Ταχυκαρδίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Ταχυκαρδίες

    Έχετε ταχυκαρδίες και ειδικότερα σε όρθια θέση ή σε κίνηση; Εγώ με απλό περπάτημα μπορεί να χτυπήσω 140ρι.
    Χτες έκανα υπέρηχο καρδιάς και μάλιστα με υπερσύγχρονο εξοπλισμό και όλα έδειξαν φυσιολογικά.
    Όσοι έχετε ταχυκαρδίες πόσους παλμούς φτάνετε και τι κάνετε γι'αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Οι ταχυκαρδίες μετριουνται οταν εισαι σε ηρεμια.Με περπατημα προφανως ανεβαζεις παλμους.Και οσο πιο αγυμναστη εισαι τοσο πιο γρηγορα τους ανεβαζεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Οι ταχυκαρδίες μετριουνται οταν εισαι σε ηρεμια.Με περπατημα προφανως ανεβαζεις παλμους.Και οσο πιο αγυμναστη εισαι τοσο πιο γρηγορα τους ανεβαζεις.
    Δεν ισχύει αυτό. Ενας ενήλικας είναι φυσιολογικό να ανεβάσει στο ηπιο περπατημα συγκεκριμένους παλμους. Οταν ανεβαζεις πάνω απο 120 με το παραμικρο συντρέχουν άλλοι λόγοι. Σε έντονη γυμναστική μπορεις να ανεβάσεις τους μεγιστους βαθμούς για την ηλικία σου (220-την εκάστοτε ηλικία)

    Προσωπικα έκανα δέκα χιλιόμετρα την ημέρα περπατημα και είχα το πολυ 90 παλμους στο τρέξιμο και μέχρι και 37 στον υπνο και 42 ξυπνιος στην ξεκούραση, μέχρι που επαθα POTS και μετά διαγνωστηκα με παροξυσμικη ταχυκαρδία για την οποια αναγκαστηκα να παρω αγωγή αφού ανεβαζα 140 με λίγα βήματα και το καλοκαίρι λόγω ζεστης είχα 170 απλως με το να ξεμυτισω εξω. Οταν η αύξηση των παλμων είναι δυσαναλογη της δραστηριότητας, χωρις εξωτερικους λογους , οπως πχ καποια ενταση της στιγμης απο αγχος, καποια παραπανω κιλα, καθιστική ζωη κλπ, μπορει ο ασθενής να το συζητήσει με το γιατρό του για να δουν τι τρέχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Ειχα ταχυκαρδίες και ο γιατρός μου πρότεινε αφου πρωτα κανω εξετασεις και αποκλεισουμε καρδιολογικο προβλημα να παρω ενα β αναστολεα συγκεκριμένα το inderal, το περνω 1 χρονο τωρα πολυ καλο φαρμακο και χωρις παρενέργειες που δρα προστατευτικα, ασε που ριχνει και το αγχος κατα καποιο τρόπο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ταχυκαρδια με ταχυκαρδια διαφερει και παιζουν πολλα ρολο.Κι εγω ειχα ταχυκαρδιες και εχω κανει ablation αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολοι χρειαζονται ablation.Και το inderal το εχω χρησιμοποιησει,ανεπιτυχως σε εμενα περα του οτι σε ηρεμει γιατι προφανως ειναικαι ηρεμιστικο.Καθε περιπτωση διαφερει.Αλλο ειναι κανω 2 βηματα και ξαφνικα απο 70 οι παλμοι μεσα σε ενα δευτερολεπτο πανε 140 και αλλο ειναι περπαταω μιση ωρα και σταδιακα οιπαλμοι ανεβαινουν.Εμενα μεσα σε ενα δευτεολεπτο πηγαιναν 180 και εμεναν εκει για 3 ωρες,προφανως και υπηρχε παθολογια απο πισω.Και η πρωτη ερωτηση των γιατρων ηταν αυτη.Ποσο αποτομα μπαινει η ταχυπαλμια και πως βγαινει.Για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις εφοσον οι εξετασεις σου βγαινουν καλες ειναι να κανεις ενα καρδιογραφημα τη στιγμη της ταχυπαλμιας.Εγω ετσι ανακαλυψα τι συνεβαινε.Κανε ενα κοπο και πηγαινε τη στιγμη που εισαι με 140 παλμους και κανε ενα καρδιογραφημα.

    Επισης ελεγξε οπωσδηποτε το θυροειδη σου.Γιατι κανει τετοια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χόλτερ χρειάζεται όχι καρδιογράφημα.

    Προσωπικά, όπως σου έχω ξαναγράψει σεροτονίνη, έπαιρνα το προκολαράν, δηλαδή ιβαμπραδίνη που επιδρά απευθείας στον φλεβοκομβο και έρευνες έχουν δείξει ότι σε κάποιες περιπτώσεις η αγωγή επί ένα χρόνο διόρθωσε το πρόβλημα και μακροπρόθεσμα.

    Εγώ έπαιρνα για έξι μήνες, πλέον έχει μειωθεί πολύ το πρόβλημά μου και πιστεύω ότι μέσα στα άλλα, με βοηθήσε το συγκεκριμένο χάπι.

    Αν και τώρα έχω αλλο θεμα γιατι είχα ένα μούδιασμα στο κέντρο του στήθους τις προάλλες την ώρα ενός καυγά και φοβάμαι μήπως εντέλει όλα αυτά είναι σύμπτωμα στεφανιαίας νόσου. Φυσικά αυτό θέλει συγκεκριμένη εξέταση για διαγνωστεί σε μικρή ηλικία, όχι με υπέρηχο και καρδιογράφημα. Προσπαθώ όμως να μένω ψυχραιμος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Έχετε ταχυκαρδίες και ειδικότερα σε όρθια θέση ή σε κίνηση; Εγώ με απλό περπάτημα μπορεί να χτυπήσω 140ρι.
    Χτες έκανα υπέρηχο καρδιάς και μάλιστα με υπερσύγχρονο εξοπλισμό και όλα έδειξαν φυσιολογικά.
    Όσοι έχετε ταχυκαρδίες πόσους παλμούς φτάνετε και τι κάνετε γι'αυτό;
    μου ακριβως τα ιδια πάθαινα και εγω κάποια περίοδο.

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδιες
    By Nefeli28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-09-2020, 12:53
  2. ταχυκαρδίες;;;
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2013, 20:16
  3. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 03:57
  4. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 01:57
  5. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 04:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •