Δουλειά σε σουπερ μαρκετ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Είσαι μόνο ένα μήνα κι απ ότι κατάλαβα σε ένα πόστο νευραλγικό, λογικο είναι να χανεσαι και να ξεχνάς πράγματα ,έχεις δεν έχεις δεπυ. Ειδικά όταν δεν ξέρεις τα προϊόντα κωδικούς να υπολογίζεις γραμμάρια κλπ κλπ
    Έχω κάνει κι εγώ την ίδια δουλειά και μετά από χρόνια τη συνήθισα και ήταν παιχνιδάκι.
    Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου αν έχεις ανάγκη τη δουλειά. Μάθε τη δουλειά γτ ζητάνε σε σούπερ μάρκετ άτομα που έχουν εμπειρία σε κοπή αλλαντικών τυριών . Θα βρεις μετά άλλου καλύτερα.
    Κι όσον αφορά για τις μηχανές που βάζεις δύναμη πες στους μαλακες εκεί πέρα ότι οι μηχανες πρέπει να λαδωθούν για να μη κολλάνε όταν κόβουν.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    παντως εχει δικιο η Μυρτω, οταν πηγαινω Σ.Μ. στα τυρια η αλλαντικα , οι πελατες ειναι αγενεστατοι, δεν λενε ουτε σας παρακαλω ...........δεν ξερω η εργοδοσια τι κανει .......συνηθως τιποτα , δεν πανε καλα κι αυτοι με την επικρατουσα κατασταση .....κατσε κει ψαχνοντας για κατι καλυτερο, μικρη εισαι , ολο και κατι θα βρεις .......βεβαια ευκολο να το λες .......η βρες αλλο ποστο, πετυχες το χειροτερο σε Σ.Μ. ..........

  3. #18
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    παντως εχει δικιο η Μυρτω, οταν πηγαινω Σ.Μ. στα τυρια η αλλαντικα , οι πελατες ειναι αγενεστατοι, δεν λενε ουτε σας παρακαλω ...........δεν ξερω η εργοδοσια τι κανει .......συνηθως τιποτα , δεν πανε καλα κι αυτοι με την επικρατουσα κατασταση .....κατσε κει ψαχνοντας για κατι καλυτερο, μικρη εισαι , ολο και κατι θα βρεις .......βεβαια ευκολο να το λες .......η βρες αλλο ποστο, πετυχες το χειροτερο σε Σ.Μ. ..........
    και ταμειο να κατσει θέλει γερό στομάχι και προσοχή γιατι εκει εχεις να κάνεις με λεφτά! μου ειπε μια μανα οτι ο γιος της μεσω γνωριμιας επιασε δουλεια σε Σ.Μ , για 400 ευρώ μισθό. Που φτασαμε!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    και ταμειο να κατσει θέλει γερό στομάχι και προσοχή γιατι εκει εχεις να κάνεις με λεφτά! μου ειπε μια μανα οτι ο γιος της μεσω γνωριμιας επιασε δουλεια σε Σ.Μ , για 400 ευρώ μισθό. Που φτασαμε!
    ετσι ειναι το σωστο. 400 ευρω και πολλα ειναι για μια τετοια δουλεια.
    με τα υπολοιπα που θα επερνε πρεπει να πληρωθουν οι ΔΥ αυτου του κρατους

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ετσι ειναι το σωστο. 400 ευρω και πολλα ειναι για μια τετοια δουλεια.
    με τα υπολοιπα που θα επερνε πρεπει να πληρωθουν οι ΔΥ αυτου του κρατους
    Βασικά ούτε τα 400 ευρώ δουλειά και μαστίγιο βρε.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ δούλευα σε σούπερ μάρκετ μέσω σεμιναρίου, εκεί οι υπάλληλοι δεν πληρώνονταν, έλεγε το αφεντικό αντί για λεφτά να παιρνουν τα ψώνια τους από εκεί δωρεάν, τώρα δεν ξέρω εάν έπαιρναν κάποιο ποσό και τα υπόλοιπα σε ψώνια θα σας γελάσω, αλλά έκλεισε αυτό το σούπερ μετά λίγο καιρό όταν τελείωσα από εκεί την πρακτική μου!!

  7. #22
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ετσι ειναι το σωστο. 400 ευρω και πολλα ειναι για μια τετοια δουλεια.
    με τα υπολοιπα που θα επερνε πρεπει να πληρωθουν οι ΔΥ αυτου του κρατους
    είναι αστείο ή το πιστεύεις γιατί δεν πάει έτσι. Τα σουπερ μαρκετ μεσα στην πανδημία ειχαν τεράστια κέρδοφορία. Εκκρεμεί η αποφαση του ΣτΕ που εχει κάνει εφεση ο συνδεσμος Βιομηχάνων για να εμποδίσει το ξεπάγωμα των 3ετιων στον ιδιωτικό τομέα. Ιδιωτικος τομεας γδαρμενος, δημοσιο βολεμενος... εχει παθογένεια η χώρα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    και ταμειο να κατσει θέλει γερό στομάχι και προσοχή γιατι εκει εχεις να κάνεις με λεφτά! μου ειπε μια μανα οτι ο γιος της μεσω γνωριμιας επιασε δουλεια σε Σ.Μ , για 400 ευρώ μισθό. Που φτασαμε!
    εχεις δικιο στα γραφομενα σου , ισως οι ντελιβεραδες εχουν πιο σκληρη κι επικινδυνη δουλεια , γιατι οδηγω απο μικρος μηχανακι, και ξερω τον τωρινο επικρατουντα κινδυνο απο τετρατροχα , και τι σημαινει με κρυο-ζεστη να πρεπει να παραδωσεις εγκαιρως αγαθα , κι ολα αυτα για κανα 500αρικο.......

  9. #24
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχεις δικιο στα γραφομενα σου , ισως οι ντελιβεραδες εχουν πιο σκληρη κι επικινδυνη δουλεια , γιατι οδηγω απο μικρος μηχανακι, και ξερω τον τωρινο επικρατουντα κινδυνο απο τετρατροχα , και τι σημαινει με κρυο-ζεστη να πρεπει να παραδωσεις εγκαιρως αγαθα , κι ολα αυτα για κανα 500αρικο.......
    πίσω στο 1994 ημουν η μονη κοπελα που εκανε ντελιβερυ σε πιτσαρια και 2η δουλεια εξωτ.εργασιες σε γραφεια. 7 χρονια στο μηχανακι αντεξα γιατι ηταν καλα τα λεφτα ημουν νεα και κυκλοφορουσαν λιγοτερα οχηματα σιγουρα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    πίσω στο 1994 ημουν η μονη κοπελα που εκανε ντελιβερυ σε πιτσαρια και 2η δουλεια εξωτ.εργασιες σε γραφεια. 7 χρονια στο μηχανακι αντεξα γιατι ηταν καλα τα λεφτα ημουν νεα και κυκλοφορουσαν λιγοτερα οχηματα σιγουρα!
    πολυ διαφορετικα ηταν το 1994, καμμια σχεση θαλεγα ........ταυτοκινητα ηταν κανα εκατομμυριο λιγοτερα στην Αθηνα ....τοτε πρωτοενεφανισθη το ντελιβερυ φαγητων στην Ελλαδα , το θυμαμαι καλα ........
    Last edited by Macgyver; 23-01-2022 at 13:49.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    βρε Μυρτω21 , ειχα γνωρισει το καλοκαιρι μια κοπελα 35 ετων που δουλευε απο τα 20 της ταμιας στον ΑΒ. , αλλα αυτο δεν την εμποδισε να κανει ονειρα για το μελλον, και να γινει συνθετρια κομματιων , πηγε σε μια συναυλια του Χατζηγιαννη, τον πλησιασε , και τουπε το και το, τουδωσε τα κομματια πουχε γραψει, και περιμενε .......δεν ξερω τι απεγινε, διοτι απο τον Ιουλιο δεν την ξαναδα , αλλα εχεις σκεφτει αλλες εναλλακτικες εργασιας ? δεν λεω να γινεις συνθετρια , κατι αλλο ισως ......ξερω οτι ειναι δυσκολοι καιροι ......

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    @Elania781

    Συγνώμη αν παρεξήγησα το σχόλιο σας τότε. Πάντως ως προς το ΔΕΠ δεν 'προκαλείται'. Είναι γενετική αναπτυξιακή διαταραχή. Το έχεις το ΔΕΠ, δεν το 'αποκτάς' μέσω κακών εμπειριών. 'Οπως είναι ο αυτισμός στο DNA σου έτσι είναι και το ΔΕΠ. Η κατάθλιψη και το άγχος αποκτιούνται και κυρίως λόγω περιβαλλοντικών ερεθισμάτων και εμπειριών.
    Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε 'βολικές' εργασίες, ούτε φυσικά με νοιάζει να δούλευα σε κάποια 'ξεκούραστη' δουλειά,. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το σύστημα σε λίγο ο κόσμος θα έχει 2-3 επιλογές για εργασία κι αυτές θα είναι όλες. Προσαρμόζεσαι εκεί που μπορείς αλλιώς ψάχνουμε για κάτι καλύτερο όπως είπατε κι εσείς.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    Πάντα ονειρεύομαι να απεμπλακώ όσο γίνεται πιο γρήγορα απ΄οσα δεν μπορώ να κάνω. Δυστυχώς δεν παίρνω φάρμακα για το πρόβλημα μου γιατί δεν έχω τη δυνατότητα αλλά και για 'αλλο λόγο, οπότε δεν έχω καμιά βοήθεια ως προς αυτό που με δυσκολεύει τόσο. Κι όσο περνάει ο καιρός αγχώνομαι ως προς την αυτονομία μου ειδικά έτσι όπως έχει καταντήσει η χώρα. Ακόμα κι όσοι κοπιάζουν να σπουδάσουν κάτι, σε μεγάλο βαθμό το κάνουν τζάμπα αφού στην Ελλάδα το 80% τουλάχιστον κάνει ή άσχετες δουλειές πλέον ή σκ@τοδουλειές της απελπισίας. Κ για να αναφερθώ και στον μισθό, με έχουν με σύμβαση 4ωρη ενώ δουλεύω 6ωρο. Που σημαίνει ότι τα επίσημα μου τα βάζουν λέει στην τράπεζα αλλά τα υπόλοιπα στο χέρι. Πριν λίγες μέρες με πλήρωσαν και ο λογαριασμός δεν βγαίνει. Μου χουν δώσει γύρω στα 100 λιγότερα. Δεν ξέρω αν έχουν κρατήσει από το μισθό ένα έλλειμμα 50 ευρώ που είχα κάνει στις αρχές από λάθος, αλλά ακόμα κι έτσι πάλι λείπουν λεφτά. Κ το πράγμα χειροτέρεψε γιατί τις τελευταίες μέρες μια άλλη υπάλληλος εκεί μέσα με την οποία είμαστε τα βράδια βάρδια συνήθως άρχισε να μου επιτείθεται επειδή λέει είμαι αργή και την καθυστερώ. Κ ήμουν τόσο πιεσμένη που 1η φορά στη ζωή μου αντιμίλησα ευθέως σε άτομο εν ώρα εργασίας. Το καλό είναι ότι έχω βρει μια διέξοδο για δουλειά κάπου αλλού και μένει να δω πότε ξεκινούν τα σεμινάρια για να ανακοινώσω ότι φεύγω. Αν φύγω είμαι ήσυχη γιατί ξέρω ότι τουλάχιστον προσπάθησα. Αλλά δεν θα αρρωστήσω κιόλας. Μας έχουν κάνει τον κόσμο μας χάλια, δεν θα τους κάνω τη χάρη να με αρρωστήσουν κι από πάνω. Μου φτάνει το πρόβλημα που ήδη έχω και μου δυσκολεύει πολλούς τομείς και ειδικά την εργασία μου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Μυρτώ21 View Post
    Πάντα ονειρεύομαι να απεμπλακώ όσο γίνεται πιο γρήγορα απ΄οσα δεν μπορώ να κάνω. Δυστυχώς δεν παίρνω φάρμακα για το πρόβλημα μου γιατί δεν έχω τη δυνατότητα αλλά και για 'αλλο λόγο, οπότε δεν έχω καμιά βοήθεια ως προς αυτό που με δυσκολεύει τόσο. Κι όσο περνάει ο καιρός αγχώνομαι ως προς την αυτονομία μου ειδικά έτσι όπως έχει καταντήσει η χώρα. Ακόμα κι όσοι κοπιάζουν να σπουδάσουν κάτι, σε μεγάλο βαθμό το κάνουν τζάμπα αφού στην Ελλάδα το 80% τουλάχιστον κάνει ή άσχετες δουλειές πλέον ή σκ@τοδουλειές της απελπισίας. Κ για να αναφερθώ και στον μισθό, με έχουν με σύμβαση 4ωρη ενώ δουλεύω 6ωρο. Που σημαίνει ότι τα επίσημα μου τα βάζουν λέει στην τράπεζα αλλά τα υπόλοιπα στο χέρι. Πριν λίγες μέρες με πλήρωσαν και ο λογαριασμός δεν βγαίνει. Μου χουν δώσει γύρω στα 100 λιγότερα. Δεν ξέρω αν έχουν κρατήσει από το μισθό ένα έλλειμμα 50 ευρώ που είχα κάνει στις αρχές από λάθος, αλλά ακόμα κι έτσι πάλι λείπουν λεφτά. Κ το πράγμα χειροτέρεψε γιατί τις τελευταίες μέρες μια άλλη υπάλληλος εκεί μέσα με την οποία είμαστε τα βράδια βάρδια συνήθως άρχισε να μου επιτείθεται επειδή λέει είμαι αργή και την καθυστερώ. Κ ήμουν τόσο πιεσμένη που 1η φορά στη ζωή μου αντιμίλησα ευθέως σε άτομο εν ώρα εργασίας. Το καλό είναι ότι έχω βρει μια διέξοδο για δουλειά κάπου αλλού και μένει να δω πότε ξεκινούν τα σεμινάρια για να ανακοινώσω ότι φεύγω. Αν φύγω είμαι ήσυχη γιατί ξέρω ότι τουλάχιστον προσπάθησα. Αλλά δεν θα αρρωστήσω κιόλας. Μας έχουν κάνει τον κόσμο μας χάλια, δεν θα τους κάνω τη χάρη να με αρρωστήσουν κι από πάνω. Μου φτάνει το πρόβλημα που ήδη έχω και μου δυσκολεύει πολλούς τομείς και ειδικά την εργασία μου.
    Σε νιώθω, πολύ το χάρηκα που της αντιμιλησες, εγώ δεν θα μπορούσα, δεν θα είχα το θάρρος!! Έχω μαζέψει πολλά μέσα μου από το δημοτικό ακόμα που με πείραζαν, αν και αυτά τα ξεπέρασα, δεν κρατάω κακία σε κανέναν και όλα τα άλλα, ότι πέρασα, αντιπάθεια ναι μπορεί να κρατάω για κάποια άτομα, κακία όμως όχι!!

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    10
    Κακία γενικά ούτε εγώ κρατάω. Κι αν δεν ήταν τόσο επιθετική μαζί μου δεν θα της απαντούσα καν. Αλλά όταν κι ο άλλος συνεχώς ξεσπάει πάνω σου και είσαι ούτως ή άλλως πεισμένος και ψυχολογικά χάλια λόγω της δουλειάς κάποια στιγμή ξεσπας. Ασ'τα να πάνε. Από τη μια φτάιει η πολιτική του μαγαζιού που σε ένα μεγάλο κατάστημα έχουν μόνο 2 ατομα για να μη πληρώσουν έναν μισθό ακόμα κ από την άλλη έχουν κι οι υπάλληλοι μεταξύ τους πολύ τεταμένο κλίμα. Κ τώρα που πρέπει να 'βοηθουν' κι εμένα ακόμα χειρότερα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίση Πανικού στο σούπερ μάρκετ
    By serotonini in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 63
    Last Post: 08-01-2021, 03:14
  2. Φοβια με μικροβια, αρρωστιες - πανικος σε σουπερ μαρκετ / φαρμακεια....
    By adrenochrome in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 14:03
  3. Replies: 9
    Last Post: 03-07-2014, 22:59
  4. νομιζω οτι εχω σουπερ προβλημα
    By γιωργος75 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-06-2013, 16:48
  5. Βιο-σακούλες στα σούπερ μάρκετ
    By BLiSS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2008, 00:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •