Συνεχόμενο ρέψιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12

    Συνεχόμενο ρέψιμο

    Καλησπέρα σε όλους ! Εδώ και περίπου δέκα μέρες ρεύομαι συνέχεια Δεν εχω κάποια αλλά συμπτώματα παρά μονο αυτό ρεύομαι και ρεύομαι αέρα δεν βγαίνει κάτι προς τα πάνω γίνεται μονο καλύτερα όταν ξαπλώνω η όταν κάθομαι εκεί δεν ρεύομαι πραγματικά καθόλου ! υπάρχει κάποιος που να το χει περάσει η να γνωρίζει κάτι ; Πήγα στον γιατρό έδω στην Γερμανία που ζω και μου είπε να κάνω γαστροσκοπηση το θέμα είναι πως η εξέταση είναι σε ένα μήνα και εγώ έκανα το λάθος να μπω στο ΝΕΤ και να διαβάσω και γράφει πως μπορεί να είναι καρκίνος οισοφάγου η καρκίνος στομάχου είμαι 34 ετών άντρας και πραγματικά Αγτο με κάνει κομμάτια δεν μπορώ να το ελενξω καθόλου περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και μονο στην ιδέα πως θα είναι κάτι σοβαρό τρέμω ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αυτο λεγεται νοσοφοβια .......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Ναι το γνωρίζω αυτό φίλε
    Μου δυστυχώς το έχω από μικρό παιδί και δυστυχώς δεν με αφήνει σε ησυχία ! Σε ευχαριστώ για την απάντηση ωστόσο αν και δεν βοήθησε αρκετά ????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Κατι ξερω κι εγω απο νοσοφοβια. Βλεποντας.το απεξω και ψυχραιμα, ενα συμπτωμα απο μονο του δεν λεει κατι. Για το γκουγκλ δεν υπαρχουν αθωα συμπτωματα, ολα μπορει να ναι κατι. Κι οντως ολα μπορει να ναι κατι, αλλα δεν σημαινει οτι οντως ειναι. Στα πρακτικα τωρα, δεν μπορεις να βρεις ενα ραντεβου νωριτερα; Μονο ετσι θα ησυχασεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Κι απο περιεργεια το γκουγκαρα μολιε τωρα κι εγω το.συνεχες ρεψιμο να δω τι θα βγαλει.Δινει.ενα σωρο αιτιες, οχι.σοβαρες. Λεει οτι μπορει να προκληθει κι απο αγχος. Ενα σαιτ γραφει.μονο οτι μπορει να ναι καρκινος αλλα πρεπει λεει να συνοδευεται κι απο αλλα συμπτωματα. Βλεπεις πως λειτουργει το μυαλο μας το νοσοφοβικο; Διαβαζουμε το.χειροτερο που μπορει να χουμε και.κολλαμε.εμμονικα εκει...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Αστα να πάνε Ολίβια δυστυχώς το μυαλό μου εμένα κρατάει μονο το κακό πάντα και δεν μπορώ να κάνω καμία μα καμία θετική σκέψη σκέψου πριν 3-4 χρόνια περίπου ένιωθα συνέχεια την ανάγκη πως θέλω να παίρνω βαθιές ανάσες σε σημείο πογ κάποια στιγμή και μετά δεν μπορούσα καν και ένιωθα να πνίγομαι τότε ήταν που πήγα σε ψυχολόγο αφού πρώτα έκανα ότι ιατρικές εξετάσεις υπήρχαν για να αποκλείσω το παραμικρό ! Ακολούθησα μια θεραπεία για έξι μήνες και όταν έπαψε πια να είναι τόσο έντονο το αίσθημα με την ανάσα τότε έκοψα και την φαρμακευτική αγωγή του ψυχολόγου βέβαια το συγκεκριμένο σύμπτωμα με ακολουθεί ακόμα και σήμερα αλλα νομίζω έχω μάθει πλέον να το ελέγχω και δεν επηρεάζει την καθημερινότητα μου ! Τώρα το γεγονός πως ρεύομαι συνέχεια διάβασα και εγώ πως μπορεί να είναι ψυχολογικό και από την στιγμή που το σκέφτομαι όλη μέρα ( σκέψου είναι το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου με το που ξυπνάω ) δίνω μια μικρή πιθανότητα στο να είναι όντως ψυχολογικό ! Δυστυχώς όχι δεν μπορώ να βρω ραντεβού νωρίτερα πήγα σε γιατρό έκανα εξετάσεις αίματος μίλησα και μαζί του και ο ίδιος δεν θεωρεί πως θα μπορούσε να είναι κάτι σοβαρό ώστε να τρέξουμε την γαστροσκοπηση νωρίτερα ! Τώρα σωστός η λάθος ένας θεός ξέρει εμένα πάντως η φοβία μου για κάτι κακό συνεχίζει να με
    Ακολουθεί και να χαλάει την καθημερινότητα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να σου πω πως απο τη.στιγμη που διαβασα το ποστ σου εχω ρευτει.2 φορες που εγω ρευομαι.σπανια. Οποτε, ειναι πιθανο να το βαλες στο.μυαλο σου και για αυτο να συμβαινει... Κι εγω ετσι οπως εσυ σκεφθομαι. Μαλλον ψυχιατρος μας χρειαζεται.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά με πιάνει και ένας κόμπος που και που στον λαιμό σαν να έχει σταματήσει κάπου αλλά δεν με
    Επηρεάζει στο φαγητό η όταν καταπίνω ας πούμε παράξενα πράγματα πραγματικά ! Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου να είσαι πάντα καλά ! Καλή συνέχεια !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Dimitri34 View Post
    Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά με πιάνει και ένας κόμπος που και που στον λαιμό σαν να έχει σταματήσει κάπου αλλά δεν με
    Επηρεάζει στο φαγητό η όταν καταπίνω ας πούμε παράξενα πράγματα πραγματικά ! Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου να είσαι πάντα καλά ! Καλή συνέχεια !
    Το ρέψιμο είναι ψυχοσωματικό πάντως. Ενδεχομένως να προέρχεται και από άγχος. Στον καθένα μας τα «σκάει» αλλού. Άλλος έχει ζαλάδες, άλλος τάση για εμετό, άλλος μυϊκούς πόνους κλπ. Εσένα μπορεί να εκδηλώνεται με ρέψιμο. Είχα και εγώ για ένα διάστημα αλλά ήταν κάτι σαν «τικ». Δηλαδή το έκανα από συνήθεια, όχι επειδή ήθελα πράγματι να ρευτώ. Και μετά μου κόλλησε στο μυαλό και δεν μπορούσα να σταματήσω να ρεύομαι. Όλα στο μυαλό είναι.
    Και ο κόμπος στο λαιμό που αναφέρεις πάλι ψυχοσωματικό είναι. Είναι πολύ συνηθισμένο σύμπτωμα σε αγχώδεις ανθρώπους. Από αυτό και αν έχω περάσει.. και όσο το σκεφτόμουν τόσο χειρότερα..
    Πρέπει να δοκιμάσεις να χαλαρώσεις και να μην μεγαλοποιείς τα πράγματα και θα δεις ότι θα υπάρξει βελτίωση.
    Α επίσης επειδή διάβασα το αρχικό σου ποστ, το χειρότερο για έναν αγχώδη άνθρωπο είναι να μπαίνει στο Ίντερνετ και να γκουγκλάρει το πρόβλημα του. Είναι που το διαδίκτυο έχει την τάση να κάνει το τόσο, τοοοοοσοοο άμα είσαι και εσύ αγχώδης και τα παίρνεις όλα στα σοβαρά, πάει το’χασες το παιχνίδι. Θα καταλήξεις στο νοσοκομείο από το άγχος. (Χτύπα ξύλο). Για οποιαδήποτε απορία έχεις θα ρωτάς και θα εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου. Όχι το Ίντερνετ. Και φτέρνισμα να κάνεις αναζήτηση θα σου βγάλει ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο και πως θα πάθεις κάτι σοβαρό. Αν και η γνώμη μου είναι να επισκεφτείς επαγγελματίες ψυχικής υγείας και όχι κανονικούς γιατρούς γιατί το πρόβλημα σου είναι ψυχολογικό και όχι βιολογικό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτο λεγεται νοσοφοβια .......

    γραψε λαθος , τοπαθα κι εγω απο πτωση , δεν ξερω γιατι, αλλα βηχω συνεχεια , χωρις σταματημο ...... δεν ειμαι νοσοφοφοβικος .....κι ομως ......μαλλλον νευρικο ειναι ......

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Ίσως να έχεις και δίκιο κάποιες φορές που καταφέρνω να απασχολώ το μυαλό μου και να μην το σκέφτομαι σχεδόν καθόλου παρατηρώ στο τέλος πως σχεδόν δεν ρεύομαι καθόλου η γίνεται ελάχιστα σε σχέση με το όταν το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί ! Ωστόσο ακόμα δεν νιώθω σίγουρος και έχω την φοβία πως θα μπορούσε να κρύβει κάτι σοβαρό με έχει πιάσει φοβία ακόμα και για την γαστροσκοπηση που πρόκειται να κάνω στις 9 Αυγούστου για το τι θα βρουνε ????άσχημο πράγμα ο φόβος παιδιά δυστυχώς !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Περαστικά σου φίλε μου αν και για να είμαι ειλικρινής ίσως προτιμούσα και εγώ να έβηχα συνέχεια από το να ρεύομαι ????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Dimitri34 View Post
    Περαστικά σου φίλε μου αν και για να είμαι ειλικρινής ίσως προτιμούσα και εγώ να έβηχα συνέχεια από το να ρεύομαι ????
    μην το λες ............βεβαια δεν μουχει τυχει ........

Similar Threads

  1. Δυσκολια αναπνοης και ρεψιμο
    By Lia22387 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2021, 20:26
  2. Συνεχόμενο άγχος και φοβος
    By Angie81 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2021, 02:01
  3. Ατονία, συνεχόμενο αίσθημα κούρασης
    By Layla123 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 24-04-2020, 01:47
  4. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •