ΔΕΠΥ και εξειδικευμένοι γιατροί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258

    ΔΕΠΥ και εξειδικευμένοι γιατροί

    Αναζητώ ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος γνωρίζει τι εστί ΔΕΠΥ ενηλίκων και έχει τη δυνατότητα να συνταγογραφήσει αν καταστεί αναγκαίο.

    Δυστυχώς μετά από κάποια ενδελεχή αναζήτηση που έκανα έχω διαπιστώσει οτι επικρατεί άγνοια γύρω από το θέμα. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Είναι τόσο λίγα τα άτομα με ΔΕΠΥ που θεωρούν χαμένο χρόνο το να εξειδικευτούν περισσότερο πάνω σ αυτή τη διαταραχή;

    Ψάχνοντας στο ανάλογο forum (το οποίο πλέον είναι αδρανές) έχω βρει 2 ονόματα τα οποία μπορούν να συνταγογραφήσουν αλλά είναι νευρολόγοι. Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί ένας νευρολόγος να κάνει την ανάλογη προσέγγιση που έχει μάθει να κάνει ένας ψυχίατρος.

    Επικοινώνησα με το site του σχετικού forum και μου έδωσαν 4 ονόματα αλλά αφορούσαν μόνο ψυχολόγους και συμβουλους ψυχικής υγείας.

    Αν υπάρχει κάποιο άτομο που γνωρίζει κάποιον ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έστελνε μήνυμα με το όνομα του (μιας που δεν επιτρέπεται να αναφερθούν ονόματα εδώ).

    Γενικότερες εμπειρίες από γιατρούς και φαρμακρυτικές αγωγές θα ήταν εξίσου βοηθητικές.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω εχω χρησιμοποιησει φαρμακα για την δεπυ, τα γνωριζω ποια ειναι και πως λειτουργουν
    δεν υπαρχουν ψυχιατροι που να ασχολουνται με αυτο το θεμα μονο γιατι ακομα στην ελλαδα δεν εχει παρει την ζητηση που εχει σαν την Αμερικη
    μπορει να τα συνταγογραφησει οποιοσδηποτε ψυχιατρος τα εν λογο σκευασματα αλλα ισως να μην εχει μεγαλη εμπειρια στην διαγνωση της ΔΕΠΥ
    θα σου εστελνα πμ αλλα δεν μπορω διοτι δεν εχει ανοιξει το προφιλ σου.... θελεις κατι αλλο που θα μπορουσα να σε φανω χρησιμος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δε ξέρω γιατί δεν έχουν ανοίξει ακόμη τα μηνύματα μου ενώ έχω συμπληρώσει 50 σχόλια. Ευελπιστώ αύριο μεθάυριο να ανοίξουν.

    Δε λέω να ασχολείται αποκλειστικά με αυτό ο ψυχίατρος αλλά να έχει ένα υπόβαθρο και να μη σε κοιτάει σα να του μιλάς για κβαντική φυσική. Μέσα σε 3 μήνες έχω διαβάσει τόσα πολλά για το θέμα που νομίζω πως αν πάω σε ψυχίατρο και ξεκινήσω τις ερωτήσεις θα τον φέρω σε δύσκολη θέση επειδή δε θα είναι σε θέση να μου απαντήσει και να βγάλουμε κάποια άκρη.

    Επειδή τα εν λόγω σκευάσματα ανήκουν σε πολύ συγκεκριμένη κατηγορία φαρμάκων θεωρώ πως ένας ψυχίατρος που δεν έχει μεγάλη γνώση επί του θέματος θα δυσκολευτεί να τα συνταγογραφήσει θεωρώντας τα "επικίνδυνα". Και επειδή απαιτούν δίγραμμη συνταγή δε ξέρω κατά πόσο έχουν όλοι τη δυνατότητα να γράψουν μια τέτοια συνταγή ή αν απαιτείται ειδική άδεια.

    Έχεις βοηθηθεί από αυτά τα φάρμακα; Έχεις πάρει διεγερτικά ή αντικαταθλιπτικά; Απ όσο ξέρω είναι οι 2 εναλλακτικές κατηγορίες φαρμάκων (αν και η 2η κατηγορία δεν είναι επίσημη για τη ΔΕΠΥ).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    κανονικα δεν πρεπει να δυσκολευτει καθολου... της ειδικοτητας του ειναι αυτα...! Αν δεν τα γραφει αυτος τοτε ποιος?
    ναι για την διγραμμη συνταγη αναφερομαι, συνηθως εχει την δικαιοδοσια να αρνηθει και μου το εχει κανει ψυχιατρος σε νοσοκομειο... αλλα γιατι? οταν γραφουν αβερτα βενζοδιαζεπινες? εκει δεν γραφουμε ναρκωτικο? τα μηνυματα σου ισως ειναι θεμα διαχειρισης να στα ξεκλειδωσει, οποτε περιμενε μια-δυο μερες ακομα...

    τα συγκεκριμενα οντως βοηθανε στην δεπυ καθως ειναι αμφεταμινες... εχεις καθαρο μυαλο και μπορεις να συγκεντρωθεις και βασικα να εστιασεις καθως στην δεπυ δεν μπορεις να μεινεις απορροφημενος σε αυτο που κανεις γιατι το μυαλο συνεχεια πεταει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    [Είχα πάντα πρόβλημα με τη συγκέντρωση μου φίλε και με πολλά άλλα θέματα αλλά εδώ κι ένα χρόνο έχει παραγινει το κακό. Ο εγκέφαλος μου τρέχει και δε μπορώ να τον προλάβω. Δε ξέρω πως ακριβώς να περιγράψω αυτή την αίσθηση.

    Πράγματα που κάποτε με απορροφούσαν και έχανα την επαφή με τον κόσμο πλέον αδυνατω να ξεκινήσω να ασχολούμαι μαζί τους ενώ μου αρέσουν ακόμη. Και αυτή η προσοχή η έλλειψη της οποίας γίνεται ιδιαίτερα έντονη στην οδήγηση! Τώρα πλέον καταλαβαίνω γιατί έχω μια αίσθηση ότι κάνω υπερπροσπάθεια στην οδήγηση και σε οτιδήποτε άλλο απαιτεί αυξημένη προσοχή.
    Last edited by Nikolaus; 21-01-2022 at 17:06.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    κοιταξε το να μην ασχολεισαι με αυτα που σου αρεσουν ειναι ισως και λιγο απωλεια ενδιαφεροντος και οχι δεπυ... αλλα το να οδηγησεις και να μην μενεις συγκεντρωμενος εκει δειχνει καποια αποσταση της προσοχης! ειδικα αν εχεις χρησιμοποιησει φαρμακα που επηρεαζουν την προσοχη και το γραφουν ρητα να μην χειριζεσαι μηχανηματα τοτε μπορεις να καταλαβεις τι εστι οτι δεν μπορεις να οδηγησεις... οι αμφιταμινες βοηθουν στην ανακτηση του ενδιαφεροντος απο πραγματα που καποτε απολαμβαναμε αλλα εκει εχει να κανει με το κομματι ''καταθλιψης-ανυδονιας'' τα θεωρω ακρως βοηθητικα και εκει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Μακάρι να ήταν απλή απώλεια ενδιαφέροντος αλλά απέχει πολύ.

    Έχεις κατά νου κανέναν γιατρό που έχει κάποια ιδέα επί του θέματος; Στείλε μου μήνυμα. Νομίζω έχουν ανοίξει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    10
    Είναι όπως τα λες. Δεν ασχολουνται γιατί καταρχήν υπερισχύει ο μύθος ότι δεν υπάρχει δεπυ στους ενήλικες, και πολλοί άλλοι μύθοι!

    Είμαι στην ίδια φάση γενικά, θα χαρώ να στείλεις να συζητήσουμε και να σου πω τους γιατρούς που ξέρω. Ειδάλλως στείλε στο adhd hellas σωματείο email και θα σε κατευθύνουν με τους γιατρούς που ειδικεύονται. Πολλοί δουλεύουν online πλέον γενικά. Βέβαια, μόλις είδα ότι πάνε μήνες που έκανες το ποστ οπότε μάλλον τώρα έχεις βρει γιατρό και θα προτείνεις εσύ σε μένα μιας και ψάχνω γνώμες για όσους ειδικεύονται :Ρ

    Σε ποιο ανενεργό φόρουμ αναφέρεσαι εντομεταξύ;

    Έγραψα το ίδιο και στο διπλανό ποστ, το ξαναγράφω σε περίπτωση που δεν το δεις, [email protected]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Some people believe that ADHD is a mental disorder that can only be caused by a chemical imbalance in the brain, and that it can't be caused by anything else. weaver wordle

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    3
    Δεδομένου ότι αυτά τα συγκεκριμένα φάρμακα περιέχουν αμφεταμίνες, ήταν χρήσιμα για τη θεραπεία μιας κατάστασης που καθιστά δύσκολη τη διατήρηση της συγκέντρωσης και της προσοχής σε μια μεμονωμένη εργασία.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    2
    Εάν ψάχνετε να βρείτε έναν ειδικό στη ΔΕΠΥ ενηλίκων, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον τοπικό ιατρικό σύλλογο ή επαγγελματικούς οργανισμούς που σχετίζονται με την ψυχιατρική ή τη ΔΕΠΥ. Μπορεί να έχουν μια λίστα με ειδικούς στην περιοχή σας. io games

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Ευχαριστώ για το άρθρο σας, νομίζω ότι ένας καλός τρόπος είναι να κάνετε αναζήτηση gacha life σε ιστότοπους όπως καταλόγους γιατρών και ψυχολόγων, καθώς και στις επίσημες ιστοσελίδες ιατρικών συλλόγων και συλλόγων στην Ελλάδα.Το Lap μπορεί να παρέχει πληροφορίες για ειδικούς ψυχιάτρους στη Θεσσαλονίκη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2
    Συνιστώ να επικοινωνήσετε με τον ιατρικό σας σύλλογο ή να ψάξετε σε ιατρικά κατατεθέντα και καταλόγους για να βρείτε έναν κατάλληλο ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη.
    monkey mart

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    3
    Ωστόσο, για εξειδικευμένους γιατρούς μπορώ να παράσχω πληροφορίες basketbros. Εξειδικευμένοι γιατροί είναι ιατροί που έχουν αποκτήσει επιπλέον γνώσεις και κατάρτιση σε συγκεκριμένους ιατρικούς τομείς πέραν της κλασικής ιατρικής εκπαίδευσης. Αυτή η επιπλέον εξειδίκευση μπορεί να επιτευχθεί μέσω προγραμμάτων κατάρτισης (π.χ. μεταπτυχιακά προγράμματα), ιατρικών ειδικοτήτων ή πιστοποιήσεων.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    1
    Τελικά βρήκες καποιον ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη που να γνωρίζει απο ΔΕΠΥ?

    Εχω και εγω το ιδιο θέμα βρίσκω γιατρους στην Αθήνα κυρίως και με βλέπω να παίρνω τα τρένα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεπυ
    By Vito in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 0
    Last Post: 18-06-2021, 16:47
  2. Εξειδικευμένοι γιατροί αϋπνίας
    By Foxie in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-2019, 16:08
  3. Έχω Δεπυ;
    By Drvr in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 15
    Last Post: 03-06-2019, 01:03
  4. Replies: 2
    Last Post: 21-05-2018, 19:27
  5. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •