Αγχώδης διαταραχή. Έντονη ζάλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    8

    Αγχώδης διαταραχή. Έντονη ζάλη

    Καλησπέρα σας,Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Ιστορία μου ξεκίνησε πριν από τέσσερα χρόνια όπου έπαθα την πρώτη κρίση πανικού από εκείνη τη μέρα και μετά παραπονιέμαι για ζαλάδες καθημερινά. Να αναφέρω ότι η πρώτη κρίση είχε έντονη ζάλη.Όπως όλοι έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις πήγα σε νευρολόγο σε καρδιολόγο σε Ωτορινολαρυγγολόγο ενώ έκανα και γενικές εξετάσεις αίματος.Μου είπαν ότι δεν έχω κάτι.Βέβαια επειδή στην πρώτη κρίση πανικού πήρα την πίεση μου και είχε πάει 15 κάθε φορά που βλέπω πιεσόμετρο με πιάνει ταχυκαρδία και την βρίσκω γύρω στα 14 με 14 μισό.Ο καρδιολόγος βέβαια μου είπε ότι αυτή η πίεση δεν ευθύνεται για ζαλάδες.Σχεδόν σε καθημερινή βάση μου έρχονται άσχημες σκέψεις οι οποίες σίγουρα θα μου φέρουν την ζάλη και το άγχος.Παρακολουθώ ειδικό εδώ και δύο χρόνια αλλά θα ήθελα να μου πει την άποψή του και ένα άτομο το οποίο περνάει κι αυτό το ίδιο πρόβλημα με εμένα.Μου ανέφερε ότι έχω αγχώδη διαταραχή.Άλλα άτομα τα οποία έχουν αγχώδη διαταραχή παρουσιάζουν έντονη ζάλη στην καθημερινότητα όχι 2-3 φορές το μήνα, ζάλη να την αναφέρω όπως οταν πίνεις δύο ποτήρια κρασί όχι σα να σου γυρνάνε τα αντικείμενα.Κάθομαι και σκέφτομαι ότι είναι από την πίεση μου αλλά η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να βάλω πιεσόμετρο γιατί κατευθείαν με πιάνει ταχυκαρδία.Θα ήθελα άτομα τα οποία πάσχουν από το ίδιο να μου αναφέρουν την καθημερινότητα τους και την έχουν κάνει γι’ αυτό παραπάνω.Τέλος να αναφέρω ότι εδώ και 20 μέρες έχω ξεκινήσει ένα αγχολυτικό happy χωρίς όμως να δω κάποια καλά αποτελέσματα ακόμα.Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Καλησπέρα,βιώνω και εγώ ένα δράμα από την αγχώδη διαταραχή.Ζαλίζομαι συνέχεια με αίσθημα λιποθυμίας-σβημάρα θολούρα στο κεφάλι.Γενικά έχω χαμηλή πίεση αλλά όποτε τη μετράω εκείνη τη στιγμή που με πιάνει αυτό έχω ανεβασμένη.Έχω πάει σε γιατρούς αλλά όποτε με πιάνει αυτό με βασανίζει ότι κάτι άλλο έχω και δεν μου το βρίσκουν.Επίσης έχω καθημερινή κόπωση.Τέλος φοβάμαι να πιώ και αγχολυτικό γιατί με πιάνει φόβος μην μου ρίξει την πίεση που γενικά έχω χαμηλή.Ετσι λοιπόν υποφέρω με την όλη κατάσταση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Βιώνω καθημερινούς ιλίγγους, από τον Αύγουστο . Έκανα και εγώ όλες τις εξετάσεις , μαγνητική κτλ , όλα καθαρά. Εμένα με καθηλώνει στο κρεβάτι . Λύση δεν έχω βρει ακόμα... Αλλά με έχει κουράσει η κατάσταση . Θέλω να πιστεύω πως η αγωγή που έχω ξεκινήσει θα βοηθήσει και σε αυτό. Αγχωδη διαταραχή και εγώ ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Στον καθενα σωματοποιειται διαφορετικά το αγχος, πχ εμενα βγαίνει με τρελες αυπνιες, σε αλλους ζαλάδες, ιλιγγους, ναυτιες, στομαχικα, ημικρανίες, ταχυκαρδίες κτλ κτλ η αντιμετώπιση του αγχους θα οδηγήσει και στην λυση του προβληματος αλλα συνήθως αυτο θελει χρονο και πολυ δουλεια.
    Last edited by worryfree; 23-01-2022 at 20:05.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Απλά όταν κάτι σου συμβαίνει όλη μέρα, σου δυσκολεύει τη καθημερινότητα και δεν έχεις και λύση .... Γίνεται τραγικά δύσκολο !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    17
    Μια απ τα ιδια κι εγω απ το καλοκαιρι... Ζαλαδες, οχι η κλασικη αλλα αυτη η απωλεια ενεργειας-ταση λιποθυμιας, θολουρα στο κεφαλι και στα ματια, στομαχικα κλπ! Αγχωδη διαταραχη και ειμαι στους 2,5 μηνες με entact των 10 mg. Οντως βλεπω να δουλευει, δλδ εχουν φυγει ολα εκτος απο καποιες ελαφριες ζαλαδες αν πιεστω ή σκεφτω κατι που θα με αγχωσει εντονα!
    *βασικο να κανεις και ψυχαναλυση παραλληλα ωστε να βρεις τον πυρηνα του αγχους σου κλπ
    **βασικοτατο να μην πεσεις στη λουπα και τη σιγουρια του σπιτιου ειδικα καθως κανεις την αγωγη, αλλα να κανεις κανονικα τις δραστηριοτητες σου εκτος σπιτιου, χωρις υπερβολες παντα...
    ***πολλα υγρα, πολλα μικρα γευματα μες στη μερα, καλος υπνος και περπατημα ενα μισαωρακι να αδειαζει το μυαλο σου
    ****οταν με πιανει αυτη η ταραχη, η κριση αγχους, η ζαλαδα κλπ παιρνω το κιν και μιλαω ενα 2ωρακι με καποιον φιλο οποτε ξεχνιεμαι

    Αυτα λειτουργουν σε μενα και βλεπω να αλλαζει η ζωη μου οποτε κανε μια προσπαθεια σιγα σιγα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3
    εχω και γω αγχωδη διαταραχη αλλα τα συμπτωματα που αναφερεις ζαλη κοπωση τα εχω τον τελευταιο μηνα σε εντονο βαθμο σε σημειο που δυσκολευομαι να σηκωθω το πρωι απ το κρεβατι και να φοβαμαι για συνδρομο χρονιας κοπωσης και να εχει αλλαξει η ζωη μου πια αρδην. Φοβαμαι παρα πολυ...Ολα ξεκινησαν απο εναν πονοκοιλο στην υπαιθρο. επισης να αναφέρω και οτι εκανα πυρετο 39,1. Εχω ανεβάσει και ενα thread οποτε οποιος θελει μπορει να το διαβασει και να μου πει οτιδηποτε και αν εχει διαγνωστει με συνδρομο χρονιας κοπωσης ο ιδιος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    43
    ετών 26.
    Καλησπέρα σας, η δική μου εμπειρία και περίπτωση έχει ως εξής.
    Νοέμβριος μήνας 2021, μια μέρα στη δουλειά (δουλειά που δεν με ικανοποιούσε εννοείται), έχει αρκετή πίεση, άρχισα να νιώθω πιεσμένη και να μην μπορώ να συγκεντρωθώ. κατά κάποιο τρόπο αισθάνθηκα ζαλισμένη. Αφού αυτό συνέχισε να συμβαίνει καθημερινά στη δουλειά μου παρόλο που κοιμόμουν άπειρες ώρες , συνέχισε να συμβαίνει αποφάσισα οτι δεν μου κάνει καλό αυτή η δουλειά και 15 μέρες μετά παραιτήθηκα. Είπα θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου να ξεκουραστεί να συνέλθει. 2 μήνες μετά, οχι απλά δεν πέρασε αυτή η καθημερινή ζάλη, η έλλειψη συγκέντρωσης, ο φόβος μεγάλωσε με αποτέλεσμα να έχω κακιά ψυχολογία καθημερινά, να κλαίω, να ανησυχώ, να σκέφτομαι κακά. να ψάχνω στο ιντερνετ επιπτώσεις, αίτια κτλπ γενικά αισθάνθηκα οτι δεν μπορώ να το διαχειριστώ όλο αυτό και σκέφτομαι εννοείται ότι χειρότερο. Δεν έχω όρεξη για τίποτα. ούτε για δουλειά, ούτε όρεξη για να βγω, ούτε να μιλήσω σε κόσμο. έξω με πιάνει ένα έντονο άγχος, σπίτι μου με πιάνει πτώση ψυχολογίας. δεν με χωράει αυτός ο τόπος. το χειρότερο είναι οτι πέρασε καιρός και ήλπιζα ότι θα γιάνει και θα λυτρωθώ μετά απο κάποιο καιρό αλλά τώρα μοιάζει βουνό. οι φόβοι μου είναι έντονοι: αισθάνομαι οτι μπορεί να μοιάζει με ψυχικές διαταραχές που οδηγούν σε τρέλα.
    δεν έχω δει ειδικό. το έχω συζητήσει μόνο με την αδερφή μου, νιώθω οτι με καταλαβαίνει , είμαι καλά για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υπαρχει θεραπεια σημερα την πηρα

  10. #10
    Η δική μου ιστορία ξεκινάει τον Γενάρη. Έκανα την 1η δόση εμβολίου κ είχα μουδιάσματα μετά από λίγες μέρες (από αυτό) το αποτέλεσμα ήταν να πάω 3 φορές στα επείγοντα με Κρισεις πανικού. Περάσαμε κ μια πολύ αγχωτικη περίοδο γτ η κόρη μας έπρεπε να κανει ένα χειρουργείο.... Και φτάνω στο τώρα μετά από 6 μήνες να έχω γυρίσει όλους τους γιατρός να έχω κανει μαγνητικές και όλες τις εκτάσεις. Έχω ωρες ώρες ζάλη σαν ιλιγγο ταχυπαλιες που και που και μόνιμος φόβο ότι κάτι έχω....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Η δική μου ιστορία ξεκινάει τον Γενάρη. Έκανα την 1η δόση εμβολίου κ είχα μουδιάσματα μετά από λίγες μέρες (από αυτό) το αποτέλεσμα ήταν να πάω 3 φορές στα επείγοντα με Κρισεις πανικού. Περάσαμε κ μια πολύ αγχωτικη περίοδο γτ η κόρη μας έπρεπε να κανει ένα χειρουργείο.... Και φτάνω στο τώρα μετά από 6 μήνες να έχω γυρίσει όλους τους γιατρός να έχω κανει μαγνητικές και όλες τις εκτάσεις. Έχω ωρες ώρες ζάλη σαν ιλιγγο ταχυπαλιες που και που και μόνιμος φόβο ότι κάτι έχω....
    Μακάρι να μπορούσαμε να μιλούσαμε.. Κι εγώ έτσι ακριβώς από τον Ιανουάριο μου έχει βγει έντονο άγχος αρρωστοφοβιας με κρίσεις πανικού, ζαλάδες κτλ..

  12. #12
    Για την ώρα από εδώ... Εγω αυτο που βλέπω κ μου το λένε ολοι γιατροί και μη είναι ότι το άγχος μπορεί να χτυπήσει παντού... Πριν καιρό δεν μπορούσα να πιστέψω ότι το άγχος μπορεί να μου βγάζει όλα αυτά....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ναι βέβαια. Πολλά προκαλεί το άγχος και κυρίως όταν τα σκεφτόμαστε όλη την ώρα , τα πυροδοτούμε και είναι ένας φαύλος κύκλος..

Similar Threads

  1. Αγχώδης Διαταραχή
    By ngm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-01-2022, 14:31
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 14:09
  3. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 02:13
  4. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 01:42
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •