Έχασα τη γευση μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Ειχα παθει το ιδιο το 2009 με τον h1n1 που τσίμπησα σε ενα αεροδρόμιο. Εκανε ενα μηνα να περάσει.
    Να σου πω δεν εδωσα και πολύ σημασία, περασε σταδιακά και επανήλθαν ολα.
    Σε ευχαριστω τοσο πολυ! Με παρηγορει αυτο!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Απλα ελπιζω να ειναι απο το κρυωμα κ να μην εκανα εγω τη ζημια με τα σπρει κ ολα αυτα που εριχνα..δεν ενιωθες κ εσυ το παραμικρο; εγω κ λεμονι να στυψω μεσα στο στομα, δε νιωθω τιποτα..
    αν ειναι απο γαργαρα η σπρει, δεν μπορεις να παθεις μονιμη βλαβη. μολις σταματησεις το φαρμακο, επανερχεται η γευση.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ειναι απο γαργαρα η σπρει, δεν μπορεις να παθεις μονιμη βλαβη. μολις σταματησεις το φαρμακο, επανερχεται η γευση.
    Τα εχω σταματησει πανω απο 10 μερες τωρα..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Τα εχω σταματησει πανω απο 10 μερες τωρα..
    πανω απο 10 μερες, δεν ειναι απ αυτο..

  5. #20
    blackcrow
    Guest
    Λοιπόν το ίδιο έχω και εγώ. Έκανα τρία pcr, πολλά ράπιντ και seld test. Δεν ήταν κορονοιός αλλά είχα φλεγμονή στο φάρυγγα. Νοσηλεύτηκα, πήρα ενδοφλέβια αντιβίωση και κορτιζόνη. Βγαίνοντας είχα χάσει τη γεύση. Όχι ακριβώς αλλά το γλυκό μου φαίνονταν πικρό, άλλες φορές είχα αλμυρή γεύση και τώρα έχω γλυκιά αλλά μόνο από τη μια μεριά του φάρυγγα. Ο γιατρός μου είπε ότι η φλεγμονή είχε επηρεάσει και τη γλώσσα και ιδιαίτερα το σημείο που είναι οι γευστικοί κάλυκες. Κάνω υπομονή, τίποτε άλλο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Λοιπόν το ίδιο έχω και εγώ. Έκανα τρία pcr, πολλά ράπιντ και seld test. Δεν ήταν κορονοιός αλλά είχα φλεγμονή στο φάρυγγα. Νοσηλεύτηκα, πήρα ενδοφλέβια αντιβίωση και κορτιζόνη. Βγαίνοντας είχα χάσει τη γεύση. Όχι ακριβώς αλλά το γλυκό μου φαίνονταν πικρό, άλλες φορές είχα αλμυρή γεύση και τώρα έχω γλυκιά αλλά μόνο από τη μια μεριά του φάρυγγα. Ο γιατρός μου είπε ότι η φλεγμονή είχε επηρεάσει και τη γλώσσα και ιδιαίτερα το σημείο που είναι οι γευστικοί κάλυκες. Κάνω υπομονή, τίποτε άλλο.
    Καταλαβαινω..εγω ειμαι λιγο διαφορετικη περιπτωση διοτι δε νιωθω το παραμικρο. Ουτε αλμυρο, ουτε γλυκο, ουτε τιποτα αλλο. Το απολυτο μηδεν. Ριχνω αλατι ή λεμονι στη γλωσσα και τιποτα. Υπομονη δεν εχω προβλημα να κανω, αρκει να επανελθει κ να μη μεινει μονιμο. Αυτη ειναι η διαρκης σκεψη μου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    παντως, συνεχισε τα τεστ για κορονοιο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παντως, συνεχισε τα τεστ για κορονοιο...
    Εκανα παλι pcr σημερα.. Θα βγει το βραδυ.. Αν ηταν ομως covid δε θα ειχε πειραχτει κ η οσφρηση;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Όχι απαραίτητα. Άλλοι χάνουν μόνο όσφρηση
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Εκανα παλι pcr σημερα.. Θα βγει το βραδυ.. Αν ηταν ομως covid δε θα ειχε πειραχτει κ η οσφρηση;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όχι απαραίτητα. Άλλοι χάνουν μόνο όσφρηση
    Η οσφρηση ναι..αλλα μονο η γευση ειναι σπανιο..κ αν γινει δεν ευθυνονται λοιμωξεις για αυτο..αλλα πιο σοβαρα ευθυνονται..εχω αποκαρδιωθει..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Επανερχομαι παιδια..εχουμε εξακριβωσει οτι δεν ειναι covid αυτο που εχω..εχω ξεκινησει μερες τωρα τη ληψη κορτιζονης. Καμια αλλαγη..ειμαι κ χειροτερα..εχω πολυ πολυ εντονη ξηροστομια, αισθημα καυσου κ αλμυρας, ειδικα στη γλωσσα..η γευση ωστοσο απτοητη..ακομα τα ιδια..δεν καταλαβαινω τι τρωω..αυτοι που εχετε περασει κατι αντιστοιχο, ειχατε κ θεματα τετοια μαζι με την απωλεια γευσης; δεν μπορω ρε παιδια αλλο..ειμαι απελπισμενη γιατι δεν ξερουν τι το προκαλεσε..
    Last edited by PenyP; 25-01-2022 at 17:33.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να ρωτησω , μηπως βουρτσιζεις την γλωσσα σου ?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Τη βουρτσισα καποιες φορες εντονα οταν ειχα ηδη χασει τη γευση μου, επειδη ειχα απελπιστει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μην την βουρτσιζεις καθολου γιατι καταστρεφεις την χλωριδα της , κι εγω που την βουρτσιζα , ειχα αισθημα καυσου/ξηροστομιας , και μερικη απωλεια γευσης , ειδα κι αποειδα και πηγα στον ΩΡΛ, αυτος μουπε για την καταστροφη της χλωριδας , δεν το ξανακανα , και επανηλθαν ολα στο φυσιολογικο, αυτο φυσικα δεν απαντα στο ερωτημα σου , γιατι εσυ την βουρτσιζες αφου ειχες χασει την αισθηση της γευσης , παντως μην το κανεις ......

  15. #30
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Επανερχομαι παιδια..εχουμε εξακριβωσει οτι δεν ειναι covid αυτο που εχω..εχω ξεκινησει μερες τωρα τη ληψη κορτιζονης. Καμια αλλαγη..ειμαι κ χειροτερα..εχω πολυ πολυ εντονη ξηροστομια, αισθημα καυσου κ αλμυρας, ειδικα στη γλωσσα..η γευση ωστοσο απτοητη..ακομα τα ιδια..δεν καταλαβαινω τι τρωω..αυτοι που εχετε περασει κατι αντιστοιχο, ειχατε κ θεματα τετοια μαζι με την απωλεια γευσης; δεν μπορω ρε παιδια αλλο..ειμαι απελπισμενη γιατι δεν ξερουν τι το προκαλεσε..
    Κι εγώ συνεχίζω στο ίδιο τέμπο. Όχι με πλήρης απώλεια γεύσης αλλά με αίσθηση αλμύρας. Επίσης έχω και δυσκολία στην κατάποση. Σαν να μου στέκεται κάτι στο λαιμό. Υπενθυμίζω ότι είχα λοίμωξη στο φάρυγγα με φλεγμονή. Πήρα κορτιζόνη και αντιβίωση για πολλές μέρες. Σήμερα μου είπε κάποιος μη τυχόν και προέρχεται από το στομάχι, από παλινδρόμηση στο λάρυγγα ή στον οισοφάγο. Θα δω και πάλι ΩΡΛ κι αν δεν βγάλει άκρη θα πάω σε Γαστρεντερολόγο.
    Μπορεί να είναι και από τα φάρμακα, από την αντιβίωση. Προσωπικά αισιοδοξώ ότι θα επανέλθει.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω μια παραξενη γευση στο στομα μου
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 19:46
  2. Ψυχοσοματικο μουδιασμα και γευση
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-2021, 01:29
  3. Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος
    By Antonis8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 156
    Last Post: 22-06-2020, 15:53
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 14:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •