Στιγμιαιο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους σαν χταποδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Στιγμιαιο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους σαν χταποδι

    Το ξέρω ότι είναι κλασικό συμπτωμα κρίσης πανικου/αγχους αλλά πρώτη φορά αισθανομαι κάτι τέτοιο στο κεντρο του στήθους. Μαλωνα με έναν μαλακα για τις γάτες και ξαφνικά ενιωσα ένα μουδιασμα/σφιξιμο στο κεντρο του στήθους σαν ένα χταποδι να με είχε αγκαλιασει. Μετά σταμάτησε. Φοβαμαι ότι ήταν καρδιά. Και τους καρδιοπαθεις στις εντάσεις εμφανίζονται επεισοδια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μίλησα με τον καρδιολόγο και είπε ότι μάλλον ήταν από τον οισοφάγο ή μυς γιατί κουνούσα τα χέρια μου και φώναζα. Η αλήθεια είναι ότι σταμάτησε σε μερικά δευτερόλεπτα και δεν ένιωσα πόνο, ήταν ένα μούδιασμα σαν χταπόδι στο κέντρο του στήθος και μετά έφυγε και δεν επανήλθε. Σκέφτομαι να πάω επείγοντα να κάνω ένα καρδιογράφημα, θα δω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Κατα πασα πιθανότητα ειναι αυτο που σου είπε ο γιατρός. Μην πω σίγουρα.
    Αν συμφωνεί και ο γιατρος σου μπορείς να κάνεις αξονικη στεφανιογραφία και να ησυχασεις για καμιά 10 ετια. Ειναι πολυ απλη και γρηγορη το μονο αρνητικο η ακτινοβολια.
    Αν και ταψυχοσωματικα δεν περνάνε με συνεχης εξετάσεις!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Κατα πασα πιθανότητα ειναι αυτο που σου είπε ο γιατρός. Μην πω σίγουρα.
    Αν συμφωνεί και ο γιατρος σου μπορείς να κάνεις αξονικη στεφανιογραφία και να ησυχασεις για καμιά 10 ετια. Ειναι πολυ απλη και γρηγορη το μονο αρνητικο η ακτινοβολια.
    Αν και ταψυχοσωματικα δεν περνάνε με συνεχης εξετάσεις!!
    Το εχω προτεινει και δεν μου τη γράφουν. Ανησυχω γιατί κι αλλες φορες παθαινω ψυχοσωματικα αλλά πρωτη φορά αυτή την αίσθηση. Βέβαια σκέφτομαι αν ήταν καρδιά δεν θα διαρκούσε λογικά πάραπάνω απο ένα λεπτο; Γιατί υποχωρησε αμέσως ενώ ημουν ακόμα ταραγμενος και είχα ταχυκαρδία. Μετά περπατησα κανονικά χωρίς προβλημα, πηγα στο σουπερ μάρκετ κλπ. Η πιέση μου είναι λίγο αυξημένη απο το πρωι 120/77, ενώ συνήθως ειναι στο δέκα.

    Θα πάω την άλλη βδομάδα να με δει απο κοντά και θα του ξανάπω για τη στεφανιογραφια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το περιεργο ήταν ότι δεν ήταν απαραιτητα δυσάρεστη αίσθηση. Ηταν σαν ένα κρύο μουδιασμα, ενιωσα δροσερό το εσωτερικό του στήθους μου για μισό λεπτο και μετά πέρασε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πήρα και τον άλλο μου καρδιολογο και θεωρεί και αυτός ότι ήταν λόγω στρες τη συγκεκριμένη στιγμή. Αλλά με αγχωσε γιατί με ρώτησε "τώρα σου πέρασε ε;" άρα λογικά αν το είχα ακόμα θα ήταν κάτι σοβαρό.

    Αυτός με είδε πιο πρόσφατα απο τον άλλο. Εχω βέβαια καιρο να πάω, απο τον Σεπτεμβρη τριπλεξ και εξετασεις αιματος και απο τον Οκτώβρη καρδιογραφημα. Θα παω την άλλη βδομάδα. Αν ζω. Σκέφτομαι μηπως είμαι πια απο αυτούς που αγνοούν σοβαρά συμπτωματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αυτο που λενε οι γιατροι σου θα ειναι, σκιουρακι. δνε νομιζω κατι σοβαρο να σας διαφευγει τοσο που το παρακολουθεις. αλι σε μας που δενε χουμε παει για εξετασεις ΠΟΤΕ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που λενε οι γιατροι σου θα ειναι, σκιουρακι. δνε νομιζω κατι σοβαρο να σας διαφευγει τοσο που το παρακολουθεις. αλι σε μας που δενε χουμε παει για εξετασεις ΠΟΤΕ...

    Σε ευχαριστώ.
    Προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και ότι τέσσερις μήνες δεν είναι πολύς καιρός για τρίπλεξ, ακόμα και σε σοβαρότερες καταστάσεις ανά εξάμηνο κάνουν έλεγχο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε ευχαριστώ.
    Προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και ότι τέσσερις μήνες δεν είναι πολύς καιρός για τρίπλεξ, ακόμα και σε σοβαρότερες καταστάσεις ανά εξάμηνο κάνουν έλεγχο.
    προσπαθησε να εμπιστευεσαι τους γιατρους που επελεξες, ωστε να σε κρατανε εκει που πρεπει απο αποψη "υποθεσεων".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    . αλι σε μας που δενε χουμε παει για εξετασεις ΠΟΤΕ...
    πραματικα , ρεμεντυ, αν δεν παθαινα την μονοφασικη ( την παθαινεις απαξ συνηθως ) επιληπτικη κριση το 2020, και δεν εχανα την επαφη με την πραματικοτητα για μια βδομαδα, για τον λογο που νοσηλευτηκα 1 μηνα ( εκ τυχης ειμαι εν ζωη, μουπε ο νευρολογος ) , απ οτι εμαθα εκ των υστερων μου καναν ολες τις εξετασεις , δεν θαχα κανει κι εγω ποτε καμμια εξεταση ............και τωρα με το ζορι πηγαινω καθε 5 μηνες ( καθε 3 μουχει πει ο νευρολογος αλλα βαριεμαι ) για ηλεκτροεγκεφαλογραφημα .........

Similar Threads

  1. Άγχος για καρκίνο στήθους
    By Λενια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 30-10-2021, 23:21
  2. Στιγμιαίο μούδιασμα!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-02-2020, 20:54
  3. Replies: 61
    Last Post: 16-05-2015, 12:31
  4. ''στιγμιαιο λαθος''
    By soking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2014, 16:23
  5. Κεντρο ημερας - κεντρο υποστηριξης
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •