Καπνισα πρωτη φορα και αγχωνομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49

    Καπνισα πρωτη φορα και αγχωνομαι

    Καλησπερα, τον μαρτιο κλεινω τα 18 και λόγω καποιων πολυ δύσκολων προβληματων προσωπικων (εχω διαταραχή πανικού και γράφω πανελληνιες φέτος) και η μητέρα μου που υπεστη ριξη εντέρου δεν αντεξα κ ειπα να δοκιμασω ενα (οι φίλοι μου ελεγαν οτι τους βοηθάει κλπ). Εκανα ενα ολόκληρο Assos κόκκινο 100s νομιζω και εκεινη την ωρα μου αρεσε λίγο (δεν εβηξα ή κατι τέτοιο) αλλα οταν πηγα σπιτι φοβομουν μην κόλλησω γιατι εγώ δεν είχα σκοπο να αρχίσω να κάνω συστηματικά. Είχα σκέψεις τυπου "κάνε, κάνε" επείδη πιστευα οτι είχα κολλήσει. Αυτη την στιγμή θέλω να πεταξω το πακέτο απο το παραθυρο γιατι εν τέλει καταλαβα οτι δεν μου αρέσει καθόλου. Απλα αισθάνομαι τώρα μέσα μου εναν καπνο... Υπαρχει κίνδυνος να κόλλησω απο μια φορα ή ειναι η ιδέα μου απλα; Πως μπορω να διωξω τον καπνο και την νικοτίνη; Πραγματικα μην το ξεκινήσει κανείς, μια βλακεια ειναι που σε καταστρέφει εν τέλη.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Οταν λέω ενα ολόκληρο Assos 100s εννοώ ενα τσιγάρο οχι ολο το πακέτο χαχα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    πριν πόσες μέρες κάπνισες το πακέτο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν θα πάθεις κάτι με ενα τσιγαρο, απλά μην το ξανακανεις. Εγώ κάπνιζα απο τα 16 περιστασιακά, δεν εθίστηκα ποτέ αλλά το εκοψα εντελώς στα εικοσιτέσσερα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    πριν πόσες μέρες κάπνισες το πακέτο;
    Πριν καμία ωρα καπνισα το τσιγάρο χαχα και δεν ηταν πακετο ηταν απλα ενα τσιγάρο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Ωραία ευχαριστω πολυ, σορι αν αυτα που λέω ακούγονται καπως παραλογα αλλα αγχωθηκα μηπως εκανα βλακεια και εθιζεσαι απο το πρωτο. Εννοείται πως δεν θα ξανακανω απλα ηταν απο περιέργεια και απο ανάγκη αυτη η δοκιμή. Μακριά κ αγαπημένα απο αυτο το πράγμα. Μπραβο σου που το σταματησες.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Επείδη ισως εχω και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή, μηπως ειναι απλες σκέψεις και δεν ειναι πραγματικα εθισμός; Γιατι τώρα εχω παλι καποιες σκέψεις. Αν καποιος αλλος ξέρει ας μου πει την γνώμη του αν γινεται να εθιστει καποιος με ενα τσιγάρο ή απλα ειναι ολα στον εγκέφαλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    πρεπει ασαι επιρρεπης στον εθισμο στο τσιγαρο ( η στην αισθηση της νικοτινης , δεν ξερω ) για να εθιστεις ......αλλοι πινουνε , αλλοι το ριχνουν στον τζογο, αλλοι στο φαγητο, αλλοι στην ζαχαρη , κλπ. , αλλα ειναι επιρρεπεις σε αυτο το ειδος εθισμου ......εγω ειμαι στο αλκοολ.........αλλα παλευεται.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Ωραία ευχαριστω πολυ, σορι αν αυτα που λέω ακούγονται καπως παραλογα αλλα αγχωθηκα μηπως εκανα βλακεια και εθιζεσαι απο το πρωτο. Εννοείται πως δεν θα ξανακανω απλα ηταν απο περιέργεια και απο ανάγκη αυτη η δοκιμή. Μακριά κ αγαπημένα απο αυτο το πράγμα. Μπραβο σου που το σταματησες.
    Δεν εθίζεσαι με το πρώτο, με το δευτερο εθίζεσαι. Είμαι πραγματικά περίεργος αν πράγματι θα το κόψεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Επείδη ισως εχω και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή, μηπως ειναι απλες σκέψεις και δεν ειναι πραγματικα εθισμός; Γιατι τώρα εχω παλι καποιες σκέψεις. Αν καποιος αλλος ξέρει ας μου πει την γνώμη του αν γινεται να εθιστει καποιος με ενα τσιγάρο ή απλα ειναι ολα στον εγκέφαλο.
    Ρε βελισάριε, οι εθισμοί πάντα ειναι στον εγκέφαλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν θα πάθεις κάτι με ενα τσιγαρο, απλά μην το ξανακανεις. Εγώ κάπνιζα απο τα 16 περιστασιακά, δεν εθίστηκα ποτέ αλλά το εκοψα εντελώς στα εικοσιτέσσερα.
    Είσαι από τους τυχερούς. Οι 9 στους 10 το κόβουν μετά τα 45

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είσαι από τους τυχερούς. Οι 9 στους 10 το κόβουν μετά τα 45
    κι ομως εγω αρχισα το αλκοολ στα 45 ........και τοκοψα στα 59 ..................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ναι αλλά άλλο η νικοτίνη και άλλο το αλκοόλ. Λειτουργούν διαφορετικά. Υπάρχουν βέβαια και καπνιστές που το ξεκίνησαν μεγάλοι. Πάντως οι έρευνες για το κάπνισμα δείχνουν ότι το 80-90% των καπνιστών που ξεκίνησαν στην εφηβεία τους, το κόβουν μετά τα 45. Γι αυτό και οι καπνοβιομηχανίες εστιάζουν στους έφηβους

Similar Threads

  1. Σεξ πρώτη φορα
    By Giannis2245 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-11-2021, 08:33
  2. Πρωτη φορα στα 27
    By Billis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 24-10-2021, 19:46
  3. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 15-07-2012, 17:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •