Μυϊκοί πόνοι, κόπωση, ταχυκαρδία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Μυϊκοί πόνοι, κόπωση, ταχυκαρδία.

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Πριν ενάμιση χρόνο άρχισα να νιώθω μια ανεξήγητη κόπωση μυϊκά ενώ ήμουν πάντα πολύ ενεργητική μη πω υπερκινητική, ξαφνικά άρχισα να κουράζομαι με το παραμικρό.
    Ξεκίνησε από αδυναμία στο ένα χέρι, και επεκτάθηκε σταδιακά σχεδόν παντού χέρια-πόδια. Μετά από κάποιο καιρό αυτή η αίσθηση αδυναμίας άρχισε να μετατρέπεται σε μυϊκό πόνο, κάτι σαν πιάσιμο παντού.. ακόμα και στους μύες του προσώπου μου. Επίσης ένα
    συχνό γενικό εσωτερικό τρέμουλο, σαν χαμηλής τάσης δόνηση παντού.
    Εκεί ήταν που άρχισα να παρατηρώ ότι ενώ καθιστή οι παλμοί μου είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια, όταν είμαι όρθια ή περπατάω πάνε 120-140, μέχρι να ξανακαθήσω για να πέσουν. Φυσικά αυτή η ταχυκαρδία είναι σούπερ τρομακτική και εξαντλητική.
    Και φυσικά με όλα τα παραπάνω έτρεξα κατευθείαν για κάθε είδους εξετάσεις. Καρδιολογικά με χολτερ πιέσεως/παλμών, υπέρηχο καρδιάς, αιματολογικές πήξεως του αίματος δεν βρήκαν κάτι. Νευρολογικά, ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου καθαρές.
    Έκανα επίσης αξονικές και μαγνητικές άνω/κάτω κοιλίας χωρίς ευρήματα που να δικαιολογούν όλα τα παραπάνω.
    Κατέληξα σε ρευματολόγους, έκανα πάρα πολλές εξετάσεις για αυτοάνοσα όπως Ρευματοειδή Αρθρίτιδα, Λύκο, θρομβωτικά αυτοάνοσα... όλες ήρθαν πίσω αρνητικές.
    Εκτός από έναν δείκτη αντισωμάτων θυροειδούς που λέγεται anti-tpo που ήταν αυξημένος ενώ όλες οι κλασσικές εξετάσεις θυροειδούς T3, T4, TSH κανονικές.
    Και την igE που είναι δείκτης αλλεργιών, με ανώτατο φυσιολογικό το 100 εμένα μου βγήκε στο 929!!!!
    Οι ρευματολόγοι μου είπαν ότι το πιο πιθανό είναι να έχω Ινομυαλγία, και από εκεί και πέρα προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι άλλο.
    Εγώ από την άλλη κάθε μέρα σηκώνομαι κουρασμένη με δυσκαμψία λες και έχω τρέξει μαραθώνιο, σφιγμένο κορμί και το χειρότερο... Αυτοί οι υψηλοί παλμοί που κυριολεξία ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ και με κάνουν να νιώθω ότι κάτι πάει πολύ λάθος με εμένα.
    Τελευταία μου διερεύνηση με το νέο έτος είναι να επισκεφθώ Ενδοκρινολόγο να με ξετινάξει σε ορμονολογικές εξετάσεις γιατί όπως είπα και παραπάνω μόνο από θυροειδή έχει βγει κάτι εκτός ορίων. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη ορμονική διαταραχή, σε σχέση με αδρεναλίνη, κορτιζόλη κτλ.
    Βιώνει κάποια/ος άλλος παρόμοιες καταστάσεις; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, θέλω το παλιό μου εαυτό πίσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γεια σου σεροτονίνη, χαιρομαι που ξαναγραφεις. Πώς τα πας; Εγώ είμαι στον τρίτο χρόνο διάγνωσης μου με ορθοστατικη/παροξυσμικη ταχυκαρδία και πλεον δεν δίνω τόση σημασία όσο παλια. Τελευταία επισκεψη σε καρδιολογο ήταν τον Οκτώβρη και ειπαμε ότι θα το προσπαθησω χωρίς χαπια (ιβαμπραδινη που έπαιρνα) Συγκεκριμένα είμαι χωρίς χαπια απο πριν το καλοκαίρι και γενικά έχω μάθει να το διαχειριζομαι χωρίς αυτά. Πολλα απο τα συμπτωματα που αναφέρεις τα έχω κι εγώ, είναι μέρος της δυσαυτονομιας.
    ΙgE είχα κι εγώ πολυ υψηλή 1110 νομίζω. Είναι ένδειξη mcas που προκαλει POTS ,αν έχεις την ευκαιρία να πας σε αλλεργιολογο ίσως σε βοηθησει στο να περιορισεις στη διατροφή και στη ζωή σου όσα σου προξενουν υψηλή ισταμίνη.
    Παιρνεις κάποιο χαπι αυτό το διάστημα;
    Οι φλεβοκομβικες ταχυκαρδιες που κάνουμε δεν είναι επικινδυνες. Είναι βέβαια πολυ ενοχλητικες και τρομακτικές,αλλά πρεπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Πόσες φορες ,ειδικά το καλοκαίρι, θέλω να περπατησω μια αποσταση και αναγκαζομαι να κάνω ένα σωρό στάσεις για να καθισω μηπως και πέχουν κάτω απο 130 εστω. Υπαρχουν όμως και καλές ημέρες.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Γεια σου σκίουρε μου! Καλή χρονιά!
    Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και η αλήθεια είναι είσαι ο πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό γιατί έχουμε σχεδόν τα ίδια πράγματα, μη πω τα ίδια ακριβώς! Εγώ όπως θα διαβασες έκανα μια απίστευτη διαδρομή με άπειρες εξετάσεις που αν δεν τις είχα κάνει δημόσια, είναι τόσες πολλές και ακριβές που θα μου είχαν φύγει χιλιάρικα.
    Όπως γράφω μόνο θυροειδικά αντισώματα, και IgE υψηλά. Το τι τράβηξα.. δύο νοσηλείες, μία στο ΚΑΤ και μια στο Ασκληπιείο.
    Τώρα ένα χρόνο μετά, μου έχει φύγει αυτός ο φοβερός φόβος που έχεις όταν σε πιάνει ξαφνικά κάτι που σου αλλάζει τα φώτα και την καθημερινότητα... ξέρεις πολύ καλά εσύ τί εννοώ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Όσο για το pots με εκνευρίζει που ανεβάζω τόσους παλμούς και με εμποδίζει απ'το να περπατάω πολύ ενώ το θέλω. Οι ρευματολόγοι μου είπαν ότι έχω μάλλον ινομυαλγία αλλά δεν την εμπιστεύομαι σαν διάγνωση γιατί οτιδήποτε είναι άλυτο το ρίχνουν εκεί.
    Οπότε πιστεύεις ότι πρέπει να απευθυνθώ σε αλλεργιολόγο; Το MCA's δεν είναι επικίνδυνο; Έχω διαβάσει διάφορα τρομακτικά στο web. Επίσης με το POTS εφόσον έχουμε τόσο συχνά ταχυκαρδίες δεν δημιουργείται μακροπρόθεσμα πρόβλημα στην καρδιά; Η καμιά ανακοπή πχ;
    Περιμένω τα φώτα σου! Ενώ έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο είσαι ο μόνος που τελικά εμπιστεύομαι σε επίπεδο γνώσεων γύρω από αυτά τα πράγματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Όσο για το pots με εκνευρίζει που ανεβάζω τόσους παλμούς και με εμποδίζει απ'το να περπατάω πολύ ενώ το θέλω. Οι ρευματολόγοι μου είπαν ότι έχω μάλλον ινομυαλγία αλλά δεν την εμπιστεύομαι σαν διάγνωση γιατί οτιδήποτε είναι άλυτο το ρίχνουν εκεί.
    Οπότε πιστεύεις ότι πρέπει να απευθυνθώ σε αλλεργιολόγο; Το MCA's δεν είναι επικίνδυνο; Έχω διαβάσει διάφορα τρομακτικά στο web. Επίσης με το POTS εφόσον έχουμε τόσο συχνά ταχυκαρδίες δεν δημιουργείται μακροπρόθεσμα πρόβλημα στην καρδιά; Η καμιά ανακοπή πχ;
    Περιμένω τα φώτα σου! Ενώ έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο είσαι ο μόνος που τελικά εμπιστεύομαι σε επίπεδο γνώσεων γύρω από αυτά τα πράγματα.

    Στην ινομυαλγια θεωρούν ότι οφείλεται και το POTS; Ναι, μην περιμενεις σοβαρή διάγνωση απο τους γιατρούς στην Ελλάδα για αυτό το θέμα, δεν ειναι ευρύτερα γνωστο σύνδρομο.

    Το mcas δεν ειναι επικινδυνο αλλά δημιουργεί διάφορες αντιδράσεις στο σώμα. Με τόσο υψηλή IgE ειναι πιθανό. Αν βρεις καποιον καλό αλλεργιολογο δεν βλαπτει να το δεις λίγο και μαζι του. Ξέρω άτομο με POTS που πλεόν παίρνει κάθε μέρα αντιισταμινικα και μανατζαρει έτσι τα συμπτωματα.

    Οι ταχυκαρδιες σίγουρα δεν είναι ο,τι καλύτερο αλλά η επισημη απαντηση ειδικών στο POTS ειναι οτι δεν δημιουργείται πρόβλημα στην καρδιά,εφόσον φυσικά δεν προυπαρχει και άλλη παθηση. Ούτε ανακοπη, εφόσον οι παλμοι σου δεν ξεπερνανε το επιτρεπτο οριο για την ηλικία σου και η ταχυκαρδία υποχωρει όταν καθεσαι. Θα ήταν πρόβλημα αν έκανες μη φλεβοκοβμικες ταχυκαρδιες ή με την παροδο του χρόνου που θα χρειαστεί να παρουμε φάρμακα θέλουμε δεν θέλουμε γιατι για μεγαλύτερες ηλικίες είναι πιό επικινδυνες οι ταχυκαρδιες.

    Τώρα το κατά πόσο αυτό ισχυει ότι δεν ειναι επικινδυνο το POTS με έχει προβληματισει κι εμένα κατά καιρούς. Δεν μπορουμε να το ξέρουμε στα αλήθεια, γιατι αν πχ πεθανει ξαφνικά καποιος με POTS , δεν προκειται να φανεί κάτι στην νεκροψία , μιας και η καρδιά ως μυς ειναι υγιης και το πρόβλημα αφορά το ΚΝΣ. Αλλά απο οσο βλεπω κι απο αλλους σε ομαδες κλπ, δεν κινδυνευουμε απο αυτο. ,Αρα δεν νομίζω το πρεπει να σε απασχολει αφού έκανες εναν κυκλο εξετασεων. Αλλωστε υπαρχουν τροποι να μειωθεί με φάρμακα η ταχυκαρδία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οσον αφορά την αδρεναλίνη και την κορτιζόλη, νομίζω έκανες τα 24ώρα ουρά που δείχνουν καποιες παθησεις που σχετίζονται με την έκκριση ορμονών, σωστά;

    Αδρεναλίνη ναι, οσοι έχουμε δυσαυτονομια εκκρινουμε παραπάνω και επίσης το σώμα μας τη διαχειρίζεται αλλιώς. Για αυτο και κάποιες φορες βοηθάνε και τα αντικαταθλιπτικα στο POTS. Κορτιζόλη επισης είχα αυξημένη αρκετές φορες. Είναι βέβαια και ορμόνες του άγχους αυτες.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρως και να κοιμασαι καλά, να ενυδατωνεσαι και να βρεις ποιες ώρες έχεις πιό έντονα συμπτωματα. Εγώ πχ το βράδυ (όταν δεν ειναι καλοκαίρι) δεν ειμαι συμπτωματικος, μπορουν να πέσουν και στου; 80 σε ορθια θέση οι παλμοι μου. Το πρωι αντίθετα είμαι παν τα συμπτωματικος.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Γεια σου σκιουράκο, σόρι για την καθυστερημένη απάντηση αλλά έχω πιάσει πρόσφατα δουλειά μετά από πολύ καιρό άνεργη και είμαι πτώμα κάθε μέρα. Τώρα αρχίζω να ψιλοσυνηθίζω..
    Λοιπόν κοίτα πώς έχει το πράγμα. Επειδή με την έξαρση του κοβιντ δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσω σε νοσοκομείο είτε εξωτερικά ιατρεία είτε επείγοντα, θα περιμένω να φανώ ασφαλισμένη ώστε να επισκεφθώ ιδιωτικά ενδοκρινολόγο. Είπε ότι θα μου κάνει φουλ ορμονολογικές εξετάσεις προλακτίνη, προγεστερόνη, τεστοστερόνη κτλ, όπως και θα κοιτάξει ενδελεχώς τον θυρεοειδή μου ώστε να δούμε το ανεβασμένο anti-tpo και την πιθανότητα Χασιμότο. Δεύτερη στάση αλλεργιολόγος για την igE μου. Νομίζω και ελπίζω πως αυτή τη φορά είμαι στη σωστή κατεύθυνση...
    Ένα πράγμα που με πειράζει αυτές τις μέρες, είναι κάτι έκτακτες που με πιάνουν ενώ είχα μήνες να πάθω. Το χειρότερο είναι στον ύπνο που μοιάζει να σταματάει η καρδιά σου και για κλάσματα δευτερολέπτου αγκομαχείς να πάρεις ανάσα. Ξύπνια το διαχειρίζομαι λίγο πιο εύκολα. Εσύ είχες ποτέ τέτοιο θέμα;
    Φοβάμαι μην είναι καμιά κοιλιακή μαρμαρυγή, αν και πέρυσι είχα βάλει χολτερ δύο φορές. Τι να πω.. όλη την ώρα και κάτι!
    Εσύ πώς είσαι; Όλα κυλούν ομαλά;

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Κάτι που θυμήθηκα! Κάποια στιγμή αντιμετώπιζες θέμα με αιμόπτυση. Τι έγινε με αυτό; Γιατί κι εμένα άρχισε να μου συμβαίνει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, καλη ιδεα να τα δεις ολα με τον ενδοκρινολογο. Συμβουλη, αν δεν εχεις κανει ηδη, κάνε και δοκιμασία γλυκόζης, πλεόν βλεπω ότι κάνω συχνά υπογλυκαιμιες και σχετίζονται παρά πολύ με το POTS.

    Εκτακτες δεν είχα ποτε πολλες στα χολτερ αλλά τώρα τελευταία τις νιώθω κι εγώ. Δοκίμασε να πινεις ηλεκτρολύτες ,βοηθανε. Και καλή ενυδάτωση.

    Με την αιμοπτυση είχα πάρα πολλα περιστατικα περυσι, κάθε δυο βδομάδες περιπου είχα επεισοδια. Με είδαν 100 φορες ΩΡΛ, έκανα δυο αξονικές πνευμονα που ήταν καθαρές , γαστροσκοπηση γιατι ειχα ιστορικο με τον οισοφαγο και έλεγχο με ρευματολογο για αυτοανοσα που θα μπορουσαν να σχετίζονται,χωρίς να βρεθει κάτι περα απο την υψηλή IgE. Το τελευταίο περιστατικό ήταν τον Οκτωμβρη οπου πηγα σε διαφορετικό ΩΡΛ και βρήκε καποιες εστίες στη μύτη. Απο τότε δεν ξαναειχα κάποιο περιστατικό. Πηγαινω ανά εξαμηνο στον πνευμονολογο και το παρακολουθούμε, αν ξανασυμβει ή αν αλλάξει κάτι, θα κάνω τη βρογχοσκοπηση.
    Εσένα πώς σου συμβαίνει; Με βήχα ή καθαριζοντας το λαιμό; Ή απλα το βρισκεις στο στόμα;

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Καλά αυτή η υψηλή igE πολλά δημιουργεί. Εγώ με 929 δεν έχω κάνει και φυσικά δεν πρόκειται να κάνω και το εμβόλιο. Μαζί μάλιστα με τα θυροειδικά αντισώματα, ένα φανταστικό μιξ. Όσο για το αίμα στο στόμα, έκατσα και το παρατήρησα... θωρακικά μόνο απλές ακτινογραφίες έχω κάνει και εξετασεις καρδιάς. Δεν βήχω γενικά, να σου πω και καθόλου μάλιστα. Άρχισα λοιπόν να βήχω επίτηδες για να δω αν έρχεται από κάτω, και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, δηλαδή αν φτύσω μετά από βήχα είναι καθαρό το σάλιο μου. Δοκίμασα να δω αν έρχεται από τη μύτη και πάλι τίποτα. Μου έβαλαν και ρινικα-λαρρυγικά κάμερα και δεν είδαν κάτι. Και μετά άρχισα να συνειδητοποιώ ότι κάποια διαστήματα μέσα στο μήνα μου ματώνουν υπερβολικά εύκολα τα ούλα. Πήγα κατευθείαν για καθαρισμό ενώ δεν είχα και πολύ καιρό να κάνω, και συνεχίζουν. Κι όλο αυτό χωρίς απαραίτητα να τα έχω βουρτσίσει. Τώρα τι είναι αυτό; Κάποια ένδειξη αυτοάνοσου; Γυναικεία ορμονική διαταραχή; Αρχή περιοδοντίτιδας; Λόγω κροταφογναθικής που έχω σφίξιμο και πιάσιμο; Τι να πω ρε 'συ.. έχω κουραστεί.. και με κοβιντ έχω κόψει λάσπη από τα νοσοκομεία. Έχεις εσύ καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει όλο αυτό με τα ούλα μου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ το παθαινω αυτό με τα ούλα,ενώ έχω άψογη στοματική υγιεινή. Γενικά απο τότε που επαθα το POTS έχω αποκτησει ευαισθησία παντου. Εχεις αναιμια μηπως;

    Εγω απο το POTS και μετα απεκτησα δερματογραφισμο,βγαζω εξανθήματα κλπ. Και εσωτερικά στο στόμα μπορει να έχω μικροαιμοραγιες. Είναι μάλλον λόγω τoυ mcas που σου ανέφερα, του αλλεργικου συνδρόμου. Αν έχεις ευαίσθητα ούλα το παραμικρο μπορεί να τα κάνει να ματωσουν. Το ιδιο και με το δέρμα. Σε μια φάση είχα γεμίσει σε όλο το σώμα μου μελανιες, ο γιατρός μου με είχε στελει στα επειγοντα να κανω πλακακι γιατί φοβηθηκε για αιματολογικο σύνδρομο,αλλα τελικά δεν ήταν.

    Βήχα δεν είχα ούτε εγώ ποτε. Με το καθάρισμα του λαιμού εβλεπα το αίμα κυρίως. Θεωρώ ότι ήταν μάλλον απο την τραχεία μου λόγω ερεθισμού απο παλινδρομηση. Αλλά επειδη μου συμβαίνει κυρίως όταν ο αέρας είναι ξηρός, έχω καταλήξει ότι ήταν οπισθορινικες εκκρίσεις. Ή καποιο αυτοανοσο που δεν έχει κανει ακόμα πληρως την εμφανιση του. Ισως επείδη είμαστε αγχωδεις προσεξαμε τα συμπτωματα πολυ πριν την πληρη εμφανιση της νόσου.
    Προσωπικα έχω και προοδευτικη μειωση ακοής απο άγνωστη αιτία. Και η ηλεκτροφόρηση πρωτεινων που είχα κανει έδειξε κάποια πράγματα τα οποια όμως δεν κατεύθυναν καπου συγκεκριμένα το γιατρό γιατί όλα τα αλλα ηταν καθαρά.

    Εμβόλιο ούτε εγώ έκανα,μετά απο συμβουλή του ρευματολογου, ακριβώς λόγω της υψηλής IgE. Εχω πάρει άδεια και απο την επιτροπη που εχει στο υγειονομικο. Βέβαια επικρατει ένα μπαχαλο γιατί ούτε οι ίδιοι ξέρουν με τι κανει αλληλεπιδραση το εμβόλιο και πώς επιδρα σε ασθενείς με σύνδρομα ισταμινης. Μάλλον θα το κάνω όμως στο τέλος γιατί με πιεζουν απο την δουλειά. Η αλλεργιολογος που πηγα (η μοναδική που έχουμε εδώ αρα οχι πολυ αξιοπιστη) μου είχε πει να παιρνω αντιισταμινικο κάθε μέρα πριν τον εμβολιασμό. Μετά όμως το εψαξα και οι διεθνείς οδηγίες ειναι να μην λαμβάνεται αντιισταμινικο γιατί ενδεχεται να καθυστερήσει μια πολυ σοβαρή αλλεργική αντιδραση και αυτή να συμβεί ώρες μετά στο σπιτι,όταν ο ασθενής έχει φύγει απο το εμβολιαστικο κεντρο οπου θα μπορουσαν να του παραχθουν πρώτες βοήθειες. Και σε πολυσυστηματικη αλλεργική αντιδραση μπορει να μην καταφέρουν καν να σε σώσουν.

    Εχω μια υπονοια ότι περασα κοβιντ στις πολυ αρχές που ήρθε στην χώρα μας. Τότε ήταν και το πρώτο μου επεισοδιο αιμοπτυσης και είχε φανεί κατι σαν βρογχίτιδα στην ακτίνα. Το οξυγόνο μου είχε πεσει στο 93, σπανιο για μένα. Και είχα 100 παλμους ξαπλωμενος. Μετά απο μερικές μέρες έγινα καλά.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Λοιποοοον κι εγώ έχω άψογη στοματική υγιεινή και ούτε ένα σφράγισμα! Πέραν του ότι οι γυναικείες διακυμάνσεις ορμονών είδα ότι επηρεάζουν τα ούλα, είδα κι ότι είναι παρενέργεια και ατμισματος ηλεκτρονικού το οποίο έχω αρχίσει εδώ και ένα χρόνο περίπου. Αναιμία όχι δε μου έχουν βρει, εν τω μεταξύ όταν με έψαχναν για αυτοάνοσα μου είχαν κάτι υπέρ ειδικές αιματολογικές μεταβολικές για πήξη αίματος, θρομβωτικά αυτοάνοσα, αντιπυρηνικά, πρωτεϊνες... Κάποιες έκαναν και δύο μήνες να βγουν. Δε θα είχε φανεί κάτι; Τα μόνα ήταν τα αντισώματα Χασιμότο, που και αυτό βασικά κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άσχημα συμπτώματα αν το τσεκάρεις, και την igE. Από δερματικά το καλοκαίρι είχα ποικιλοχρους πιτυρίαση και είχα χεστεί πάνω μου πριν πάω στο Συγγρός και μου το πούνε. Κατά τα άλλα τίποτα άλλο δερματικό. Αυτά έφυγαν μετά από μικρό χρονικό διάστημα.
    Με θέμα παλινδρόμησης ταλαιπωρουμαι πολύ πριν το μεγάλο μπαμ που άρχισα να νιώθω τελείως σκατά. Έχω κάνει τέσσερις γαστροσκοπήσεις, πάντα χρόνια γαστρίτιδα, φλεγμονή δωδεκαδάκτυλο, και κάποια στιγμή και ήπια οισοφαγίτιδα. Μια ομορφιά!
    Πολλές φορές οι έκτακτες πιστεύω ότι είναι και από παλινδρόμηση και αέρια, ισχύει έτσι δεν είναι; Να σου πω πάντως κάτι; Πιστεύω ότι εγώ κι εσύ είμαστε αυτοάνοσα από μόνοι μας, δηλαδή ήμαρτον πια είσαι ο αρσενικός μου εαυτός
    Last edited by serotonini; 11-01-2022 at 22:54.

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Περί κοβιντ τώρα, κι εγώ αναρωτιέμαι μήπως το πέρασα ασυμπτωματικα στις αρχές και τώρα σερνομαι με long COVID. Αλλά τρέχα γύρευε, δε θα το μάθουμε ποτέ.
    Επίσης με τέτοια igE και τόσα ασαφή να υποβόσκουν στον οργανισμό μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλω μέσα στον τρελό μου οργανισμό ΚΑΙ το εμβόλιο δε πάνα με πιέσουν όσο θέλουν. Ευτυχώς δουλεύω σε εταιρεία back office θέση και μας έχουν απομακρυσμένα με εξοπλισμό στο σπίτι. Αλλά και να πιέσουν, αλήθεια όχι. Ξέρω και ακούω το σώμα μου και έχω πολύ ισχυρή αίσθηση ότι θα με ξεκανει. Κοινώς δεν το ρισκάρω, ειδικά εφόσον δουλεύω σπίτι και δεν έρχομαι σε επαφή με πλήθη. Βασικά πολύς κόσμος πλέον έχει αρχίσει και αποκτά σύνδρομα σαν αυτά που έχουμε, η εποχή είναι γαμησε τα που διανύουμε! Να δω πού θα καταλήξουν όλα αυτά. Τρελοί πάντως δεν είμαστε να ξέρεις, απλώς ακούμε το σώμα μας και σίγουρα έχουμε πολύ πιο περίπλοκους οργανισμούς από το σύνολο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, έχουμε πολλά παρόμοια θέματα. Είχα κι εγώ οισοφαγίτιδα κλπ κλπ. Σε μένα σχετίζεται πάρα πολύ με τους παλμούς αυτό το θέμα.

    Σίγουρα δεν είμαστε τρελοί,είναι αναγνωρισμένο σύνδρομο. Εγώ έχω διάγνωση παροξυσμικης βέβαια, αλλά μόνο γιατί εδώ στο νησί δεν κάνουν το τεστ ανάκλησης.

    Πολλοί παθαίνουν POTS πλέον και λόγω long COVID.


    Οπως ξαναπα, έχουμε κάνει ένα μικρό γκρούπ στο φβ για ορθοστατική ταχυκαρδία. Αν ποτέ θέλεις να μπεις,στείλε μου πμ να σου στείλω το λινκ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Έλα ρε Αντώνη, άσε αυτές τις μέρες μαζί με το γενικό σφίξιμο, το αυχενικό, το POTS με έπιασαν κάτι έκτακτες όπως σου είπα που δεν ξέρω πώς εμφανίστηκαν. Μένω Θεσσαλονίκη εδώ και κάτι μήνες και πήγα σε μια καρδιολόγο για πρώτη φορά η οποία έχει τον πιο εξελιγμένο εξοπλισμό υπερήχου. Μόνο αυτή και το διαβαλκανικό κέντρο το έχουν. Μετρούσε με μια μέθοδο πολύ νέα την καρδιά από πολλές πλευρές, έβαζε μετά το πώς χτυπάει σε κάθε πλευρά σε ένα μέσο όρο (δεν καταλάβαινα και πολλά από όσα σου λέω) και έβγαζε έτσι ένα αποτέλεσμα. Τέλος πάντων μου είπε ότι η λειτουργία της καρδιάς μου είναι νορμάλ και μορφολογικά και μυϊκά...
    Βέβαια είχε ένα πιεσόμετρο που έδειξε ότι όρθια είχα 59 παλμούς και της είπα ότι καλύτερα να το πετάξει γιατί είναι σίγουρα χαλασμένο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μυϊκοί πόνοι, κόπωση, ταχυκαρδία. Ινομυαλγία;
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-06-2022, 23:29
  2. Ινομυαλγια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-11-2021, 14:18
  3. Ινομυαλγία, άγχος
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-06-2020, 22:23
  4. ινομυαλγια
    By liaki!! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2014, 16:37
  5. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •