Κάποιες ιδέες ενοχλητικές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    23

    Κάποιες ιδέες ενοχλητικές

    Καλησπέρα, αντιμετωπίζω καιρό ένα θέμα το οποίο είναι ιδέες οι οποίες έρχονται στο μυαλό μου περί αυτοκτονίας και αυτοκαταστροφής. Δεν είμαι τύπος που θέλει να αυτοκτονήσει. Αλλά μου έρχονται συχνά μέσα στη μέρα και δεν ξέρω γιατί. Προσπαθώ να βρω το γιατί και νομίζω ότι μου λείπει αγάπη και παρέα. Μένω αρκετά μακριά από την οικογένεια μου και μόνος. Νιώθω συχνά τύψεις και φόβο ότι επειδή μου έρχονται μπορεί να τις υλοποιήσω. Και τότε δεν θα μπορεί κανένας να με σταματήσει. Αυτό φοβάμαι. Για παράδειγμα βγαίνω στο μπαλκόνι και φοβάμαι μη μου ρθει να πηδήξω αλλά δεν μου έχει έρθει ποτέ αυτό επειδή δεν θέλω και δεν πρόκειται. Και τώρα που τα γράφω αυτά φοβάμαι επειδή είναι αρκετά τρομακτικά. Δηλαδή σαν να νιώθω ότι μόνο το μυαλουδάκι μου με χωρίζει από κάτι τέτοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κι εγώ είχα κάτι τέτοια, όντως δεν είναι αληθινό, είναι ιδεοληπτικό. Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι να βρίσκεις περισπασμούς! Μη δίνεις σημασία καμία

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    23
    Να σαι καλά φίλε μου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    19

    Μην αγχώνεσαι!

    Καλησπέρα φίλε μου! Ακόμα και τώρα που σου γράφω ιδεοληψίες πλημμυρίζουν το μυαλό μου... Αλλά ξέρεις κάτι: είναι απλά πλαστές και απατηλές σκέψεις, τίποτα παραπάνω... Πηγή τους είναι πιθανόν ο φόβος θανάτου και πρόκλησης κακού στον εαυτό μας...

    Όσο κατακλύζεσαι από τέτοιες ενοχλητικές σκέψεις και φόβους τόσο μειώνεται η πιθανότητα να πραγματοποιηθούν! Άρα νιώσε ασφαλής και συνειδητοποίησε ότι ο φόβος που νιώθεις μειώνει και εκμηδενίζει τον κίνδυνο να προβείς σε μια τέτοια πράξη... Διότι στην πραγματική αυτοκτονική συμπεριφορά κρύβονται άλλες ψυχικές παθήσεις, όπως μείζων κατάθλιψη ή διπολική διαταραχή, ενώ υπάρχουν σοβαροί λόγοι και ακραίες συνθήκες που οδηγούν τα άτομα στο να βάλουν τέλος στη ζωή τους. Η αυτοχειρία δεν προκαλείται από απλές ιδεοληψίες, αλλά έχει τις ρίζες της βαθιά στην ψυχή του ανθρώπου, από τραύματα της παιδικής ηλικίας, τραγωδίες κατά τη διάρκεια της ζωής, έλλειψη κατανόησης και υποστήριξης από το περιβάλλον κτλ... Κανένας ιδεοψυχαναγκαστικός δεν αυτοκτονεί από ιδεοληψίες!

    Θα βοηθούσε πολλή η ψυχοθεραπεία, γνωστική συμπεριφορική ή και ψυχαναλυτική. Αν δε νιώθεις καλά ζήτα βοήθεια! Πάσχω από ανθεκτική ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά με τη σωστή θεραπεία, ψυχοθεραπευτική και φαρμακολογική είμαι πολύ καλύτερα. Το OCD θεραπεύεται με τη σωστή κατεύθυνση... Και υποστήριξη! Να σαι καλά!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    23
    Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

  6. #6
    Και γω παλαιότερα το πάθαινα συχνά αυτό πολλές φορές μέσα στην μέρα κ ήταν κ η πρώτη μου σκέψη με το που άνοιγα τα μάτια το πρωί κ αναρωτιομουν.. αφού δεν πρόκειται να το κάνω κ δεν θέλω γιατί μου έρχονται συνέχεια τέτοιες σκέψεις κ εικόνες.. η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ζητάς διαφυγή απτό πόνο που έχεις μέσα σου κ είναι η πιο εύκολη λύση κ μόνο η σκέψη στην ουσία σε κάνει να νιώθεις ανακούφιση.. επειδή ο εγκέφαλος είναι μια μηχανή μετά συνηθίζει κ το κάνει αυτόματα στην κάθε σου δυσκολία..

  7. #7
    Δεν χρειάζεται να σε φοβάσαι σίγουρα σε εμπιστεύεσαι.. ελπίζω να σου πάνε όλα καλά κ να βρεις την καλύτερη παρέα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Karelaki View Post
    Και γω παλαιότερα το πάθαινα συχνά αυτό πολλές φορές μέσα στην μέρα κ ήταν κ η πρώτη μου σκέψη με το που άνοιγα τα μάτια το πρωί κ αναρωτιομουν.. αφού δεν πρόκειται να το κάνω κ δεν θέλω γιατί μου έρχονται συνέχεια τέτοιες σκέψεις κ εικόνες.. η αλήθεια είναι λοιπόν ότι ζητάς διαφυγή απτό πόνο που έχεις μέσα σου κ είναι η πιο εύκολη λύση κ μόνο η σκέψη στην ουσία σε κάνει να νιώθεις ανακούφιση.. επειδή ο εγκέφαλος είναι μια μηχανή μετά συνηθίζει κ το κάνει αυτόματα στην κάθε σου δυσκολία..
    Με βοηθάς πολύ φίλη μου!

  9. #9
    Χαίρομαι.. γενικότερα είναι πολύ καλό αυτό το site καθώς βλέπεις ότι υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι με ίδια προβλήματα η απλα να σε ακούσουν κ να δωσουν μια γνώμη άμα έχεις άλλη απορία γράψε πάλι..

Similar Threads

  1. Φανταστικες ιδεες,εμμονες ιδέες..!
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-2018, 21:28
  2. ΑΝ ΧΩΡΟΥΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...
    By NADINE_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2016, 15:28
  3. Ενοχλητικες επισκεψεις
    By stella1993 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 11-03-2014, 23:43
  4. Εχω κάποιες απορίες για το αγχος.... :
    By Depi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-07-2009, 21:21
  5. ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
    By marinoula in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2009, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •