Να γύριζα το χρόνο πισω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17

    Να γύριζα το χρόνο πισω

    Γεια σας. Καινούργια,εδώ. Αποφάσισα και τη να γράψω κσποία λόγια.
    Είναι πολύ απογοητευμένη από το πως εξελίχθηκαν καποια πράγματα στη ζωή μου.
    Μακάρι να γύριζα το χρόνο πίσω, μακάρι να ξυπνούσα και να,ειμουν 17 χρονών να ξανάρχισω την ενήλικη ζωή μου. Να ζουσα τη ζωη μου και να ξερω οτι οτι ασχημες στιγμες έρθουν θα περάσουν . Και να μην έχω φτάσει 34 και να μετανιώνω για πολλά πράγματα.

    Να πω ότι δε ζω Ελλαδα. Θα ηθελανα οω την ιστορια μου σε όποιον ενδιαφέρεται να τη διαβάσει.
    Όταν δίναμε εξετάσεις πέρασα στο οικονομικό ιωαννινων όμως είπα να μην πάω και να σπουδάσω εδώ. Ήταν μια περίεργη περιοδος δεν ήξερα που μου παν τα 4. Και επίσης δεν ένιωθα να,αποχωριστώ τη μαμά μου. (Κορόιδεψετε ελευθερα) Μετά το πρώτο διάστημα κατάλαβα ότι ήταν μεγάλο λάθος. Ότι έπρεπε να πάω για αυτό το λόγο. Να απογαλακτιστω, να γνωρίσω καινούργια άτομα. Τότε πίστευα ότι θα κρατούσα επαφές με τις φίλες μου.
    Μετά ντρεπόμουν που αυτές έκαναν τη ζωή τους και εγω όχι.
    Άρχισα να σπουδάζω στη πόλη μου τον επαγγελματικό κλάδο της λογιστικής ACCA. Δυσκολεύτηκα παρά πολύ,εκεί που οι συμμαθήτριες μου τελείωνα εγω δίνουν στα μισά. Τελοσπαντον κούτσα στραβά τελείωσα και έκανα εργασία και πήρα και το πτυχίο έκτος από τον τίτλο. Όμως ακόμα ενιωθα κατώτερη που επέλεξα να μείνω Κύπρο.
    Να πω ότι δεν έζησα φοιτητική ζωή φου ολοι στα τμηματα μου ητα μεγαλυτεροι και ειχα δουλεια. Αυτο είναι κάτι που με τρωει μεχρι και σημερα.
    Έκοψα επαφές με τις Τότε φίλες μου και δεν ήξερα τίποτα έβλεπα μόνο φωτο στο FB και ζήλευα.
    Αυτό μου δημιουργησε σύμπλεγμα κατωτερότητας. Όταν θυμάμαι εκείνη τη περιοδο τη θυμάμαι κάπως θολά. Δεν ξέρω που βρισκόμουν.
    Last edited by Annna; 16-01-2022 at 08:57.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Είναι η πρώτη φορά που τα γράφω για να τα διαβάσει άλλος.

    Τέλος πάντων κατά τη διάρκεια των σπουδών και αφού όλοι ήταν μεγαλύτεροι και δούλευαν άκουγα διαφορά για τη δουλειά του λογιστή και πως είναι και αυτό με έκανε να μισήσω το επάγγελμα και να φοβάμαι να ψάξω για δουλειά. Είχα αυτό το κακο να λαμβάνει υπόψιν το τι λένε οι άλλοι. Δεν φανταζομουνα ότι το έκαναν για να μην τους ζηλεύουν οι άλλοι.
    Ακόμα και πριν να τελείωσα άρχισα να ψάχνω για δουλειά αφου δεν πήγαινε άλλο. Είχα σκεφτεί ουκ ολίγες φορές να τα παρατήσω όμως συνέχισα γιατί ήμουν στα μισά.
    Εκεί γύρω στο 2011 άρχισα να στέλνω αιτήσεις. Κακή περίοδος τότε που η οικονομική κρίση κτύπησε για τ καλά.
    Αντι να εργοδοτουν, οι εργοδότες απελυαν
    Στα ιντερβιου που πήγαινα κανείς δεν με έπαιρνε.
    Έχασε και ο μπαμπάς τη δουλειά του. Περάσαμε δύσκολα οικονομικά.
    Μετά ήρθε και η κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος και το κούρεμα καταθέσεων. Εμείς δεν είχαμε άρα δεν μας κούρεψαν. αυτό όμως πάλι επηρέασε την οικονομία. Ξαφνικά σταμάτησαν οι αγγελίες για δουλειά.
    Βρήκα δουλειά το 2014. Σε λογιστήριο.
    Το λάθος μου ήταν ότι δεν πήγα κάπου αλλού για αρχή. Ταμείας, πωλήτρια να δω πως είναι η ζωή.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Κατά τη διάρκεια των χρόνων που σπούδαζα δεν θυμάμαι να χάρηκα ποτέ. Είχα κλειστεί στον εαυτό μου έκανα λάθη πληγωσα ανθρώπους. Δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στο εαυτό μου αυτό που μου έκανα. Πιστεύω η ζωή μου θα κυλούσε διαφορετικά αν πήγαινα ιωαννινα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Ετσι μου ρχεται να σου κανω μιαν αγκαλια! Ειμαι 2 δεκαετιες μεγαλυτερη σου οποτε εχω πιο πολλα πραγματα να μετανιωνω. Εκανα σχεδον το ιδιο λαθος με σενα, επισης κι αλλα λαθη στην πορεια της ζωης μου. Λαθος επιλογες, καταλαβαινεις τι εννοω. Σε καθε αποφαση υπαρχει ενα σταυροδρομι , επιλεγεις ενα δρομο, αλλα παντα θ αναρωτιεσαι τι θα γινοταν αν επαιρνες τον αλλο. Ομως τωρα προχωρησες , μην σκεφτεσαι τα παλια, αξιοποιησε αυτα που εμαθες , ο δρομος που πηρες ολο και κατι ευχαριστο θα σου φερει (εμένα προσωπικα μου εφερε!). Μηπως στα Γιαννενα ξερεις τι θα συναντουσες? Ο χρονος παει μονο μπροστα προς τα εκει να κοιτας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Αα επισης η δουλεια του λογιστη ειναι πολυ καλη και προσοδοφορα, οποιαδηποτε αλλωστε εργασια κραταει το μυαλο μακρυα απο δυσαρεστες σκεψεις και πισογυρισματα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Οικονομικά θα σπούδαζα πάλι στα λογίστρια θα δουλευα πάλι. Έχω μετανιώσει πολύ έχουν περασει 15 χρόνια και ακόμα με τρώει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το λαθος σου δεν ειναι που δεν πηγες Ιωαννινα..το λαθος σου ειναι που αντι να κοιτας μπροστα εχεις κολλησει στο παρελθον και στα λαθη που εκανες και στο τι θα γινοταν εαν.Τραβα μια κοκκινη γραμμη ξεχνα το παρελθον και κοιτα μπροστα.λαθη ολοι κανουμε.Το βασικο ειναι να μαθαινεις και να κοιτας μπροστα.Οχι να μιζεριαζεις μια ζωη και να αφηνεις τη ζωη να φευγει .Καλως κακως τελειωσες τη σχολη,βρηκες και μια δουλεια μπραβο σου.Τωρα σε τι φαση εισαι?Ποιο ειναι τωρα αυτο που δε σου αρεσει στη ζωη σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν γυρναγε ο χρονος πισω , θαλλαζα πολλα πραματα , παρα πολλα , μεγαλωνεις, μεγαλωνεις , φτανεις καποια ηλικια , και τοτε βλεπεις τα λαθη πουχεις κανει ...........και ολοι οι μη εγωιστες-στριες φιλοι μου το ιδιο λενε .......στα low 30s λες εχω χρονο, εχω χρονο, μολις μεγαλωσεις , πας οπως εγω 60 , αιφνης δεν σου φτανει ο χρονος , σκεφτεσαι ' ποσα καλα καλοκαιρια μου εμειναν ? ΄., και δεν εχουν μεινει και πολλα , σκεφτεσαι οτι σπαταλησες τον χρονο σου σε επουσιωδη πραματα .........ζωη το λενε αυτο .................τουλαχιστον ετσι συμβαινει σεμενα και σε φιλους μου ......και για καποιους ειχα μια ' επιτυχημενη πορεια ' στην ζωη μου .......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το λαθος σου δεν ειναι που δεν πηγες Ιωαννινα..το λαθος σου ειναι που αντι να κοιτας μπροστα εχεις κολλησει στο παρελθον και στα λαθη που εκανες και στο τι θα γινοταν εαν.Τραβα μια κοκκινη γραμμη ξεχνα το παρελθον και κοιτα μπροστα.λαθη ολοι κανουμε.Το βασικο ειναι να μαθαινεις και να κοιτας μπροστα.Οχι να μιζεριαζεις μια ζωη και να αφηνεις τη ζωη να φευγει .Καλως κακως τελειωσες τη σχολη,βρηκες και μια δουλεια μπραβο σου.Τωρα σε τι φαση εισαι?Ποιο ειναι τωρα αυτο που δε σου αρεσει στη ζωη σου?
    Άλλαξα δουλειά ακόμα 2 φορές. Πηγα σε ένα γραφείο λογιστικό κάποιες ώρες και τις υπόλοιπες ταμίας, όμως έπεσε ο κοβιτ και ο άνθρωπος έκλεισε το γραφείο του αφού όλοι οι πελάτες του ήταν τουριστικές επιχειρήσεις. Τώρα είμαι μόνο ταμίας.
    Στέλνω αιτήσεις ομως δεν με κάλουν τις πλείστες φορες .
    Δεν μου αρέσει που δεν έζησα ανέμελα χρόνια.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Ξεχνά το παρελθόν. Οποία απόφαση και αν πήρες αστην πίσω και ξεκινα από την αρχή. Αν έπαιρνες άλλη απόφαση πάλι μπορεί να μετανιωνες. Είσαι νέα κανε τώρα τη ζωή που θες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Annna View Post
    Άλλαξα δουλειά ακόμα 2 φορές. Πηγα σε ένα γραφείο λογιστικό κάποιες ώρες και τις υπόλοιπες ταμίας, όμως έπεσε ο κοβιτ και ο άνθρωπος έκλεισε το γραφείο του αφού όλοι οι πελάτες του ήταν τουριστικές επιχειρήσεις. Τώρα είμαι μόνο ταμίας.
    Στέλνω αιτήσεις ομως δεν με κάλουν τις πλείστες φορες .
    Δεν μου αρέσει που δεν έζησα ανέμελα χρόνια.

    Εχεις μια ισως ψευτικη ιδεα για το τι θα ζουσες αν πηγαινες αλλου να σπουδασεις.κι εκει δυσκολιες θα ειχες...δε μπορεις να ξερεςι πως θα ειχαν ερθει τα πραγματα.Τοπιο ευκολο ειναι να λεμε αν δεν ειχα κανει αυτο και ειχα κανει εκεινο θα ημουν καλυτερα...αυτο ομως ποιος το ξερει?Κανεις...οποτε ασε το τι θα γινοταν και κοιτα το τωρα.Εκτος απο δουλεια τι αλλο κανεις?Αχολεισαι με κατι αλλο?Εχεις καποιο χομπι?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Ίσως να έχω ψεύτικη ιδέα όμως αυτό το δεν ξέρω τι θα γινόταν μου την σπάει.
    Προ κοβιντ πήγαινα γυμναστήριο, ξένες γλώσσες βόλτες, εκδρομές. Τώρα απολύτως τίποτα. Στη δουλειά είμασταν κλειστοί λόγω lockdown 3 μήνες και τη δεύτερη φορά 6 μήνες και από το δεύτερο λοκνταουν και μετα δεν έχω όρεξη για τίποτα. Δουλεύω τα Σ/Κ άρα οι εκδρομές γίνονται μόνο αν πάρω άδεια που δύσκολα μπορώ.
    Για Καφέ δεν μπορώ να πηγαίνω πλέον γιατί δεν μου επιτρέπεται ούσα ανεμβολιαστη. Θελω να αρχισω γυμναστηριο ξανά όμως με τόσες ανάσες εκεί μέσα το αποφεύγω.
    δεν έχω κάποιο χόμπι. Λες και έχει σταματήσει η ζωή μου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Και απέκτησα πολλά κόμπλεξ κατωτερότητας όλον αυτόν το καιρό. Να φανταστείς επειδή δεν τελείωσα στα 22-23 όπως οι συνομηλικες ενιωθα πιο τελευταια απο τον τελευταιο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το ιδιο πανω κατω ζουμε πολλοι...εχει παει η ζωη μας πισω λογω κοβιντ δυστυχως.Λιγο υπομονη.κατα τ αλλα μια χαρα σε βρισκω.Πατα στα ποδια σου και κοιτα μπροστα και κανε μονο θετικες σκεψεις.τα καλυτερα ειναι αυτα που ερχονται οχι αυτα που περασαν.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Ξεχνά το παρελθόν. Οποία απόφαση και αν πήρες αστην πίσω και ξεκινα από την αρχή. Αν έπαιρνες άλλη απόφαση πάλι μπορεί να μετανιωνες. Είσαι νέα κανε τώρα τη ζωή που θες.
    Εεε νέα δεν με λες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μακάρι να γυρνούσα το χρόνο πίσω.
    By Dimitra01 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-2021, 22:46
  2. Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω
    By Laila in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 01-05-2021, 14:41
  3. αμα γυριζατε πισω στο χρονο
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 26-12-2015, 06:12
  4. Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 29-10-2011, 23:59
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •