    Στην κύπρο , είναι ευκολότερο να βρεις και άνδρα μέσο συντηρητικό , καλά στα οικονομικά του , λόγω οικονομίας όπως σου είπα. Έχεις και μικρότερο ανταγωνισμό . Φαντάζομαι δεν πας για τους τοπ με τα bentley, range rover , jaguar κτλ , που κυνηγάνε ρώσικα ελάφια ! Σε εκείνο το level ο ανταγωνισμός είναι πάντα ζόρικος και βρώμικος.

    Εφόσον είσαι οκ από εμφάνιση , απλά χρειάζεται να βγαίνεις. Κάποιες δραστηριότητες, κουβεντούλα κτλ και θα έρθουν μόνοι τους ! Όσοι έχουν σπουδάσει εκτός και κάνουν τα πρώτα επαγγελμτικά βήματα, αν δεν τους έχουν στήσει κανένα προξενιό οι μανάδες τους, διοαθέσιμοι είναι . Εκεί θα ψαρέψεις. Μη χάσεις χρόνο με μικρότερους.
    ΑΠΛΑ ΒΓΕΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΗ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ. Γιατί σε 10 χρόνια ... θα κλαις για την απραγία στα 34 ΚΑΙ ΤΟΤΕ , ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΧΡΟΝΟΣ !
    Τώρα , όχι ΑΚΟΜΗ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Αγαπητή θεματοθέτρια,
    διαβάζοντας κάποια πράγματα που έχεις γράψει, εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που έχει προσπαθήσει αρκετά και έχει καταφέρει αρκετά σπουδαία πράγματα. Αυτό που κατά τη γνώμη μου σε βασανίζει δεν είναι το τι έχεις καταφέρει αλλά τα πολύ υψηλά στάνταρ που έχεις για τον εαυτό σου, τα οποία όταν δεν τα πληροίς νιώθεις κατώτερη και υποδέεστερη. Μου κάνει τρομερή εντύπωση για παράδειγμα το ότι όπως λες ένιωθες η τελευταία των τελευταίων επειδή δεν τλειωσες στα 22-23. αυτό είναι ενα πολύ άκαμπτο και σκληρό κριτήριο που έθεσες στον εαυτό σου όταν μάλιστα η μισή Ελλάδα έχει αργήσει να πάρει το πτυχίο της.
    Αυτά τα σκληρά και συστηρά κριτήρια που έχεις για τον εαυτό σου, σου δημιουργούν προβλήματα σε διάφορους τομείς, σε μπλοκάρουν. Με αποτέλεσμα να απομακρύνεσαι από φιλικά πρόσωπα για να μην νιώθεις ανεπαρκής. Εδώ βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για το τι οι άλλοι σκέφτονται για σένα αλλά στην πραγματικότητα αντανακλάς στους άλλους τις δικές σου πεποιθήσεις.
    Έχεις μπει σε έναν μυρηκασμό αυτή την στιγμή, προσπαθείς να κάνεις problem solving στο παρελθόν. Ακυρωνεις ή μειώνεις κάθε επιτυχία σου και τα υψηλά στάνταρ σου κάνουν πάρτυ λέγοντας σου ότι είσαι ανεπαρκής και κατώτερη. Το σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι μπορεί να μην βρίσκεσαι τώρα στο επιθυμητό επίπεδο και χρειάζεται λίγη προσπάθεια να φτάσεις εκεί αλλά ταυτόχρονα να αναγνωρίσεις τις επιτυχίες σου και προπάντων να δουλέψεις τα αυστηρά κριτήρια για τον εαυτό σου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μακάρι να γυρνούσα το χρόνο πίσω.
    By Dimitra01 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-2021, 21:46
  2. Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω
    By Laila in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 01-05-2021, 13:41
  3. αμα γυριζατε πισω στο χρονο
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 26-12-2015, 05:12
  4. Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 29-10-2011, 22:59
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •