Έχασα τη γευση μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Εαν εχασες την γευση σου απο ιωση μπορει να παρει εως κ μηνα να επανελθει. Σε αλλους ακομα παραπανω

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μην την βουρτσιζεις καθολου γιατι καταστρεφεις την χλωριδα της , κι εγω που την βουρτσιζα , ειχα αισθημα καυσου/ξηροστομιας , και μερικη απωλεια γευσης , ειδα κι αποειδα και πηγα στον ΩΡΛ, αυτος μουπε για την καταστροφη της χλωριδας , δεν το ξανακανα , και επανηλθαν ολα στο φυσιολογικο, αυτο φυσικα δεν απαντα στο ερωτημα σου , γιατι εσυ την βουρτσιζες αφου ειχες χασει την αισθηση της γευσης , παντως μην το κανεις ......
    Δε μου εχει απαντησει ο ωρλ απο τι ακριβως το εχω παθει. Για αυτο και εχω απελπιστει. Κοντευω μηνα ετσι κ ισα ισα που νιωθω κ χειροτερα γιατι τωρα δεν εχω ουτε σαλιο. Οντως μπορει λογω ιωσης να πηρα αρκετα σπρει κ καραμελες κ να χαλασα τη χλωριδα. Μακαρι να ειναι αυτο κ να στρωσει καποια στιγμη. Κολλαει το στομα μου τελειως.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Κι εγώ συνεχίζω στο ίδιο τέμπο. Όχι με πλήρης απώλεια γεύσης αλλά με αίσθηση αλμύρας. Επίσης έχω και δυσκολία στην κατάποση. Σαν να μου στέκεται κάτι στο λαιμό. Υπενθυμίζω ότι είχα λοίμωξη στο φάρυγγα με φλεγμονή. Πήρα κορτιζόνη και αντιβίωση για πολλές μέρες. Σήμερα μου είπε κάποιος μη τυχόν και προέρχεται από το στομάχι, από παλινδρόμηση στο λάρυγγα ή στον οισοφάγο. Θα δω και πάλι ΩΡΛ κι αν δεν βγάλει άκρη θα πάω σε Γαστρεντερολόγο.
    Μπορεί να είναι και από τα φάρμακα, από την αντιβίωση. Προσωπικά αισιοδοξώ ότι θα επανέλθει.
    Αρα ακομα ψαχνεσαι κ εσυ. Τα φαγητα τα καταλαβαινεις σαν γευση; εγω δε νιωθω τιποτα. Ουτε καν τις βασικες γευσεις, δλδ γλυκο, αλμυρο κλπ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Εαν εχασες την γευση σου απο ιωση μπορει να παρει εως κ μηνα να επανελθει. Σε αλλους ακομα παραπανω
    Δεν μπορει να εντοπισει απο τι το επαθα. Το επαθα εν μεσω ιωσης κ συμπτωματων που δεν υποχωρουσαν. Εριχνα κ εγω διαφορα σπρει φαρυγγα κ καραμελες. Οποτε μου λεει μπορει να φταιει η ιωση, μπορει τα φαρμακα, μπορει κ νευρολογικο. Πιασ'το αυγο κ κουρεφ'το.. εγω με την κορτιζονη εγινα ακομα χειροτερα παντως. Συν το οτι κοντευω μηνα ετσι κ δε βλεπω φθινουσα πορεια.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Δε μου εχει απαντησει ο ωρλ απο τι ακριβως το εχω παθει. Για αυτο και εχω απελπιστει. Κοντευω μηνα ετσι κ ισα ισα που νιωθω κ χειροτερα γιατι τωρα δεν εχω ουτε σαλιο..
    κι μενα το ειπε υποθετικα , απο τα συμπτωματα που ανεφερα , οχι με σιγουρια ............δεν μπορει οπτικα να διαγνωσει αν ειναι κατεστραμμενη η χλωριδα της γλωσσας ......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι μενα το ειπε υποθετικα , απο τα συμπτωματα που ανεφερα , οχι με σιγουρια ............δεν μπορει οπτικα να διαγνωσει αν ειναι κατεστραμμενη η χλωριδα της γλωσσας ......
    Αλμυρο, γλυκο, πικρο κλπ τα νιωθεις;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τωρα που μουχει περασει ναι , τοτε ετσι κι ετσι ..........

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τωρα που μουχει περασει ναι , τοτε ετσι κι ετσι ..........
    Εγω τπτ..ειδικα τα γλυκα κ τα αλμυρα ΚΑΘΟΛΟΥ. Μηδενιζονται με το που μπουν στο στομα. Απιστευτο πραγμα.

  9. #39
    blackcrow
    Guest
    Εχω μια αλμυροτητα στο στόμα ακόμη κι όταν δεν έχω φάει κάτι. Τις γεύσεις τις ξεχωρίζω αλλά υπάρχει αυτή η αλμύρα μαζί με τα άλλα. Τι να πω; Ψάχνομαι κι εγω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Εχω μια αλμυροτητα στο στόμα ακόμη κι όταν δεν έχω φάει κάτι. Τις γεύσεις τις ξεχωρίζω αλλά υπάρχει αυτή η αλμύρα μαζί με τα άλλα. Τι να πω; Ψάχνομαι κι εγω
    Καταλαβα..εμενα εχουν μηδενισει καποιες γευσεις τελειως. Αν φαω πχ μελι, δεν καταλαβαινω τπτ, μονο οτι εχω κατι μαλακο στο στομα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Εχω μια αλμυροτητα στο στόμα ακόμη κι όταν δεν έχω φάει κάτι. Τις γεύσεις τις ξεχωρίζω αλλά υπάρχει αυτή η αλμύρα μαζί με τα άλλα. Τι να πω; Ψάχνομαι κι εγω
    ειναι οντως παραξενο........θα αποτελεσεις περιπτωση προς μελετη στην ιατρικη κοινοτητα .......

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Πως πας με αυτο το θεμα; ειδες βελτιωση;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Πως πας με αυτο το θεμα; ειδες βελτιωση;
    Σε ευχαριστω που ρωτας. Οχι τα ιδια με τη γευση, δυστυχως. Καμια αλλαγη. Τελειωσα κ την κορτιζονη χθες. Εν τω μεταξυ αρρωστησα για 3η φορα μεσα στο μηνα με το λαιμο κ ειμαι ξανα χαλια απο χθες.

  14. #44
    blackcrow
    Guest
    Penyp έλεγξε και το στομάχι σου. Δεν λέω ότι είναι από αυτό όλο το πρόβλημα αλλά μπορεί η αντιβίωση να δημιούργησε αναταραχή και τα υγρά από το στομάχι να αλλοιώνουν την γεύση (εσύ βέβαια αναφέρεσαι σε πλήρης απώλεια). Προσωπικά πήρα αντιόξινα για τρεις μέρες και βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση. Μια ιδέα ρίχνω, δεν ξέρω, ένας ειδικός γαστρεντερολόγος θα σου πει καλύτερα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Penyp έλεγξε και το στομάχι σου. Δεν λέω ότι είναι από αυτό όλο το πρόβλημα αλλά μπορεί η αντιβίωση να δημιούργησε αναταραχή και τα υγρά από το στομάχι να αλλοιώνουν την γεύση (εσύ βέβαια αναφέρεσαι σε πλήρης απώλεια). Προσωπικά πήρα αντιόξινα για τρεις μέρες και βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση. Μια ιδέα ρίχνω, δεν ξέρω, ένας ειδικός γαστρεντερολόγος θα σου πει καλύτερα.
    Μεσα σε ολα που εχω περασει ενα μηνα τωρα, χθες διαγνωστηκα κ θετικη στον κορονοιο. Ποσο ασχημη κ αγχωτικη κατασταση ειδικα για ανθρωπους με αγχωδεις διαταραχες σαν εμενα. Μαρτυριο!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω μια παραξενη γευση στο στομα μου
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 19:46
  2. Ψυχοσοματικο μουδιασμα και γευση
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-2021, 01:29
  3. Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος
    By Antonis8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 156
    Last Post: 22-06-2020, 15:53
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 14:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •