Συμβουλές απο ψυχολόγους (Δίνω πανελληνιες)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49

    Συμβουλές απο ψυχολόγους (Δίνω πανελληνιες)

    Εδω και 4 μήνες εχω διαταραχή πανικού, αγχωδης διαταραχή, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή, φοβιες και τραύματά για διάφορους λόγους που προκληθηκαν. Δεν εχω επισκεφτει καποιον ψυχίατρο/ψυχολόγο αλλα με βαση οσα εχω και εχω ψάξει αυτα εχω. Είχα παρει καποια φυτικά χαπια τα οποια πλεον δεν βοηθούν και ανησυχω ιδιαίτερα πολυ (Με εγκριση γιατρού). Προκειται να επισκεφτω Παθολογο γιατι μπορει να ειναι και κατι οργανικό, εχω αγχος για τα παντα πλεον οτι μπορειτε να φανταστείτε. Κάνω οτι μπορω για να μην παρατησω το φροντιστηριο και στο σχολείο προσπαθω οσο μπορω. Εχω τρελαθει γιατι προσπαθω να συνδυασω διάβασμα και στρες πανελληνιων και εχω και ολα αυτα παραλληλα τα οποια με εχουν φέρει εκτός εαυτού. Εχω παθει κρίσεις πανικού ακομα και με κοντινά μου προσωπα. Και πλεον απο τοτε που δεν λειτουργούν τα φυτικά που επαιρνα η καθε κρίση μου δημιουργεί και ναυτία το οποιο με ανησυχεί ιδιαίτερα... Πινω χαμομηλι ή βαλεριανα πριν παω καπου για να ηρεμήσει το στομάχι. Ισως ο παθολογος να μου γράψει δυστυχώς χημικά... Αν καποιος αντιμετωπιζε παρομοια προβληματα και εχει επισκεφτει ψυχίατρο αν εχει την ευγενικη καλοσύνη να μου γράψει οτι συμβουλές του ειχε δώσει, διότι εγώ λόγω οικονομικών δυσκολιών φέτος με φροντιστηρια και με καποια χειρουργεία που χρειάζεται να κάνει η μητέρα μου αδυνατω να επισκεφτω καποιον ειδικο για τοσο μεγαλο διάστημα. Πραγματιζω ζω εναν εφιάλτη, θέλω την ζωή μου πισω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Εδω και 4 μήνες εχω διαταραχή πανικού, αγχωδης διαταραχή, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή, φοβιες και τραύματά για διάφορους λόγους που προκληθηκαν. Δεν εχω επισκεφτει καποιον ψυχίατρο/ψυχολόγο αλλα με βαση οσα εχω και εχω ψάξει αυτα εχω. Είχα παρει καποια φυτικά χαπια τα οποια πλεον δεν βοηθούν και ανησυχω ιδιαίτερα πολυ (Με εγκριση γιατρού). Προκειται να επισκεφτω Παθολογο γιατι μπορει να ειναι και κατι οργανικό, εχω αγχος για τα παντα πλεον οτι μπορειτε να φανταστείτε. Κάνω οτι μπορω για να μην παρατησω το φροντιστηριο και στο σχολείο προσπαθω οσο μπορω. Εχω τρελαθει γιατι προσπαθω να συνδυασω διάβασμα και στρες πανελληνιων και εχω και ολα αυτα παραλληλα τα οποια με εχουν φέρει εκτός εαυτού. Εχω παθει κρίσεις πανικού ακομα και με κοντινά μου προσωπα. Και πλεον απο τοτε που δεν λειτουργούν τα φυτικά που επαιρνα η καθε κρίση μου δημιουργεί και ναυτία το οποιο με ανησυχεί ιδιαίτερα... Πινω χαμομηλι ή βαλεριανα πριν παω καπου για να ηρεμήσει το στομάχι. Ισως ο παθολογος να μου γράψει δυστυχώς χημικά... Αν καποιος αντιμετωπιζε παρομοια προβληματα και εχει επισκεφτει ψυχίατρο αν εχει την ευγενικη καλοσύνη να μου γράψει οτι συμβουλές του ειχε δώσει, διότι εγώ λόγω οικονομικών δυσκολιών φέτος με φροντιστηρια και με καποια χειρουργεία που χρειάζεται να κάνει η μητέρα μου αδυνατω να επισκεφτω καποιον ειδικο για τοσο μεγαλο διάστημα. Πραγματιζω ζω εναν εφιάλτη, θέλω την ζωή μου πισω...
    Η κάθε ψυχοθεραπεία είναι προσωπική γιατί ο καθένας έχει τα δικά του θέματα και ο κάθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά αναλόγως την περίπτωση
    Τώρα αν θες βοηθεια για τις κρίσεις πανικού προσπάθησε να παίρνεις ανάσες
    Να κάνεις θετικές σκέψεις εκείνη την ώρα βάζε χαλαρωτική μουσική
    Και βρες ασκήσεις χαλαρωσης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πολλά θα μπορούσες να κάνεις αλλά μάλλον το πιο ασφαλές, το αποτελεσματικότερο και το πιο φθηνό (ένα φάρμακο που θα σου συνταγογραφήσει είναι πολύ πιο φθηνό από συμπληρώματα διατροφής) είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, έστω και στον παθολόγο που αν είναι καλός μπορεί να σου δώσει μια αγωγή που να σε βοηθήσει. Και η γυμναστική θα μπορούσε να βοηθήσει σαν εκτόνωση, το τρέξιμο παραδείγματος χάριν. Τρεφεσαι σωστά; Με φρούτα, τακτικά γεύματα κλπ; Γιατί πολλές φορές σε συνθήκες άγχους παραμελούμε τον εαυτό μας.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πολλά θα μπορούσες να κάνεις αλλά μάλλον το πιο ασφαλές, το αποτελεσματικότερο και το πιο φθηνό (ένα φάρμακο που θα σου συνταγογραφήσει είναι πολύ πιο φθηνό από συμπληρώματα διατροφής) είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, έστω και στον παθολόγο που αν είναι καλός μπορεί να σου δώσει μια αγωγή που να σε βοηθήσει. Και η γυμναστική θα μπορούσε να βοηθήσει σαν εκτόνωση, το τρέξιμο παραδείγματος χάριν. Τρεφεσαι σωστά; Με φρούτα, τακτικά γεύματα κλπ; Γιατί πολλές φορές σε συνθήκες άγχους παραμελούμε τον εαυτό μας.
    Καλησπερα, πηγα χτες σε παθολογο και μου συνταγογραφησε το Bespar. Με διεγνωσε με γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη στο χαρτί (ξέχασε να γράψει διαταραχή πανικού) Ακομα δε το εχω παρει αλλα θα ηθελα να ακουσω αν ξέρετε κατι για το Bespar κ αν βοηθάει κυριως στις κρίσεις πανικού. Δεν θυμάμαι αν μου ειπε οτι ειναι αντικαταθληπτικο ή αγχολυτικο παντως μου ειπε οτι δεν εθιζεσαι με αυτο οπως κατι αλλα. Τα φυτικα που επαιρνα τα χαρακτήρισε με απλα λόγια ως "παπαριες" και οτι αυτα τα παιρνουν κατι γέροι για να κοιμηθουν. Η αλήθεια είναι οτι εκανα γυμναστική 3-4 φορες την εβδομάδα στο σπιτι απο τοτε που μπηκαμε καραντινες κλπ για δυο χρονια στο σπιτι και είχα τρομερα αποτελεσματα και τεράστια αλλαγή στο σώμα και στον τροπο ζωής μου (φαγητά, διάθεσή, ΑΓΧΟΣ κλπ) Ητανε για μένα το καλύτερο αγχολυτικο. Επαιρνα αυτοπεποιθεση. Το παρατησα ομως το Σεπτεμβριο λόγο ενός ασχημου συμβάν με την μητέρα μου και επείδη είχα μπει σε τροχιά πανελληνιων. Απο τοτε με ολα μου τα αγχη και προβληματα εχασα πολλα κιλα (δεν θέλω να ζυγιστω) και σταμάτησα να τρώω οσο ετρωγα οταν γυμναζομουν (σχεδόν καθόλου καμία φορα ακομα κ τώρα). Οντως παραμελησα τελειως τον εαυτό μου και μου εδωσε ο παθολογος καποιες συμβουλές για αυτα. Λογικά θα παω σε λίγο καιρό σε καποιο ψυχίατρο αλλα λογικά θα με πλακωσει στα χημικά και δεν ξερω αν θα βοηθήσει με μια συνέδρια (αν δω οτι ειναι καλός ισως συνεχίσω).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για το bespar δεν έχω άποψη, δεν το έχω πάρει. Εξάλλου, ο,τι κι αν σου πουν άλλοι ή ο,τι κι αν διαβάσεις στο ίντερνετ σαν σχόλια άλλων που το έχουν πάρει, δεν θα βγάλεις άκρη γιατί η εμπειρία του καθενός είναι μοναδική. Αφού η γυμναστική σε βοηθούσε, προσπάθησε να το ξαναβάλεις στη ζωή σου και να προσέχεις τη διατροφή σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, μια απορία για αυτούς που ξέρουν, μπορεί να κάνει διάγνωση γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη ένας παθολόγος, εγώ σε όσους είχα πάει δεν είχαν τέτοιες γνώσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Velissarios να πας οποσδηποτε ψυχολόγο σε μια έμπειρη να πας και φυσικά σε έναν έμπειρο και οξυδερκής ψυχίατρο ψάξε ρώτησε τους γονείς που σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα από σένα στο θέμα ψυχολόγου/ ψυχιάτρου το πρόβλημα σου λύνεται η λύση υπάρχει λύσε το τώρα που είσαι μικρός γιατί αν το αφήσεις πολύ πιθανό να χειροτερέψει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το bespar ειναι πολυ αδυναμο, δεν ειδα καμμια διαφορα .......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Καλησπερα, πηγα χτες σε παθολογο και μου συνταγογραφησε το Bespar. Με διεγνωσε με γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη στο χαρτί (ξέχασε να γράψει διαταραχή πανικού) Ακομα δε το εχω παρει αλλα θα ηθελα να ακουσω αν ξέρετε κατι για το Bespar κ αν βοηθάει κυριως στις κρίσεις πανικού. Δεν θυμάμαι αν μου ειπε οτι ειναι αντικαταθληπτικο ή αγχολυτικο παντως μου ειπε οτι δεν εθιζεσαι με αυτο οπως κατι αλλα. Τα φυτικα που επαιρνα τα χαρακτήρισε με απλα λόγια ως "παπαριες" και οτι αυτα τα παιρνουν κατι γέροι για να κοιμηθουν. Η αλήθεια είναι οτι εκανα γυμναστική 3-4 φορες την εβδομάδα στο σπιτι απο τοτε που μπηκαμε καραντινες κλπ για δυο χρονια στο σπιτι και είχα τρομερα αποτελεσματα και τεράστια αλλαγή στο σώμα και στον τροπο ζωής μου (φαγητά, διάθεσή, ΑΓΧΟΣ κλπ) Ητανε για μένα το καλύτερο αγχολυτικο. Επαιρνα αυτοπεποιθεση. Το παρατησα ομως το Σεπτεμβριο λόγο ενός ασχημου συμβάν με την μητέρα μου και επείδη είχα μπει σε τροχιά πανελληνιων. Απο τοτε με ολα μου τα αγχη και προβληματα εχασα πολλα κιλα (δεν θέλω να ζυγιστω) και σταμάτησα να τρώω οσο ετρωγα οταν γυμναζομουν (σχεδόν καθόλου καμία φορα ακομα κ τώρα). Οντως παραμελησα τελειως τον εαυτό μου και μου εδωσε ο παθολογος καποιες συμβουλές για αυτα. Λογικά θα παω σε λίγο καιρό σε καποιο ψυχίατρο αλλα λογικά θα με πλακωσει στα χημικά και δεν ξερω αν θα βοηθήσει με μια συνέδρια (αν δω οτι ειναι καλός ισως συνεχίσω).
    Καλημερα !

    Γιατι πηγεςς σε παθολογο και γιατι εισαι σε αγωγη απο τοσο μικρη ηλικια ?
    Ο παθολογος δεν μπορει να κανει τετοια διαγνωση και πολυ περισσοτερο να σε βαλει σε αγωγη ..
    Πριν τα ξεκινήσεις και μπεις σε αλλα μονοπατια πηγαινε σε ενα ψυχολογο και εκεινος θα σε παραπέμψει σε ψυχιατρο αν χρειαζεσαι κατι χημικο ..

    Εισαι σε μια πολυ ιδιατερη περιοδο και σιγουρα πολυ στρεσογονα που μπορει να πυροδοτήσει το οτιδηποτε ...Το να μπεις σε μια αγωγη σε τετοια φαση πρεπει να ξερεις οτι θα εχεις και παρενεργειες οι οποιες μπορει να σε κρατησουν πισω απο το διαβασμα σου ..

    Πριν δυο χροναα εδινε και η κορη μου πανελλαδικες και υπηρχαν ειδικοι στο σχολειο που πηγαινε και μιλουσαν στα παιδια για την διαχειρηση του αγχους τους.

    Οι γονεις σου τι λενε για ολο αυτο ?Εχουν επικοινωνησει με ενα συμβουλο ψυχικης υγειας που ασχολουντε μονο με παιδια που δινουν πανελληνιες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι κριμα τοσο μικρος ν αξεκινησεις θεραπεια.Περνας μια δυσκολη περιοδο...ισως και την πιο στρεσσογονο .
    Κρισει ςπανικου παθαινεις καθε μερα?

    Εγω θα σου προτινω να σταματησεις να φοβασαι τις κρισεις πανικου.Μην ψαχνεις δλδ να βρεις τι να κανεις για να μη σε πιασει η κριση πανικου.Γιατι ετσι απλα αγχωνεσαι περισσοτερο και χειροτερευεις την κατασταση.Συμφιλιωσου με αυτο που σου συμβαινει εφοσον μαλιστα καταλαβαινεις οτι προκειται γι ααγχος και ηρεμησε..Ασε την κριση πανικου να ερθει ,δεν πειραζει.Ξαπλωσε στον καναπε προσπαθησε να παιρνεις βαθιες αναπνοες και κανε υπομονη θα περασει.Αν αρχισεις να αντιμετωπιζεις ετσι τις κρισεις θα δεις οτι σιγα σιγα θα φυγουν.Δοκιμασε το.

    Οταν εισαι καλα να βγαινεις λιγο εξω.Και συμφωνω απολυτα και με τη γυμναστικη.Παρε εστω ενα σκοινακι στο σπιτι και κανε ασκησεις θα σου κανει καλο.

Similar Threads

  1. Πως να μην δίνω σημασία;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 30-05-2020, 15:06
  2. Δίνω παραπάνω σημασία από όσο πρέπει
    By Alexmoutz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-2020, 12:41
  3. Δίνω....!!!!!?!?!?!?!
    By ΜΑΙΡΟΥΛΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2015, 21:20
  4. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 16:48
  5. Τα φαρμακα ειναι ακακα, τα δινω σε μικρα παιδια...
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 22-10-2012, 00:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •