Δουλειά σε σουπερ μαρκετ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10

    Δουλειά σε σουπερ μαρκετ

    Γεια σας.Λέγομαι Μυρτώ και έχω διαταραχή ελλειματικής προσοχής και γενικευμένη κοινωνική φοβία και άγχος. Έχω χρόνια τώρα θέμα με την εργασία γενικά, έχω αλλάξει δουλειές αρκετές φορές αν και αυτό ξέρω ότι συμβαίνει συχνά σε πολλούς της ηλικίας μου. Ωστόσο με τις συνθήκες τις οικονομικές που επικρατούν αυτή τη στιγμή και στη κλειστή κοινωνία που ζω, οι δουλειές είναι πολύ δύσκολες. Πρόσφατα, πριν ένα μήνα πήγα σε μια δουλειά που υπο πιο νορμαλ συνθήκες δεν θα πήγαινα ποτέ. Σε σουπερ μαρκετ. Δεν θα πήγαινα όχι γιατί φοβάμαι τη κούραση τη σωματική αλλά γιατί λόγω του προβλήματος μου, επαγγέλματα που απαιτούν και περιέχουν αναρίθμητες πληροφορίες και είναι τόσο ΄ταχυκίνητα' είναι πραγματικά σκέτος εφιάλτης για μένα. Και φυσικά κάνοντας τέτοιες δουλειές ούτε το πρόβλημα μου 'θεραπεύεται΄ως δια μαγείας 'οπως ακούω συχνά να αμπελοφιλοσοφούν κάποιοι για δήθεν παρηγοριά, ούτε φυσικά γίνομαι εγώ πιο ΄γρήγορα' γενικά. Μπορεί εν ώρα εργασίας και μόνο να πιέζομαι να είμαι πιο γρήγορη αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.

    Η ουσία είναι ότι εδώ και ένα μήνα κοντεύω να αρρωστήσω από το άγχος και την πίεση. Όχι μόνο είμαι η μόνη καινούργια εκεί άρα και η μόνη που κάνει συνέχεια λάθη, όχι μόνο η εκπαίδευση είναι στη καλύτερη περίπτωση ελλιπής (+ του ότι είμαι πολύ λίγοι άρα κάνουμε όλοι δουλειά για 3 άτομα), αλλά και παρόλο που στα λόγια όλοι λένε ότι καταλαβαίνουν και δεν περιμένουν τελειότητες από εμένα που είμαι καινούργια, στην πράξη το κλίμα είναι τουλάχιστον τοξικό. Καθημερινά 'όλοι μας βγάζουμε δουλειά για 3 άτομα σε μία βάρδια, ενώ ανά βάρδια είμαστε μόνο 2 κοπέλες. Κάθε φορά που κάνω κάτι που μου λένε και φροντίζω να είμαι συνεπής, μετά βρίσκουν να με κατσαδιάζουν για μια άλλη 'λεπτομέρεια΄' που δεν σκέφτηκα ή δεν ήξερα να κάνω. Δεν έχει καμία σημασία αν δεν έχουμε επαρκή χρόνο, ή αν είμαι εγώ καινούργια και άσχετη, για τους άλλους το μόνο που μετράει είναι να ναι το μαγαζί στη τελειότητα. Είχα πει στον εαυτό μου ότι θα προσπαθήσω να κάτσω όσο αντέχω αλλά πλέον δεν ξέρω καν αν θα βγάλω 2ο μήνα. Η πίεση αφόρητη, το κλίμα απαίσιο και παθητικά και ενεργητικά επιθετικό ειδικά προς εμένα ως πιο 'ξένη' σε σχέση με τους άλλους, τα λεφτά πενιχρά για τη δουλειά που κάνουμε και τους κινδύνους της (έχω συμπτώματα αρχής καρπιαίου σωλήνα λόγω υψηλής πίεσης του χεριού μου στη μηχανή κοπής τυριών και αλλαντικών), η επικοινωνία κι η συνεργασία σχεδόν ανύπαρκτες και γενικά μια κατάσταση μεσαιωνική. Λυπάμαι για τη γενιά μας που 'κληρονόμησε' τέτοιες τοξικές συνθήκες εργασίας και κυρίως που σαν πολίτες δεν έχουμε κάνει τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξουμε όλα αυτά. Και για άτομα σαν εμένα λυπάμαι αλλά και για όλους όσους αναγκάζονται να εργάζονται σε αυτά τα 'κολαστήρια'.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Γεια σου! Κι εγώ έχω θέμα με τις δουλειές, βαριέμαι εύκολα και είμαι θεωρητικός τύπος, οπότε δυσκολεύομαι να κάνω πρακτικά πράγματα. Σε ένα εργοστάσιο με μηχανές που είχα δουλέψει κάποιους μήνες δεν την πάλευα άλλο και έφυγα, έχοντας βρει άμισθη πρακτική σε κάτι που με ενδιέφερε πιο πολύ. Τώρα, με μεγαλύτερη εμπειρία από τη ζωή, έχω καταλάβει ότι αν δεν είσαι άνθρωπος των έντονων ρυθμών και δε βρεις εδώ δουλειά σε Δημόσιο, το καλύτερο είναι το εξωτερικό. Για αυτό τώρα κάνω μάστερ στο εξωτερικό και θα ψάξω για δουλειά από το καλοκαίρι. Κάνε κουράγιο όσο μπορείς, όταν πεις ότι δεν πάει άλλο παραιτήσου, αλλά να έχεις σχέδιο τι θα κάνεις μετά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Μυρτώ21 View Post
    . Λυπάμαι για τη γενιά μας που 'κληρονόμησε' τέτοιες τοξικές συνθήκες εργασίας και κυρίως που σαν πολίτες δεν έχουμε κάνει τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξουμε όλα αυτά. Και για άτομα σαν εμένα λυπάμαι αλλά και για όλους όσους αναγκάζονται να εργάζονται σε αυτά τα 'κολαστήρια'.
    τυπισα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    μπορεις να ανοιξεις ενα σουπερ μαρκετ δικο σου η αν δεν εχεις λεφτα, ενα περιπτερο η εστω εναν παγκο στην λαικη και να δουλευεις οπως θελεις.

    εκει να δεις αγχος και πιεση,
    εκει να δεις κολαστηριο που ειναι.
    ασε που δεν θα βγαζεις πενιχρα λεφτα αλλα πολλα περισσοτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Μυρτώ21 View Post
    Γεια σας.Λέγομαι Μυρτώ και έχω διαταραχή ελλειματικής προσοχής και γενικευμένη κοινωνική φοβία και άγχος. Έχω χρόνια τώρα θέμα με την εργασία γενικά, έχω αλλάξει δουλειές αρκετές φορές αν και αυτό ξέρω ότι συμβαίνει συχνά σε πολλούς της ηλικίας μου. Ωστόσο με τις συνθήκες τις οικονομικές που επικρατούν αυτή τη στιγμή και στη κλειστή κοινωνία που ζω, οι δουλειές είναι πολύ δύσκολες. Πρόσφατα, πριν ένα μήνα πήγα σε μια δουλειά που υπο πιο νορμαλ συνθήκες δεν θα πήγαινα ποτέ. Σε σουπερ μαρκετ. Δεν θα πήγαινα όχι γιατί φοβάμαι τη κούραση τη σωματική αλλά γιατί λόγω του προβλήματος μου, επαγγέλματα που απαιτούν και περιέχουν αναρίθμητες πληροφορίες και είναι τόσο ΄ταχυκίνητα' είναι πραγματικά σκέτος εφιάλτης για μένα. Και φυσικά κάνοντας τέτοιες δουλειές ούτε το πρόβλημα μου 'θεραπεύεται΄ως δια μαγείας 'οπως ακούω συχνά να αμπελοφιλοσοφούν κάποιοι για δήθεν παρηγοριά, ούτε φυσικά γίνομαι εγώ πιο ΄γρήγορα' γενικά. Μπορεί εν ώρα εργασίας και μόνο να πιέζομαι να είμαι πιο γρήγορη αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.

    Η ουσία είναι ότι εδώ και ένα μήνα κοντεύω να αρρωστήσω από το άγχος και την πίεση. Όχι μόνο είμαι η μόνη καινούργια εκεί άρα και η μόνη που κάνει συνέχεια λάθη, όχι μόνο η εκπαίδευση είναι στη καλύτερη περίπτωση ελλιπής (+ του ότι είμαι πολύ λίγοι άρα κάνουμε όλοι δουλειά για 3 άτομα), αλλά και παρόλο που στα λόγια όλοι λένε ότι καταλαβαίνουν και δεν περιμένουν τελειότητες από εμένα που είμαι καινούργια, στην πράξη το κλίμα είναι τουλάχιστον τοξικό. Καθημερινά 'όλοι μας βγάζουμε δουλειά για 3 άτομα σε μία βάρδια, ενώ ανά βάρδια είμαστε μόνο 2 κοπέλες. Κάθε φορά που κάνω κάτι που μου λένε και φροντίζω να είμαι συνεπής, μετά βρίσκουν να με κατσαδιάζουν για μια άλλη 'λεπτομέρεια΄' που δεν σκέφτηκα ή δεν ήξερα να κάνω. Δεν έχει καμία σημασία αν δεν έχουμε επαρκή χρόνο, ή αν είμαι εγώ καινούργια και άσχετη, για τους άλλους το μόνο που μετράει είναι να ναι το μαγαζί στη τελειότητα. Είχα πει στον εαυτό μου ότι θα προσπαθήσω να κάτσω όσο αντέχω αλλά πλέον δεν ξέρω καν αν θα βγάλω 2ο μήνα. Η πίεση αφόρητη, το κλίμα απαίσιο και παθητικά και ενεργητικά επιθετικό ειδικά προς εμένα ως πιο 'ξένη' σε σχέση με τους άλλους, τα λεφτά πενιχρά για τη δουλειά που κάνουμε και τους κινδύνους της (έχω συμπτώματα αρχής καρπιαίου σωλήνα λόγω υψηλής πίεσης του χεριού μου στη μηχανή κοπής τυριών και αλλαντικών), η επικοινωνία κι η συνεργασία σχεδόν ανύπαρκτες και γενικά μια κατάσταση μεσαιωνική. Λυπάμαι για τη γενιά μας που 'κληρονόμησε' τέτοιες τοξικές συνθήκες εργασίας και κυρίως που σαν πολίτες δεν έχουμε κάνει τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξουμε όλα αυτά. Και για άτομα σαν εμένα λυπάμαι αλλά και για όλους όσους αναγκάζονται να εργάζονται σε αυτά τα 'κολαστήρια'.
    Πέστα κοπέλα μου, έτσι είναι στις δουλειές, έχω τραβήξει και εγώ παρόμοια από συμπεριφορές! Ήθελα να ρωτήσω διαταραχή ελλειμματικής προσοχής τι ακριβώς είναι, κάτι κατάλαβα αλλά δεν είμαι βέβαιος, πιθανόν το ίδιο πρόβλημα να έχω και εγώ, όπως έχω κοινωνική φοβία και άγχος. Έχω κάνει 3 δουλειές που δεν μπορούσα να αποδώσω και μου την έλεγαν, με ειρωνευόταν, από το άγχος δεν μπορούσα να κάνω σωστά της εργασίες μου, είχα αφηρημαδα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι μου έλεγε το αφεντικό, τώρα εδώ και 3 χρόνια δεν δουλεύω πουθενά έχει ησυχάσει το κεφάλι μου, αλλά από οικονομικά είναι δύσκολα τα πράγματα, όπως είναι λογικό. Σε μια δουλειά που μπορούσα να ανταπεξέλθω και μαρεσε ήταν όταν δεν είχα άλλον πάνω από το κεφάλι μου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @nikos2-
    Προφανώς αναφέρεστε σε διαφορετικό κόσμο απ' αυτόν στον οποίο αναφέρομαι εγώ. Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα εδώ και χρόνια. Κι εννοείται δεν χρειάζεται ούτε πρέπει κάποιος να ανοίξει δική του επιχείρηση για να καταλάβει πίεση και άγχος. Επίσης σε δική σου επιχείρηση που δεν είσαι υπάλληλος κανενός οι συνθήκες εργασίας προφανώς και δεν έχουν καμιά σχέση με τις εργασιακές σχέσεις που βιώνεις ως υπάλληλος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @andreas86

    Διαταραχή ελλειματικής προσοχής είναι πολλά πράγματα αλλά το 'σύνθημα' είναι η λεγόμενη 'διάσπαση' της προσοχής με 'ολα όσα επηρεάζει. Δηλαδή, αδυναμία συγκέντρωσης σε συγκεκριμένα πράγματα, αδυναμία εκτέλεσης πολλών εντολών μαζί ή αδυναμία απομνημόνευσης άνω των 2 εντολών κάθε φορά. Πολύ άσχημη βραχυπρόθεσμη μνήμη (σου λένε κάτι και δυσκολεύεσαι να το θυμηθείς ή να συγκεντρωθείς με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις πολλές φορές ή να νομίζεις ότι ο,τι σου είπαν έπεσε σε μια 'μαύρη τρύπα΄'. Δυσκολία με ακουστικές εντολές και ερεθίσματα. Δεν έχεις θέμα ακουστικό αλλά λόγω της διάσπασης πολλές φορές δεν λαμβάνεις ούτε τις απλές ακουστικές πληροφορίες σωστά. Ή τις λαμβάνεις 'αργά' με ανάγκη από συχνές επαναλήψεις και οδηγίες..γι'αυτό και δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί να είναι κάποιος 'αργός'/ αργόστροφος. Όχι λόγω αντίληψης αλλά λόγω αδυναμίας σε αυτούς κυρίως τους τομείς, δηλαδή συγκέντρωση, μνήμη (βραχυπρόθεσμη) και κατανόηση εντολών. Ψαξ΄το αν υποψιάζεσαι ότι το έχεις, κι εγώ έτσι το ανακάλυψα..τυχαία πρώτα και μετά με προσωπική εξονυχιστική αναζήτηση και μετά επίσημα. Μην το αφήσεις να σε 'τρώει'. Κι ό,τι χρειαστείς να με ρωτήσεις.
    Λυπάμαι για τις εμπειρίες που είχες και δυστυχώς μοιάζουν πολύ με τις δικές μου. Κι εγώ σε μια τέτοια κατάσταση βρίσκομαι τώρα. Κι από ειρωνείες και 'ψου ψου' πίσω από τη πλάτη άλλο τίποτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Μυρτώ21 View Post
    @andreas86

    Διαταραχή ελλειματικής προσοχής είναι πολλά πράγματα αλλά το 'σύνθημα' είναι η λεγόμενη 'διάσπαση' της προσοχής με 'ολα όσα επηρεάζει. Δηλαδή, αδυναμία συγκέντρωσης σε συγκεκριμένα πράγματα, αδυναμία εκτέλεσης πολλών εντολών μαζί ή αδυναμία απομνημόνευσης άνω των 2 εντολών κάθε φορά. Πολύ άσχημη βραχυπρόθεσμη μνήμη (σου λένε κάτι και δυσκολεύεσαι να το θυμηθείς ή να συγκεντρωθείς με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις πολλές φορές ή να νομίζεις ότι ο,τι σου είπαν έπεσε σε μια 'μαύρη τρύπα΄'. Δυσκολία με ακουστικές εντολές και ερεθίσματα. Δεν έχεις θέμα ακουστικό αλλά λόγω της διάσπασης πολλές φορές δεν λαμβάνεις ούτε τις απλές ακουστικές πληροφορίες σωστά. Ή τις λαμβάνεις 'αργά' με ανάγκη από συχνές επαναλήψεις και οδηγίες..γι'αυτό και δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί να είναι κάποιος 'αργός'/ αργόστροφος. Όχι λόγω αντίληψης αλλά λόγω αδυναμίας σε αυτούς κυρίως τους τομείς, δηλαδή συγκέντρωση, μνήμη (βραχυπρόθεσμη) και κατανόηση εντολών. Ψαξ΄το αν υποψιάζεσαι ότι το έχεις, κι εγώ έτσι το ανακάλυψα..τυχαία πρώτα και μετά με προσωπική εξονυχιστική αναζήτηση και μετά επίσημα. Μην το αφήσεις να σε 'τρώει'. Κι ό,τι χρειαστείς να με ρωτήσεις.
    Λυπάμαι για τις εμπειρίες που είχες και δυστυχώς μοιάζουν πολύ με τις δικές μου. Κι εγώ σε μια τέτοια κατάσταση βρίσκομαι τώρα. Κι από ειρωνείες και 'ψου ψου' πίσω από τη πλάτη άλλο τίποτα.
    Τα έχω αυτά τα πάνω, μέρος αυτών όπως δυσκολία σε ακουστικές εντολές και είμαι σίγουρα αργοστροφος, αυτή την εντύπωση δίνω, όπως τα γράφεις πάνω, ακριβώς στα περισσότερα περιγράφεις εμένα. Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζεται αυτό το πράγμα, γιατί κανείς μας δεν θέλει να ζει με τέτοια προβλήματα;;; Στα 36 και χωρίς δουλειά, πέρα από τα χρήματα είναι και ντροπή κοτζαν γάιδαρος σε τέτοια ηλικία να μην ψάχνει για δουλειά!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @andreas86

    Σε νιώθω απόλυτα. Όσο για την αντιμετώπιση, δεν φεύγει ποτέ γιατί είναι στο DNA σου αυτό το θέμα. Δεν 'θεραπεύεται'. Αλλά μια αντιμετώπιση υπάρχει αφενός μέσω επίσημης διάγνωσης κι αφετέρου μέσω φαρμακευτικής αγωγής. Απλά να ξέρεις ότι κι αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό. Θέλει πολύ ψάξιμο για το τι φάρμακα θα σε βοηθήσουν (μην έχεις κι άσχημες παρενέργειες δηλαδή), κατά πόσο θα σε βοηθήσουν, κ.λπ. Επίσης να ξέρεις είναι συνήθως ακριβά. Μια καλή αντιμετώπιση στο θέμα αυτό το βιοποριστικό που έχουμε όμως θα ήταν ίσως το να ψάχνουμε δουλειές που είναι όσο γίνεται λιγότερο 'γρήγορες' και πιεστικές. Δηλαδή μακρυά από το εμπόριο σίγουρα. Δεν ξέρω τι σου αρέσει να κάνεις σαν άτομο ή τι δεξιότητες έχεις αλλά ίσως πρέπεις να ψαχτείς μην και μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου ή έστω να ψάξεις για δουλειά που να 'μπορείς' να κάνεις με βάση τις δυσκολίες σου. Κι εγώ αυτό ψάχνω γενικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Μυρτώ21 View Post
    @andreas86

    Σε νιώθω απόλυτα. Όσο για την αντιμετώπιση, δεν φεύγει ποτέ γιατί είναι στο DNA σου αυτό το θέμα. Δεν 'θεραπεύεται'. Αλλά μια αντιμετώπιση υπάρχει αφενός μέσω επίσημης διάγνωσης κι αφετέρου μέσω φαρμακευτικής αγωγής. Απλά να ξέρεις ότι κι αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό. Θέλει πολύ ψάξιμο για το τι φάρμακα θα σε βοηθήσουν (μην έχεις κι άσχημες παρενέργειες δηλαδή), κατά πόσο θα σε βοηθήσουν, κ.λπ. Επίσης να ξέρεις είναι συνήθως ακριβά. Μια καλή αντιμετώπιση στο θέμα αυτό το βιοποριστικό που έχουμε όμως θα ήταν ίσως το να ψάχνουμε δουλειές που είναι όσο γίνεται λιγότερο 'γρήγορες' και πιεστικές. Δηλαδή μακρυά από το εμπόριο σίγουρα. Δεν ξέρω τι σου αρέσει να κάνεις σαν άτομο ή τι δεξιότητες έχεις αλλά ίσως πρέπεις να ψαχτείς μην και μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου ή έστω να ψάξεις για δουλειά που να 'μπορείς' να κάνεις με βάση τις δυσκολίες σου. Κι εγώ αυτό ψάχνω γενικά.
    Κρίμα που δεν υπάρχει αντιμετώπιση, θα είχα κάποια ελπίδα να το πολεμήσω, τώρα δεν ξέρω τι δουλειά μπορώ όλα αυτά τα χρόνια έχω πείσει τον εαυτό μου ότι δεν θα τα καταφέρω εάν βρω δουλειά, τώρα θα είναι βουνό να πείσθω για το αντίθετο θέλει δουλειά με τον εαυτό μου!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @Eagle guy-

    Κι εγώ της θεωρητικής είμαι και γενικά στην κατηγορία των ακαδημαικών δεξιοτήτων, της έρευνας, κ.λπ. Αρχαιολόγος ήθελα πάντα να γίνω. Ασ΄τα να πάνε..από τότε που τέλειωσα τη σχολή που τελείωσα (δυστυχώς όχι αρχαιολογία), δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με κάτι που να έχει σχέση με τις ικανότητες μου. Ένας ασταμάτητος κύκλος δουλειάς σε ο,τιδήποτε εκτός από αυτά που μπορώ εγώ πραγματικά να κάνω. Αυτό προσπαθώ τώρα να κάνω, ψάχνω διέξοδο για να παραιτηθώ αλλά να έχω plan b κιόλας γιατί αλλιώς δεν γίνεται.
    Πολύ καλά κάνεις και κάνεις το μαστερ σου, εύχομαι να βρεις αυτό που θες κι εσύ κι εγώ και όλοι μας δηλαδή γιατί έτσι όπως είναι τα πράγματα μας κόβω να καταλήγουμε στο 'κάθε φέτος και χειρότερα'.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @andreas 86

    Αντιμετώπιση υπάρχει απλά θέλει πολύ ψάξιμο και προσοχή για μένα. Απο κει και πέρα θα σου πρότεινα να κάνεις ο,τι κι εγώ. Βρες διέξοδο σε επαγγέλματα που είναι κοντά στις δεξιότητες σου ή που δεν έχουν τις απαιτήσεις για πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις. Και μεταξύ μας..ό,τι μπορείς να βρεις για να αυτονομηθείς μακροπρόθεσμα ακόμα καλύτερα. Αν π.χ. είσαι σε επαρχία και έχεις κάποια γη ή σπίτι σε χωριό, να το εκμεταλλευτείς οπωσδήποτε ξεκινώντας δική σου καλλιέργεια σε κάτι που θα μπορεί να σου δίνει έστω και λίγο εισόδημα. Πίστεψε με οι πιο αυτόνομοι άνθρωποι είναι όσοι δουλεύουν τη γη πλέον.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχει νομιζω καμμια δουλεια ευκολη. Δεν εχει σημασια εαν ειναι απλο σερβιρισμα ή κοπη αλλαντικων. Ολα θελουν εκμαθηση και το χρονο τους ακομα και εαν εισαι πυρηνικος επιστημονας. Σιγουρα καποιοι τα καταφερνουν καλυτερα στο ζα μαν φου ισως, αλλα οι περισσοτεροι ειναι κενα λογια η ψυχουλα τους το ξερει. Τι να πω, υπομονη και εαν δεις οτι δεν την παλευεις φροντιζε να χτιζεις κατι αλλο, οπως αποκτηση γνωσεων με online μαθηματα και καταθεση βιογραφικων. Τι μπορεις να πεις για τη βιοπαλη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Να ρωτήσω? 1η φορα πάτε για δουλειά? στο σχολείο πως τα καταφέρνατε? προοδευεται στα καθηκοντα σας ή βλεπεται μόνο τα αρνητικά? και γω ειχα συνδρομο καρπιαιου σωλήνα και ακομα εχω καλλο στο δακτυλο που κραταω το στυλο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Να ρωτήσω? 1η φορα πάτε για δουλειά? στο σχολείο πως τα καταφέρνατε? προοδευεται στα καθηκοντα σας ή βλεπεται μόνο τα αρνητικά? και γω ειχα συνδρομο καρπιαιου σωλήνα και ακομα εχω καλλο στο δακτυλο που κραταω το στυλο
    Το σχόλιο σας μου θυμίζει όσων ακούνε τα προβλήματα κάποιου Κ αυτό που σκέφτονται να πουν είναι φράσεις του τύπου 'που να δεις εγω τι εχω'.Το πώς τα πήγαινα στο σχολειο δεν έχει καμία σχέση και όχι δεν έβλεπα τα αρνητικά. Επίσης δεν είναι η πρώτη μου δουλειά. Το ότι εσείς έχετε καλό στο δάχτυλο και καρπιαιο δεν αλλαζει κατι ουτε σχετιζεται με τη δικη μου εμπειρια..ειδικά εφόσον δεν έχετε ή δεν ξέρετε τι είναι ΔΕΠ. Οπότε με συγχωρείτε αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε με το σχόλιο σας.
    Last edited by Μυρτώ21; 22-01-2022 at 12:06. Reason: Mistake

  15. #15
    Elenia781
    Guest
    εντελως φιλικα παρεθεσα τι εχω παθει στην δουλεια για να παρετε κουράγιο. Μακαρι ολοι να δουλευαμε σε καποιο υπουργειο να περναγε η ωρα ξεκούραστα, παντου ειναι απαιτητικά και το μονο που εχουμε ειναι να προσαρμοζομαστε ή να βρουμε κατι καλυτερο. Το σχολειο το ανεφερα για να δουμε απο που ξεκιναει η "δυσκολια" σας ,αρνητικες ως τραυματικες εμπειριες που σας προκαλεσαν την ΔΕΠ, φοβία και το άγχος. Εχετε αποτανθεί σε ψυχοθεραπευτή ή εργοθεραπευτή?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση Πανικού στο σούπερ μάρκετ
    By serotonini in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 63
    Last Post: 08-01-2021, 03:14
  2. Φοβια με μικροβια, αρρωστιες - πανικος σε σουπερ μαρκετ / φαρμακεια....
    By adrenochrome in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 14:03
  3. Replies: 9
    Last Post: 03-07-2014, 22:59
  4. νομιζω οτι εχω σουπερ προβλημα
    By γιωργος75 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-06-2013, 16:48
  5. Βιο-σακούλες στα σούπερ μάρκετ
    By BLiSS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2008, 00:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •