Έχασα τη γευση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Έχασα τη γευση μου

    Καλησπερα παιδια..ειμαι 33 ετων..αντιμετωπιζω αρκετες μερες τωρα την παντελη απουσια γευσης. Τα Χριστουγεννα περασα ενα κρυωμα κ μου εδωσαν αντιβιωση. Εγω απο το φοβο επειδη ηταν γιορτες κ ηθελα να αναρρωσω, ειχα παρει διαφορα σπρει λαιμου, καραμελες κ ενα διαλυμα για γαργαρες το οποιο απο δικη μου απροσεξια το χρησιμοποιουσα αναραιωτο ενω επρεπε να το διαλυω σε νερο..χρησιμοποιουσα μπολικα μεσα στη μερα ομολογουμενως..μολις τελειωσα την αντιβιωση (ειχα ακομα μπουκωμα κ φαρυγγιτιδα) αρχισα να νιωθω αλλοιωσεις στη γευση μου..δλδ το γλυκο το ενιωθα πικρο κλπ..δεν εδωσα σημασια γιατι θεωρησα οτι ηταν λογω μυτης..ωστοσο οσφρηση ειχα κ εχω διαρκως μια χαρα..ξαφνικα υποτροπιασα παλι, με πονολαιμο κ θεματα με τη μυτη..παω νοσοκομειο κ μου δινουν αντιβιωση για το ιγμοριο..λιγο πριν την ξεκινησω διαπιστωνω πως εχω χασει τελειως τη γευση μου..εκτοτε δε νιωθω τιποτα..δεν ειναι κορονοιος! Φοβαμαι μην εχω κανει εγω τη ζημια..μου το ειπε κ ο ωρλ πως ολα αυτα τα σπρει, καραμελες κλπ μουδιαζουν τους γευστικους καλυκες..αυριο θα παω στον ωρλ ξανα βεβαια. ΕΠΙΣΗΣ 4 μερες τωρα νιωθω μια μονιμη αλμυρη γευση στο στομα ενω δεν τρωω..ειμαι σε καταθλιψη..εχω κ τον ανδρα μου 33 ετων παλικαρι που ειναι καρκινοπαθης κ του εχω βγαλει το λαδι..αλλα η γλωσσα μου ειναι νεκρη..δε νιωθω το παραμικρο..ολο αυτο με εχει καταβαλλει παρα πολυ..περασαν 13 μερες κ δεν υπαρχει αλλαγη..μονο κιλα χανω..τπτ αλλο..το εχει παθει καποιος αλλος αυτο; κ αν ναι, πως το διαχειριστηκατε; εγω αδυνατω να λειτουργησω στην καθημερινοτητα μου..σκεφτομαι διαρκως αυτο..
    Last edited by PenyP; 16-01-2022 at 14:33.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Κορονοιος ειναι φιλη μου
    Απλα την νεα μεταλλαξη δεν την πιανουν πολλες φορες τα σελφ και τα ραπιντ. Θελει μοριακο. Εχουν αρρωστησει το 98% των φιλων μου κ μονο το μοριακο το εδειξε.
    Και να σου περασε ο κοβιντ μπορει να περασει μηνας να ξαναβρεις γευση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Κορονοιος ειναι φιλη μου
    Απλα την νεα μεταλλαξη δεν την πιανουν πολλες φορες τα σελφ και τα ραπιντ. Θελει μοριακο. Εχουν αρρωστησει το 98% των φιλων μου κ μονο το μοριακο το εδειξε.
    Και να σου περασε ο κοβιντ μπορει να περασει μηνας να ξαναβρεις γευση
    Κ εγω το πρωτο που σκεφτηκα αυτο ηταν αλλα εχω κανει παρα πολλα τεστ και μοριακο..ολα αρνητικα ειναι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Μηπως οταν εκανες το μοριακο ηταν πριν σε πιασουν τα εντονα συμπτωματα η αφου σου περασε;
    Παντως γενικα και με τα κοινα κρυολογηματα αλλοιώνεται η γεύση μας
    Επισης οταν παιρνουμε αντιβιωση ολα μας φαινονται πικρα
    Προσπαθησε να ηρεμησεις, δωσε λιγες μερες περιθωριο να δεις πως θα παει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Μηπως οταν εκανες το μοριακο ηταν πριν σε πιασουν τα εντονα συμπτωματα η αφου σου περασε;
    Παντως γενικα και με τα κοινα κρυολογηματα αλλοιώνεται η γεύση μας
    Επισης οταν παιρνουμε αντιβιωση ολα μας φαινονται πικρα
    Προσπαθησε να ηρεμησεις, δωσε λιγες μερες περιθωριο να δεις πως θα παει.
    Το εκανα οταν ειχα πολυ εντονα συμπτωματα.. απλα εχω αγχωθει γιατι ο ωρλ ειπε πως μπορει να το προκαλεσα εγω απο τα σπρει κλπ..γιατι ολα αυτα προκαλουν μουδιασμα στους γευστικους καλυκες..δεν ξερω κατα ποσο ειναι αναστρεψιμο αν ειναι κατι τετοιο. Παντως ειναι σκετη δυστυχια το να μην μπορεις να φας τπτ.. ειτε φαω ξυλο ειτε φαγητο, το ιδιο πραγμα..

  6. #6
    Κορονοιος είναι, χαλάρωσε όσο μπορείς, το έπαθα κ εγώ, σχεδόν έχει περάσει τώρα, καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι, όμως κάνε υπομονή...
    Εννοείται πως δε θα τον ανίχνευσαν τα τεστ...είχες κάνει εμβόλιο? Τότε ανιχνεύεται ακόμη πιο δυσκολα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Κορονοιος είναι, χαλάρωσε όσο μπορείς, το έπαθα κ εγώ, σχεδόν έχει περάσει τώρα, καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι, όμως κάνε υπομονή...
    Εννοείται πως δε θα τον ανίχνευσαν τα τεστ...είχες κάνει εμβόλιο? Τότε ανιχνεύεται ακόμη πιο δυσκολα
    Ναι εχω κανει 2 δοσεις απο τον Ιουλιο..οσφρηση ομως εχω κανονικοτατα..εχω κανει πανω απο 10 τεστ..δε θα εδειχνε καποιο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Ναι εχω κανει 2 δοσεις απο τον Ιουλιο..οσφρηση ομως εχω κανονικοτατα..εχω κανει πανω απο 10 τεστ..δε θα εδειχνε καποιο;
    Επισης τοσες μερες μετα, ολο κ καποιον απο τους κοντινους θα ειχα κολλησει αν ηταν covid.. αυτο σκεφτομαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Κανε ενα τεστ αντισωματων σε λιγο ισως το δεις απο εκει
    Το μοριακο θεωρω θα εδειχνε αλλα κ παλι ξερω περιπτωσεις που επρεπε να κανουν δευτερη φορα για να δειξει επειδη το εκαναν νωρις

    Επισης, τι νεα μοδα ειναι αυτη ρε παιδια να παιρνουμε μονοι μας 800 φαρμακα χωρις τη συμβουλη γιατρου; δεν εχω παρει ποτε μου ουτε γαργαρες, ουτε σπρει, αντε καμια καραμελα. Απο την στιγμη που επαιρνες αντιβιωση ποιος ο λογος να επιβαρυνεις κ αλλο τον οργανισμο σου με περιττά πραγματα; Less is more που λενε κ στο χωριο μου. 1000 φορες καλυτερα να πινεις ζεστα βοτανα που βοηθάνε παρα πολυ σε κοινα κρυολογηματα παρα ολες αυτες τις χαζομαρες. Δεν θελω να σε κανω να νιωσεις ασχημα, προσεχε ομως τον εαυτο σου λιγο παραπανω!
    Τσπ ολα αυτα προκαλουν ζημια εαν κανεις μακροχρονια κ αλογιστη χρηση, δεν θεωρω οτι τα πηρες τοσο ωστε να σου προκαλεσαν βλαβη. Και να το εκαναν θα ειναι πολυ προσωρινο
    (Αν κ ακομα πιστευω πως εχεις κοβιντ)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Κανε ενα τεστ αντισωματων σε λιγο ισως το δεις απο εκει
    Το μοριακο θεωρω θα εδειχνε αλλα κ παλι ξερω περιπτωσεις που επρεπε να κανουν δευτερη φορα για να δειξει επειδη το εκαναν νωρις

    Επισης, τι νεα μοδα ειναι αυτη ρε παιδια να παιρνουμε μονοι μας 800 φαρμακα χωρις τη συμβουλη γιατρου; δεν εχω παρει ποτε μου ουτε γαργαρες, ουτε σπρει, αντε καμια καραμελα. Απο την στιγμη που επαιρνες αντιβιωση ποιος ο λογος να επιβαρυνεις κ αλλο τον οργανισμο σου με περιττά πραγματα; Less is more που λενε κ στο χωριο μου. 1000 φορες καλυτερα να πινεις ζεστα βοτανα που βοηθάνε παρα πολυ σε κοινα κρυολογηματα παρα ολες αυτες τις χαζομαρες. Δεν θελω να σε κανω να νιωσεις ασχημα, προσεχε ομως τον εαυτο σου λιγο παραπανω!
    Τσπ ολα αυτα προκαλουν ζημια εαν κανεις μακροχρονια κ αλογιστη χρηση, δεν θεωρω οτι τα πηρες τοσο ωστε να σου προκαλεσαν βλαβη. Και να το εκαναν θα ειναι πολυ προσωρινο
    (Αν κ ακομα πιστευω πως εχεις κοβιντ)
    Εχεις δικιο..δεν τα πηρα μονη μου..απλα τα χρησιμοποιησα περισσοτερες φορες απο αυτο που επρεπε..επειδη οπως ειπα κ στο πρωτο μου post ο ανδρας μου ειναι νεο παιδι κ καρκινοπαθης, ημουν σε πανικο μην τον κολλησω κατι κ ετσι τα εκανα ολα σε μια υπερβολη..ωστοσο μου φαινεται ακραιο για 10 μερες να εκανα τετοια ζημια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Είχα χάσει τη γεύση μου μετά από ένα κρύωμα (γρίπη ενδεχομένως) για περίπου ένα ολόκληρο μήνα. Αυτό συνέβει πριν 9-10 χρόνια. Επανήλθε φυσικά. Δεν είναι "προνόμιο" μόνο του κορονοϊού. Οπότε υπομονή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Είχα χάσει τη γεύση μου μετά από ένα κρύωμα (γρίπη ενδεχομένως) για περίπου ένα ολόκληρο μήνα. Αυτό συνέβει πριν 9-10 χρόνια. Επανήλθε φυσικά. Δεν είναι "προνόμιο" μόνο του κορονοϊού. Οπότε υπομονή.
    Απλα ελπιζω να ειναι απο το κρυωμα κ να μην εκανα εγω τη ζημια με τα σπρει κ ολα αυτα που εριχνα..δεν ενιωθες κ εσυ το παραμικρο; εγω κ λεμονι να στυψω μεσα στο στομα, δε νιωθω τιποτα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Απλα ελπιζω να ειναι απο το κρυωμα κ να μην εκανα εγω τη ζημια με τα σπρει κ ολα αυτα που εριχνα..δεν ενιωθες κ εσυ το παραμικρο; εγω κ λεμονι να στυψω μεσα στο στομα, δε νιωθω τιποτα..
    Οτιδήποτε κι αν έτρωγα ήταν σα να πίνω νερό. Ένα τίποτα κυριολεκτικά. Έπειτα από κάποιες μέρες που με απασχολούσε αρκετά το θέμα σταμάτησα να δίνω σημασία και κάποια στιγμή επανήλθε η γεύση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Οτιδήποτε κι αν έτρωγα ήταν σα να πίνω νερό. Ένα τίποτα κυριολεκτικά. Έπειτα από κάποιες μέρες που με απασχολούσε αρκετά το θέμα σταμάτησα να δίνω σημασία και κάποια στιγμή επανήλθε η γεύση.
    Ειλικρινα να εισαι καλα..μου ανεβασες λιγο την ψυχολογια!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    134
    Ειχα παθει το ιδιο το 2009 με τον h1n1 που τσίμπησα σε ενα αεροδρόμιο. Εκανε ενα μηνα να περάσει.
    Να σου πω δεν εδωσα και πολύ σημασία, περασε σταδιακά και επανήλθαν ολα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω μια παραξενη γευση στο στομα μου
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 19:46
  2. Ψυχοσοματικο μουδιασμα και γευση
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-2021, 01:29
  3. Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος
    By Antonis8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 156
    Last Post: 22-06-2020, 15:53
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 14:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •