ΖΑΛΑΔΕΣ-ΤΑΣΕΙΣ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΖΑΛΑΔΕΣ-ΤΑΣΕΙΣ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ-ΦΟΒΙΑ

    Όλα ξεκίνησαν τον Νοέμβριο όντας στη 10 ημέρα έναρξης αντικαταθλιπτικών καθώς πήγαινα να ξαπλώσω στο κρεβάτι ένιωσα να "αδειάζει"το αίμα απ το κεφάλι κ όλο το σώμα...πήγα στο νοσοκομείο κ μ είπαν πιθανόν κρίση πανικού καρδιολόγος πιθανόν πτώση της πίεσης...έκοψα τα χάπια από φόβο...από εκείνη την ημέρα ζαλίζομαι βέβαια αυτό τον καιρό με πιάνουν κυρίως τάσεις λιποθυμίας σχεδόν κάθε μέρα μ φοβία ταυτόχρονα κ τρέμουλο όπου σήμερα κοκκίνησαν και οι παλάμες μου για λίγο με αίσθημα μυρμηγκιάσματος...κουράζομ� �ι με το παραμικρό δεν έχω δύναμη σαν να αγκομαχάει ο οργανισμός μου,κάποιες φορές έλλειψη διαύγειας,Επίσης κάποιες φορές νιώθω να παγώνω μέσα μου,η πιεσή μου κατά μέσο όρο είναι 10.5.Από εξετάσεις έχουν γίνει γεν.αίματος,μαγνητική εγκεφάλου,καρωτίδες,φλέβες κ αγγεία,ακτινογραφία θώρακος,τρίπλεξ καρδιάς κ έχω επισκεφθεί αρκετές ειδικότητες γιατρών...Έχω αγχώδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία δεν ξέρω αν όλα τα παραπάνω αφορούν ψυχολογικά η παθολογικά αίτια...δεν έχω αντοχή πλέον για τα πιο απλά
    Last edited by Medussa; 17-01-2022 at 18:30.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    4
    Είμαι στην ίδια φάση από το καλοκαίρι. Οι γιατροί μου λένε ξεκάθαρα ότι δεν είναι παθολογικό. Τσεκαρε θυρεοειδή και ελλείψεις σε βιταμίνες, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Εχω ακριβως τα ιδια απ το καλοκαιρι...Εκανα τα παντα απο εξετασεις, μαγνητικες εγκεφαλου κλπ, πηγα σε ολες τις ειδικοτητες γιατρων και με βρηκαν ολοι υγιεστατο! Οποτε απευθυνθηκα σε ψυχιατρο και μου βρηκε αγχωδη διαταραχη!! Ξεκινησα θεραπεια με το entact και ηδη στους 2μιση μηνες που βρισκομαι τωρα εχει καλυτερεψει πολυ η ζωη μου (η θεραπεια ειναι ενα χρονο και τα αποτελεσματα φαινονται βδομαδα με τη βδομαδα) Κακως το εκοψες το αντικαταθλιπτικο γτ στο 10ημερο δεν εχει δρασει, οποτε καλο θα ηταν να απευθυνθεις ξανα στο γιατρο σου θεωρω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,ανησυχώ αρκετά γιατί σχεδόν καθημερινά με πιάνει σαν τάση λιποθυμίας ένα αίσθημα σβημάρας μέσα στο θώρακα και καθημερινά έχω αίσθημα μη διαύγειας.Με φοβίζει πολύ όλο αυτό,έχω και χαμηλή πίεση δεν ξέρω αν ευθύνεται κ αυτό μέσα σε όλα...Μπορείτε να μου πείτε τι εξετάσεις έχετε κάνει ακριβώς;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Αυτο το αισθημα ειχα κι εγω, την ταση λιποθυμιας, οτι θα πεσω ξερος ανα πασα στιγμη, οποτε αρχισα να κλεινομαι πολυ στο σπιτι...Πηγα σε παθολογο,νευρολογο, καρδιολογο, ενδοκρινολογο και με βρηκαν ολοι υγιεστατο...Εξετασεις αιματος, ορμονικες,μαγνητικη εγκεφαλου, για ιγμορια ακτινογραφια... Ολα καθαρα, μονο η πιεση ηταν λιγο χαμηλη δλδ στο 9,5-10,5 αλλα οι αιματολογικες εδειχναν φυσιολογικες... Και ο ογκος του αιματος ηταν φυσιολογικος και φερριτινη, σιδηρος κλπ
    Οποτε πηγα σε ψυχιατρο και βρηκαμε φοβιες και αγχωδη διαταραχη οποτε ξεκινησα το εντακτ και σιγα σιγα αρχισαν να φευγουν οι ζαλαδες και οι τασεις λιποθυμιας... Ειναι καθαρα ψυχογενες αλλα θελει υπομονη η θεραπεια! Και παραλληλα να κανεις κανονικα τις δραστηριοτητες σου εξω, συν γυμναστικη, περπατημα κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σήμερα με έπιασε μεγάλης διάρκειας τάση λιποθυμίας,στο πρόσωπο έχω ασπρίσει πονοκέφαλος και σα να μην αιματώνεται το κεφάλι.ο φόβος έχει χτυπήσει κόκκινο πήγα πάλι σε καρδιολόγο και μου λέει ψυχίατρο και να φάω παραπάνω...ο εγκέφαλος έχει κολλήσει οτι κάτι έχω και δεν μου το βρίσκουν(ψυχοφθόρο)θα ήθελα να ρωτήσω από ορμονικές εξετάσεις τι έχετε κάνει;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Κορτιζολη ορου, αδενοκορτικοτροπος ορμονη, για θυρεοειδη και καλιο νατριο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχουν γεννηθεί φοβίες μην έχω νόσο addison η κάτι άλλο που δεν μου το βρίσκουν,δεν μπορώ να χωνέψω ότι οι τάσεις λιποθυμίας,το αγκομαχητό στο στέρνο και η θολούρα μπορεί να είναι απο άγχος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Οι εξετασεις που ανεφερα ηταν για αντισον, αλλα εν τελει ηταν ολα οκ...Δεν εχουμε καταλαβει οτι το αγχος σκοτωνει... Πρεπει να μαθουμε να ειμαστε ζεν και οσο πιο χαλαροι γινεται ακομα και σε δυσκολες καταστασεις αλλιως αρρωσταινουμε!
    Οποτε ναι αν κανεις ολες τις εξετασεις και ειναι φυσιολογικες το προβλημα ειναι ψυχιατρικο και οφειλεται στο αγχος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Το θέμα είναι ότι κάποιος γιατρός δεν μου είπε να κάνω κ αυτές τις εξετάσεις που το έχω διαβάσει κ εγώ οτι θα έπρεπε έχω κουραστεί να πηγαίνω απο ειδικότητα σε ειδικότητα κ να τους λέω εγώ μην είναι το ένα ή το άλλο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έχουν γεννηθεί φοβίες μην έχω νόσο addison η κάτι άλλο που δεν μου το βρίσκουν,δεν μπορώ να χωνέψω ότι οι τάσεις λιποθυμίας,το αγκομαχητό στο στέρνο και η θολούρα μπορεί να είναι απο άγχος.
    Και ομως αυτά που περιγράφεις ειναι μια κλασσική κριση πανικού..Θα στο πω και εγώ, κακώς εκοψες τα χαπια.Μιλησε με τον γιατρό σου και ξεκίνα θεραπεία χθες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Εγώ παιδιά παίρνω εφεξορ εδώ και 1.5 μήνα.. Ο γιατρός τν περασμένη βδομάδα μ αύξησε τν δόση αλλά δν έχω δει καμία βελτίωση... Νιώθω κάθε μέρα χάλια.. Δν έχω δυνάμεις ούτε διάθεση γαι τπτ.. Έξω από δεν βγαινβ καθόλου.. Με πιάνει κ αποπροσωποιηση.. Μ φαίνονται όλα ανούσια δν με κανει τπτπ χαρουμενη... Τ θα κάνω ρε παιδιά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω τι θα κάνουμε...κ εγώ περπατάω λίγο και χαλαρά και λαχανιάζω κάνω μπάνιο λαχανιάζω...θολούρα στο κεφάλι,τάσεις λιποθυμίας κτλπ μν επαναλαμβάνομαι...Φοβάμαι να ακολουθήσω και αγωγή μ αυτό που μου είχε συμβεί κ πήγα νοσοκομείο.Παλεύω μόνο με ψυχοθεραπεία 2 μήνες,και έχω κουραστεί να τρέχω σε γιατρούς

Similar Threads

  1. φόβος λιποθυμίας
    By makisdim in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 18-12-2019, 16:48
  2. ΓΑΔ, ζαλάδες, μυική αδυναμία και άλλα πολλά συμπτώματα...
    By mary in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-05-2019, 19:30
  3. Αγχος χωρις λογο με τασεις λιποθυμιας
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-06-2015, 10:05
  4. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33
  5. τασεις λιποθυμιας -αγχος (νεο μελος)
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-04-2010, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •