OCD σε παιδική ηλικία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    13

    OCD σε παιδική ηλικία

    Η κόρη μου είναι 11 και διαγνώστηκε με βαριά ocd. Τα τελευταία 2 χρόνια βασανίζεται από ιδεοληψίες και καταναγκασμούς. Δεν πήρε θεραπεία, παρόλο που η παιδοψυχιατρος επέμενε, διότι προσωπικά θεωρούσα πως με ψυχοθεραπεία μόνο θα πήγαινε καλά επειδή είναι τόσο μικρή, έγινε το αντίθετο...Τώρα αναγκαστικά ξεκίνησε το Ladose 20mg, έκανε σχεδόν 40 μέρες να λειτουργήσει και η παιδοψυχιατρος προτείνει απαραίτητα 2 μήνες μετά το secuelia 50mg. Υπάρχει ανάλογη εμπειρία σε τέτοια ηλικία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Χρειάζεται συνδιασμός φαρμακευτικής αγωγής καί cbt θεραπείας, σας είπαν καλά. Τά φάρμακα για να δράσουν θέλουν κάποιο διάστημα χρειάζεται υπομονή.
    Quote Originally Posted by Elena5 View Post
    Η κόρη μου είναι 11 και διαγνώστηκε με βαριά ocd. Τα τελευταία 2 χρόνια βασανίζεται από ιδεοληψίες και καταναγκασμούς. Δεν πήρε θεραπεία, παρόλο που η παιδοψυχιατρος επέμενε, διότι προσωπικά θεωρούσα πως με ψυχοθεραπεία μόνο θα πήγαινε καλά επειδή είναι τόσο μικρή, έγινε το αντίθετο...Τώρα αναγκαστικά ξεκίνησε το Ladose 20mg, έκανε σχεδόν 40 μέρες να λειτουργήσει και η παιδοψυχιατρος προτείνει απαραίτητα 2 μήνες μετά το secuelia 50mg. Υπάρχει ανάλογη εμπειρία σε τέτοια ηλικία?
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία , ακολουθήσετε τίς συμβουλές του γιατρού καί τουυψυχολογου καί όλα θά πάνε καλά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    456
    νομιζω οτι σπανιζει να υπαρχει εμπειρια σε τετοια ηλικια...τα περιστατικα κατω των 16 ειναι ανυπαρκτα... εγω το νεοτερο ατομο που εχω συναντησει για αγωγη για ocd ηταν τα 17

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19
    Προσωπικά εμφάνισα τα πρώτα συμπτώματα OCD στο δημοτικό, με ιδεοληψίες που σχετίζονταν με τον ύπνο και μεταφυσικές φοβίες... Στο γυμνάσιο αντιμετώπισα έντονες θρησκευτικές ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμό σχετικά με ηθικούς κανόνες και θρησκευτική ευλάβεια...

    Με την πάροδο του χρόνου επιδεινώθηκαν και κορυφώθηκαν στην εφηβεία! Αρχικά τα αντιμετώπισα με εναλλακτικές μεθόδους, όπως ομοιοπαθητική, βελονισμό, μουσικοθεραπεία... Με την πάροδο του χρόνου οι φοβίες και οι εμμονές έγιναν ανυπόφορες, και από την ηλικία των 20 ετών λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία. Νιώθω πως όλες οι εναλλακτικές θεραπείες ήταν χρήσιμες στην αρχή... Ωστόσο από τα 15 μου έπρεπε να έχω ξεκινήσει την φαρμακολογική θεραπεία. Πέρασα πέντε δύσκολα χρόνια από τα 15 μου ως τα 20 με ιδεοψυχαναγκασμούς και έμμονες ιδέες, που θα μπορούσα να τα είχα αποφύγει με τη σωστή διάγνωση και συνδυαστική θεραπεία με φάρμακα και ψυχοθεραπεία...

    Από τη στιγμή που η κόρη σας αντιμετωπίζει τέτοιας έντασης και κλίμακας προβλήματα χρήζει φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοθεραπείας, σύμφωνα με την καθοδήγηση κάποιου έμπειρου γιατρού... Μη σας τρομάζει που η πάθηση ξεκίνησε από αυτήν την ηλικία, ίσως είναι απλά πιο ανθεκτική μορφή και χρειάζεται τη σωστή παρακολούθηση και υποστήριξη... Με την πάροδο του χρόνου τα συμπτώματα θα ελεγχθούν και θα μειωθεί η φαρμακευτική αγωγή!!! Ακολουθήστε πιστά τις εντολές του γιατρού σας! Απλά συνηθίζεται η πάθηση να εκδηλώνεται στην εφηβεία ή στη νεαρή ενήλικη ζωή επειδή τότε αρχίζουν τα άγχη και οι ευθύνες...

  5. #5
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    νομιζω οτι σπανιζει να υπαρχει εμπειρια σε τετοια ηλικια...τα περιστατικα κατω των 16 ειναι ανυπαρκτα... εγω το νεοτερο ατομο που εχω συναντησει για αγωγη για ocd ηταν τα 17
    Το πρώτο μου επεισόδιο ιδεοληψίας ήταν στο δημοτικό. Τρίτη δημοτικού συγκεκριμένα. Βασανιζόμουν με μία ασχημη ιδέα που μου είχε καρφωθεί. Φυσικά δε μπορούσα να το πω πουθενά , μου φαινόταν εξωφρενικό. Πέρασε μετά από κάποιους μήνες. Επανήλθε στη δευτέρα γυμνασίου για αρκετό καιρό. Το ελεγα στη μητέρα μου- ήξεις αφίξεις, όχι ακριβώς τι ένοιωθα, αλλά δεν είχε αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται.. Με έβλεπε απλά στενοχωρημένη και κλειστή και προσπαθούσε να με ενθαρρύνει. Μου πέρασε μετά από δύο τρεις μληνες. Και επανήλθε στο δεύτερο έτος της σχολής, οπότε και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και έμαθα τι ήταν οι φρικτές σκέψεις που είχα. Και αγωγή φυσικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Aerozol View Post
    Το πρώτο μου επεισόδιο ιδεοληψίας ήταν στο δημοτικό. Τρίτη δημοτικού συγκεκριμένα. Βασανιζόμουν με μία ασχημη ιδέα που μου είχε καρφωθεί. Φυσικά δε μπορούσα να το πω πουθενά , μου φαινόταν εξωφρενικό. Πέρασε μετά από κάποιους μήνες. Επανήλθε στη δευτέρα γυμνασίου για αρκετό καιρό. Το ελεγα στη μητέρα μου- ήξεις αφίξεις, όχι ακριβώς τι ένοιωθα, αλλά δεν είχε αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται.. Με έβλεπε απλά στενοχωρημένη και κλειστή και προσπαθούσε να με ενθαρρύνει. Μου πέρασε μετά από δύο τρεις μληνες. Και επανήλθε στο δεύτερο έτος της σχολής, οπότε και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και έμαθα τι ήταν οι φρικτές σκέψεις που είχα. Και αγωγή φυσικά.
    Πραγματικά εμεινα με την περιεργεια... Ποιες μπορει να ηταν αυτες οι φρικτές σκεψεις...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Πραγματικά εμεινα με την περιεργεια... Ποιες μπορει να ηταν αυτες οι φρικτές σκεψεις...
    Παρορμητικες σκέψεις θρησκευτικού περιεχομένου,ότι δλδ βρίζω τα θεία και περι ομοφυλοφιλίας... Είχα δει κάτι στην τηλεόραση σχετικό και μου είχε καρφωθεί ότι μπορεί να είμαι και εγώ. Όπως μπορούσα να το αντιληφθώ τότε,τέλος πάντων...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elena5 View Post
    Η κόρη μου είναι 11 και διαγνώστηκε με βαριά ocd. Τα τελευταία 2 χρόνια βασανίζεται από ιδεοληψίες και καταναγκασμούς. Δεν πήρε θεραπεία, παρόλο που η παιδοψυχιατρος επέμενε, διότι προσωπικά θεωρούσα πως με ψυχοθεραπεία μόνο θα πήγαινε καλά επειδή είναι τόσο μικρή, έγινε το αντίθετο...Τώρα αναγκαστικά ξεκίνησε το Ladose 20mg, έκανε σχεδόν 40 μέρες να λειτουργήσει και η παιδοψυχιατρος προτείνει απαραίτητα 2 μήνες μετά το secuelia 50mg. Υπάρχει ανάλογη εμπειρία σε τέτοια ηλικία?
    Βλεπεις οτι η φαρμακοφοβία σου ειχε κοστος τελικα στο ιδιο σου το παιδι; Δεν το λεω με προθεση να σε κατηγορησω, απλα αναδεικνυω το προβλημα της φαρμακοφοβιας... Η παιδοψυχιατρος επεμενε επειδη ηξερε. Εσυ ειχες μια αλλη αποψη, αλλα η δικη σου αποψη δεν στηριζοταν σε γνωσεις παρα μονο σε αντιληψεις. Βλεπεις οτι η σοφη φραση εκαστος στο ειδος του.... ισχυει στα παντα!

Similar Threads

  1. Ξυλο στην παιδικη ηλικια
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-01-2021, 17:50
  2. Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
    By Sofaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-2019, 20:46
  3. Θέλω την παιδική μου ηλικία πίσω
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-2018, 00:27
  4. Παιδικη ηλικια και ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 02:33
  5. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 01:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •